1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.317
  Beğenilen Mesajlar:
  2.404
  Ödül Puanları:
  113

  Sürekli dudaklarım çatlıyor nedeni nedir?

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Kronik biçimde, sık sık çatlayan dudaklar ne kadar dudak kremi sürerseniz sürün herhangi bir iyileşme göstermeyebilir. Bu durumda en iyisi öncelikle bir cilt uzmanına başvurmak olacaktır. Bu arada aşağıda sıralanan, olası dudak çatlaması nedenlerinden bazılarına bir göz atabilirsiniz.
  Dudak çatlamasına karşı dudak kremi seçerken boyalı, aromalı ürünlerden ziyade anti-alerjik ve güneşten koruyucu özellikte ürünler seçmeyi deneyebilirsiniz. Aloe veralı veya bitkisel özlü dudak kremleri kullanılabilir. Çok fazla kimyasal içeren, kalitesiz ürünler dudaklarınıza iyi geleceği yerde alerjiye veya tahrişe neden olarak çatlamayı kötüleştirebilir.

  < Konu Resmi..>


  Mevsim Koşulları
  Dudak çatlaması en çok kuru soğuk havalarda veya yazın güneşe maruz kalınması sonucu görülür. Bolca su içmek, dudak kremi kullanmak, güneşten veya kuru ortamlardan kaçınmak gibi önlemler alınabilir.


  Kimyasallar
  Dudak çatlamasının nedenlerinden biri de rujların içinde bulunan propil gallat adlı kimyasalın yol açtığı temas alerjisidir.
  Guaiazulene adlı maddeyi içeren diş macunları dudak çatlamasına neden olabilir. Ayrıca diş macununuz sodyum lauril sülfat (SLS) içeriyorsa dudaklarınız bu maddeye karşı tepki veriyor ve çatlıyor olabilir.


  Şeker, sakız benzeri gıda maddelerinde ya da ağız gargarası benzeri diş bakım ürünlerinde tatlandırıcı olarak kullanılan sinnamik asit ve kırmızı boya dudak çatlamasına yol açtığı bilinen kimyasallardır.
  Dudak bakım kremlerinde yer alan fenil salisilat (salol) adlı maddenin bazı kişilerde dudak çatlamasına yol açtığı görülmüştür.


  Alerjiler
  Metal nesnelere karşı alerjiniz varsa, örneğin nikel takılar cildinizi tahriş ediyorsa bu durum dudaklarınızı da etkiliyor olabilir. Teneke kutu içecekler, konserve kutuda yiyecekler ya da metal kırtasiye eşyalarını ağza götürmek dudakların tahriş olmasına veya çatlamasına neden olabilir.  Asitli meyvelerin suyu tıpkı güneşe karşı hassas ciltlerde görüldüğü şekilde dudakların çatlamasına neden olabilir.
  İncir yemek hafif de olsa alerjiye ve dudak çatlamasına neden olabilir.
  B12 vitamin desteği alanlar kobalta karşı alerji geliştirmiş olabilir. Rüzgar ve güneşte şiddetlenen, açıklanamayan dudak çatlamaları bu sebeple meydana gelebilir.
  Sinüslerin alerjiler nedeniyle tıkanması burundan nefes almayı zorlaştırır. Ağızdan nefes almaya başlamanız dudakları kurutur ve çatlatır.  İlaçlar
  En çok cilt sorunları için kullanılan bir ilaç tipi olan retinoidler dudak çatlamasına yol açabilir.
  Tansiyon ilacı propranololun yan etkilerinden biri dudak çatlamasıdır.
  Hem vertigo (baş dönmesi) hem de dudak çatlama sorunu aynı anda görülüyorsa proklorperazin tipi bir ilaç kullanmanız buna neden oluyor olabilir.
  Daha çok psikiyatri alanında kullanılan lityum içerikli ilaçlar, dudak çatlamasına neden olabilir.


  Çeşitli Rahatsızlıklar
  Horlama sorunu olan kişilerde büyümüş bademcikler, geniz eti veya uyku apnesi dudak çatlamasının ana nedeni olabilir. Gece boyunca ağızdan nefes alıp verilmesi sonucu dudaklar kurur ve nemsiz kalarak çatlar.
  Dudak çatlaması diş eti veya diş apsesi ile ilgili sorunlarından kaynaklanıyor olabilir. Bazı durumlarda belki anestezi de gerektirecek şekilde bir dişçi tarafından yapılacak ağız temizliği soruna çare olabilir.  Sedef ya da liken planus rahatsızlıkları ender de olsa dudakları da etkileyebilen cilt hastalıklarıdır. Eğer çatlama ciddi boyutlara varmış ve göze çarpacak derecede kalın kabuklanmalar olmuşsa, bu cilt hastalıklarından şüphelenilebilir.
  Lupus ya da diğer bir bağışıklık sistemi rahatsızlığı geçmişi olan kişilerde güneşe karşı artan hassasiyet nedeniyle dudaklar daha kolay çatlayabilir.
  Hem gözlerinizde hem de dudaklarınızda aynı anda kuruluk şikayeti varsa bu durum Sjögren Sendromu denilen bir bağışıklık sistemi rahatsızlığının ana belirtileri olabilir.
  Tiroid sorunları vücutta pek çok soruna yol açtığı gibi, dudakları da etkileyebilir. Hipotiroidi, tiroid bezinin az çalışması sonucu oluşan tiroid yetmezliğidir ve pek çok belirtisinden biri de dudak çatlamasıdır.
  Diğer Nedenler
  Vücudun susuz kalması dudak kuruluğu şeklinde size yansıyabilir. Gün boyu yeterince su içtiğinize emin olun.
  Dudak kuruluğu nedeniyle sık sık dudak yalamak bir kısır döngüye dönüşebilir. Stres yüzünden sık sık dudaklarını yalayanlar veya dudak çiğneme alışkanlıkları olanlarda hem fazla tükürük dudakları kuruttuğu için hem de tükürükteki sindirim enzimleri tahriş ettiği için dudak çatlaması görülebilir.
  Çok fazla A vitamini desteği alıyorsanız, beslenmenizde A vitaminine aşırı derecede yer veriyorsanız ya da kullandığınız ilaçlar nedeniyle A vitaminini fazlaca alıyorsanız dudaklarınız soyulup çatlayabilir.  Dudak Çatlaması Nasıl Önlenir?
  Fazla güneşe maruz kalmaktan kaçının. Güneşli havalarda dudaklarınıza güneşten koruyucu krem sürün.
  Bir dudak kremi / nemlendiricisi sürmeden soğuk ve kuru havalarda dışarı çıkmayın.
  Evinizdeki havayı nemli tutmaya çalışın.
  Gün boyu yeterince su içmeye özen gösterin.
  Alerji yapabilecek çeşitli kimyasallardan, kozmetik ürünlerden, boyalı gıda maddelerinden uzak durun.


