Soğuk algınlığına ne iyi gelir ? Soğuk algınlığı nasıl geçer ?

Uzman SühaN

Administrator
Soğuk algınlığına ne iyi gelir ? Soğuk algınlığı nasıl geçer ?
Değişen hava koşulları bir çok hastalığa davetiye çıkarıyor. Mevsim dönüşlerinin yaşandığı şu günlerde soğuk algınlığı ve grip sıklıkla görülmektedir. Soğuk algınlığı, virüslerin neden olduğu bir enfeksiyondur. Genellikle yılda iki veya dört defa soğuk algınlığına yakalanabiliriz. Soğuk algınlığı semptomları burun akıntısı, öksürük, burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, hapşırma,göz sulanması,halsizlik,kas ağrıları ve ateştir. Soğuk algınlığını gidermek için ilaçlar mevcuttur. Ancak soğuk algınlığını ilaç kullanmadan doğal yöntemlerle yönetebilirsiniz. Yalnız ağır seyreden gribal enfeksiyonlar mutlaka dikkate alınmalı ve hekimin reçete ettiği ilaçlar kullanılmalıdır.

Soğuk algınlığına bir virüs neden oluyor ve etkilenen kişinin yaşam kalitesini düşürüyor. Genellikle septomlar bir hafta sürebilir bazen daha fazla septomlardan yakınabilirsiniz.Soğuk algınlığı genellikle tehlikeli olmamasına rağmen, bir kişi kendini kötü hissettirebilir. Neyse ki, vücudun inanılmaz doğal bağışıklık sistemini güçlendiren doğal çözümlerle bazı hastalık vakalarına karşı korunmak mümkündür. Besin açısından yoğun bir diyete öncelik vermek, D vitamini alımını artırmak, yeterlli düzeyde uyumak, düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı ve çeşitli beslenmek soğun algınlığının yanı sıra bir çok hastalığı önleyebilir.


Soğuk algınlığı belirtileri


Bu belirtilerin bir kombinasyonunu yaşayabilirsiniz

Hapşırma
Burun tıkanıklığı
Burun akması
Boğaz yanması
Öksürük
Baş ağrısı
Kas ağrıları
İştah azalması
Boğaz ağrısı
Gözlerde sulanma

Çinko, vücudun 300'den fazla enzimin ihtiyaç duyduğu temel bir mineraldir. Et, karaciğer, deniz ürünleri ve yumurta gibi gıdalarda doğal olarak bulunur.Bazı çalışmalar, çinkonun soğuk algınlığı semptomlarının süresinin kısaltılmasına yardımcı olduğunu ortaya koymuştur.D vitamini düzeyi yüksek olan kişilerin, soğuk algınlığına yakalanma riskinin düşük olabileceğini gösteren bazı kanıtlar vardır . C vitamini, soğuk algınlığı için en etkili doğal ev ilaçlarından biridir, çünkü beyaz kan hücrelerinin üretimini arttırır ve aynı zamanda burun yollarındaki mukus ve enflamasyonu azaltırken virüslerin çoğalmasını önlemeye yardımcı olabilir. C vitamini takviyesi alabilrisiniz. Takviye yerine portakal, karnabahar, limon, brokoli, çilek, lahana, şeftali, kivi, domates maydanoz tüketebilirsiniz. Sarımsak, bağışıklık sistemini soğuk algınlığına karşı korumaya yardımcı olabilecek antiseptik özellikler içerir . Sarımsak neredeyse her türlü hastalık ile mücadele edebilir. Sarımsak, soğuk algınlığı ve öksürüğün iyileşmesinde yardımcı olan antioksidanlarladoludur.


