1. Uzman SühaN

  Uzman SühaN Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  17.673
  Beğenilen Mesajlar:
  2.504
  Ödül Puanları:
  113

  Sperm anomalisi nedir nasıl tedavi edilir ?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Erkek infertilitesi olgularının% 90'ından fazlası, düşük sperm sayıları, zayıf sperm kalitesi veya her ikisinden kaynaklanmaktadır. Erkek infertilitesinin geri kalan vakaları, anatomik problemler, hormonal dengesizlikler ve genetik kusurlar gibi bir dizi faktörden kaynaklanabilir. Sperm anormalliklerine, doğuştan doğum kusurları, hastalık, kimyasallara maruziyet ve yaşam tarzı alışkanlıkları gibi bir dizi faktör neden olabilir.Sperm,sperm anormalisi,sperm anormallikleri,sperm bozuklukları,sperm bozukuluğu nedir,sperm bozukluğu neden olur,sperm bozukluğu ile ilgili tüm ayrıntıları makalemizin devamın da bulabilirsiniz.


  < Konu Resmi..>

  Sperm morfolojisi , spermlerin boyutu ve şekli , erkek infertilitesini değerlendirmek için semen analizinin bir parçası olarak incelenen bir faktördür. Sperm morfolojisi sonuçları, semen mikroskopta görüntülendiğinde normal görünen spermin yüzdesi olarak bildirilir.

  Normal sperm uzun kuyruklu oval başlıdır. Anormal spermlerin baş veya kuyruk kusurları vardır - büyük veya çarpık bir baş veya eğri veya çift kuyruk gibi. Bu kusurlar spermlerin bir yumurta erişme ve nüfuz etme kabiliyetini etkileyebilir. Bununla birlikte, büyük bir yüzdesini bozan sperm sahip olma nadir değildir. Buna ek olarak, morfoloji tek başına, verimli olup olmadığınızı göstermez.

  İnfertilite için hangi testler yapılır ?

  Bir erkeğin doğurganlığının en yaygın testi meni analizidir. Bu, sperm ve meni (spermin bulunduğu sıvı) birçok özelliğini ölçer. Bunların en önemlileri sperm sayısı (sperm sayısı), sperm motilitesi (hareketli sperm yüzdesi), sperm morfolojisi (normal biçimli sperm yüzdesi) ve sıvı hacmidir.

  Yaş

  Erkeklerde yaşa bağlı sperm değişiklikleri ani değildir, ancak kademeli bir süreçtir. Yaşlanma, sperm sayısını ve sperm hareketliliğini olumsuz yönde etkileyebilir (spermlerin hızlı yüzme ve düz bir çizgide hareket etme özelliği). Spermin genetik kalitesi, bir erkekte yaşlandığında azalmaktadır.


  Düşük Sperm Sayısı (Oligospermi)

  20 milyon / mL den daha düşük bir sperm sayısı düşük sperm olarak düşünülür. Azoospermi ejakülte sperm hücrelerinin eksikliğine işaret eder. Uzun geçitlerin herhangi bir yerinde, spermlerin geçtiği kısmi tıkanıklık, sperm sayısını azaltabilir. Sperm sayısı zamanla çok değişir ve geçici düşük sayımlar sık görülür. Düşük sayım bildiren tek bir test, temsili bir sonuç olmayabilir.

  Zayıf Sperm Motilitesi (Astenospermi)

  Sperm hareketliliği, spermlerin hareket kabiliyetidir. Hareket yavaşsa ya da düz bir çizgide değilse, sperm servikal mukus içerisine girmek ya da yumurtanın sert dış kabuğuna nüfuz etmekte güçlük çekebilir.. % 60 veya daha fazla sperm normal motiliteye sahipse sperm kalitesi en azından ortalama bir seviyededir. Spermlerin% 40'ından azı düz bir çizgi ile hareket edebildiyse, durum anormal olarak kabul edilir. Yavaş hareket eden sperm, yumurtayı dölleme yeteneği olmayan genetik veya başka kusurlara sahip olabilir. Zayıf sperm motilitesi DNA parçalanması ile ilişkili olabilir ve genetik hastalıklara yakalanma riskini artırabilir.

