Su çiçeği nedenleri belirtileri ve tedavisi

Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Su çiçeği nedenleri belirtileri ve tedavisi
Su çiçeği çok bulaşıcı bir hastalıktır. Aşırı kaşıntı ve ateş yükselmesi karakteristik semptomlarıdır. Virüs en çok 4-10 yaş arasındaki çocukları etkilemektedir, ancak su çiçeği, virüsü hiç geçirmeyen ve bu nedenle henüz ona bağışık olmayan yetişkinleri de etkileyebilir. Çoğu durumda, bir su çiçeği döküntüsü, her hangi bir ilaç ya da diğer müdahaleler olmaksızın, yaklaşık iki hafta içinde kendi kendine geçer. Bununla birlikte, şiddetli vakalarda virüs aylarca ya da nadiren skar ya da pnömoni gibi diğer komplikasyonlara neden olan semptomlara neden olabilir . Makalemizin devamında ; su çiçeği,su çiçeği nedir,su çiçeği belirtileri , su çiçeği tedavisi, su çiçeği nasıl geçer , evde su çiçeği için tedavi yöntemlerini bulabilirsiniz. Su çiçeği ile ilgili uyguladığınız tedaviler var ise bizlerle bu başlık altından paylaşabilirsiniz.
su çiçeği.jpgSu çiçeği çok bulaşıcıdır ve varicella zoster virüsünün neden olduğu bir enfeksiyonun sonucudur. Su çiçeğinin neden olduğu döküntüler genellikle vücudun diğer bölgelerine yayılmadan önce yüz, sırt ve göğüste gelişir. Döküntü, nihayet kuruyan sıvı ile dolu kaşıntılı kabarcıklara dönüşen kabarık kırmızı lekeler olarak başlar. Bu durumun diğer belirtileri ateş, halsizlik, baş ağrısı ve iştah kaybını içerir. Bununla birlikte, bazı semptomları hafifletmek ve virüsün kendi yoluna girmesiyle kaşıntıdan kurtulmak için bazı doğal ilaçlar deneyebilirsiniz.Bununla birlikte, yetişkinler, hamile kadınlar, dört haftanın altındaki bebekler ve zayıf bağışıklık sistemi olan kişiler (örneğin kemoterapiye maruz kalan veya HIV den etkilenenler), şiddetli bir aşamaya geçme riski taşırlar ve suçiçeği hastalığına yakalanırlarsa tıbbi yardım almalıdırlar.


Su çiçeği virüsü, enfekte bir hastayla aynı ortamdaki havayı solumak ya da ona dokunarak kolayca yayılabilir. Enfekte bir kişi, tamamen iyileşene kadar hastalığı 1-2 gün önce iletebilir. Bu bulaşıcı dönem birkaç hafta sürer. Son derece bulaşıcı olmanın yanı sıra, bu virüs enfeksiyonu birçok rahatsızlık yaratabilir. Su çiçeği çok bulaşıcıdır ve kişiden kişiye kolayca bulaşır.Genellikle şiddetli kaşıntılı ve rahatsız edici olan kırmızı deri döküntüsü gelişir. Döküntü genellikle kol ve bacaklarda, daha düşük bir ölçüde, yüz, kafa derisi, göğüs, arkasında oluşur.Herhangi bir tıbbi yardım olmadan semptomların üstesinden gelmek mümkün olmasına rağmen, döküntüler oldukça kaşıntılı olabilir ve rahatsızlığa neden olabilir. Bir baş ağrısı, ateş bir yorgunluk oluşabilir. Basit ev ilaçlarını uygulayarak su çiçeği septomlarını hafifletebilirsiniz. Ancak önceliğiniz mutlaka hekime görünmek olmalıdır. Sekonder enfeksiyonların yayılmasını önlemek için iyi bir hijyen ve cildin ılık su ile günlük olarak temizlenmesi önemlidir. Cildin günlük temizliği de ciltte herhangi bir bakteriyel enfeksiyon gelişmesini önler.


Çok fazla sıvı alın, böylece susuz kalmazsınız. Ve ağızda su çiçeği döküntülerini tahriş edebilecek sert, tuzlu veya baharatlı yiyeceklerden sakının.Su çiçeği neden olduğu döküntü gerçekten kaşıntılı olabilir ama kaşınması enfeksiyona yol açabilir. Bu yüzden bu kaşıntıya direnmek önemlidir. Elma sirkesi bu kaşıntılı suçiçeği döküntüsü ile başa çıkmak için bir ev ilacıdır. Bir bardak suya 1 yemek kaşığı elma sirkesi ilave edin. Bu karışım kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olur ve aynı zamanda kabarcıkların kurutma işlemini hızlandırır.


