1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Spermin rengi ve kokusu nasıldır ?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Meni döl suyu ,sperm erkek üreme hücresidir.Erkeklerde testilerde oluşan bu sıvı ergenlik döneminde başlar.Kuruğu vardır ve hareketlidir.Sperm sayısı ortalama 300 milyondur.Bu 300 milyondan sadece bir tanesi yumurtayı döller.Menin rengi ve kokusu vardır bu konuya değinmeden önce Sperm sayısı kaç olmalıdır , Sperm Yetmezliği ne demektir ,Sperm üretim bozuklukları nedenleri adlı konularımızı da incelemenizi öneriyoruz.
  Erkek menisinin rengi ve kokusu ergenlerde merak konusu.Bu konu hakkında internette bayağı bir tartışma ve sorular mevcut.Bizde merak konusu olan bu konuya ek bilgileri uzmanlardan derleyerek sizlerle paylaşıyoruz.Erkek menisinin rengi genelde sarı ,bulutumsu , kirli beyaz olur.Meninin rengi yaşa ve beslenmeye göre farklılık gösterebilir.Bazen menide beyaz parçacıklar görülebilir.Meninin kahverengi veya kırmızı olması eritrosit bulgusu olduğunu gösterir.Meninin yeşil ve koyu sarı olması meni yollarında yada prostatta iltihap olduğunu gösterir.Yapılan tahlille teşhis ve tedavisi yapılır.Meninin kokusu at kestanesi çiçeğine benzetilmektedir.Çamaşır suyunun kokusuna da benzetenler var.Meninin yapısı ve kokusu ile ilgili ayrıntıları yazımızın devamın da bulabilirsiniz.
  < Konu Resmi..>


  Sperm Rengi Nedir?

  Zaman zaman hafif sarı olmasına rağmen genellikle sağlıklı bir sperm rengi (meni,semen) kirli beyaz olarak kabul edilir. Uzun süre cinsel aktivitesi olmayan bir erkekte meni içerisinde katı maddeler görülebilir ve meni toparlaklara neden olabilir. Düzenli cinsel aktivite uygulandığında sperm rengi ve kıvamı normal halini alır. Koyu sarı veya yeşilimsi sperm renginde özellikle ciddi bir enfeksiyon belirtisi olabilir. Pembe, kırmızı veya kahverengi olan spermde menide kan olduğu anlamına gelebilir ve bu bir enfeksiyon veya yaralanma belirtisi de olabilir.

  Semen rengi günden güne değiştirebilir fakat ani bir değişiklik ya da kötü koku eşliğinde bir değişiklik görüldüğünde bir doktor tarafından kontrol edilmelidir. Sperm rengi koyu sarı veya yeşilimsi bir hal alıyorsa bu prostat ve ya bir idrar yolu enfeksiyonu ( İYE ) ya da Gonore ve klamidya gibi cinsel yolla bulaşan bazı hastalıkların göstergesi de olabilir. Spermin rengi ve kıvamı sperm sayısı ve hareketliliği hakkında bilgi vermez. Sperm sayısı ve hareketliliği için 3 tam gün cinsel perhiz sonrası androloji laboratuvarımızda yapılacak olan tam detaylı spermiogram testi ile anlaşılır.

  Ayrıca kişinin kendisini fazla zorlamasından kaynaklanabilecek sorunlar mevcutsa, idrar yollarında veya böbreklerde hastalık oluşmuş olabilir. Bu durumda bir üroloji uzmanına görünmekte ve gerekli tetkikleri yaptırmakta fayda vardır. İltihabi durumlarda meni muayenesi ve ultrason testlerinden sonra antibiyotik kullanılması gerekebilir. Hangi ilaçları ne kadar süre ile kullanacağına da ürolog karar verecektir. Antibiyotik tedavisinden sonra sorun tekrar etmezse, iltihap giderilmiş ve sorun yok demektir.


  Bazen sıvı tüketiminin arttırılması, ayaklar ve belin sıcak tutulması da meni ile ilgili şikâyetlerin azalmasını sağlar. Meni görünümündeki değişiklikler genellikle geçici olmakta ve bir sağlık sorununu işaret etmemektedir. Ancak, bazen kalıcı olan bu değişiklikler altta yatan gerçek nedenin bulunması için daha fazla değerlendirme gerektirir. Eğer anormal değişiklikler bir veya iki hafta daha sürerse veya renk değişimi ile birlikte idrarda kan, ağrı, ateş, cinsel işlev bozukluğu ya da gibi diğer belirtiler eşlik ederse, genel değerlendirme için bir üroloji servisine görünmeniz önerilir.


   
Spermin rengi ve kokusu nasıldır ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ağız Kokusu Nasıl Engellenir ve Devamlılığı Nasıl Sağlanır!

  Ağız Kokusu Nasıl Engellenir ve Devamlılığı Nasıl Sağlanır!

  gebelikte ağız tadı hamilelikte ağız kokusu hamilelikte agiz kokusu gebelikte çığ nasıl engellenir Ağız Kokusu Nasıl Engellenir ve Devamlılığı Nasıl Sağlanır! Hiç kimse kötü ağız kokusu olsun istemez ama herkesin olabilir – en azından olduğundan şu ya da bu zamanda endişe edebilir - İşte size kötü ağız kokusunu minimum seviyede tutmak için yapabileceğiniz birkaç öneri: * Ağız kokusuna neden...
 2. Ağız ve diş nefes kokusu nasıl geçer hocam?

  Ağız ve diş nefes kokusu nasıl geçer hocam?

  ağız kokusu nasıl geçer ağız kokusu, nefes kokusu, diş kokusu, nedenleri, mide, nasıl geçer, sebepleri, tedavisi, ilaçları, nasıl geçer, nasıl önlenir ve merak ettiğiniz herşey burada arkadaşlar. Dr. Murat Topaloğlu, öncelikle merhaba... Hocam, ağız - diş ve nefes kokusu bir çok insanın sağlık sorunları arasında en başta gelmektedir. Bu sorunların nedenleri nelerdir ve tedavisi nasıl...
 3. bu saç rengi ve dib rengi nasıl elde edilir?

  bu saç rengi ve dib rengi nasıl elde edilir?

  saçlarım kumral bir renk bu bayanın dib rengi gibi bir renk ve uçlar nasıl elde ederim?
 4. Sperm sayısında düşüklük ve aşılama

  Sperm sayısında düşüklük ve aşılama

  kalitesiz sperm ve aşılama,aşılama tedavisi sperm sayısı,aşılamada spermin yıkanması,aşılamada spermin hazırlanması hakkında bilgiler Eğer erkeğin spermlerinin sayı ve hareketi çok düşük ise aşılamadan beklenecek fayda çok azdır..! Bu sayı ve hareket konusunda tam bir fikir birliği olmasa da genellikle kabul gören görüş erkeğin spermlerine yıkama işlemi uygulandıktan sonra ileri doğru...
 5. Sperm sayısını artıran kürler ve besinler

  Sperm sayısını artıran kürler ve besinler

  Erkeklerde cinsel hayata ilişkin iktidarsızlık, testis problemleri ve spermlerle ilgili birçok sorun bulunmaktadır. Ailelerin çocuk sahibi olamamalarına yada kısırlığın aslan payını alan nedenlerinden biri erkeklerde spermlerdeki yetersizliklerdir. Sperm sayısındaki yetersizlikler önlem alındığında kişinin üreme potansiyeli korunabilmektedir. Kişinin üreme potansiyeline sahip olması normal...

Sayfayı Paylaş