1. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0

  Sofra Adabı

  Konu, 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' kısmında mislinay tarafından paylaşıldı.

  çocuklar için sofra duası kısa sofra duası kısa duaları adabı ve yemek yeme alışkanlıkları adabı ve yemek yeme alışkanlıklarının dünü bugünü [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Sofrada birlikte olmayı ailemiz için zevkli hale getirmemizle başlayacak bu öğreti, ileriki yıllarında da ne kadar gerekecek oysa... Başka sofralara da zevk katabilmeleri için önce kendi soframızda alıştırmalıyız. [/FONT]

  [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]- Sofrada bir çeşit yemek olmalı. Bir sonraki yemeğe kadar "acıktım" demenin faydasızlığını çocuklara öğretilmeli.

  - Yemek aralarında aile tarafından belirlenecek zamanlarda sağlıklı bir ara yemek (muhallebi, muz v.b. gibi) verilmeli.

  - Çocuklar ne gün ne yenileceği planlamasına ve yemek hazırlamaya (yaş ve becerilerine göre) dahil edilmeliler.


  - Yemek planlarken içinde 2-3 çeşit sebze, bir çeşit karbonhidrat (patates, pirinç yada makarna gibi), bir çeşit protein (Kırmızı et gibi) ve kalsiyum içeren bir gıda (süt, peynir gibi) olması gerektiği fikri çocuklara aşılanmalı ve bu konuda planlamalara da katılmalılar. Yemek üzerine yenilecek tatlı da meyve eşliğinde verilmeli.
  - Eve sokulmadığı taktirde, gözden ırak olan hazır bisküvi, gofret, cips, şeker gibi şeyler de çocukla veli arasında yemek çekişmesini ortadan kaldıracaktır. Bunun yerine peynir, buğday krakerleri, meyve, ev yapması pohaça – kurabiye gibi şeyler yemek arasında öğünlerin yerini almayacak şekilde önerilmeli.

  - Aile yemek bütçesinin çok az kısmını şeker, gazoz ve cips gibi şeylere ayırmalı, bunun gerekliliği çocuğa açıklanmalı ve bunlar ancak haftada bir ve az miktarlarda verilmeye alıştırılmalı.

  - Seçenekler ancak iki tür yiyecek arasında sunulmalı. Çocuk seçenek dışı bir şeyi tutturduğunda da istediği yapılmamalı. Örneğin "elma mı istersin armut mu ?", "Yarım sandöviç mi yersin, bütün mü ?" şeklinde sorulduğunda çocuğa seçim üstünlüğü verilmiş olunacağından kontrol onlardaymış gibi hissettirir. Unutmayın yemek aynı zamanda insanların psikolojik bir şekilde kontrol isteklerini uyartan bir olaydır.

  - "... olursa .... olur" cümle yapısı harikalar yaratan bir denklemdir. Örneğin "masada yerini alırsan tabağına salatanı koyabilirim" türü cümleler sofra düzenini sağlamakta yardımcı olurlar.

  - Sofra adabını da sizden örnek alacaklarını unutmayın. Olmalarını istediğinizi kendinizde modelleyin.

  - Yemeğini yersen dondurma vereceğim” gibi rüşvet vermeler çocuğa yanlış hedef göstermek olur.

  - Yemekten önce el yıkamak, sofrayı birlikte kurmak, oturarak yemek yemek, tabağa az konulan ilk miktarı tamamıyla bitirdikten sonra ikincisini istemek, sofrayı birlikte toplamak gibi alışkanlıklar sürekli yapmayla edinilecektir.

  - "Ben tokum, yemeyeceğim" dese de aile sofrasına eşlik etmesini istediğinizi ve bunun önemini anlamalarına yardımcı olun.

  - Sofra sohbetlerine katılmalarını cesaretlendirirken yetişkinlerin sıraları geldiğinde de sessiz durmalarına alıştırın. Kimse hep bir ağızdan konuşulan sofradan zevk almaz.

  - Her fırsatta sofralarınıza akraba ve arkadaşlarınızı da katın ki modelleme imkanları ve alıştırma fırsatları çoğalsın.

  - Küçük çocukları sofraya uzun süreler bağlamayın. İzin alarak sofradan kalkmalarını da alıştırın. Daha küçükleri de sabırları taşmadan sofradan ayırıp kendi başına yapabileceği başka bir aktivite sağlayın.

  - Yemeklerinizi televizyon önünde yemeğe alıştırmayın. Yemek hepiniz için "aile zamanı" olmalı.

  - Çocuklarınızın sofra adabını kazanabilmelerinin uzun yıllar alacağını unutmayın, bu konuda sabırsızlık göstermemeye çalışın. [/FONT]


   
 2. *jellibon*

  *jellibon* Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  9 Kasım 2007
  Mesajlar:
  6.137
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  mutluluk ülkesinden
  Ce: Sofra Adabı
  emeğine sağlık canım sofra adbı öğretilmeli
   
Sofra Adabı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sofra

  Sofra

  Nimete, davete icabet etmeye, refah ve mutlulğa, cömert kimseye, Sofra bezi büyük bir ülkeye yolculuk yapmaya, bu yolculuktan feyiz ve bereket meydana gelmesine yahut genişliğe ve rahatlığa delalet eder.Rüyasında sofra gören, sevinecek ve neşelenecek demektir. Sofra bezi büyük bir sefere, yolculuğa, rahata işarettir. Rüyada sofra görmek, sevinmek ve mutlu olmak anlamındadır. Sofra bezi görmek...
 2. adap

  adap

  1Töre, °usul, °âdet. 2Yol yordam, yol yöntem
 3. Dua Etmenin Adabı

  Dua Etmenin Adabı

  dua etmenin kuralları dua etmek için belli koşul varmıdır etmek için belli koşul var mıdır ederken uyulması gereken kurallar 1- Abdest alıp, diz üstüne, kıbleye karşı oturup, elleri göğüs hizâsında ileri uzatıp, avuçları semaya karşı açıp, Peygamberlere ve Evliyâya tevessül ederek, Onların hatırları ve hurmetleri için istemeli, sonunda “Âmîn” demelidir. Herşeyden önce, af ve mağfiret ve âfiyet...
 4. Genel Sofra Adabı

  Genel Sofra Adabı

  görgü kuralları sofra adabı sofra kuralları resimli kahvaltı sofraları görgü resimleri GENEL SOFRA ADABI İçinde yaşadığımız toplumlarda, herkesin uyması gereken "Görgü kuralları" vardır. Toplumda sevilen, sayılan, aranan ve sözü geçen bir insan olmamız bu kuralları tam olarak bilmemize ve uygulamamıza bağlıdır. Özellikle Sofra adabı, kültürü görgü kurallarının önemli bir...
 5. su içme adapları nelerdir

  su içme adapları nelerdir

  Su nasıl içilir su nasıl içilmelidir.Meleklerim hayatımız boyunca örnek almamız geren tek insan Elbetteki Efendimiz s.a.v dir onun her hareketi bize en güzel örnektir bu yazımızda onun su içme tarzından bahsetmek istedim biraz işte gönüller fatihinin suyu içiş tarzı burda melekler “Peygamber Efendimiz (asm), içtikleri suyun kalitesine titizlikle dikkat etmişler; çok mecbur kalmadıkça,...

Sayfayı Paylaş