Spiralin zararları nelerdir?

Uzman SühaN

Administrator
Spiralin zararları nelerdir?
İstenmeyen gebelikten korunmak için bir çok kadının tercihidir spiral.Rahim içine koyularak gebe kalmayı engelleyen spiral günümüzde en çok çok tercih edilen yöntemlerden biridir.Hamile kalmak istemeyen ve buna çözüm arayan bayanlar korunma yöntemi olarak spirali düşünse de bir takım kaygıları oluyor.Spiral zararlımı,spiralin yan etkileri varmı tüm bunları yazımızın devamın da bulucaksınız öncesi ; Spiral kullanan kadın hamile kalırmı , Spiral kayması nasıl olur adlı konularımızı da incelemenizi öneriyoruz.


Doğum kontrol yöntemlerinden olan spiral sizi istenmeyen gebelikten %100 korur demiyoruz.Çünkü kayma gibi durumlar da gebelik söz konusu olabiliyor.Bu yüzden spiral varken beklenen mensinizde gecikme olduysa mutlaka test yapın.Spiral 3 cm boyunda olan t şeklinde bir rahiç içi aracıdır.Bu T nin uçlarında ince bakır teller vardır.Bu teller gebe kalmanızı engelliyor.Spirallerin hormonlusuda mevcut.Spiralden salgılanan hormon hamile kalmayı engelliyor.Spiral kulanan hanımların mutlaka tavsiye edilen dönemlerde kontrol amaçlı hekime görünmelerinde fayda var.Spiral kayabilir düşebilir ve bu durumlarda muayene ile saptanabilir.Spiral kısırlık yaparmı diye bir çok bayan merak ediyor.Spiral kısırlık yapmaz.Çıkarıldıktan sonra 1 adet dönemi sonrası gebe kalınabilir.Gerek devlet gerekse özel kuruluşlarda spirali taktırabilir yada çıkartabilirsiniz.Spiralin yan etkilerini uzmanlarından derleyerek sizlerle paylaşıyoruz.Spiral hakkında sorularınızı bize bu başlık altından yöneltebilir,en kısa sürede yanıt alabilirsiniz.spiralin zararları.jpgEsnek bir yapısı olması ile doğum kontrol uzmanları sayesinde, kolaylıkla rahim içerisine yerleştirilebilmektedir. Spiralin yan etkileri ilk takıldığı ay itibarıyla 1-2 ay sürdüğü söylenen, kasıklarda hafif ağrı olarak bilinse de hızla yaygınlaşan zararlarını ve spiral kullanımında dikkat edilmesi gereken birkaç önemli ayrıntıyı sizler için araştırdık.

Öncelikle spiralin zararlarına neden olabilecek olumsuz etmenler nelerdir? Spiralin vücudumuza zarar vermemesi için almamız gereken önlemler nelerdir? Spiralin zararları, son zamanlarda kullanan bayanlar tarafından dile getirilerek, önlenmeye çalışılmaktadır. Spiral kullanımı sırasında gebe kalan kişilerin, nadiren septisemi (mikrop kapması, bakteri üremesi ve yayılması) septik şok ve ölüme sebebiyet verebilecek düşük riskleri ile karşı karşıya kalabilecekleri bir ihtimalde olsa yaşanabilecek riskler arasındandır. Bu nedenle spiral kullanan birinin gebe kalması durumunda, spiralin zarar vermemesi için vücuttan hemen çıkartılması gerekmektedir.

Hamilelikte spiralin çıkarılması

Hamilelik 3 ay gibi bir süreye ulaştığında spiralin çıkartılmak istenmesi çok daha risklidir. Spiralin çıkartılmadan gebeliğe devam edilmesi ise düşük riskini yükseltecektir.
Yine spiral kullanan bayanların en çok sorduğu sorulardan biridir, spiral kullanırken dış gebelik yaşanır mı? Spiral kullanımı gebeliğin önlenmesinde işe yarayan en etkili yöntemlerden biridir. Bu sebeple dış gebelik riski de azdır. Ancak olası bir döllenme söz konusu olduğunda bunun dış gebelik olarak ortaya çıkması da normal döllenmeden çok daha fazladır.

Spirali kullanabilmek için rahim içinin doğal yapısında olması gereklidir.

