Etiketler:
 1. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.401
  Beğenilen Mesajlar:
  58
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA

  sorunlu sanılan çocuk üstün zekalı olabilir

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

  üstün zeka belirtileri üstün zeka nasıl anlaşılır zekalı bebeklerin özellikleri ileri belirtileri geri zekalıların özellikleri Çok sık görürsünüz böyle çocukları. Gözlerinden zeka fışkırır ama alfabeyi sökmekte bile zorlanırlar.

  Kabul etmek belki zor ama üstün zekálı çocuklar, öğrenme güçlüğü içinde olabilirler kimi zaman. Böyle durumlarda, iki farklılığı birden yaşayan bu çocuklar, son derece güç durumlarda kalırlar. Hatta, kendilerine ‘aptal’ muamelesi yapıldığı bile olur. Aman dikkat, çocuğunuzun davranış özelliklerini iyi değerlendirin ve vakit kaybetmeden bir uzmana başvurun.
  Bir çocuğun hem üstün zeká ve yeteneğe sahip olduğunu, hem de öğrenme güçlü yaşadığını kabul etmek son derece güç.

  Ne var ki, çevremizde bu tür çocukların sayısı sandığımızdan da yaygın. Ancak, bu çocukları tanımak hayli güç olduğundan, çoğu kez farkına bile varılmaz bunun.

  Pencere Psikolojik Danışma ve Tedavi Merkezi’nden Oya Güngörmüş Özkardeş, bu çocukları üç ana grupta topluyor:

  BİRİNCİ GRUP: Okulda öğrenme güçlükleri çekmelerine rağmen, üstün zeká ve yeteneğe sahip oldukları farkedilmiş çocuklar. Ancak, genel olarak başarısız çocuk etiketini yemekten kurtulamazlar. Üstelik, başarısızlığın sebebi olarak motivasyon eksikliği ve tembellikleri gösterilir.

  İKİNCİ GRUP: Ağır öğrenme sorunları yaşadıkları için, üstün zekálarını ve yeteneklerini fark etmek çok zordur. Fark edilmediği için de kapasitelerini kullanamadan harcanıp giderler.

  ÜÇÜNCÜ GRUP: En büyük grubu bu çocuklar oluşturur. Üstünlükleri ve zorlukları birbirini maskelediğinden, ortalama becerisi olan çocuklar olarak değerlendirilirler. Kendi sınıf düzeylerine uygun performansları dolayısıyla arada kaynamaktan kurtulamazlar.

  NASIL ANLAŞILIR?

  Öğrenme güçlüğü içindeki üstün zekálı çocukları tesbit etmek için şu tür ayrıntılar faydalı olabilir:

  Gergin, korku içinde ve aşırı duyarlıdırlar.

  Çoğu kez, sabırsızlıklarını saldırganlıkla örtmeye çalışırlar. Başladıkları işi de yarım bırakırlar.

  Sınıfta sürekli sorun çıkartırlar, dikkatlerini bir noktada toplayamadıkları için dağınıktırlar.

  Yazıları son derece kötüdür. Sürekli baş ve karın ağrılarından şikáyet ederler.

  Gündüz rüya görürler. Öğretmeni dinlemek yerine, defterlerine karalamalar yapmayı tercih ederler.

  Sosyal açıdan kendilerini izole hissederler ve bu nedenle ödevlerini tamamlamakta zorlanırlar.

  Bütün bunlara rağmen, yaratıcı etkinliklere karşı hayli ilgilidirler. Aradaki bağlantıları kolayca fark edebilirler.

  Geniş bir ilgi alanları vardır ve ders dışı alanlarda son derece üretici özelliklere sahiptirler.

  Artistik becerileri gelişkindir. Espri konusunda gayet iyidirler.

  Türk eğitim sistemi içinde, öğrenme güçlüğü içinde olan üstün zeká ve yeteneğe sahip çocuklar için yapılabilecekler maalesef son derece sınırlı. Bu nedenle, bu çocukların özel bir sınıfta özel bir eğitimden geçirilmesi de mümkün olamıyor. Aslında, bu çocukların diğer öğrencilerle birlikte eğitim görmesinde sayısız fayda var ama öğretmenin farklılıkları gözetmesi ve buna uygun bir program yürütmesi de şart.

