1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.293
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Spiral varken hamile kalmak mümkün mü?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  İstenmeyen gebelikten korunmak için bir çok kadının tercih ettiği doğum kontrol yöntemlerin den biridir Spiral . %100 koruma sağlamaz. Tıpkı diğer doğum kontrol yöntemleri gibi , nadirende olsa gebelik söz konusu olabilir.


  Spiral ile ilgili sitemize sayısız sorular almaktayız. Bunlardan en sık yöneltileni, bu ay adet olmadım adetim 6 gün geçti Spiral takılı olduğu halde hamile kalma olasılığım nedir ? Spiral ile korunmanın %100 olmadığını belirttik. Bazı nedenler den ötürü Spiral kayabilir ve gebelik oluşabilir. Bu yüzden beklenen mensinizde gecikme söz konusu ise mutlaka gebelik testi yapın. Spiralin rahim içerisinden aşağıya doğru vajina içerisine kayabilir. Spiralin kaydığını lekelenme ve kanama , erkeğin organına batma gibi durumlardan anlayabilirsiniz. Kayan spiralin koruma etkinliği azalır. Bu yüzden düzenli aralıklarla muayene olmanıza fayda var. Konuya dair ayrıntıları yazımızın devamın da bulabilirsiniz.

  Öncesi ; Spiral kullanan kadın hamile kalırmı? Adlı konumuzu da inceleyebilirsiniz..


  < Konu Resmi..>


  Spiral kaymasının en sık nedeni çok doğum yapan hastalarda rahim ağzının fazla geniş olmasıdır. Diğer bir neden ilk takılma sırasında rahmin içerisine tam yerleşmemiş olmasından kaynaklanabilir. Bu nedenle her spiral takıldıktan bir ay sonraki adet döneminde kayma olması açısından tekrar kontrol edilir. Kayma saptandığında yenisi ile değiştirilmesi çoğu zaman çözüm olur ve tekrar kayma izlenmez. Tekrar kayma izlenirse başka uygun bir doğum kontrol yöntemi denenebilir. Her zaman mümkün olmasa da bazen kayan spirali yerine itmek de yeterli olmaktadır. Spiral ile korunan her kadın 1 yıl aralarla kayma açısından doktoruna kontrol ettirmelidir.

  Spiral kaymasının belirtileri nedir? nasıl anlaşılır?


  Spiralin kaydığını hasta kendisi anlayamaz ancak yukarıdaki şikayetlerden herhangi birisi olduğunda şühelenebilir. Spiral kayması durumunda bazen hiçbir belirti ve şikayet olmayabilir. Vajinal muayenede spiralin aşağıya rahim ağzına ve vajinaya doğru kaydığı görülebilir. Ultrason ile de spiralin kaydığı rahatlıkla anlaşılabilir.

  Spiralin karın içerisine kayması:


  Spiralin kendiliğinden karın içerisine veya idrar torbası (içerisine) kaydığı ve buraya yerleştiği hastalar çok nadiren görülmektedir. Spiral ultrason kontrolünde rahim içerisinde izlenemez ve karın röntgeninde karında olduğu görülür. Bu durumda spiralin ameliyatla çıkarışması gerekir. Bu çok çok nadiren görülen bir durum olduğu için spiral taktıran hastaların bu açıdan endişe etmeleri gerekemez.


  Spiral ile korunmak ne kadar başarılıdır?


  Spiral de doğum kontrol hapları, 3 aylık iğneler ve cilt altı implantlar gibi yüksek koruma başarısına sahiptir. 1 yılda gebe kalma riski %1'den düşüktür.


  Spiral kullanırken gebelik oluşursa ?


  Hiçbir doğum kontrol yöntemi yüzde yüz koruma sağlamaz. Spiralle korunurken de çok nadiren de olsa gebelik oluşabilir. RİA kullanımında görülen gebeliklerin önemli bir kısmı araçın düşmesi ve düştüğünün fark edilmemesinden kaynaklanmaktadır. Spiralle birlikte rahim içinde bir gebelik oluşursa ve gebeliğin devamı düşünülüyorsa ciddi enfeksiyon ve septik şok riskleri nedeniyle spiral çıkarılmalıdır. Ancak bu çıkarılma işlemi sonrasında %30 oranında kendiliğinden düşük riski vardır.Gebeliğin devamı istenmiyorsa küretajla gebelik sonlandırılır. Bununla birlikte spiralle rahim içinde gebelik oluşan kişilerde hiç bir müdahale yapılmasa bile %50 oranında düşük riski vardır. Erken doğum riski ise yaklaşık dört kat artar.
  Eğer gebelik ilerledi ise spiral çıkartılamaz hale gelir ve orada kalması durumunda bebek üzerine anomali (sakatlık) açısından bir risk teşkil etmeyecektir
   
 2. Nazmiye15

  Nazmiye15 Forum Okuru

  slm 4 ay önce spral taktırdım bu ay adet olmadım çamur gibi leke var hamilemiyim ?
   