Doğuştan farklı rahim içine sahip ya da perdeli rahimlerde spiral uygulanmamaktadır. Aynı zamanda spiralin zararlarına yol açılması önlemek adına da enfeksiyon taşıyan, ya da enfeksiyona yatkın olan bayanlarda kullanımı doktorlar tarafından önerilmemektedir. Aynı zamanda daha önce dış gebelik geçirmiş ve dış gebeliğe yatkın kişilere de spiral tavsiye edilmemektedir. Yine spiral kullanımı adet kanamalarını fark edilecek şekilde arttırabildiği için normal koşullarda adet kanaması fazla olan kişilere de enfeksiyona yol açma riski artacağından çok fazla önerilmemektedir.

Ve son olarak önemli bir bilgi daha, akut ya da kronik alt karın iltihaplanması olan bayanlar kesinlikle spiral kullanmamalıdır

Spiralin Zararları

Spiral doğum kontrol yöntemleri arasında en güvenilir yöntemlerden biridir. Çok nadir olsa da dış gebeliği tetikleyen etkisi vardır. Eğer her şey normal seyrediyorsa spiral her hangi bir yan etkiye neden olmaz. Ara kanama, aşırı kanma, kahverengi akıntı, kasıkta ağrı gibi şikayetler oluşmuşsa spiralde bir sorun olma olasılığı çok yüksektir. Bu gibi durumlarda spiral kaymış olabilir. Olası yan etkileri azaltmak için spirali kontrol etmek ya da tamamen almak gerekebilir.
 

Uzman SühaN

Administrator
Merhaba ,spiral kaymış ise şayet gebelik söz konusu olabilir.Tedbiren gebelik testi yapmanızı öneriyorum.
 

melekannesi

Aktif Üye
Üye
bende hormonlu spiral kullanıyorum daha önce normal spiral kullanmıştım ama bana yaramamış olacakki doktorum bu spiral paslanmış deyip spiralimi çıkarmıştı bana mirena horlonlu spirali önerdi onu kullanıyorum ama alakası varmı bilmiyorum bende çok aşırı bir sinir var ondan kaynaklı olabilirmi bilemiyorum akıntımı keseceğini söylediği halde doktorum aksine spiralden sonra çok yoğun bir akıntım oluyor
 

helin tnrıkl

Forum Okuru
spiral taktıralı 6 ay oldu düzensiz kanamam var bu ay daha çok oldu ve sancım var normalmidir
 

Uzman SühaN

Administrator
Merhaba, spiral takıldıktan sonra bir kaç ay lekelenme olabilir. Fakat sizde düzensiz kanamalar olmuş . Spiral iyi konumlandırılmamış olabilir.Bugün bir kadın doğum uzmanına görünüp muayene olun.
 

Uzman SühaN

Administrator
Kadınların en sık tercih ettiği doğum kontrol yöntemlerin den biridir spiral. Rahim içine yerleştiren istenmeyen gebelikler den koruyan spirailin güvenirliği yüksektir. Spiral taktıran kadının jinekolojik muayenelerini aksatmaması gerekir. Düzenli kontroller olası zararlar dan korur. Yukardaki yazımız da spiralin yarattığı zararlara değindik.Ayrıca sayfamıza sıklıkla spiralim var hamile kalırmıyım, spiralim var adetim geçti hamilemiyim gibi sorular gelmekte. Spiral de kayma olursa gebelik söz konusu olabiliyor . Bu yüzden adetiniz de gecikme olursa mutlaka test yapın spiral kullanımı adet kanamalarını fark edilecek şekilde arttırabildiği için normal koşullarda adet kanaması fazla olan kişilere de enfeksiyona yol açma riski artacağından çok fazla önerilmemektedir.Akut ya da kronik alt karın iltihaplanması olan bayanlar kesinlikle spiral kullanmamalıdır.Spiralin düzenli olarak kontrol edilmesi oldukça önem teşkil eder. Spiraller genellikle senede bir ya da altı ayda bir kontrol edilir
 

birsenatas

Forum Okuru
merhaba iki yıl önce spiral taktırdım ilk defa adet olmadım sadece çamurumsu kahve telvesi gibi bir akıntım var sol kasığımdada batma var spiral varken hamile kalmış olabilirmiyim
 

Uzman SühaN

Administrator
Merhaba, hiç bir doğum kontrol yöntemi gebeliği önlemede % 100 etkili değildir. Spiral yerinden kaymışsa gebelik söz konusu olabilir. Bugün hcg testi yapın sonuç negatifte pozitifte olursa mutlaka bir kadın doğum uzmanına görünün.
 
Üst