1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.318
  Beğenilen Mesajlar:
  2.404
  Ödül Puanları:
  113

  Spermist (sperm öldürme ) Nedir ?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Spermist bir çoğunuz bu tabiri belkide yeni duydu.İstenmeyen gebelik için kullanılan bir yöntem.Jel gibi değişik formlarda olan , spermleri öldürerek etkisiz hale getiren ilaçlardır spermistler.Doğru kullanıldığı taktirde etkili sonuç alıp istenmeyen gebelikten korunmak mümkün.Doğum kontrol yöntemlerin den olan spermist hakkında bilgiler vereceğiz öncesi ; En Yeni Doğum Kontrol Yöntemleri , Kadınlarda kızlarda doğum kontrol ve korunma yöntemleri adlı konularımızı da incelemenizi öneriyoruz.

  Günümüzde istenmeyen gebelikler için bir çok korunma yöntemi vardır.Kontrol yöntemlerinin size en uygun olanını bir ebe yada bir jinekolog belirleyebilir.Bir çok kadın gebelik elde etmek isterken bir çoğuda istenmeyen gebelikler için farklı korunma yöntemleri uyguluyor.Bu yöntemlerden günümüzde en sık tercih edileni doğum kontrol hapları ,spirail ve kondom.Bunların ardından takvim yöntemi,geri çekme,aylık iğneler vs gelmektedir.Pek popüler olmayan ama bir çok bayan tarafın dan tercih edilen spermistten bahsetmek istiyorum.Spermist fitil şeklinde olan vajinaya koyulduktan sonra spermi öldürüp işlevsiz hale getiren bir yöntem.İçinde bulunan kimyasallar spermleri öldürerek hamile kalmanızı engelliyor.Ancak spermistler %100 koruma sağlayan bir yöntem değildir.Kondom gibi korunma yöntemiyle beraber uygulanması önerilmektedir.Spermistler hormon içerikli diğer doğum kontrol yöntemleri ile aynı etkiyi maalesef göstermiyor.Spermist nasıl kullanılaır,spermistin koruma olasılığı ne kadar,spermist hakkınd atüm detaylar yazımızın devamın da..
  < Konu Resmi..>

  Krem, köpük, köpük tablet, fitil, sünger ya da jel gibi değişik formlar olan ve spermleri etkisiz hale getiren ilaçlardır.

  Spermisitler gebeliği nasıl önlemektedir ?

  İlişki öncesi kadın haznesine, derine yerleştirilen spermisitler, spermleri etkisiz hale getiren ve rahim boynundan geçmelerini engelleyen maddeler içerir. Gebeliği önleyici etki uygulamadan 10-15 dakika sonra başlar ve 1 saat kadar sürer.

  Spermisitlerin gebeliği önlemede etkililiği nedir ?

  Etkili olabilmeleri doğru kullanıma bağlı olmakla birlikte, gebeliği önleyici hap ve iğne gibi hormonal yöntemler ile rahim içi araçtan daha az etkilidir. İlk yıl başarısızlık oranı 100 kadın için 10-25’dir.

  DİKKAT!

  Her ilişki için yeni bir spermisit kullanılmalıdır.

  Uygulandıktan sonra ilişki için 5-10 dakika beklemeyi gerektirir.

  Spermisitler ilişkiden önce uygulanmalı ve ilişkiden 6-8 saat sonraya kadar hazne (vajen) içinde kalmalıdır.Bu süre içinde vajinal duş yapılmamalıdır.

  Sık spermisit kullanımı irritasyona neden olabilir.

  Kadının, spermisitlerde bulunan kimyasal maddelerden herhangi birine karşı allerjisi varsa kullanılmaz.

  Daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız hekiminize veya bölgenizdeki Sağlık Ocağı, Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezine veya Devlet Hastanesi Nüfus Planlaması Kliniğine başvurunuz.


  Aşağıdaki durumlarda Spermisit kullanmanız önerilmez:

  • HIV virüsü kapma ve AIDS’ e yakalanma riski yüksek bir durumdaysanız,

  • Sık olarak idrar yolu enfeksiyonu yaşıyorsanız,

  • Eğer 30 yaşından küçük, hamilelik riski yüksek bir yaş aralığında iseniz ve haftada üç kere ve daha fazla kez **** yapıyorsanız, sürekli olarak Spermisit kullanmanız uygun ve yeterince koruyucu olmayacaktır.

  RİSKLER NELERDİR?

  Spermisiti tek başına kullanan 100 kadının yaklaşık 28 inde ilk bir yıl içinde hamilelik görülmüştür. Spermisit kullanımı doğum kontrol yöntemlerinden birisi ile birlikte kullanıldığında daha etkili olmaktadır.

  Spermisitler idrar yolunda enfeksiyon oluşma riskini artırabilir. Yanma, kaşıntı ya da döküntü gibi vajinal tahrişler spermisitin en sık görülen yan etkileridir. Kişilerin bazısında spermisite karşı alerjik bir reaksiyon olması da mümkündür.

  Spermisit cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan korunma sağlamaz. Aslında, spermisidin sık kullanımının sebep olduğu vajinal tahriş, HIV veya diğer cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara yakalanma riskini artırabilir. Aynı şekilde spermisidin rektal yolla kullanımı da cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara yakalanma riskini artırabildiği için kullanılmamalıdır.

  NASIL HAZIRLANMALI?

  Spermisitleri kullanmadan önce, ürünün talimatlarını dikkatlice okuyunuz. Eğer herhangi bir endişeniz varsa doktorunuza danışınız.

