1. Uzman SühaN

  Uzman SühaN Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  17.673
  Beğenilen Mesajlar:
  2.504
  Ödül Puanları:
  113

  Soru : hamileliğin ilk belirtileri nelerdir ?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Hamilelik veya gebelik, kadının rahminde bir embriyo veya fetüs taşıdığı yaklaşık 9 aylık bir periyottur.Annenin rahminde bir veya daha fazla embriyo gelişmesine neden olan döllenme gerçekleştiğinde bir kadın hamile olarak kabul edilir. Normal, tam süreli gebelik 40 haftadır ve 37-42 hafta arasında değişebilir. Her trimester kendi özel hormonal ve fizyolojik değişiklikleriyle birlikte gelir. Büyüyen bebeğinizin vücudunuzu nasıl etkilediğinin farkında olmak, bu değişimlere karşı kendinizi daha iyi hazırlamanıza yardımcı olacaktır.  Düzenli aylık adet döngüsüne sahip kadınlar için, gebeliğin en erken ve en güvenilir işareti cevapsız bir dönemdir.Fakat bazı kadınlar, dönemlerinin başlamasından günler önce gebelik belirtileri yaşayabilirler .Bazı gebelik belirtileri diğer tıbbi durumlardan kaynaklanabilir. Aşağıda yer alan belirtiler her zaman hamile olduğunuz sonucuna varılamayabilir.

  Bu erken gebelik belirtileri kadınlardan kadına ve gebelikten gebeğe farklılık gösterir. Hamileyseniz, bu belirtilerden bir veya daha fazlasına dikkat edin. Ayrıca bu belirtilerin hepsini birden yaşamayabilirsiniz. Hatta bu belirtilerin hiç birin gerçekleşmemesi sizi endişelendirmesin. Belirtiler kişiden kişiye farklılık gösterdiği gibi, her kadın belirti yaşayacak diye bir kural yoktur.


  Adette gecikme

  Her zaman düzenli olan bir kadın için, kaçırılmış menstrüel periyot sıklıkla gebeliğin ilk belirtisidir . Bununla birlikte üzüntü,stres,mevsim dönüşleri,ani kilo kaybı, hastalık,kullanılan bazı ilaçlar adet gecikmesine neden olabilmektedir.

  < Konu Resmi..>


  Adet gecikmesinin nedeni sadece gebelikmidir ?


  Bazal Vücut Sıcaklığında Yükseliş

  Bazal vücut sıcaklığındaki artış, progesteronun yükselişinin devam etmesi nedeniyle gebeliğin en erken belirtilerinden biridir. Yumurtlamanızdan yaklaşık yedi gün sonra bir BBT grafiği tutuyorsanız, ovulasyonda ortaya çıkan ilk artışın üstünde sıcaklıkta ikinci bir yükseliş olduğunu fark edebilirsiniz.

  < Konu Resmi..>


  Ateş ölçme yöntemiyle hamile kalmak...  İmplantasyon Kanaması

  Ovulasyondan altı ila oniki gün sonra pembe veya kahverengimsi vajinal lekelenme varsa (ortalama 28 günlük adet döngüsünün 20. ila 26. günleri) bu, erken bir gebelik belirtisi olabilir. Genellikle bir ila iki gün süren bu implantasyon kanaması , embriyonun rahiminizin astarına yerleşmeye çalıştığın da oluşur.

  Kanamanız yoğunlaşırsa ve pelvik veya karın ağrınız olursa mutlaka doktorunuza danışın. Gebelik testi sadece implantasyondan sonra pozitifleşir.

  < Konu Resmi..>


  İmplantasyon kanaması her gebelikte olurmu?  Ağızda metalik tat

  Ağız tadında değişiklik birçok kadın için en erken gebelik belirtileri arasında olabilir. İlk dönem kaçırılmadan bile bazılarının ağzında tuhaf bir tat olabilir.Bu tat metalik tat olarak adlandırılır.(Ağızda pas hiss)
  < Konu Resmi..>


  Ağızda metalik tat olması gebelik belirtisimi ?


