Spor İçin Vakit Ayıramıyormusunuz

Spor İçin Vakit Ayıramıyormusunuz
Ev işleri çoluk çocuk yemek bulaşık derken spor yapmaya vakit bulamıyorum diyorsanız kızlar buyrun size iki arada bir derede de olsa spor yapmanın yolları:tik:

İş yüzünden spora vakit bulamıyorsanız
Öğle aralarınızı yürüyüşle değerlendirin. Ofisten çıkıp bir restorana gidecekseniz, mümkünse uzakta bir yeri tercih edin ve oraya yürüyerek gidip gelin. Hatta kendinize farklı yerler belirlerseniz haftanın birkaç günü sıkılmadan yürüyüş yapmış olursunuz.
Ofisinize yakın bir spor salonu varsa mutlaka değerlendirin. Öğle arasında veya iş çıkışında spor yapmak vakit kazanmanızı da sağlayacaktır. Ayrıca, spor salonu ile anlaşma yaparak ofis arkadaşlarınızla toplu olarak yazılmayı da deneyebilirsiniz. Böylece kendinizi motive, başkalarını da teşvik etmiş olursuz.
İşe gidip gelirken her zaman yürümeyi tercih edin. Eğer arabayla gidip geliyorsanız arabanızı uzağa park edin ve yürüyün. Toplu taşıma ile ulaşım sağlıyorsanız birkaç durak önce inin ve yürüyün.Çocuğunuza ayırdığınız vakitten spor yapamıyorsanız
Çocuğunuzla birlikte spor yapmayı deneyin. Büyük spor kulüplerinin havuzlarına üye olabilir ve beraber yüzebilirsiniz. Veya çocuğunuzun bahçede veya sokakta oynadığı oyunlara siz de katılarak hareket sağlayabilirsiniz.
Bazı spor kulüplerinin kreşleri vardır. Siz sporunuzu yaparken çocuğunuzu güvenilir bir eğitmenle birlikte kreşe bırakıp oyalanmasını sağlıyor, siz de bu arada rahat rahat sporunuzu yapabiliyorsunuz. Spor salonuna üye olacaksanız bu özelliğe sahip olmasına özen gösterin.
Çocuğunuzu okula siz bırakın. Hem de bunu yürüyerek yapın. Bu şekilde hem siz spor yapmış olacaksınız, hem de çocuğunuza küçük yaşta spor yapmayı aşılamış olacaksınız.

Ev işlerinden spora vakit ayıramıyorsanız
Alışveriş yapacaksanız arabayla değil, yürüyerek alışverişe gidin. Üstelik alışveriş sonrasında taşıyacağınız poşetler kol kaslarınızın da çalışmasını sağlayacaktır.
Ev işlerine devam! 10 dakika ev işi yapmanın 35 kalori, ütü yapmanın ise 20 kalori yaktığını biliyor muydunuz? Aynı zamanda elektrikli süpürge ile evi temizlerken kardiovasküler bir egzersiz yapmış oluyorsunuz. Camları iki elinizle silerek ise kol ve omuzlarınızı güçlendiriyorsunuz.
Eğer bahçeli bir evde oturuyorsanız, bahçenize bol bol vakit ayırın. Çünkü bir saat boyunca bahçeyle uğraşmak en az 300 kalori yakılmasını sağlıyor. Ayrıca belirli bir tempoda bahçeyle uğraşmak stres atmak ve tansiyonu kontrol altına almak için de faydalı.

Erken kalkıyorsanız
Sabah 8’de kalkıyorsanız saatinizi yarım saat öncesine kurun. Yarım saat erken uyanmak sizi pek de zorlamayacak, hatta kısa sürede alışkanlık yapacaktır. Bu yarım saatlik süreyi de tempolu bir yürüyüşle değerlendirin. Bu şekilde hem dinç uyanacak, hem de gün boyunca enerjik hissedeceksiniz.

Gece kuşuysanız
Yemek yiyip, televizyonun karşınıza geçip koltukta yayılmak... Madem uykunuz yok, bunun yerine evinizde bulunduracağınız birkaç spor aletiyle televizyon karşısında spor yapın. Kendinizi çok iyi hissedecek ve çok rahat bir uyku uyuyacaksınız.
 
A

AlaRaa58

Forum Okuru
Hayatımızın her anını sporla geçirmek istiyorsak ve kendimize belli bir hedef koyduysak eğer bahaneleri kendimizden her şekilde uzaklaştırabiliriz. En basitinden size kendimden örnek vereyim. Toplu taşıma araçlarından acelem yoksa her zaman bir durak önce inerim ve o mesafeyi yürürüm. Yürüme mesafelerini kesinlikle araba ile gitmem bu benimde avantajıma diye düşünüyorum trafik stresinden de uzak duruyorum. Yoğun bir iş hayatına sahipseniz de üzülmeyin mesai saatlerinden sonra evinizde kendinize ayıracağınız basit hareketler ile bir 10 dakika size yetecektir. Hafta tatillerinizde ise kendinizi olabildiğince parklara veya deniz kenarlarına atmalısınız.


Bu şekilde hem hayatın yorucu yanlarından kendimi uzaklaştırıp sadece bedenimi değil beynimi de rahatlatıyorum sizlere de mutlaka tavsiye ediyorum.
 
*MeleK*

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
çok güzel tavsiyeler sonuna kadar katılıyorum aslın da günlük hayatta da kendimiz için birçok egzersiz yapacak işler bulabiliriz toplum olarak bu konuda sanırım biraz tembel sayılırız bir kat yukarı bile çoğunlukla asansörle çıkıyoruz aslında bundan başlayabiliriz eğer çok yüksek katlara çıkmayacaksak asansörü unutmalı ve merdivenle iniş çıkışları yapmalıyız. Bir ekmek bile alınacaksa onu hedef belirlemeli ve eve en uzak bir marketi tercih ederek yürümeliyiz ki yürümek bana göre en güzel ve keyifli sporlardan biri...
 
Moss

Moss

Üye
Üye
Psikolojil durumlar en önemli faktör spor için, istemeyerek yapilan hiçbir şey sonuç vermez. Önemli olan istemek.
 
Üst