1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.293
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Sumak nedir nelere iyi gelir ?

  Konu, 'Alternatif Tıp' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Sumak salataların,yemeklerin olmzsa olmazı ekşi bir baharattır..Yuvarlak şekilde olan sumak ,küçük bir çalı bitkisidir.Kurutulupu toz haline getirelerek genelde satılır.Bazı yöreler de sadece öğütülmüş sumak vardır.Güneydoğuda işlenmemişi tercih edilir.Özellikle dolmaya çok yakışan sumak hakkında tüm detayları yazımızın devamın da bulucaksınız.Öncelikle Sumak nerelerde kullanılır , Sumak adlı konularımızı da incelemenizi öneriyoruz.

  Baharat olarak kullanılan sumak lezzetinin yanın da bir çok derde de deva. Hazmı kolaylaştıran,ishali kesen ,iştah açan sumak ayrıca güçlü bir antioksidandır.Diş ağrısına birberir iyi gelen sumağı diş ağrısı için şu şekilde kullanabilirsiniz.1 yemek kaşığı tane sumağı 1 bardak suya atıp 15 dk bekletin ve süzün.Sumak suyuyla gargara yapın.Diş ağrısından geçicide olsa kurtulacaksınız.Diş eti çekilmesi,apseli diş için de birebir olumlu sonuç veriyor.Sumağı aşırı tüketmek kabızlığa yol açar bu yüzden kararınca kullanmak gerekir.Ayrıca yüksek tansiyon hastalarının sumağı tüketmemesi gerektiği öneriliyor.Sumak yüksek ateşe de iyi gelmektedir.Sumağı genelde ben dolmalarda tane olarak kullanıyorum,öğütülmüşünüde salatada tercih ediyorum.Dolmaya da salataya da kendi rengini veriyor.Gerçekten güzel ,aromatik ve şifa deposu.Sumak nedir,sumak nelere iyi gelir,sumağın zararları varmı tüm detayları sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz..


  < Konu Resmi..>
  Antepfıstığıgiller ailesinden olan sumak bitkisi, “Rhus, Sumac, Rhus Coriaria” isimleri ile de bilinir.

  İnce gövdeli, 3 metreye kadar ulaşabilen sumak bitkisi, çalı ya da küçük ağaç görünümündedir.

  Türkiye’nin Doğu Anadolu dışında hemen bütün bölgelerinde yetişen sumak, en çok Akdeniz Bölgesi’nde görülür. Sumağın yaklaşık 150 türü bulunmaktadır. Bu türlerden bazıları zehirlidir. Ülkemizde en yaygın yetişen türü, “derici sumağı” ve “boyacı sumağı”dır.

  Kışın dökülen dişli ve tüylü yaprakları, sonbaharda kırmızıya döner. Yaprakları ve meyveleri, baharat olarak kullanılır. Meyveleri mercimeği andırır. Yeşil olan meyveleri olgunlaşma döneminde kırmızıya döner.

  Kurutulduktan sonra tuzla öğütülüp baharat olarak yemeklerde, salatalarda kullanılan sumağın ekşimsi ve buruk bir tadı vardır. Özellikle kokuyu azalttığı için soğan salatalarında tercih edilir.

  Ekşi tadı nedeniyle, limon olmadığı durumlarda salatalarda rahatlıkla kullanılabilir. Diyarbakır, Hatay ve Gaziantep yörelerinde sumak, mercimek köftesi yapılırken ve dolmalarda kullanılır.

  Sumak tohumlarının içeriğinde, mum, flavon glikozitleri, sitrik, malik ve tartarik asitler bulunur.  Sumağın faydaları nelerdir?

  * Sumağın hazmı kolaylaştırıcı, iştah açıcı özelliği bulunmaktadır.

  * Antiseptik özellikler taşır. Bu özelliği sayesinde ateş düşürücüdür.

  * İshale karşı etkilidir.

  * Boğaz ağrılarına iyi gelir.

  * Harareti keser.

  * Kan şekerini dengeleyici, düşürücü özelliği vardır.

  * Damarları büzen özelliğinden dolayı, kanamanın durdurulmasında etkilidir.

  * Sumak suyu ile gargara yapıldığında, boğaz ve diş eti hastalıklarına iyi gelir.