  Cilt renginde değişiklik


  Deride değişiklikler gebeliğin erken döneminde yaygındır. Cilt kuru hale gelebilir, ancak aynı zamanda lekelerin ortaya çıkmasına da yol açabilir. Bunlar bazen birkaç ay devam eder

  < Konu Resmi..>


  Gebelik boyunca vücutta oluşan değişimler  Kasıkta batma ve ağrı

  Bu hafif, menstrüel gibi kramplar genellikle bir ila iki gün sürer, ancak bazen birkaç kez daha devam edebilir.Bu genellikle rahmin içine implante edilen döllenmiş yumurta veya embriyo dan dolayıdır.

  < Konu Resmi..>


  Kasıklarda ağrı ve batma neden olur ?  Yorgunluk

  Yorgunluk, aniden gelişen başka bir erken gebelik belirtisidir. Gebeliğin en erken günlerinde başlayan yorgunluk birçok kadının fark ettiği ilk belirtilerden biridir ve sıklıkla baş edilmesi zor olabilir.Erken gebelik sırasında, hormon progesteron düzeyleri yükselir. Yeterince yüksek dozlarda, progesteron sizi uyku durumuna sokabilir.

  < Konu Resmi..>


  Gebelikte yorgunluk nedenleri gebelikte yorgunluk nasıl geçer?


  Mide bulantısı veya kusma

  Mide bulantısı, gebeliğin bir diğer erken göstergesi olabilir. Bu semptom, gebelikten sonraki 2-8 hafta içinde başlayabilir ve gebelik boyunca devam edebilir.

  < Konu Resmi..>


  Erken Hamilelik Belirtileri Mide Bulantısı  Burun tıkanıklığı

  Artan hormon seviyeleri ve kan üretimi burnundaki mukoza zarlarının şişmesine, kurumasına ve kolayca kanamasına neden olabilir. Bu, tıkalı veya burun akıntısına neden olabilir.

  < Konu Resmi..>

  Gögüslerde sızı

  Hamilelik döneminin başlarında hormonal değişiklikler göğüslerinizi hassas ve rahatsız edebilir. Vücudunuz hormonal değişikliklere uyum sağladığı için, rahatsızlık büyük olasılıkla birkaç hafta sonra azalacaktır


  < Konu Resmi..>


  Gögüste ağrı kaşıntı hassaslaşma gebelik belirtisimi?
  Sık idrara çıkma

  Mesaneyi daha sık boşaltma ihtiyacı gebelik boyunca yaygındır. Hamileliğin ilk birkaç haftasında, vücut insan koryonik gonadotropin adı verilen ve pelvik bölgedeki kan akışını artıran ve kadınların daha sık idrara çıkmasına neden olan bir hormon üretir.Sık idrara çıkma doğuma kadar devem eder ve bebek büyüdükçe yoğunlaşır.


  < Konu Resmi..>  Gebelikte sık idrara çıkmanın nedeni nedir ?  Kabızlık

  Hormonal değişiklikler, özellikle yüksek progesteron seviyeleri sindirim sisteminizi etkileyebilir . Kabızlık, gebeliğin diğer yaygın bir erken semptomudur. Progesteron artışı, gıdaların bağırsaklardan daha yavaş geçmesine neden olur ve bu da kabızlığa neden olabilir.

  < Konu Resmi..>


  Gebelikte kabızlık yaşayanlar buraya  Gebelik hissi

  Bu erken gebelik belirtisi şu anda bu listeyi kontrol etmenizin nedeni olabilir. Birçok kadın gebelik belirtileri konusunda sezgileri olduğuna inanıyor.

  < Konu Resmi..>
  Baş ağrısı

  Gebeliğin başlarında, hormonal değişiklikler nedeniyle artmış kan dolaşımı, sık sık, hafif baş ağrılarını tetikleyebilir.

  < Konu Resmi..>  Tiksinme

  Sevdiğiniz sevmediğiniz yemeklerin kokusuna karşı tiksinti duyabilirsiniz. Kokular rahatsoız edici olabilir .

  < Konu Resmi..>  Aşerme

  Sevmediğiniz besinlere karşı bir ilgi duyabilirsiniz. Yalnış aşerme gebeliğin 4.5 . haftası olabilir. Bazı kadınlar aşerirken bazıların da aşerme kesinlikle olmamaktadır. Aşerme nin hormonal kaynaklı olduğu belirtilsede bazı anne adayları böyle bir şeyin mümkün olmadığını vurgulamaktadır.