  Üstün yetenekli çocuklar, ülkelerin en büyük yatırım kaynağı aslında. Çünkü, ülkenin sosyal ve ekonomik gelişmesine son derece önemli katkılarda bulunma kapasitesine sahipler. Ne var ki, yeterli yatırımlar yapılıp yeterli imkánlar tanınmadığı zaman, üstün yetenek uyumsuzluk sorununu da beraberinde getiriyor. Bunu önlemenin yolu, üstün yetenekli çocuklarla ilgili gelişmeleri kamuoyuna daha fazla duyurabilmekten geçiyor hiç kuşkusuz. Belki bu sayede, insanlar çocuklarının zeká kapasitelerini erken keşfedip gerekli tedbirleri alabilirler.

  Yani, hiç de geç kalmış sayılmazsınız...

   
sorunlu sanılan çocuk üstün zekalı olabilir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. "Tembel çocuğa geri zekalı demeyin"

  "Tembel çocuğa geri zekalı demeyin"

  "Tembel çocuğa geri zekalı demeyin" ANKARA (ANKA)- Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı BaşKanı Prof. Dr. Recep Akdur, tembel çocuğa "Geri zekalı" demenin çocuğun tüm geleceğini etkileyebileceğine işaret etti. Prof. Dr. Recep Akdur yaptığı açıkalamada, okulların açıldnı, çocukların başarılı olmalarınınise sağlıklı olmalarına bağlı olduğunu...
 2. Üstün Zekalı Çocuklar!!!

  Üstün Zekalı Çocuklar!!!

  Üstün Zekalı Çocuklar!!! ÜSTÜN ZEKALI ÇOCUKLARIN ÖZELLİKLERİ A- Bedensel Özellikleri: 1- Grup olarak, beden yapıları ve sağlık durumları bakımından yaşıtlarına oranla üstündürler. 2- Doğumda normal çocuklardan daha ağırdırlar. 3- Boy ve ağırlık bakımından normal çocuk grubunun üstündedirler. 4- Erken yürür ve erken konuşurlar. 5- Duyu organı bozuklukları, bedensel sakatlık, diş...
 3. Aslında üstün zekalısınız.

  Aslında üstün zekalısınız.

  Son bilimsel araştırmalara göre, bireylerin büyük bölümü yeteneklerini küçümsüyor. Aslında sınırsız bir öğrenme ve yaratıcılık yeteneğine sahipsiniz. İnsan beyninin bilinen yeteneklerinin yüzde 95’i son 20 yıl içinde öğrenildi. İşte çağdaş zeka ve beynin doğası üzerine yapılan araştırmalardan çarpıcı sonuçlar. Çoğumuz geleneksel IQ (Zeka düzeyi) testine dayalı bir zeka konseptiyle...
 4. bunu görebilen üstün zekalı

  bunu görebilen üstün zekalı

  üstün zeka soruları AŞaĞidakİ Metİndekİ BÜtÜn " F " Harflerİnİ Sayiniz. FINISHED FILES ARE THE RE SULT OF YEARS OF SCIENTI FIC STUDY COMBINED WITH THE EXPERIENCE OF YEARS... (aŞaĞiya Bakiniz) KaÇ Tane? ..................... 3? YanliŞ, Metİnde 6 Tane Var. Şaka DeĞİl. Yenİden Okuyun ! Altinda Yatan GerÇek AŞaĞidadir. Beyİn...
 5. Çocuğum üstün zekalımı nasıl anlarım?

  Çocuğum üstün zekalımı nasıl anlarım?

  Her anne ve baba için çocuğunun yeri özeldir. Çocuklara duyulan sevgi için sadece anne baba olmak da önemli değil kşinin için de insani duyguların olması yeterlidir. İnsanın kendi çocuğu olunca onunla ilgili düşüncelerini ince eleyerek sık dokur. Toplumumuz da şöyle bir yanlış inanış vardır. Eğer kız çocuğu olsun ister erkek, eğer bir çocuk aşırı hareketli ise ve bunun yanın da zekice...

Sayfayı Paylaş