1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.278
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Smear testi sonucu ASCUS olanların tedavisi

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Smear testi rahim ağzını (serviks) değerlendirmek ve hem enfeksiyonlar hem de kanser- kanser öncüsü durumlar açısından kontrol etmek için kadınlara yapılan özel bir rahim ağzı tarama testidir.

  Smear testi ('Smir' olarak okunur) ; (rahim ağzından) cam üstüne ince yayma, rahim ağzından sürüntü alma, CVS (Cervico- vaginal smear testi), PAP testi veya PAP smear testi gibi isimlerle de anılmaktadır.


  Smear testi (PAP testi) hangi amaçla yapılır?
  Bu testteki en önemli amaç, özellikle rahim ağzı kanserlerinin ve kanser öncesi (prekanseröz) lezyonların erken tanınmasıdır. Son yıllarda jinekolojik muayene ve jinekolojik kontrollerin rutin bir parçası haline gelmiştir.  < Konu Resmi..>

  HPV testi negatif çıkarsa 3 yılda bir HPV ve smear testinin tekrarlanması önerilir.
  HPV testi pozitif çıkarsa kolposkopi önerilir.
  Smear sonucu ASCUS çıkan kadınlarda HPV testi yaptırma olanağı yoksa 1 yıl sonra smear tekrarı yapılması kabul edilebilir bir seçenektir. Eğer bunun sonucu da ASCUS veya daha kötü çıkarsa kolposkopi önerilir; eğer sonuç normal gelirse 3 yıllık aralarla smear testi yapılması uygulamasına geri dönülür.

  Aşırı bir tedavi olması ihtimali nedeniyle, kolposkopide en az CIN 2 çıkmadıkça ASCUS vakalarına LEEP yapılması kabul edilemez bir işlemdir.

  Yaşı 21-24 olan kadınlarda ASCUS tedavisi
  – İlk Yönetim
  Smear sonucu ASCUS çıkan 21-24 yaşlarındaki kadınlarda 12 aylık aralıklarla tek başına smear testi yapılması tercih edilen yöntemdir. Ancak HPV testi yapılması da kabul edilebilir bir yöntemdir.

  Eğer HPV testi pozitif bulunursa 12 ay içinde smear tekrarı önerilir. Hemen kolposkopi yapılması veya HPV testinin tekrarlanması önerilmez.
  Eğer HPV testi negatif çıkarsa tek başına smear testi ile taramaya devam etmek üzere üç yıl içinde kontrol önerilir.
  – Takip
  Smear sonucu ASCUS çıkan 21-24 yaşlarındaki kadınlarda takip için 12 aylık aralıklarla smear testi yapılması önerilir. Kolposkopi önerilmez. 12′nci aydaki kontrolde ASC-H veya en az HSIL çıkanlara kolposkopi önerilir. 24′ncü ay kontrolünde ASCUS veya daha kötü sonuç çıkanlara kolposkopi önerilir.

  Arka arkaya 2 normal smear sonucu olan hastalarda rutin taramaya geri dönülmesi önerilir.

  65 Yaş ve üzerindeki kadınlarda ASCUS tedavisi
  Smear sonucu ASCUS çıkan menopozdaki kadınlar, 65 yaş ve üzeri kadınların taramadan çıkarılmaları hariç, genel popülasyondaki kadınlar gibi yönetilir. Bu kadınlarda HPV negatif ASCUS sonuçları anormal olarak kabul edilmelidir. Bir yıl içinde smear tekrarı yapılması şeklinde ek bir gözetim önerilir; beraberinde HPV testi yapılması önerilir fakat tek başına smear testi de kabul edilebilir.

  Hamilelikte ASCUS tedavisi
  Smear sonucu ASCUS çıkan hamilelerde ne yapılacağı bir istisna hariç hamile olmayan kadınlarla aynıdır. Bu istisna kolposkopinin doğumdan 6 hafta sonrasına ertelenmesinin kabul edilebilir bir seçenek olmasıdır.

  Menopozda ASCUS tedavisi
  Smear sonucu ASCUS çıkan menopozdaki kadınlar genel popülasyondaki kadınlar gibi yönetilir.
   
Smear testi sonucu ASCUS olanların tedavisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. PAP Smear testi

  PAP Smear testi

  Vücut dokularının yenilenmesi nedeniyle kaçınılmaz olarak yüzeylerden hücreler dökülmektedir. Bu dökülen hücrelerin toplanıp özel işlemlerden geçirildikten sonra mikroskop altında incelenmesine sitolojik inceleme denir. Bu işlemin en etkili uygulandığı alan rahim ağzından yani serviksten alınan örneklerdir. Servikal hücrelerin bu şekilde toplanması işlemine smear adı verilir.İlk kez 1930′lu...
 2. Smear testinin Önemi

  Smear testinin Önemi

  Gelişmiş ülkelerde serviks (rahim ağzı) kanserinden ölüm oranı son 40 yılda önemli ölçüde azalmıştır. Bunun başlıca nedeni serviks kanserinin toplumda taranması amacıyla Gelişmiş ülkelerde serviks (rahim ağzı) kanserinden ölüm oranı son 40 yılda önemli ölçüde azalmıştır. Bunun başlıca nedeni serviks kanserinin toplumda taranması amacıyla Pap smear testinin yaygın olarak kullanılmasıdır....
 3. smear testi yaptırdınızmı?

  smear testi yaptırdınızmı?

  kadın doğum smear testi Merhaba kızlar ilk muayaneye gittiğinizde smear testinizi yaptırdınızmı? bazı doktorlar öneriyor bazıları gerek görmeyip yaptırmıyor
 4. Smear Testinin Önemi

  Smear Testinin Önemi

  Servik kanserini teşhis edebilmek için,cinsel yaşamı başlamış her kadının yılda en az 1 kez smear testini yapması gerekmektedir.Erken teşhis ve tedaviyle servik kanserini önleyebilirsiniz.Smear testi hakkındaki yazımızı dikkatle okumanızı tavsiye ederiz. kadınlara özel yapılan, rahim ağzını (serviks) durumunu değerlendirmek, olası enfeksiyon ve olası kanser veya kanser öncüsü durumları...
 5. Smear testi sonucu LSIL çıkanlarda tedavi

  Smear testi sonucu LSIL çıkanlarda tedavi

  Smear testi sonucunun anormal olmasının ana nedeni HPV (human papillomavirüs veya insan siğil virüsü) enfeksiyonlarıdır. HPV'nin pek çok tipi vardır ve bazı tipleri rahim ağzı kanseri ve vajina/vulva kanserlerine yol açar Diğer bazı tipleri de genital siğillere (kondilom) neden olur.Yapılan PAP test sonucu normal olarak değerlendirildiğinde ek bir yakınma yoksa yılda bir defa yapılan...

Sayfayı Paylaş