  Eğer burnunuz tıkalıysa ve özellikle uykunuzda gece boyu ağızdan nefes alıyorsanız, yatmadan bir dudak nemlendiricisi sürün.
  Çatlak dudaklarınızı tedavi sürecinde tuzlu, acı gibi baharatlı yiyeceklerden kaçının. Bu baharatlar iyileşmeyi geciktirebilir.
  Dudaklarınızı sık sık yalama alışkanlığınız varsa bırakmaya çalışın. Bu, durumu sadece daha da kötüleştirir.
   
Sürekli dudaklarım çatlıyor nedeni nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sürekli kaşınıyorum nedeni nedir?

  Sürekli kaşınıyorum nedeni nedir?

  kaşıntı nedenleri,kaşıntı neden olur,kaşıntı hastalık habercisimi,kaşıntıya ne iyi gelir,kaşıntı tedavisi hakkında bilgiler Geçmeyen Kaşıntılar Mide Bağırsak Hastalığı Belirtisi Olabilir İnatçı kaşıntıları önemseyin! Böbrek yetmezliğinden, karaciğer hastalıklarına kadar ciddi hastalıkların habercisi olabilen kaşıntı şikayeti, mide bağırsak hastalıklarının da arka planında kalan önemli...
 2. Sürekli kaşınıyorum nedeni nedir?

  Sürekli kaşınıyorum nedeni nedir?

  kaşıntı nedir,kaşıntı neden olur,kaşıntının sebepleri,kaşıntıya ne iyi gelir,kaşıntının tedavisi,kaşıntı hakkında bilgiler Vücudun genelinde ya da belli bir bölgede hissedilebilir ve inatçı kaşıntılar sinir bozucu bir seviyeye ulaşabilir. Bazı durumlarda kaşıntıyla birlikte ciltte kızarıklık ya da kabartı gibi başka belirtiler de görülür. Egzama benzeri cilt hastalıkları, alerjik...
 3. Sürekli kalçam ağrıyor nedeni nedir?

  Sürekli kalçam ağrıyor nedeni nedir?

  kalça ağrısı nedir,kalça ağrısı nedenleri,kalça ağrısı neden olur,kalça ağrısının tedavisi hakkında bilgiler Çok sık karşılaşılan fiziksel rahatsızlıklar arasında yer alan kalça ağrısının bel fıtığı, kalçadaki kireçlenme gibi birçok nedeni olabilir. Ancak kalça ağrısının en çok göz ardı edilen ve en önemli nedeni Piriformis Sendromu’dur. Kadınlarda daha çok görülür “Piriformis kalçamızın...
 4. Gözlerim sürekli kanlanıyor nedeni nedir?

  Gözlerim sürekli kanlanıyor nedeni nedir?

  Gözler enfekte olduğunda, gözlerin kanlanması dışında kaşıntı, akıntı veya bulanık görme gibi başka belirtiler de ortaya çıkabilir. Konjonktivit, kornea ülserleri veya üveit gibi, aşağıda açıklamalarını bulabileceğiniz farklı türde enfeksiyonlar gözleri etkileyebilir. Göz kanlanmasının tedavisi için ilk olarak neden kaynaklandığını bilmek önemlidir. Bazı kanlanmalar birkaç gün içinde dinlenme...
 5. Sürekli ellerim titriyor nedeni nedir?

  Sürekli ellerim titriyor nedeni nedir?

  Ellerinizi yazı yazarken ya da bir bardak tutarken olduğu gibi, bir süre yerçekimine karşı bir pozisyonda tuttuğunuzda görülen titremeye tıpta hareket tremoru denir. Düğmeye basmak ya da bir objeye uzanmak gibi belli bir hareketin sonunda görülen titremeler kinetik tremordur. Kaslarınız hareket halinde değil de, dinlenme halindeyken görülen ve elleriniz hareket halindeyken geçen titremeler ise...

Sayfayı Paylaş