Spermin rengi ve kokusu nasıldır ?

Uzman SühaN

Administrator
Spermin rengi ve kokusu nasıldır ?
Meni döl suyu ,sperm erkek üreme hücresidir.Erkeklerde testilerde oluşan bu sıvı ergenlik döneminde başlar.Kuruğu vardır ve hareketlidir.Sperm sayısı ortalama 300 milyondur.Bu 300 milyondan sadece bir tanesi yumurtayı döller.Menin rengi ve kokusu vardır bu konuya değinmeden önce Sperm sayısı kaç olmalıdır , Sperm Yetmezliği ne demektir ,Sperm üretim bozuklukları nedenleri adlı konularımızı da incelemenizi öneriyoruz.

Erkek menisinin rengi ve kokusu ergenlerde merak konusu.Bu konu hakkında internette bayağı bir tartışma ve sorular mevcut.Bizde merak konusu olan bu konuya ek bilgileri uzmanlardan derleyerek sizlerle paylaşıyoruz.Erkek menisinin rengi genelde sarı ,bulutumsu , kirli beyaz olur.Meninin rengi yaşa ve beslenmeye göre farklılık gösterebilir.Bazen menide beyaz parçacıklar görülebilir.Meninin kahverengi veya kırmızı olması eritrosit bulgusu olduğunu gösterir.Meninin yeşil ve koyu sarı olması meni yollarında yada prostatta iltihap olduğunu gösterir.Yapılan tahlille teşhis ve tedavisi yapılır.Meninin kokusu at kestanesi çiçeğine benzetilmektedir.Çamaşır suyunun kokusuna da benzetenler var.Meninin yapısı ve kokusu ile ilgili ayrıntıları yazımızın devamın da bulabilirsiniz.
sperm rengi.jpg


Sperm Rengi Nedir?

Zaman zaman hafif sarı olmasına rağmen genellikle sağlıklı bir sperm rengi (meni,semen) kirli beyaz olarak kabul edilir. Uzun süre cinsel aktivitesi olmayan bir erkekte meni içerisinde katı maddeler görülebilir ve meni toparlaklara neden olabilir. Düzenli cinsel aktivite uygulandığında sperm rengi ve kıvamı normal halini alır. Koyu sarı veya yeşilimsi sperm renginde özellikle ciddi bir enfeksiyon belirtisi olabilir. Pembe, kırmızı veya kahverengi olan spermde menide kan olduğu anlamına gelebilir ve bu bir enfeksiyon veya yaralanma belirtisi de olabilir.

Semen rengi günden güne değiştirebilir fakat ani bir değişiklik ya da kötü koku eşliğinde bir değişiklik görüldüğünde bir doktor tarafından kontrol edilmelidir. Sperm rengi koyu sarı veya yeşilimsi bir hal alıyorsa bu prostat ve ya bir idrar yolu enfeksiyonu ( İYE ) ya da Gonore ve klamidya gibi cinsel yolla bulaşan bazı hastalıkların göstergesi de olabilir. Spermin rengi ve kıvamı sperm sayısı ve hareketliliği hakkında bilgi vermez. Sperm sayısı ve hareketliliği için 3 tam gün cinsel perhiz sonrası androloji laboratuvarımızda yapılacak olan tam detaylı spermiogram testi ile anlaşılır.

Ayrıca kişinin kendisini fazla zorlamasından kaynaklanabilecek sorunlar mevcutsa, idrar yollarında veya böbreklerde hastalık oluşmuş olabilir. Bu durumda bir üroloji uzmanına görünmekte ve gerekli tetkikleri yaptırmakta fayda vardır. İltihabi durumlarda meni muayenesi ve ultrason testlerinden sonra antibiyotik kullanılması gerekebilir. Hangi ilaçları ne kadar süre ile kullanacağına da ürolog karar verecektir. Antibiyotik tedavisinden sonra sorun tekrar etmezse, iltihap giderilmiş ve sorun yok demektir.


Bazen sıvı tüketiminin arttırılması, ayaklar ve belin sıcak tutulması da meni ile ilgili şikâyetlerin azalmasını sağlar. Meni görünümündeki değişiklikler genellikle geçici olmakta ve bir sağlık sorununu işaret etmemektedir. Ancak, bazen kalıcı olan bu değişiklikler altta yatan gerçek nedenin bulunması için daha fazla değerlendirme gerektirir. Eğer anormal değişiklikler bir veya iki hafta daha sürerse veya renk değişimi ile birlikte idrarda kan, ağrı, ateş, cinsel işlev bozukluğu ya da gibi diğer belirtiler eşlik ederse, genel değerlendirme için bir üroloji servisine görünmeniz önerilir.
 
Üst