1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  Spiral Nedir ve Kimlere takılması Uygundur?

  Konu, 'Doğum Kontrolü & Aile Planlaması' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  spiral nasıl takılır spiral kimlere takılır
  doğum kontrol yöntemleri

  Doğum kontrol yöntemleri arasında en yaygın olanların başında gelen ve kadınlara takılan spiral hakkında merak ettiğiniz tüm soru cevapları sizlerin bilgisine sunuyoruz.

  [​IMG]

  RİA takılırken sizi neler Bekler?

  Herhangi bir doğum kontrol yöntemi uygulamaya karar verdiğinizde yöntem seçerken arkadaşlarınıza ya da çevrenizdekilere değil mutlaka jinekologunuza danışmalısınız. Eğer jinekologunuz sizi uzun zamandır tanıyorsa size uygun yöntemi önerecektir. Eğer aklınızdaki yöntem spiral ise ve ilk defa jinekologa gidiyorsanız doktorunuz sizin tıbbi geçmişiniz, önceden kullandığınız doğum kontrol yöntemleri ve cinsel hayatınız ile ilgili bazı sorular soracaktır. Bu sorulara doğru cevaplar gereklidir. Bu sayede jinekologunuz spiralin (RİA, rahim içi araç) sizin için uygun bir yöntem olup olmadığına karar verebilir.

  Spiral rahim içine yerleştirilen bir araçtır ve istenmeyen gebelikleri engellemekte yüksek etkinliğe sahip bir doğum kontrol yöntemidir.

  Spiral kullanımı için en uygun adaylar

  Spiral takılması için en uygun adaylar şunlardır:

  *

  Normal bir rahim ve genital sisteme sahip kadınlar
  *

  Halihazırda genital sistem enfeksiyonu ya da cinsel yollan bulaşan bir hastalığı olmayanlar
  *

  Son üç ay içinde genital sistem enfeksiyonu ve cinsel yolla bulaşan bir hastalık geçirmemiş olanlar
  *

  Cinsel yolla bulaşan hastalıklar açısından düşük risk grubundaki kadınlar (uzun süreli, tek partnerli ilişkisi olanlar)

  Yukarıdaki koşulları sağlamak şartıyla doğum yapmamış olan kadınlarda spiral kullanabilir. Ancak kadının ya da partnerinin birden fazla partneri bulunması durumunda doğum yapmamış kadınlar için spiral uygun bir yöntem olmayabilir

  Spiral takılması

  Spiral takılması işlemi 3-4 dakika alan basit bir işlemdir. Jinekologunuz önce normal bir genital muayene yaparak rahimin şekil, büyüklük ve duruş pozisyonunu saptar. Daha sonra muayenede kullanılan spekulum'u takarak rahim ağzını gözler. Herhangi bir olumsuzluk olmaması durumunda rahim ağzınızı antiseptik bir solüsyon ile temizledikten sonra tenekulum adı verilen bir alet ile rahim ağzınızı tutarak çeker ve rahimi düz bir pozisyona getirir. Ardından spirali özel aplikatörü yardımıyla rahim ağzınızdan geçirerek içine yerleştirir.

  Bu aşamada kramp tarzı bir ağrı hissedebilirsiniz. Bu ağrı hafiftir ve pek çok kadın ağrıyı tahammül edilebilir olarak tanımlamaktadır. Ağrının süresi de oldukça kısadır. Spiral uygun şekilde takıldıktan sonra ipi rahim ağzının 0.5-1 santim dışında kalacak şekilde kısaltılır. İpler sizi ya da partnerinizi ilişki sırasında rahatsız etmez, ancak elinizi vajinanıza sokarak ipi hissedebilir ve yerinde olup olmadığını anlayabilirsiniz.

  İşlem sonrası adet kanamanız bitmiş dahi olsa bir miktar kanamanız olabilir. Bu kanama en geç 1-2 gün içinde azalarak kaybolur.

  Spiral takılır takılmaz koruyuculuğu başlar ancak kanama devam ettiği sürece cinsel ilişkiden kaçınmanız önerilir.

  İdeal olan spiral takıldıktan sonra ultrason ile yerinde olup olmadığı kontrol edilmesidir.