Zencefil doğal olarak soğuk algınlığı ve öksürük tedavisinde yaygın olarak bilinen bir ilaçtır. Bu kök, soğuk ve öksürüğe neden olan virüslerle savaşmaya yardım eden on iki antiviral bileşenle zenginleştirilmiştir. Soğuk algınlığı boğaz ağrısı, öksürük veya mukoza zarının şişmesi gibi tüm semptomları tedavi etmek için harika bir ilaçtır. Zencefil ile yapılan içeceklerin tüketilmesi sadece burun akıntısını değil, aynı zamanda balgamı solunum sisteminden de temizlemeye yardımcı olur. Zerdeçal , soğuk algınlığı ve öksürükten muzdarip insanlara yardım eden zengin bir uçucu yağ ve curcumin kaynağına sahiptir. İçindeki antibakteriyel ve antiviral özellikler, soğuk algınlığı belirtilerini azaltır. Limon, tarçın ve bal karışımı evde doğal olarak soğuk algınlığı ve öksürüğü tedavi etmek için etkili bir ilaçtır .

soğuk algınlığı.jpg

Keten tohumu


Keten tohumu, evde soğuk algınlığı ve öksürüğü tedavi etmek için harika bir çözümdür. Çözelti kalınlaşana kadar yaklaşık 10-15 dakika boyunca kaynamış suda demleyin. Bunu süzün biraz bal ve limon suyu ile tatlandırarak için . Bu çözeltiyi içmek soğuk algınlığı semptomlarını azaltacaktır.


Zencefil ve tuz


Zencefili çok küçük parçalara ayırın ve üzerine biraz tuz serpiştirin. Boğaz ağrısı problemlerinden kurtulmak için çiğneyin.


Bal


Antibakteriyel, antifungal ve antiviral özelliklere sahip olan bal , vücuttaki soğuk algınlığı ve öksürük semptomlarına neden olan bakterileri öldürmek için iyi bir ilaçtır. Bal, soğuk algınlığı ve öksürükten muzdaripken de önerilen bir üründür. Ballı su içmek septomlarınızı hafifletecektir.


Elma sirkesi


Bu sirke, çocuklar ve yetişkinler arasında kuru öksürüğü tedavi etmek için oldukça yararlı olan antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bir yemek kaşığı elma sirkesini bir bardak suya karıştırın ve için.


Yeşil çay


Yeşil çay , soğuk algınlığı belirtilerinden kurtulmaya yardımcı olan iyi bir antioksidanlar deposuna sahiptir. Yeşil çay poşeti 3-5 dakika bir bardak sıcak su içinde bekletin. Yeşil çayı için bir çorba kaşığı bal ve biraz limon suyu ekleyin. Daha iyi sonuçlar için günde 2-3 kez için


Papatya Çayı


Papatya çayın antibakteriyel ve antienflamatuar özellikleri, vücuttaki akciğerleri ve hava geçiş yollarını temizlemeye yardımcı olur. Bu çayı bir bardak sıcak suya yaklaşık 5 dakika kadar daldırın ve sonra için.


Soğuk Algınlığı İçin İçin Epsom Tuz Banyosu


İhtiyacınız olacaklar

1 bardak Epsom tuzu

Küvet

Ilık su

Küveti ılık su ile doldurun. Suyu olabildiğince sıcak tutun.
Epsom tuzunu ekleyin ve suyu karıştırın.
Küvette 20 dakika kadar bekleyin.
Evde küvetiniz yoksa, ayaklarınızı 1/4 fincan Epsom tuzu ile bir kova ılık suya batırın.Uçucu Yağlar


4-5 damla nane yağı VEYA okaliptüs yağı
İki yağı birbirine karıştırın ve göğüs, boyun ve alın üzerine uygulayın.
Mümkün olduğunca uzun süre bırakın.
Esansiyel yağların kullanılmasının bir başka yolu, uçucu yağlarla infüze edilen suyla bir buhar banyosunun seçilmesidir. Bir kovayı kabı veya küveti sıcak su ile doldurun. Daha sonra içine birkaç damla uçucu yağ ekleyin. Ayrıca, evin her tarafına uçucu bitki yağlarının aromasını yayabilirsiniz. Bu burnunuza rahatlama ve havada bakteri veya virüs öldürmeye yardımcı olacaktır.