  NELER BEKLENEBİLİR?

  Spermisiti kullanmak için:

  • Kullanacağınız spermisit türünü seçiniz. Fitil, film ve tabletlerin seksten yaklaşık 10 ila 30 dakika önce yerleştirilmiş olması gerekir. Köpükler, jeller ve kremler ise kullanılma anında koruma sağlar. Eğer spermisit kullanımı ile **** arasında bir saatten fazla ara düşerse, tekrardan spermisit kullanmanız gerekir.

  • Spermisitin uygulanması. Spermicidi vajina yoluna yerleştirmek için parmağınızı veya bir aplikatörü kullanabilirsiniz. Eğer aplikatör kullanacaksanız, jel veya köpüğü önerilen miktarda aplikatöre doldurup, vajina içerisine girebildiği kadar ilerletin. Servikse yakın bir yerde spermisitleri boşaltmak için aplikatör üzerindeki pimi itiniz. Eğer spermisitleri elle yerleştirecekseniz, ellerinizin temizce yıkandığından ve kuru olduğundan emin olunuz. Fitil, film ya da tabletleri parmaklarınızı kullanarak yerleştiriniz. İlerleyebildiği kadar parmağınızı ileriye kaydırınız ve rahim ağzına ve yakınına spermisitin dayandığından emin olunuz. Diyafram ya da servikal kap ile birlikte spermisit kullanıyorsanız, aygıtla birlikte gelen yönergeleri izleyiniz. Spermisitleri her seksten önce tazelemeniz ve yenisini kullanmanız gerekir.

  • Cinsel ilişkiden sonra dikkatli olun. Spermisitlerin maksimum etkinliği için, cinsel ilişkiden en az altı saat sonrasına kadar spermisitin vajina içinde kaldığından emin olunuz. Altı saat sonrasında ise, vajinada kalan spermisitleri temizlemeye gerek yoktur. Cinsel ilişkiden sonra duş yapacaksanız en az altı saat beklemeniz gerekir.

  Eğer aşağıdaki durumlar devam ederse doktorunuza danışınız:
  • Kalıcı vajinal tahriş
  • Tekrarlanan idrar yolu enfeksiyonları.
   
Spermist (sperm öldürme ) Nedir ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sperm Anormallikleri nelerdir?

  Sperm Anormallikleri nelerdir?

  bu konu;sperm şekil bozuklukları,sperm analizi hakkında bilgiler vremektedir Erkeklerde kısırlık nedenlerini saptamak için ilk adım genel bir ürolojik muayne ile başlar.Düşük sperm sayısı;normal olarak bir mililitre semende sperm sıvısı en az 20 milyon sperm bulunmalıdır. Bu sayının altındakiler fertilite bozukluğuna yol açabilir. Erkek kısırlığında basit bir çözüm yoktur. Anormal sperm...
 2. Sperm Yetmezliği ne demektir ?

  Sperm Yetmezliği ne demektir ?

  sperm yetmezliği nedenleri,sperm azlığı,sperm yokluğu,sperm sayısının az olması sperm yetmezliği tedavisi hakkında bilgiler Erkeklerde ѕperm аzlığı, testislerde meni üretiminde sрerm sayısının az olması veya menideki spermin değerlerinin az olmаѕı olаrаk tanımlanabіlіr. Öncelіkle sperm azlığı veуa ѕрermin olmaması demek dеğildir ve tedavіsі günümüzde mümkün olabilmеktеdir.Erkеktе sperm...
 3. Spermin rengi ve kokusu nasıldır ?

  Spermin rengi ve kokusu nasıldır ?

  Meni döl suyu ,sperm erkek üreme hücresidir.Erkeklerde testilerde oluşan bu sıvı ergenlik döneminde başlar.Kuruğu vardır ve hareketlidir.Sperm sayısı ortalama 300 milyondur.Bu 300 milyondan sadece bir tanesi yumurtayı döller.Menin rengi ve kokusu vardır bu konuya değinmeden önce Sperm sayısı kaç olmalıdır , Sperm Yetmezliği ne demektir ,Sperm üretim bozuklukları nedenleri adlı konularımızı...
 4. Sperm anomalisi nedir nasıl tedavi edilir ?

  Sperm anomalisi nedir nasıl tedavi edilir ?

  Erkek infertilitesi olgularının% 90'ından fazlası, düşük sperm sayıları, zayıf sperm kalitesi veya her ikisinden kaynaklanmaktadır. Erkek infertilitesinin geri kalan vakaları, anatomik problemler, hormonal dengesizlikler ve genetik kusurlar gibi bir dizi faktörden kaynaklanabilir. Sperm anormalliklerine, doğuştan doğum kusurları, hastalık, kimyasallara maruziyet ve yaşam tarzı alışkanlıkları...
 5. Spermisit sperm öldüren doğum kontrol yöntemleri

  Spermisit sperm öldüren doğum kontrol yöntemleri

  Spermisit, sperm hareketini durduran kimyasallar içeren bir doğum kontrolü yöntemidir. Spermisitler, kremler, film, köpükler, j eller ve süpozituvarlar gibi farklı formlarda bulunur. Spermisit tek başına kullanılabilir veya onları daha etkili kılmak için diğer doğum kontrol yöntemleriyle birlikte kullanılabilir.Spermisit,spermisit nedir,spermisit etkilimi,sperm öldürme,sperm öldürücü ,...

Sayfayı Paylaş