 3. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.293
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113
  Merhaba ,spiral kayma yaparsa gebelik söz konusu olabilir. Bu gün HCG testi yapın ve sonuca göre hekime görünün..
   
 4. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.293
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113
  Etkili doğum kontrol yöntemlerin den biridir spiral. Spiral taktıran bir çok hanım , spiralle gebe kalınıp kalınmayacağını merak ediyor. Spiralle gebe kalmak mümkün.Şöyleki, spiral kayarsa hamile kalınabilir. Spiralle gebelik belirtisi ,lekelenme ,adet dönemin de gecikme ,baş dönmesi bulantı gibi olmaktadır. Spiraliniz var ve mensinizde gecikme yaşıyorsanız tedbiren gebelik testi yapın.
   
 5. hasret belgin

  hasret belgin Forum Okuru

  bunları okuyunca iyice kortum spral var bende 3 yıldır kulanıyorum bu ay adet olmadım kesin hamilemiyimdir ?
   
 6. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.293
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113
  Merhaba ,

  Doğum kontrol yöntemlerin den biri olan Spiral , kayma yaparsa gebelik söz konusu olabilmektedir. Gecikmeniz gebelik kaynaklı yada , hormonal, rahim kaynaklı bir sorun dan ötürü olabilir. Tedbiren test yapın ve test sonucuna göre hekime görünün..
   
 7. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.293
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113
  İstenmeyen gebeliklerden korunmak için kullanılan en yaygın korunma yöntemidir spiral. Doğru yerleştrilmediği ve yerleştirme sonrası kayma olduğun da gebelik söz konusu olabilmektedir.Spiral varken hamile kalma düşük bir ihtimal söz konusu ise bile böylesi bir risk vardır . Peki spiral varken hamile kalınırsa ne olur ? Spirali yerinde bırakmak yada çıkartmak gerekir . Durumu spiralin konumu belirleyecek. Şayet bebeği doğrucaksanız ;Spiral yerindeyken gebeliğin ilk üç ayında , kanama , ateş , kramp gibi belirtilere dikkat edin.Çünkü rahim içi araç yerindeyken dış gebelik ve düşük riskini yükseltir..
   
Spiral varken hamile kalmak mümkün mü? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. hamile kalmak istemiyorum Spiral taktırmak sağlıklımıdır

  hamile kalmak istemiyorum Spiral taktırmak sağlıklımıdır

  hamile kalmak istemiyorum spiral taktırmak spiral taktırma taktirmak spiralle hamile kalınırmı SPİRAL (RİA) Rahim İçi Araç (Spiral) Değişik şekil ve boyutlarda olabilen rahim içi araçlar, saf plastik veya bakırlı olabilir. Uzun bir süre için gebelikten korur. Bakır Rahim İçi Araçlar...
 2. mümkün mü??

  mümkün mü??

  Bir insanı sevmek ve asla dönmeyeceğini bile bile boş bir ümitle onu beklemek ne kadar acıymış. aslında sende farkında oluyorsun boş bir umut olduğunun ama yine de bekliyorsun. lanet olası sevda böyle bir şey. neden, ne zaman, niye bu gibi soruları soramıyorsun ki kendine. çünkü bir anda onda buluyorsun kendini. hiçbir şey gelmiyor aklına onunlayken. onunlayken dediğimde uzaktan gülüşünü...
 3. Merak Edenlere Adet Döneminde Hamile Kalmak Mümkün mü ?

  Merak Edenlere Adet Döneminde Hamile Kalmak Mümkün mü ?

  Regl Döneminde Gebe Kalınabilirmi Regl Döneminde Gebe Kalmak Mümkünmü Sevgili melekler, her kadının merak ettiği sorulardan birinin cevabını sizlerle paylaşmak üzere bu konuyu açıyoruz. Kimi kadın zor gebe kalırken kimisi de en zor ihtimal verilen durumlarda bile gebe kalabilir. Bu yazımızda da merak edenlere regl döneminde gebe kalınabilir mi sorusunun cevabını vermek istiyoruz .....
 4. Regl döneminde gebe kalmak mümkün müdür ?

  Regl döneminde gebe kalmak mümkün müdür ?

  Merhabalar. Regl döneminde gebe kalınabileceğini duydum. Bu bana pek mantıklı gelmedi ama yine de sormak istedim.Bu mümkün mü?
 5. Spiral Varken Hamile Kalınır mı Belirtiler Neler Gelin Bir Bakalım

  Spiral Varken Hamile Kalınır mı Belirtiler Neler Gelin Bir Bakalım

  Spiral Varken Hamile Kalınır mı Belirtiler- Bir bebek istemek kadar doğal olan korunmak ve hakkında detaylı bilgiler edinmek te önemlidir. Korunma yöntemleri çeşitlidir aslında ama sanırım dünyada ve ülkemizde en güvenilir uzun süreli olanlardan biridir spiral. Spiraller değişik şekillerde ve boyutlarda, saf plastik ya da bakırlı olabilmektedir. Uzun süreli koruma sağlayan rahim içi araç olan...

Sayfayı Paylaş