Sarımsak
İhtiyacınız olacaklar
1-2 diş sarımsak
1 çorba kaşığı bal
Sarımsakları ezin ve balla birlikte karıştırıp tüketin


Ne Sıklıkta Yapmalısınız?


Bunu günde iki kez tekrarlayın.

Sarımsak, ortak bir mutfak malzemesi, insan sağlığı için sayısız yararlı özellikleri ile bilinir. Soğuk algınlığı yapan virüsü öldürebilen ve semptomları hafifletebilen antimikrobiyal ve antiviral bileşikleri vardır .

Öksürük en yaygın sağlık problemleri arasındadır. Boğazınızda veya üst hava geçişlerinde tahriş edici veya tıkanıklık olduğunda, vücudunuz öksürerek tahriş edici maddeyi çıkarmak için beyinden bir mesaj alır.Öksürük, viral bir enfeksiyon, soğuk algınlığı, grip ve tüberküloz veya astım gibi sigara veya sağlık sorunları nedeniyle de tetiklenebilir. Gribal enfeksiyonlarda öksürük yaygındır. Öküsürüğü gidermek için Bir bardak süte bal ve zerdeçal ilave edip karıştırın daha sonra tüketin. Bu karışımı günde 2 defa yapın. Burun akıntısı soğuk algınlığının bir diğer septomudur. Burun akıntısını gidermek için bol bol soğan tüketin. Burun tıkanıklığını tuzlu su çözeltisi ile giderebilirsiniz.


Antik çağlardan beri geleneksel şifacılar olunum sorunlarını tedavi etmek için doğal bir ilaç olarak kekiği kullanmıştır . Kekik antiviral, antibakteriyel ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Buna ek olarak, kekik yağı mide rahatsızlığını sakinleştirmeye ve safra akışını uyararak sindirime yardımcı olabilir. Bu nedenle mide bulantısı, kusma ve ishal belirtileri yağ kullanılarak giderilebilir. Kekik yağı da grip için en iyi ev ilaçlarından biridir çünkü terlemeyi artırır, bu da ateşi düşürmeyi kolaylaştırır. Grip tedavisinde en etkili ilaç sudur. Bol su tüketin.Ayrıca günlük multivitaminlerden gerekli vitamin ve mineralleri de alın. Bağışıklığı Arttırmak için çinko, c vitamini ve D3 alın.Yorgunluğa ve zayıflığa karşı savaşmak için B vitaminlerine ihtiyacınız olacak.Ekinezya Anti-viral, antibakteriyel ve kan temizleme özellikleri ile bilinir.Grip septomlarınızı ekinezya çayı ile yönetebilirsiniz. Ayrıca yemeklerinizde bol soğan ve sarımsak bulundurun.

Zencefil, anti-inflamatuar ve anti-bakteriyeldir. Tıkanıklık, mide bulantısı, soğuk algınlığı ve ateş gibi septomları giderir.Eğer sağlıklı bir bağırsakınız varsa, probiyotikler bağışıklık sisteminizi desteklemenize yardımcı olabilir. . Turşu,turşu suyu,kefir,yoğurt iyi prebiyotiklerdir. Prebiyotikler soğuk algınlığından korur ve tedavisine yardımcı olur. Eskiden kemik suyundan yapılmış çorbalar grip tedavisi listesinde ilk sıralarda yer almaktaydı. Günümüz insanları biraz üşenmişlikten olsa gerek artık pek fazla uğraş göstermiyor. Kemik suyundan çorba tüketimi grip hastalığından çabucak iyileşmenizi sağlayabilir. Bunların yanı sıra dinlenmek iyi uyumakta iyileşmeyi hızlandırır. Mümkün mertebe dinlenmeye çalışın ve bol su sıvı tüketin.
 

Ekli dosyalar

  • soğuk algınlığı nedir.jpg
    soğuk algınlığı nedir.jpg
    82 KB · Görüntüleme: 2.126
Moderatör tarafında düzenlendi:
Geri
Üst