  Anormal Sperm Morfolojisi (Teratospermi)

  Morfoloji şekli ve yapıyı belirtir. Anormal şekilli spermler bir yumurtayı dölleyemezler. Yeterli doğurganlık için spermlerin yaklaşık% 60'ında boy ve şekil normal olmalıdır. Mükemmel sperm yapısı oval kafa ve uzun kuyruktur.

  Semen Analizi

  Bir erkeğin doğurganlığını değerlendiren temel test, bir spermanın analizidir . Bir erkeğin doğurganlığı söz konusuysa sperm sayımı testi yapılır. Kısırlığın nedeni olarak sperm üretiminde veya sperm kalitesinde bir sorun olup olmadığını belirlemede yardımcı olur. Test, spermada hiçbir sperm olmadığından emin olmak için bir vazektomi sonrasında da kullanılabilir.

  Bir erkek testten önce birkaç gün boyunca boşalmaktan kaçınmalıdır, çünkü her boşalma sperm sayısını üçte bir oranında azaltabilir. Doğru bir örnek sağlamak için 4 günlük perhizli olmak gerekir.

  Cinsel ilişki sırasında örnek alınmasını sağlayan özel olarak hazırlanmış kondomlar da mevcuttur. (prezervatifler, spermleri öldüren maddeler içerdikleri için yararlı değildir.)
  Numune vücut sıcaklığında tutulmalı ve derhal ilgili yere ulaştırılmalıdır.. Eğer sperm 2 saat içinde analiz edilmezse , büyük bir kısmı ölebilir veya motilite kaybedebilir.
  Bir semen analizi, birkaç ay içinde en az üç kez tekrarlanmalıdır.

  Sperm sayısı

  Düşük bir sperm sayısı infertilitenin kesin teşhisi olarak değil, daha çok doğurganlık sorununun bir göstergesi olarak görülmelidir. Genel olarak, normal sperm sayısı semenin mililitresi başına 20 milyon olarak düşünülür.

  Tedavi

  İnfertilite tedavisi öncelikle doğurganlık sorunlarına katkıda bulunabilecek temel tıbbi durumları ele almalıdır. İlaç tedavisi, hipogonadizmi ve diğer hormonal olarak ilişkili durumları tedavi etmek için kullanılabilir. Cerrahi, varikoselleri onarmak ve üreme sistemindeki herhangi bir engeli düzeltmek için kullanılır.Anormal sperm, iç koşullara veya dış koşullara bağlı olabilir. Dış koşullar, sağlıksız yaşam biçimini, zararlı bir ortamda çalışmayı vb. Içerir. İç koşullar böbrek ve dahil karaciğer bozuklukları . Isı, radyasyon, herhangi bir ameliyat, testis arızası vb. Maruziyetler de anormal spermlerin nedenidir.

  Sperminizin kalitesini artırmak için yapabileceğiniz birkaç şey var. Ginseng, çinko, likopen, vitamin C gibi besleyici veya bitkisel takviyeleri kullanabilirsiniz. Bunları içeren yiyecekleri diyetinize eklemelisiniz. Ayrıca sağlıklı bir yaşam tarzı izlemelisiniz.