  * Sumak çayı, zehirlenmelere iyi gelir. Sumak çayı ile ciltteki sivilcelerin temizlenmesi, sivilceleri kurutur.

  * Yiyeceklerin üzerine serpilen sumak, uzun süre taze kalmalarını sağlar.  Sumağın zararları

  Sumak birçok faydasının yanında yüksek tansiyon hastalarının dikkatli kullanması gereken bir bitkidir.

  Ayrıca, kabız yapan etkileri de vardır.  Sumak çayı nasıl yapılır?

  100 gram sumak, 1 litre kaynar suda demlenir. Sumak çayı günde 3 bardağa kadar içilebileceği gibi, antiseptik özelliği nedeniyle gargara olarak ya da sivilcelerin iyileştirilmesi için de kullanılabilir.

  Sumak nasıl kullanılır?

  Sumağın en bilinen ve en yaygın kullanım şekli baharat olarak yemeklerde ve salatalarda kullanılmasıdır.

  Güneydoğu mutfağında sumağın en yaygın kullanıldığı yemeklerden biri de sumaklı dolmadır.
   
Sumak nedir nelere iyi gelir ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Katranköpüğü Neye İyi Gelir ?

  Katranköpüğü Neye İyi Gelir ?

  Katran köpüğü nedir Katran köpüğü Faydaları Katranköpüğünün Yararları Bir cins mantar olan katranköpüğü, özellikleri ve faydaları hakkında ki bilgilerimiz şöyle melekler :) Katranköpüğü; Çayır mantarlarındandır. Şapkasının alt yüzü dilim dilimdir. Katranköpüğü Faydaları Solunum yolları hastalıklarında kullanılır.
 2. Karanfilkökü Nelere İyi Gelir ?

  Karanfilkökü Nelere İyi Gelir ?

  Karanfil kökü nerede yetişir Karanfil kökünün yararları nelerdir Karanfil kökü şifalı bitkiler Alternatif tıp tedavilerinde kullanılan şifalı bitkilerden karanfilkökü bitkisi ve faydaları ile ilgili bilgiler şöyle melekler :) Gölgelik yerlerde yetişen sarı çiçekli bir çeşit bitkinin, karanfil kokulu köküdür. İlkbahar ve yaz aylarında toplanıp, kurutulur. İçeriğinde tanen vardır....
 3. Fesleğen Neye İyi Gelir ?

  Fesleğen Neye İyi Gelir ?

  Fesleğen Faydası Fesleğenin Faydaları Fesleğen neye iyi gelir Mis gibi kokusuyla restaurantların masalarını da süsleyen fesleğen bitkisi , yemeklerde olduğu kadar alternatif tıp tedavilerinde de kullanılıyor melekler :) İşte fesleğenin faydaları ..:tik: Sakinleştirici özelliğiyle vücudu rahatlatır. Enerji verir. İştah açıcıdır. Hazımsızlığı giderir. Öksürüğü ve baş dönmesini keser. Ağız...
 4. Arpa Neye İyi Gelir ?

  Arpa Neye İyi Gelir ?

  Arpanın Yararları Arpanın Yararları nelerdir Arpa Neye İyi gelir Doğada ki şifalı bitkilerden biri de arpa melekler :) Bakın arpa ne gibi rahatsızlıklara iyi geliyormuş :tik: Arpa ekmeği yemek veya arpa çorbası içmek; şeker hastalığını iyi eder, kemikleri güçlendirir, kemik zafiyetini, kansızlığı ve halsizliği giderir. Kalbi kuvvetlendirir, düşük tansiyonu yükseltir, mide ve barsak...
 5. UNUTKANLIĞA NE İYİ GELİR?

  UNUTKANLIĞA NE İYİ GELİR?

  unutkanlık nedenleri,unutkanlık sebepleri,unutkanlık nedn olur,unutkanlığa ne iyi gelir,unutkanlığın tedavisi varmı,unutkanlığa iyi gelen besinler,unutkanlık hakkında bilgiler Çağımızda büyük küçük demeden çoğu kimsenin serzenişidir unutkanlık. Bir çok kişi “Telefonumu nereye koymuştum? Arabanın kapısını kilitledim mi? Ocağın altını kapattım mı? Ben buraya neden gelmiştim? Pardon!...

Sayfayı Paylaş