Somon balığının faydaları nelerdir ?

  • Konbuyu başlatan Uzman SühaN
  • Başlangıç tarihi
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Somon balığının faydaları nelerdir ?
Tarih öncesi çağlardan beri balık ve kabuklu deniz ürünlerinin insan beslenmesinde önemli yeri olmuştur. Bir çok balık çeşidi vardır. Kimi tatlı kimide tuzlu suda yer alır. Somon, gelişiminin evresine bağlı olarak hem tatlı suda (nehirlerde) hem de tuzlu suda (denizlerde) bulunan bir balık türüdür.Çok besleyicidir. Somon balığının eti genellikle pembe fakat renkleri kırmızıdan turuncuya kadar değişebilir. Yüksek kaliteli protein, vitamin ve mineraller (potasyum, selenyum ve B12 vitamini de dahil olmak üzere) mükemmel bir kaynaktır, ancak en çok dikkat çeken omega-3 yağ asitleridir. A, B ve D gibi vitaminler bakımından da zengindir. Kemik sağlığından, göz sağlığına, kalp sağlığından eklem sağlığına kadar bir çok faydası vardır. Makalemizin devamında somon balığının sağlımız üzerindeki sayısız faydalarını görebilirsiniz. Daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.
somon balığı.jpgÇoğu deniz ürünü çeşidi mineraller bakımından zengindir, özellikle de önemli mineral selenyumdur ve somon bir istisna değildir. Somon, birçok B vitamini açısından zengindir. Vitamin B-6, kan şekerini sabit tutmak için depolanmış enerjiyi karaciğer ve kaslardaki glikojen formunda glikoza dönüştürmeye yardımcı olur. Ek olarak, B-6 vitamini, metabolizma ve vücut fonksiyonlarını düzenleyen serotonin gibi nörotransmitterleri veya beyin kimyasallarını sentezlemek için gereklidir. Omega-3 yağ asitleri olan balıklar, somon gibi, kardiyovasküler sistemin optimal sağlığını desteklemektedir. Aynı zamanda diyabetli insanlar için harika olan neredeyse sıfır karbonhidrat içerir. Omega-3 yağları vücutlarımızdaki inflamasyonu azaltır . Enflamasyon, kalp hastalığı, diyabet, bazı kanser türleri ve artrit gibi birçok sağlık sorununun temelidir. Omega-3 ler ayrıca felce neden olan kan pıhtılarını önlemeye yardımcı olur .


Balığın faydaları nelerdir?


Bazı araştırmalar ayrıca omega-3 yağlarının Alzheimer hastalığı ve yaşa bağlı bilişsel gerileme gibi bilişsel problemleri yavaşlatmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Somon, tavuk veya sığır eti gibi protein kaynaklarına harika bir alternatiftir. Bol miktarda protein sağlar. Sağlıklı tiroid fonksiyonu için selenyumun gerekli olduğunu biliyormusunuz ? Somon, iyi bir selenyum kaynağıdır.Somon, çeşitli sağlık yararları sunan en besleyici balık türlerinden biridir. Omega-3 yağ asitleri, B12 vitamini ve diğer gerekli besin maddeleri açısından zengin olan somon, saç ve cilt sağlığı için harikadır. Somonun mükemmel tadı ve mükemmel sağlık yararları, onu dünyanın en çok sevilen balıklarından biri yapmaktadır. İyi bir miktar protein, vitamin, mineral ve omega-3 ve -6 yağ asidi içeriği genel sağlığa katkıda bulunur.Somon, iyi yağ içeren popüler bir yağlı balıktır.