  < Konu Resmi..>


  Aşeriyorum Hamile miyim Hamilelik Belirtilerinden Aşerme Ne Zaman Başlar
  Vajinal akıntıda artış

  Gebeliğin diğer septomlarından biri vajinal akıntıda artışın olması.Bu akıntı beyaz yada şeffaf olabilir.


  < Konu Resmi..>


  Vajinal akıntı hamilelik belirtisimi?
  İmplantasyon yumurtlamadan yaklaşık 7-10 gün sonra gerçekleşir. Embriyo , daha önce değil, implantasyondan sonra hCG üretmeye başlar . Bu nedenle bu saatten önce hamileliği tespit etmek mümkün değildir. Yumurtlama sonrası test etmek için ne kadar beklerseniz, sonuç o kadar doğru olur. Gebelik testi, ideal olarak, döneminizin bitiş tarihinden itibaren yapılmalıdır.


  Döllenmiş bir yumurta uterin astarınıza bağlandıktan kısa süre sonra (implantasyon), HCG oluşturur ve üretir. Bu hormon kan dolaşımınıza ve idrara girer. Hamileliğin erken dönemlerinde HCG konsantrasyonu hızla artar -. Her iki ila üç günde bir kat artar. Evde hamilelik testini ne kadar erken alırsanız, testin HCG yi algılaması o kadar zor olur. Yani erken yapılan tstler net sonuç almanızı engeller.Evde yapılan gebelik testleri nin yüzde 99 doğru olduğunu iddia edilmektedir. Bununla birlikte, araştırmalar, evde yapılan hamilelik testinin, yakın geçmişte bir dönem kaçırmış kadınların gebeliğini teşhis edecek kadar hassas olmadığını ileri sürmektedir.En güvenilir sonuç için beklenen mensinizde en az 3 günlük bir gecikme olmasını bekleyin.
   
  LaViNYaM bunu beğendi.
 2. Uzman SühaN

  Uzman SühaN Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  17.673
  Beğenilen Mesajlar:
  2.504
  Ödül Puanları:
  113
  Her kadın farklıdır. Hamilelik deneyimleri de öyle. Kramp, lekelenme, yorgunluk, çığlık atan göğüsler ve tuhaf tatlar.Gebeliğin erken ve yaygın belirtileridir.Gebeliğin erken belirtileri sıklıkla menstruasyon öncesinde ve sırasında görülebilecek belirtileri taklit ettiğinden hamile olduğunuzu fark etmeyebilirsiniz . Makalemizde gebeliğin en yaygın belirtilerini sizlerle paylaştık. Fakat bu septomların gebelik dışında başka sebeplerden dolayı olduğunu da bilmelisiniz. Gebe olduğunuzu kesin anlamanın yolu öncelikle gebelik testi yapmak ve hekime görünmektir.
   
  Sld ve LaViNYaM bunu beğendi.
 3. melekannesi

  melekannesi Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  15 Aralık 2016
  Mesajlar:
  323
  Beğenilen Mesajlar:
  43
  Ödül Puanları:
  28
  ben ikinci gebeliğimde hamilelik belirtilerinden hiçbirini yaşamadım regl düzensizliğim vardı günümü bile bilmiyordum rastgele test yaptığımda öğrendim hamile olduğumu çok şükür hiç öyle kusma falanda yaşamadım sadece ilk zamanlar özellikleokkulara karşı aşırı bir hassasiyet olmuştu o kadar
   
 4. Uzman SühaN

  Uzman SühaN Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  17.673
  Beğenilen Mesajlar:
  2.504
  Ödül Puanları:
  113
  Gebeliğin en yaygın görülen belirtileri baş ağrısı, genellikle gebeliğin erken dönemindeki hormonların yükselmesinin yanı sıra ruh hali dalgalanmalarının bir sonucu olarak ortaya çıkabilir.Sabah hastalığı gebeliğin başka bir anlatım işaretidir ve hamile kaldıktan iki ila sekiz hafta sonra ortaya çıkabilir. Bazı kadınlarda mide bulantısı gebelik süresince sürebilir ve sabah bulantısı olarak adlandırılmasına rağmen, günün herhangi bir noktasında olabilir.
   