  Spiral takılmasını takip eden ilk adet kanamanızdan sonra spiralin yerinde olup olmadığını kontrol etmek için muayeneye gitmeniz önerilir. Daha sonra ise herhangi bir problem olmadığı taktirde yılda bir kontrole gitmeniz uygundur.

  Önemli güvenlik uyarıları

  *

  Spiral sadece sizi istenmeyen gebeliklere karşı korurken AIDS başta olmak üzere cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı hiçbir koruma sağlamaz.
  *

  Herhangi bir dönemde kasık ağrısı, yüksek ateş, hassasiyet, kötü kokulu akıntı varlığında mutlaka jinekologunuza başvurun.
  *

  Spirali asla kendiniz çıkarmaya çalışmayın ya da bir arkadaşınızdan bunu yapmasını istemeyin. Spiral sadece bu konuda deneyimli kişiler tarafından çıkarılmalıdır.
   
Spiral Nedir ve Kimlere takılması Uygundur? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kimlere botoks uygundur

  Kimlere botoks uygundur

  botox yaptıranlar botoks yaptıranların yorumları yüz botoksu el botoksu Güzellik salonlarına gidipte botox yaptıranların sayısı azımsanmayacak kadar çok peki herkes botox yaptırabilirmi kimler için uygun kimlere sakıncalıdır botox hakkında tüm bilmek istedikleriniz buyrun arkadaşlar Botoks besin zehirlemelerine neden olan bir bakterinden elde edilen nörotiksindir. Bu Madde vücuttaki kaslara...
 2. Düşük ve kürtajdan sonra ne zaman spiral takılabilir?

  Düşük ve kürtajdan sonra ne zaman spiral takılabilir?

  spirail ne zaman takılır,spirail kaç yaşında takılır,doğum sonrası sprail ne zaman takılır,kürtaj sonrası sprail ne zaman takılır, sprail hakkında bilgiler Doğumdan sonra spiral ne zaman takılır? Normal doğumdan veya sezaryenden 6 hafta sonra muayenede bir engel yoksa spiral takılabilir. Bu süre rahimin küçülerek normal boyuna inmesi için gereklidir. 6 haftadan önce (en az bir ay) rahim...
 3. Hormonlu spirail nedir kimler için uygundur?

  Hormonlu spirail nedir kimler için uygundur?

  Hormonlu spiral, çocuğu olan kadınlara önerilen etkili bir doğum kontrol yöntemidir.Doğum kontrolü istenmeyen hamileliklerin engellenmesi için kullanılan yöntemler ve araçların tümüdür. Doğum kontrol yöntemleri geri dönüşü olan ve kalıcı yöntemler olarak ikiye ayrılır. Kalıcı yöntemler kadında ve erkekte tüplerin bağlanmasıdır. Etkili bir doğum kontrol yöntemi uygulanmadığında bu durumun...
 4. Hormonlu spiralin avantajları nelerdir?

  Hormonlu spiralin avantajları nelerdir?

  Doğum kontrolü istenmeyen hamileliklerin engellenmesi için kullanılan yöntemler ve araçların tümüdür. Doğum kontrol yöntemleri geri dönüşü olan ve kalıcı yöntemler olarak ikiye ayrılır. Kalıcı yöntemler kadında ve erkekte tüplerin bağlanmasıdır. Doğum kontrolü neden önemlidir? Etkili bir doğum kontrol yöntemi uygulanmadığında bu durumun doğuracağı sonuç istenmeyen bir gebelik ve kürtajdır....
 5. Spiralin zararları nelerdir?

  Spiralin zararları nelerdir?

  İstenmeyen gebelikten korunmak için bir çok kadının tercihidir spiral.Rahim içine koyularak gebe kalmayı engelleyen spiral günümüzde en çok çok tercih edilen yöntemlerden biridir.Hamile kalmak istemeyen ve buna çözüm arayan bayanlar korunma yöntemi olarak spirali düşünse de bir takım kaygıları oluyor.Spiral zararlımı,spiralin yan etkileri varmı tüm bunları yazımızın devamın da bulucaksınız...

Sayfayı Paylaş