   
 2. Uzman SühaN

  Uzman SühaN Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  17.673
  Beğenilen Mesajlar:
  2.504
  Ödül Puanları:
  113
  sperm anomalisi semen analizi ile tespit edilir.Bir erkeğin doğurganlığını ölçmek için yapılan en yaygın test semen analizidir.Erkek kısırlığını değerlendirmek için bir meni analizinin bir parçası olarak ele alınır. Sperm morfolojisi sonuçları meni mikroskop altında bakıldığında normal görünür sperm yüzdesi olarak rapor edilir.Sperm sayısı, normal spermlerin anormal şekilli spermlere oranı, hareket derecesi iyi olan sperm miktarı vb. değerlendirilir. Ayrıca verilen semen örneğinin miktarı, pH sı, rengi, lökosit varlığı, istenirse fruktoz miktarı, likefaksiyonu gibi özellikleri değerlendirilir. Sperm örneğinin değerlendirilmesinde en doğru sonucu elde edebilmek için en az 3, en çok 5 gün olmak üzere ortalama 4 günlük perhizcinsel diyet süresi uygundur.
   
 3. Ecevit

  Ecevit Forum Okuru

  İyi akşamlar size bir sorum olucak . 1yıllık evliyiz çocuğumuz yok doktor sperm tahlili istedi yorumlarmısınız .Bir sorun varmı ? Sperm tahlilini 4 gün perhizli yaptık. Şimdiden teşekkürler.
   
 4. Ecevit

  Ecevit Forum Okuru

  Sperm Hacmi (Volüm) : 2 - 6.0 ml pH: 7.2
  hızlı ileri har. %20
  yavaş ileri har. %4
  yerinde Har. %4
  hareketsiz %65
  sıvılaşma derecesi : 1
  1.ml sperm sayısı 84.000.000
  Toplam Sperm Sayısı 184.800.000
  Lökosit 100.000
  Normal morfoloji %48
  Baş anomalisi %8
  Boyun anomalisi %8
  Kuyruk anomalisi %36
  fruktoz : -
   
 5. HemşireniZ

  HemşireniZ Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  25 Ocak 2017
  Mesajlar:
  376
  Beğenilen Mesajlar:
  38
  Ödül Puanları:
  28
  Merhaba, Spermiyogram analiz sonucuna göre sperm test parametrelerinde kayda değer bir sorun görülmüyor. Sağlıklı günler diliyoruz.
   
 6. Uzman SühaN

  Uzman SühaN Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  17.673
  Beğenilen Mesajlar:
  2.504
  Ödül Puanları:
  113
  İnfertilitenin yaklaşık% 40 ı bir erkek faktörden kaynaklanmaktadır. Sperm analizi bir erkek faktörü değerlendirmek için birincil testtir.. Sperm sayısı belirli bir semen hacminde sayılan sperm sayısını ifade eder.Sperm analizinde bulunan en yaygın anormallik, spermin şekli veya morfolojisidir. Sperm baş, boyun veya kuyrukta çok sayıda kusura sahip olabilir. Sperm olmadığı için sperm üretimi olmadığı anlamına gelmez. Genel olarak, azoosperminin iki temel nedeni, yani kanal sisteminde testislerden penise giden bir tıkanıklık ya da sağlıklı sperm üreten hücrelerin olmaması ya da bir hormonal yetersizlik ile ilgili olabilecek bir üretim problemi vardır. Bir hormonal neden saptanırsa, bu kişiler antiöstrojen veya gonadotropin ile başarıyla tedavi edilebilir. Anormal bir semen analizi de infertil olduğunuz anlamına gelmez. Normal sperm sayısına sahip bazı erkekler kısır olabilir.
   
 7. yuısufumm24

  yuısufumm24 Forum Okuru

  merhaba hocam 1 yıl 3 aydır evliyiz çocuğumuz olmuyor doktor bende bir şey olmadığını dedi eşmden sperm testi istedi durum nedir bir proplem varmı? Normal morfolojli sperm. %6 Bas Anom. %85 Akrozomal Defektler: %1 Strukturel Defektler %80 Boyun ve Araparca anom. %5 Kuyruk Anom.%10
   
 8. Asistan Ufuk

  Asistan Ufuk Üye Üye

  Kayıt:
  11 Eylül 2017
  Mesajlar:
  43
  Beğenilen Mesajlar:
  5
  Ödül Puanları:
  8
  Selamlar,
  Sperm tetkiti sonucunuzda parametrelerde kayda değer bir problem görülmüyor. Tahlil sonuçlarını , kullanılan ilaçlar, tahlilin yapıldığı klinik olanakları, kişinin perhizli gün sayısı (2 günlük perhiz) etkileyebilir. Sperm tahlili yapacakların daimi kullandıkları ilaç varsa hekime bildirmeleri , en az 3- 4 gün perhizli olmaları gerekmektedir.
   