 5. Uzman SühaN

  Uzman SühaN Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  17.673
  Beğenilen Mesajlar:
  2.504
  Ödül Puanları:
  113
  Her kadının bir gebelikten diğerine aynı semptomları veya aynı semptomları olması gibi . Ayrıca, gebeliğin erken belirtileri sıklıkla menstruasyon öncesinde ve sırasında görülebilecek belirtileri taklit ettiğinden hamile olduğunuzu fark etmeyebilirsiniz . Yukarıda saydıklarımız gebeliğin en yaygın görülen bazı semptomlarından bir kaçı.Bu semptomların hamilelik dışında başka şeylerden kaynaklanabileceğini bilmelisiniz. Dolayısıyla bu semptomlardan bazılarına dikkat etmeniz mutlaka hamile olduğunuz anlamına gelmez. Gebe olup olmadığınızı ancak gebelik testi ve hekim muayenesi ile öğrenebilirsiniz.
   
 6. Ennisim

  Ennisim Forum Okuru

  ÇOK GÜZEL ANLATILMIŞ TEŞEKKÜRLER.KAFAMDAKİLERE CEVAP BULDUM.İYİ GÜNLER
   
 7. Mrs Rabia

  Mrs Rabia Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  7 Nisan 2017
  Mesajlar:
  3
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  3
  Şehir:
  Konya
  @*BEYZA* çok teşekkürler bilgiler için Peki kuruluk yada tam tersi göğüslerde renk açılması, göğüs ucu genişlemesi vs gebelik belirtisi olabilir mi?
   
 8. Uzman SühaN

  Uzman SühaN Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  17.673
  Beğenilen Mesajlar:
  2.504
  Ödül Puanları:
  113
  Merhaba , Gebelikte gögüs ucunun rengi açılmaz aksi kararmaya başlar. + Gögüs te olan değişimler gebeliğin 4 ila 7. haftası başlar. Gebe olup olmadığınızı en net şekilde gebelik testi yaparak öğrenebilirsiniz. .
   
  Mrs Rabia bunu beğendi.
 9. Uzman SühaN

  Uzman SühaN Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  17.673
  Beğenilen Mesajlar:
  2.504
  Ödül Puanları:
  113
  Ayrıca bazı kadınlarda gebeliğin başlarında aşerme gibi durumlar gözlenmektedir.Yada besinlere karşı tiksinme.Bu hormonal değişikliklerle de ilgilidir. Aşerme ve tiksinme tüm hamilelik boyunca sürebilir. Neyse ki, semptomlar gebeliğin yaklaşık 13. veya 14. haftalarında birçok kadın için azalır.Hamile bir kadın yukardaki semptomların hepsine sahip olabilir veya belki yalnızca bir veya ikisine sahip olabilir. Hamileliğin erken belirtilerini, gebeliklerden sonraki bir hafta içinde fark edebilirsiniz. Çoğu erken gebelik belirtileri ilk dört hafta içinde ortaya çıkar . Belirtileri yaşıyorsanız ve gebe olduğunuzu düşünüyorsanız öncelikle test yapın .Test sonucunuz pozitif ise gebeliğinizin teyidi ve seyri için hekim kontrolün de olun.
   
 10. tugcemasan

  tugcemasan Forum Okuru

  Tek kelime ile muhteşem bir anlatım olmuş. Kafamda ki tüm soruların cevapharı burada sizi tavsiye edeceğim sağolun.
   
  *BEYZA* bunu beğendi.
 11. Uzman SühaN

  Uzman SühaN Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  17.673
  Beğenilen Mesajlar:
  2.504
  Ödül Puanları:
  113
  Merhaba,

  Konu arasında yer alan, faydalı olacağını düşündüğümüz linklerimizi de ziyaret etmenizi öneriyoruz. Olumlu yorumunuz için teşekkür ederiz.
   
 12. Ceyda @ ceyda

  Ceyda @ ceyda Forum Okuru

  Merhaba korunmasız ilişki sonrası ne zaman gebelik testi yapılmalı ?
   
 13. Uzman SühaN

  Uzman SühaN Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  17.673
  Beğenilen Mesajlar:
  2.504
  Ödül Puanları:
  113
  Merhaba,
  Sorunuz her gün birçok kadın tarafından bizlere yöneltiliyor. Evde gebelik testi yapıcaksanız en az 3-7 gün regliniz de gecikme olmasını bekleyin. HCG testi ise reglden 1-2 gün önce yada 3 gün sonra yapılabilir. Uzmanların tavsiyesi ise net sonucu elde etmek için bir dönemin gecikmesini beklemektir. Erken yapılan testler geç döllenme gibi durumlarda negatif sonuç verebilir..
   
