1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.336
  Beğenilen Mesajlar:
  2.405
  Ödül Puanları:
  113

  Sodyum eksikliğine ne iyi gelir?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Vücut fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için mineraller beslenmemizde çok önemli bir yere sahip. Bu minerallerden biri olan sodyum vücuttaki sıvı dengesini ayarlar, enzim faaliyetlerini düzenler. Kasların kasılmasını sağlar. Kalp sağlığı, sinir sistemi ve glukoz emilimi açısından çok önemlidir
  Sodyum hücresel aktivite ve sinir sistemi fonksiyonlarının düzenlenmesi için insan beslenmesinin önemli bir bileşenidir. Vücutta elektrolit olarak çalışır. Sinirlerin önemli bir bileşenidir. Vücut sıvılarının düzenler ve elektrik sinyallerinin iletilmesini sağlar. Vücudumuzdaki kasılmalarını düzenlemeye yardımcı olur. Vitamin ve minerallerin aksine, ısı sodyum üzerinde etkiye sahip değildir. Bu nedenle, etkinliğini kaybetmeden farklı şekillerde ve preparatlarda kullanılabilir. İdrarla düzenli olarak atılır. Doğal toksisite veya risk teşkil etmez.
  < Konu Resmi..>


  Sodyum dengeli bir beslenme planında önemli bir yere sahip olmakla birlikte, aşırı kullanımında mide kanseri ve hipertansiyona neden olabilir. Böbrek sorunları veya ödemden muzdarip kişilerin olası risklere karşı korumak için sodyum alımını kısıtlaması gerekir.


  Sodyum (Na) insan vücudunda en çok bulunan minerallerdendir. Sodyum damarlardaki kanın miktarını ve tansiyonunu ayarlar. Sofra tuzu ve diğer tuzlardan sodyum ihtiyacı karşılanır.


  Bilimsel ismi "hiponatremi" olan sodyum eksikliği, kan serumunda bulunan sodyumun sınır seviyesinin (135 meq/l) altına düşmesi ile oluşan elektrolik bir sorundur. İnsan vücudunda aşırı su birikmesi ya da fazla sodyum kaybı ile ortaya çıkar.


  Bu hemeostasinin (vücut dengesi) bozulmasının çeşitli nedenleri vardır. Bunlar; fazla sıvı tüketimi, sodyum yetmezliğine yol açan tiroid hastalığı hipotiroid, bazı idrar söktürücü ilaçlar, istifhar, ishal, siroz - hepatit gibi karaciğer hastalıkları, kalp- böbrek rahatsızlıkları, bağırsaklarda emilim ile ilgili sorunlar, kas erimesi, tuz kaybettirici maddeler, sara (epilepsi) - depresyon - uyarıcı ilaçlar, böbreklerden su emilimini düzenleyen vazopressin (ADH) hormonunun normal seviyede olmaması, yanıklar, solunum ve metabolizma rahatsızlıkları, beyindeki hipofiz bezi ile ilgili sorunlar ve diyabet sodyum eksikliğine yol açar.


  Bu sorunun belirtileri ise; halsizlik, kramplar, istifhar, baş ağrıları, ani vücut ısısı ve tansiyon düşmesi, depresyon, asabiyettir. Eksikliğinde nabız ile ilgili veriler normal seviyede değildir, sürekli değişmektedir.

  Eksiklğini tam olarak anlayabilmek için sodyum testinin yanı sıra; üre, kreatin, ürik asit, şeker, böbrek, karaciğer, trigliserid ve tiroid testlerinin mutlaka yaptırılması gerekir. Sodyum miktarı 125 mg/l'den az ise acil olarak doktora başvurulmalıdır.


  Hiponatreminin yol açtığı bazı hastalıklar vardır. Bunların birçoğu sinir ile ilgilidir, ve en çok sinir iletiminin olduğu organ olay beynin çalışmasını oldukça olumsuz etkiler. Zihinsel karışıklıklar, vücutta uyuşmalar ve kronik baş ağrılarına da neden olur. Hiponatremide kaslarda hissizlik, kramplar, kasın işlevini yitirmesi gibi ciddi sorunlar da ortaya çıkabilir. Lakin sodyum eksikliğinde görülen ilk rahatsızlıklar mide ve bağırsaktadır.  Eksikliği tuz alımı ile giderilebilir. Ayrıca ; süt ve süt ürünleri, balık,biber, kavrulmamış kuru yemiş , havuç, yer elması da sodyum açısından zengindir. Maden suyu tüketilmesi de tavsiye edilebilir. Yetişkinlerde günde 1500 miligram sodyum alınması gerekir. Bu ise yaklaşık olarak 3750 miligram tuz anlamına gelir.
   
