1. Young bride

  Young bride Banned

  Kayıt:
  30 Kasım 2010
  Mesajlar:
  2.217
  Beğenilen Mesajlar:
  570
  Ödül Puanları:
  0

  Suçiçeğide baharda çıkıyor

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında Young bride tarafından paylaşıldı.

  suçiçeği, suçiçeği aşısı, suçiçeği belirtisi, suçiçeği tedavisi, suçiçeği hastalığı, suçiçeği nasıl bulaşır

  En yaygın çocuk hastalıklarından suçiçeği hem çok bulaşıcı, hem de tedavisi yok. Önlem alınmadığında ciddi komplikasyonlara yol açabilen hastalıktan korunmanın yolu ise aşıdan geçiyor.
  Çocuk hastalıkları denince ilk akla gelenlerden suçiçeği, bulaşıcılığı da rahatsızlığı da yüksek bir hastalık. Varicella zoster adlı virüsün neden olduğu suçiçeği, temasa gerek kalmadan, yalnızca aynı ortama girmekle bulaşabiliyor. Havada 1-2 saat canlı kalabilen ve çok hızlı çoğalan virüs, özellikle çocukların topluca bulundukları okul, kreş gibi ortamlarda çok çabuk yayılıyor. Belirtilerin ortaya çıkmasından 2 gün öncesi ve 4-5 gün sonrasına kadar da bulaşmaya devam ediyor.
  Suçiçeği geçirmemiş ve suçiçeği aşısı olmamış herkesi tehdit eden varicella zoster virüsünün ısıya dayanıksız olması nedeniyle özellikle Mart-Nisan aylarında etkisini artıran suçiçeği, genellikle hafif seyreden bir hastalık olmasına karşın, cilt enfeksiyonlarından zatürreeye kadar pek çok ciddi rahatsızlığa yol açabiliyor.
  Bulaşıcılığı çok yüksek olan suçiçeği nedeniyle her yıl 350 bin vakadan 1900’ü hastaneye yatışı gerektirmekte. İstatistikler, tamamen sağlıklı olan ve su çiçeğine yakalanan çocukların %5’inde orta kulak iltihabı gibi sorunlar geliştiğini gösteriyor.
  TEDAVİSİ YOK, TEDBİRİ VAR
  Spesifik bir tedavisi bulunmayan suçiçeğinden korunmanın etkili yolu su çiçeği aşısı olmaktan geçiyor. Uzmanlar,1 yaşına gelmiş her çocuğun 1 doz su çiçeği aşısı ile korunmasını öneriyor. Hastalığı daha önce geçirmemiş ve aşı olmamış büyük çocuklar veya erişkinler de aşılanması gereken grupta yer alıyor.

  12 ay – 13 yaş arası çocuklarda tek doz uygulanan suçiçeği aşısı % 96 oranında koruyuculuk sağlıyor. 13 yaş ve daha üzerindeki çocuklarda ise 4-8 hafta ara ile iki doz halinde uygulama gerekiyor. Su çiçeği aşısı diğer aşılarla aynı zamanda uygulanabiliyor. Kimler su çiçeği aşısı olmalıdır?
  Su çiçeği hastalığını geçirmemiş olan;
  • Bir yaşını doldurmuş tüm çocuklar
  • Kreş ve okula başlayacak olan çocuklar
  • Bağışıklık kriterleri uygun akut lösemili bireyler, immünyetmezliği olanlar
  • Kronik hastalığı bulunanlar
  • Organ nakli planlanan hastalar
  • Sağlık personeli
  • Kreş ve okul personeli
  • Çocukluk çağında aşılanmamış adolesan ve erişkinler.
  • Doğurgan yaşta olan ve gebe kalmayı planlayan anne adayları
  Daha önce su çiçeği geçirmemiş ve aşılanmamış bir kişi su çiçeği geçiren bir hasta ile karşılaşırsa, karşılaşma sonrası ilk 72 saat içinde su çiçeği aşısı ile aşılanması durumunda hastalığın oluşması engellenebiliyor ya da ciddiyeti belirgin derecede azaltılabiliyor. Uzmanlar, bu koşullarda da su çiçeği aşısı uygulanmasını onerıyor.

  < Konu Resmi..>   
Suçiçeğide baharda çıkıyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bahar

  Bahar

  Bahar mevsimini görmek aşk hayatınızın güzel olacağı anlamına gelir. Bahar mevsimini görmek aşk hayatınızın güzel olacağı anlamına gelir. Rüyasında bahar açtığını gören kimse aşkta çok başarılı olur. Sevgiyle ilgili türlü sevinçler alır.
 2. Hande Yener - Acısı Çıkıyor

  Hande Yener - Acısı Çıkıyor

  Acısı çıkıyor bak yavaş yavaş Alıp götürdüğün şeyler bana geri dönüyor Bir sorumlu ararsan git başkasıyla savaş Ben seni çoktan unuttum Dile kolay geliyor Kader senin bildiğin gibi Kolay değişmez bir tanem Taşlara kazır gibi yazılır Kolay silinmez bir tanem Sen kendini severken Sevmenin lezzetini alamadın Ben aşkla sabah ettim Tövbeler bir muhabbet kuramadım
 3. Test:Kolay Baştan Çıkıyor musunuz?

  Test:Kolay Baştan Çıkıyor musunuz?

  İnsanların ilişkiler karşısındaki konumu genellikle değişmez. Hele aşk söz konusu olduğunda. Kimimiz hep baştan çıkarırız. Kimimiz ise hep baştan çıkan oluruz. Kimimizse kendi kendine gelin güvey olur. Ya siz, sizin durumunuz ne, merak ediyor musunuz? O halde test edin, gerçeği görün! 1. Aşık olduğunuzda... a) Güzelleşirsiniz, karizmanız artar. b) Çeneniz düşer. c) Karnınız ağrır. d)...
 4. aslan avlamaya çıkıyoruz=)

  aslan avlamaya çıkıyoruz=)

  aslan avlamak aslan avlama oyunları aslan avına gidiyorum (baş parmak gösterilir) bir aslan tutacagım (diger el baş parmagı yakalar) oda ne ? bir köprü (şaşırmıs bir ifadeyle) altından geçemem üstünden aşamam öyleyse etrafından dolaşalım (eller bacaklara vurulur ) oda ne? bir çimenlik altından gecemem üstünden aşamam öyleyse etrafında dolaşalım...

Sayfayı Paylaş