 14. Sevimli cadı

  Sevimli cadı Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  5 Aralık 2016
  Mesajlar:
  1.267
  Beğenilen Mesajlar:
  158
  Ödül Puanları:
  63
  Aslında ilk belirti adet gecikmesi ve abana göre en kuvvetli belirtilerden. Ardından karında kramplar,sık idrara çıkma ve gögüs hassasiyeti geliyor. İlerleyen haftalarda hormonlar değiştiği için mide bulantısı aşerme ve diğer belirtiler oluşuyor. Aşermenin pskilojik olduğunu düşünüyorum . Hamileilk şüpheniz varsa hanımlar ilk yapmanız gereken gebelik testi.Yoksa belirtiler yanıltabilir başka bir durumdan da kaynaklanabilir.
   
  SadmiN bunu beğendi.
 15. Ecem ;)

  Ecem ;) Üye Üye

  Kayıt:
  21 Nisan 2017
  Mesajlar:
  209
  Beğenilen Mesajlar:
  6
  Ödül Puanları:
  18
  Belirtiler kişiden kişiye hamilelikten hamileliğe dediğiniz gibi değişiyor.Ben tüp bebek yaptım hiç bir belirti yaşamadım.Sadece doktorun dediği tarihte test yaptım pozitifti . Birde vajinal akıntım vardı sonradan uyuklama. İlerleyen haftalarda diğer bütün belirtileri hissettim.
   
  SadmiN bunu beğendi.
Soru : hamileliğin ilk belirtileri nelerdir ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hamilelerden hamilelik belirtileri

  Hamilelerden hamilelik belirtileri

  hamilelik belirtileri belirtisiz hamilelik hamilelikte hiç belirti olmaması hiç belirti olmadan hamilelerden belirtileri Kızlar bizler hamilelik belirtilerini çok merak ediyoruz. Buraya hamile kalan bayanlar belirtilerini yazsınlar.Yada belirti görmeden hamile kaldıysanız buraya yazında bebek bekleyenler daha iyi anlasınlar.Birde Lütfen hamile kalacağınız zamana kadar yaşadıklarınızı neler...
 2. sorum: hamileliğin vücuttaki ilk belirtileri hakkında bilgi istiyorum

  sorum: hamileliğin vücuttaki ilk belirtileri hakkında bilgi istiyorum

  Kızlar hamileliğin vücutta ilk belirtileri tam olarak nelerdir. Neler olur ?_ Bu güzelim vücudumu yani şimdi kaybedecek miyim kaç kilo alınıyor ortalama of yaa off ;)
 3. hamilelik belirtileri nelerdir

  hamilelik belirtileri nelerdir

  Ben yeni evliyim bebek istiyoruz, günüm de geçti, ama belirtiler neler tam bilemiyorum, sadece mide bulantısıyla baş dönmesi mi,yaşayan annelerden açıklamalar bekliyorum..:)
 4. Hamilelik Belirtileri Nelerdir İlk Hafta Yaşananlar

  Hamilelik Belirtileri Nelerdir İlk Hafta Yaşananlar

  Hamilelik Belirtileri Nelerdir İlk Hafta anne adaylarının ne gibi benzer sorunlar ya da belirtiler yaşayabileceklerini hep birlikte inceleyelim. Genelde şu soru hep sorulur. Hamile miyim? Hamile olduğumu nasıl anlarım? Belli başlı belirtiler nelerdir? gibi gibi.. Bu tip sorulara genelde bu belirtilerin kişiden kişiye göre değişebileceğini söyleyerek başlamak istiyorum. Evlenip yuva kurduktan...
 5. En erken hamilelik belirtileri nelerdir?

  En erken hamilelik belirtileri nelerdir?

  Sayfamıza sıklıkla gelen sorular dan yola çıkarak, en erken gebelik belirtileri hakkında bu makaleyi yazma gereği duyduk.En erken gebelik belirtileri, gebelik belirtileri ne zaman başlar,gebeliğin ilk belirtisi nedir , en erken hamile olduğumu nasıl anlarım ? Tüm bu soruların yanıtlarını makalemizin devamın da bulabilirsiniz.. Hamile kalmak bir çok kişinin hayalini süslerken , bazıları için...

Sayfayı Paylaş