 2. kızılsaç

  kızılsaç Üye Üye

  Kayıt:
  30 Ocak 2015
  Mesajlar:
  93
  Beğenilen Mesajlar:
  41
  Ödül Puanları:
  18
  maden sularının çoğuna gaz basılıp yapılıyor hormon ilaçları diğer prospektüsünde önem atfedilmeyen sodyum dengesizliği yan etkileri yer alıtyor.zaten dengesiz olan sodyumu olan kadınların hepten dengesini bozuyorlar.sonra bitmek bilmeyen kilolar hormon ilaçları içsin içmesin herkes de bitmek bilmeyen ödem. böbrekler sağlam ama ödem tam gaz. iç organlarımız ödemle şişe şişe bi hal.
   
  BEYZA21 bunu beğendi.
Sodyum eksikliğine ne iyi gelir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Yasemin Nelere İyi Gelir ?

  Yasemin Nelere İyi Gelir ?

  Yasemin Çiçeğinin Faydaları Yasemin Çiçeğinin yararları Yasemin çiçeği Nelere iyi Gelir Güzelliğiyle ruhumuzu okşayan yasemin çiçeği bitkisi, özellikleri ve alternatif tıpta ki kullanım alanlarını, aşağıda ki makalemizde bulabilirsiniz melekler :) Salkım şeklinde, güzel kokulu çiçekler açan bir bitkidir. Beyaz çiçekli yasemin tıbbi amaçla kullanılır. Yasemin Çiçeğinin Faydaları:...
 2. Sığırkuyruğu Nelere İyi Gelir ?

  Sığırkuyruğu Nelere İyi Gelir ?

  Sığırkuyruğu Yararları Sığırkuyruyu nelere iyi Gelir Sığırkuyruğu bitkisinin faydaları nelerdir Sevgili melekler, bu yazımızda sığırkuyruğu bitkisinin özelliklerini, faydalarını ve kullanım alanlarını ayrıntılı bir şekilde sizlerle paylaşıyoruz :) Sıracagiller familyasındandır. 60-200 cm. arasında boylanabilen, iki yıllık dayanıklı otsu bitkidir. Sarımsı renkli ve yuvarlak kesitli,...
 3. Kolesterole ne iyi gelir?

  Kolesterole ne iyi gelir?

  Kalp ve damar hastalıklarının başlıca nedeni olan yüksek kolesterolü doğru beslenme alışkanlığı kazanarak, fazla kilolardan kurtularak ve hareketli bir yaşamı benimseyerek normal seviyelerde tutabiliriz. En önemli ayağı olan yemek yeme düzenini uygun bir şekilde değiştirirseniz; • Kolesterollü yiyeceklere duyduğunuz iştahı azaltabilir, • LDL denilen kötü kolesterolü daha az tüketebilir, • HDL...
 4. Kusmaya ne iyi gelir?

  Kusmaya ne iyi gelir?

  Kusma kısaca sindirilemeyen gıdaların ve sıvıların mide sıvılarıyla birlikte ağız yoluyla istem dışı olarak dışarı atılmasıdır. Bu yazıda kusmaya ne iyi gelir sorusunun bitkisel ve doğal cevaplarını bulabilirsiniz. Sürekli kusma bir virüsün ya da başka bir rahatsızlığın örneğin ishalin sonucunda olabilmektedir. Sindirim sisteminde bulunabilen parazitler, bakteriler mide bulantısına, kusmaya...
 5. Dopamin Eksikliği Ne iyi gelir?

  Dopamin Eksikliği Ne iyi gelir?

  Sinirler arasındaki iletişimi sağlamaktır ve en önemli nörotransmitter’lerden biridir. Sinir hücreleri arasındaki veri alışverişinin düzenli gerçekleşebilmesi ve dolayısıyla beynin fonksiyonlarını normal olarak yerine getirebilmesi açsısından vücudumuz için oldukça önemlidir. Dopamin eksikliği belirtileri arasında hareketlerde yavaşlama, sert ve kontrolsüz hareketler, nedeni bilinmeyen ağrılar...

Sayfayı Paylaş