Somon balığı fosfor, çinko potasyum B vitamini grubu gibi vitamin ve mineraller içermektedir. Selenyum gibi antioksidan elementler sağlığımıza büyük katkı sağlar.Somon, kalp ve beyin için mükemmel bir besin kaynağıdır. Somon ayrıca omega-3 yağ asitleri ile birlikte büyük bir protein kaynağıdır. Enflamasyon tehlikelidir. Kilo alımı, eklem ağrısı, mide ülseri ve felce neden olabilir. Somonda bulunan omega-3 yağ asitleri, hormonları düzenler. Migren, artrit, sedef hastalığı, ülseratif kolit, multipl skleroz, Crohn hastalığı, inflamasyonun neden olduğu obeziteyi önlemeye yardımcı olur.Somonda bulunan omega-3 yağ asitleri beyin performansını artırır.Somon, zengin bir omega-3 yağ asitleri ve potasyum kaynağıdır. Potasyum ile kombine edilen omega-3 ve -6 yağ asitleri, kalp iltihabını, düşük kolesterol seviyelerini ve kan basıncını düşürdüğü için kalp sağlığına büyük ölçüde katkıda bulunurlar. Potasyum, kan basıncını kontrol etmeye ve fazla sıvı tutulmasını önlemeye yardımcı olur. Bu nedenle, düzenli somon alımı kalp krizi, felç, aritmi, yüksek tansiyon ve yüksek trigliseritler dahil olmak üzere kalp ile ilişkili tıbbi durumları önemli ölçüde azaltabilir. Somon, iyi bir protein kaynağıdır.Vücudumuz kemik, kas, kıkırdak, deri ve kan için yapı taşı olduğundan protein gerektirir. Vücudun bir yaralanmadan sonra dokuları inşa etmesine ve onarmasına yardımcı olur, kemik sağlığını korur ve kilo kaybı sırasında kas kütlesini korur. Aynı zamanda sağlıklı bir metabolik hız sağlar ve kemik yoğunluğunu ve gücünü artırır.Somon, B3, B5, B7, B6, B9, B12 bakımından zengindir.B vitamini kompleksi, tüm vücut fonksiyonlarının sağlıklı bir dengesinin sağlanmasında önemli bir rol oynar. B grubu vitaminler, tüketilen gıdaları enerjiye dönüştürmek, DNA oluşturmak ve onarmak ve iltihaplanmayı azaltmak için birlikte çalışır. Tüm B vitaminleri arasında, somon B3 vitamini (niasin) ve B6 vitamini bakımından en zengindir. B3 vitamini kolesterol seviyelerini düşürürken, B6 vitamini beyin sağlığını iyileştirir. Somon ayrıca beynin ve sinir sisteminin işleyişi, hormonal denge ve çeşitli metabolik fonksiyonlar için hayati önem taşıyan iyi bir B12 miktarına sahiptir.Amino asitler proteinleri oluşturmak için birleşir ve bu nedenle gerekli amino asitleri gerekli miktarlarda almanız önemlidir. Somon, önemli amino asitler ve yağsız protein kaynağıdır.


Balık yağının faydaları nelerdir ?

Somon ayrıca, kemiklerin güçlendirilmesine, diyabet tipi 2 riskinin azaltılmasına, kanserle mücadele edilmesine ve kalp hastalığının önlenmesine yardımcı olan büyük bir D vitamini kaynağıdır.Somon, omega-3 yağ asitleri açısından zengin olduğu için, göz sağlığınıda korumaktadır. Somon Uygun tiroid fonksiyonuna yardımcı olur. Selenyumun önemli işlevlerinden biri uygun tiroid fonksiyonunu korumaktır. Somonun iyi bir kısmı önemli miktarda selenyum sağlayabilir. Vitaminler ve Mineraller açısından zengin olan ya da amino asit birikimleri, hücrelerimizin, dokularımızın, enzimlerimizin, hormonlarımızın ve diğer tüm vücut bölümlerinin temel bileşenleridir. Somon ayrıca demir, kalsiyum, selenyum ve fosfor gibi bazı önemli minerallerin yanı sıra A, B ve D gibi vitaminler bakımından zengindir.