Aloe vera jel, suçiçeği sırasında oluşan iltihaplı ve kaşıntılı cild dokusunu yatıştırır . Cildi nemlendirir, antiinflamatuar özelliklere sahip olmasından kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olur. Bu uygulama , bebeklerde su çiçeği için de güvenlidir. Kabartma tozu cildinizde kaşıntılı ve iltihaplı döküntüleri yatıştırır. Aynı zamanda doğada antimikrobiyaldir ve enfeksiyondan daha hızlı iyileşmeye yardımcı olur.Bir bardak suya biraz kabartma tozu ekleyebilir ve tahriş olan bölgeye uygulayın. Araştırmaya göre, bal, varicella zoster virüsüyle mücadelede etkilidir. Bal tükeretek bağışıklığınızı güçlendirin.Papatya, anti-enflamatuar özellikleri ile bilinir ve kaşıntılı derilerin giderilmesinde etkili olabilir. Banyo suyuna ekleyin ve yatıştırıcı etkilerini yaşamak için uzun bir süre bekleyin. Üzüm sirkesi yada elma sirkesi her ikiside kaşıntıya anında rahatlama sağlar, skarları azaltır ve gelişmesi gereken izleri veya lezyonları iyileştirir. Sirke ayrıca antimikrobiyal özelliklere sahiptir.Deniz tuzunun antimikrobiyal özellikleri mikroplarla mücadele eder ve anti-inflamatuar özellikleri kaşıntıyı giderir.Hindistan cevizi suyu, yatıştırıcı ve serinletici özellikleriyle ünlüdür. Pamuk toplarını hindistan cevizi suyuna batırın ve su çiçeği izlerine uygulayın. Ayrıca, serin ve rahatlık hissi vermesinin yanı sıra lekeleri de kaldırır.E Vitamini yağı, cilde sürüldüğünde, suçiçeği sonrası etkilerini çabucak iyileştirir. Yapmanız gereken tek şey, bazı E vitamini kapsüllerini delmek ve bu şekilde elde edilen yağı yara izlerine uygulamak. Epsom Tuzu Sülfat ve magnezyumdan oluşan bir mineraldir. Vücudu rahatlatır ve su çiçeği ile ilgili acıyı hafifletir. Kakao yağı cildi derinlemesine nemlendirir ve suçiçeği izlerinin solmasına yardımcı olur. Dairesel bir hareketle etkilenen bölgeye kakao yağını nazikçe uygulayın. Fesleğen, anestetik ve antibakteriyel özellikleri ile iyi bilinmektedir. Fesleğen yapraklarını alın ve biraz suda kaynatın. Su soğuduktan sonra süzün. Etkilenen bölgeye bu fesleğen suyunu bir pamuk topu kullanarak uygulayın.


Su çiçeği tedavisinde esansiyel yağlar kullanmak faydalı olacaktır. Hindistan cevizi yağı cildi besler ve nemlendirir ve kaşıntıyı hafifletir Lavanta yağı iltihaplı cildi rahatlatır ve yatıştırır. Ayrıca antimikrobiyal ajan olarak da çalışır. Okaliptüs yağı ve çay ağacı yağı antimikrobiyal ve iyileştirici özelliklere sahiptir Sandal yağı, cildi nemlendirir ve ateş düşürücü özellikleriyle ateşi azaltır . Aloe vera sadece antiseptik değil aynı zamanda cilt dostudur. Aloe vera nın düzenli kullanımı bakterilerin aktivitesini azaltır ve cildi daha az kaşındırır. Su çiçeği tedavisine yardımcı olan doğal iyileştirici, anti-inflamatuar ve soğutma özelliklerine sahiptir. Jeli aloe yaprağından çıkarın ve en iyi sonucu almak için etkilenen bölgeye uygulayın.


Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek ve hızlı iyileşmek için bitkisel çayı içebilirsiniz.Fesleğen,papatya gibi. Zencefilin tıbbi özellikleri, su çiçeği dahil olmak üzere birçok hastalığı önlemek için kullanılır. Zencefil çayı tüketin. Sandal ağacının antibakteriyel ve antiviral özellikleri su çiçeği döküntülerine iyi gelmektedir.Bal, doğal bir nemlendiricidir ve bu kaşıntılı yaralar ve lezyonlar için en iyi çözümdür. Etkilenen bölgelere organik bal uygulayın. Su çiçeği geliştirdiğinizde kesinlikle kaşımayın. Cilt çok kaşıntılı, şişmiş veya kırmızı hale geldiğinde cildinize soğuk kompreks uygulayın. Ve su çiçeğine yakalandığınızı düşünüyorsanız mutlaka en kısa zaman da hekime görünün..
 
Melis ank

Melis ank

Aktif Üye
Üye
Kısa süre önce yeğenim su çiçeği çıkardı bayağı kaşıntı yaptığı için yeğenimde aşırı ağlama ve huzursuzluk söz konusu oldu. Su çiçeği tedavisi için evde yapılan doğal telafiler konusunda açıkçası bilgim yoktu. Bu makale daha önce olsaydı belki yeğenime faydam olurdu. Su çiçeği hakkında verdiğiniz bilgiler eminimki bir çok kişinin işine yarayacaktır paylaşım için teşekkür ederim.
 
Üst