 9. mlınayy

  mlınayy Forum Okuru

  eşimin hiç canlı spermi yok çocum olurmu
   
 10. Uzman SühaN

  Uzman SühaN Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  17.673
  Beğenilen Mesajlar:
  2.504
  Ödül Puanları:
  113
  Merhaba, Hiç canlı sperm yoksa gebe kalmanız mümkün değil. Menide hiç sperm yoksa mikro tese yöntemiyle sperm elde edilebilir çocuk sahibi olabilirsiniz. Bu yöndem azospermi yada % 100 hareketli spermi olmayan hastalara uygulanır. Detaylı bilgileri hekiminizden alabilirsiniz.
   
 11. Özlemkocaltintas

  Özlemkocaltintas Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  17 Aralık 2017
  Mesajlar:
  3
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Şehir:
  Kocaeli
  Merhaba eşimin total sperm sayısı 84.000.000 progresif hareketlilik %42 morfoloji normal form %1 baş anomalileri: 78 orta parça anomolisi:15 kuyruk anomolisi:6 (doktor morfoloji düşük dedi) yuvarlak hücre ise 3milyon bunu da yüksek buldu doktorumuz ve antibiyotik ile proxeed plus kullanıyoruz sonuçlarımız çok mu kötü acaba?
   
 12. Uzman SühaN

  Uzman SühaN Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  17.673
  Beğenilen Mesajlar:
  2.504
  Ödül Puanları:
  113
  Merhaba, doktorunuz eşinizin durumu ile ilgili gerekli bilgiyi vermis ve uygun tedaviye başlamış. Spermlerin Şekli En az % 30 sperm normal morfolojide olmalıdır (Morfoloji Yapı anlamına gelmektedir) Kruger testinde ise bu oran en az % 14 ve üstü olmalıdır .( Kruger kriterlerinde Normal yapılı spermler , Baş anomalisi olan spermler,Boyun ve ara parça anomalisi olan spermler, Kuyruk anomalisi olan spermler ve Stoplazmik çıkıntı incelenmektedir. Oranlar ayrı ayrı verilmektedir.) Yuvarlak hücre sayısı 5 milyondan az olmaldır. Kısacası sperm testi bir çok parametrenin incelenmesi sonrası değerlendirilmektedir. Dolaysıyla en sağlıklı bilgiyi ancak hekiminiz verebilir.
   
 13. Özlemkocaltintas

  Özlemkocaltintas Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  17 Aralık 2017
  Mesajlar:
  3
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Şehir:
  Kocaeli
  Evet ancak doktorumdan bile bu kadar ayrıntılı açıklama duyamadım maalesef tatmin olamadığım için size sordum teşekkür ederim. Bir sorum daha olacaktı antibiyotiğimiz bitti iki haftalıktı zaten. Diğer proxeed plus da bitmek üzere spermiyogram testimizi yaptıralı bir ay oldu tekrar gitmeli miyiz doktor tekrar gelin gibi birşey söylemedi. Bu ilaçların yanında eşime keçiboynuzu kürü ve e vitamini takviyesi de uyguladım. Umarım değişme olmuştur tekrar bir test yaptırsak belli olabilir mi değişiklik? Şimdiden teşekkürler.
   