içindeki omega-3 yağ asitleri, D vitamini ve selenyum, vücuttaki insülin seviyelerini yönetmeye yardımcı olmak için birleşir ve böylece şekerin emilimini ve daha sonra kan şekeri seviyelerinin düşürülmesini kolaylaştırır.Omega-3 yağ asitleri kolesterolü düşürürken , damarların esnekliğini korur ve kalp kaslarını güçlendirir. Kolesterol seviyelerini düşürerek ve arter duvarlarının sertleşmesini önleyerek kan basıncını da düşürmeye yardımcı olurlar. Bu, kalp krizlerinin şansını önemli ölçüde azaltır.Omega-3 yağ asitleri beyin fonksiyonlarının verimliliğini arttırır, hafızayı geliştirir. Amino asitler, A vitamini, D vitamini ve selenyum ile birlikte, sinir sistemini yaşlanmayla ilgili hasarlardan korur, antidepresan gibi davranır, beyni rahatlatır ve ayrıca Alzheimer ve Parkinson hastalığının tedavisinde de yardımcı olur. Yine omega-3 yağ asitleri ve amino asitler, maküler dejenerasyon, retina kuruluğu, görme kaybı ve göz yorgunluğunu önlemeye yardımcı olur. Omega-3 yağ asitleri, arterlerin ve sindirim sisteminin iltihaplanmasını azaltır, kolon, prostat ve böbrek kanserleri olasılığını azaltır.


Ayrıca, somon cilt dokusunu geliştirebilir, gözlerinize, cildinize, saçınıza ve tırnaklarınıza biraz ışıltı kattırabilir ve kolondaki yararlı bakterilerin büyümesine yardımcı olabilir. Omega-3 yağ asidi takviyeleri Alzheimer ve Parkinson hastalığı gibi psikolojik bozuklukların tedavisinde kullanılır. Hamilelik sırasında somon yemek, fetal beyin gelişimi ve sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olabilir.Etkileyici omega-3 yağ asidi içeriğine dayanarak, somon bir süper gıda olarak kabul edilir. Tıbbi olarak, omega-3 yağ asitlerinin kanser hücreleri üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğu ve tümörleri öldürdüğü kanıtlanmıştır. Deri kanseri, prostat kanseri, kolorektal kanser, karaciğer kanseri, UVB ile indüklenen cilt kanseri ve beyin tümörleri gibi belirli kanser rahatsızlıkları omega-3 yağ asitleri ile tedavi edilebilir ve önlenebilir. Görüldüğü üzere somon balığının sağlımız üzerindeki etkileri sayılamayacak kadar çok. Biz faydalarından sadece bir kısmını ele aldık. Genel sağlığınıza katkıda bulunmak için diyetinize mutlaka somon balığını dahil edin.
 
B

bersukln

Forum Okuru
somon balığının bebeklere faydaları
somon balığının cilde faydaları
somon balığının hamilelere faydaları
somon balığının fiyatı
somon balığının saça faydaları
somon balığı tarifi
karadeniz somonu ile norveç somonu arasındaki fark
norveç somon balığı

Somon balığının tadı diğer balıklardan gerçekten çok farklı. Haftada bir balık tüketiyoruz ve menümüzde mutlaka somon oluyor.Balık bir çok vitamin ve minerali bünyesinde barındırıyor dolaysıyla çocuk gelişimindede önemli. Allahtan çocuklarımda balık tüketmeyi seviyor.Balık hafızayı güçlendiriyor, saç dökülmesini önlüyor,yüksek kan basıncını düşürüyor alzheimer hastalığını önlüyor. Cildi güzelleştiriyor kilo vermeye yardımcı oluyor. Balığın faydası çok. Enfeksiyon hastalıklarına karşı direnç sağlıyor. Hamilelik döneminde haftada en az 1 kez somon balığı tüketilmesi bebeğin bedensel ve zihinsel gelişiminini sağlar.Somon dilim fiyatı 45 TL iken Somon fileto fiyatı 50 TL'dir Fiyatlar uçuk ama sağlığımıza katkısı büyük. Kırmızı et yerine bol bol balık yiyelim özelliklede somonu tercih edelim.
 

Benzer İçerikler

Uzman SühaN
Cevaplar
2
Görüntüleme
2K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Cevaplar
1
Görüntüleme
1K
Sevimli cadı
Sevimli cadı
Uzman SühaN
Cevaplar
5
Görüntüleme
3K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Cevaplar
1
Görüntüleme
599
istiridyeee
I
Üst