 14. Uzman SühaN

  Uzman SühaN Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  17.673
  Beğenilen Mesajlar:
  2.504
  Ödül Puanları:
  113
  Rica ederim bilgimiz dahilinde elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz. Tabi tekrar test yapmaya gidin eşiniz yine 4 günlük perhizli olsun. Eşinizin sperm kalitesini artırması için yaşam şekline beslenmesine de dikkat etmesi gerekir. Stresten uzak dursun, Sigara içiyorsa bıraksın, sıkı ve dar iç çamaşır giymesin. Detaylı bilgi için aşağıdaki linkimizi de ziyaret etmenizi öneriyorum. Kafanıza takılan ayrıntılar olursa soru sorabilirsiniz. Sağlıklı günler diliyorum..
  Düşük sperm sayısı nasıl artırılır ?
   
  Özlemkocaltintas bunu beğendi.
Sperm anomalisi nedir nasıl tedavi edilir ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Allerji nedir nasıl tedavi edilir ?

  Allerji nedir nasıl tedavi edilir ?

  güneş alerjisi bitkisel tedavi güneş alerjisi tedavisi alerjiler ve tedavileri belirtileri alerji kaşıntı tedavisi ALERJİ (ALLERJİ) NEDİR? Bazı insanlar, zararlı olmayan bazı maddelere karşı daha fazla duyarlı olup, aşırı reaksiyon gösterir. Allerjen denilen bu maddeler, bağışıklık sistemimizle temas ederse, zararlı olmadığı halde vücut, buna karşı aşırı miktarda koruyucu madde (antikor)...
 2. çil nedir nasıl tedavi edilir  :)

  çil nedir nasıl tedavi edilir :)

  çilli bir hatun olarak bu konu dikkatimi çekti ve şöyle bir araştırma yaptım bulduğum bilgileri sizinlede paylaşmak istedim. Şahsen doğal tedavi yöntemlerini denemeyi düşünüyorum gerçi çillerimden çok şikayetçi değilim ama ( bana ayrı bir güzellik katıyolar :D ) neyse lafı uzatmadan mevzuya geçelim buyruuunnn.... Çil İpeksi pürüzsüzlükte bir cildin yanı sıra, homojen ve sağlıklı bir cilt...
 3. Parathormon nedir nasıl tedavi edilir

  Parathormon nedir nasıl tedavi edilir

  parathormon yüksekliği parathormon nedir pth nedir neden yükselir parathormon, nedir, yüksekliği, tedavisi, düşüklüğü, normal değerleri, neden yükselir, pth, ne demek, Gün geçmiyor ki bir hastalık adı daha duymayalım değil mi Melek'lerim. Evet ben parathormon hastalığını yeni duydum, belki sizler bu hastalığı önceden biliyorsunuzdur ve bilgi sahibisinizdir ama eminim ki benim gibi henüz yeni...
 4. Aft Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

  Aft Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

  aft belirtileri, aft neden çıkar, aft nedenleri, aft nedir, aft tedavisi, aftöz ülser, ağız yaraları, ağız yaraları nasıl tedavi edilir, ağız yaralarının nedenleri Ağız içinde çıkan yaralar, günlük hayatımızı hem fiziksel hem de sosyal olarak oldukça etkiler. Yemek yememizi, konuşmamızı engelleyecek kadar acı veren bu yaraların görüntüsü de zaman zaman rahatsız edici boyutlara ulaşabilir....
 5. Sürmenaj Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

  Sürmenaj Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

  sürmenaj nedir,sürmenaj tedavisi,sürmenaj nasıl tedavi edilir,sürmenaj nasıl anlaşılır,sürmenaj nasıl geçer,sürmenaj nasıl anlaşılır,sürmenaj hakkında bilgiler Sürmenaj, çok çalışan insanlarda ve özellikle erkeklerde görülen bir çeşit zihin yorgunluğu, sinir zayıflamasına verilen isime sürmenaj denir. Dersleri oldukça yüklü olan ve sürekli çalışmak zorunda kalan lise ve üniversite...

Sayfayı Paylaş