1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Sürekli ellerim terliyor nedeni nedir?

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Gündelik hayatımızda, özellikle de sık sık insanlarla temas halinde olan, örneğin sıkça tokalaşması gerekenler için, ellerdeki aşırı terleme oldukça rahatsız edici bir durumdur. Sadece tokalaşma anında değil gün içinde herhangi bir nesneye, kişiye dokunulduğunda da zor anlar yaşanmasına neden olabilir. Günlük hayatta daha rahat ve daha fazla öz güvene sahip olabilmek için el terlemesinin nedenlerinin ve çözüm yollarının öğrenilmesi önemli bir ayrıntıdır.
  Günümüz teknolojisi birçok noktada olduğu gibi aşırı terleme tedavisinde de farklı farklı çözümler sunmaktadır. Ellerde terleme genellikle çocuk yaşlarda başlar. Yaşla, zamanla birlikte azalması söz konusu değildir. Öte yandan profesyonel yöntemlerle oldukça olumlu sonuçlar alındığı da bilinmektedir. Bu yöntemlerin yanı sıra el terlemelerine karşı çeşitli doğal çözümler de önerildiğine rastlanabilir.

  < Konu Resmi..>
  Terlemek Neden Önemli?
  Terleme, vücudun istemi dışında gerçekleşen, metabolizmaya özgü bir fonksiyondur. Bu sistem vücudun tuz, su ve ısı dengesini sağlayan fizyolojik bir olay olarak kabul edilir.Yetişkin bir kişinin vücudunda 2 – 4 milyon arasında ter bezi bulunmaktadır. Ortalama 3 milyonu kokusuz ve renksiz bir sıvı salgılayan ter bezlerinin geri kalanı daha koyu kıvamlı ve kokulu sıvı salgılayan ter bezleridir.

  Kokusuz ve berrak sıvı salgılayan ter bezleri genellikle ayak tabanında, ellerde ve yüz bölgesinde bulunurken daha ağır bir koku salgılayan ter bezleri koltuk altında ve genital bölgede yer alır. Bakterilerin hızlı yayılma özelliği gösterdiği bölgeler de bu koltuk altı ve genital bölgelerdir.

  Terlemenin İnsan Sağlığı İçin Önemi
  İnsan vücudunda çevresel faktörler ve yiyeceklerin etkisiyle oluşan üre, tuz, ürik asit ve toksin içeren maddelerin atılması terleme yoluyla sağlanır. Sağlıklı şekilde terlemek insan vücudunun sağlıklı kalması için önemlidir.

  Vücut, terleme yoluyla kendi ısı dengesinin kurar ve bu dengeyi korur. Ter bezlerinin yaydığı sıvı yani ter, vücuttan atılma esnasında buharlaşır ve vücudun özellikle fazla sıcaklarda ısısını korumaya yardım eder. Bu sayede cilt de nemli kalma özelliği korur.(3)
  Terlemenin sağlığa faydalarına bakıldığında normal seviyelerdeki terlemeler son derece faydalı ve gerekli bir fonksiyondur.


  Nasıl Terleriz?
  Vücut ısısı çevresel sıcaklığın artmasına bağlı olarak ya da psikolojik nedenlerle artmaya başladığında otomatik olarak kan dolaşımı da hızlanır. Kan dolaşımının artış göstermesiyle ter bezlerinin aktif olduğu vücudun üst katmanında sıcaklık akımı oluşur. Deri üzerindeki ter, sıcaklık artsa bile buharlaşarak vücudu soğutmaya, bu yolla tekrar eski ısısına döndürmeye çalışır.

  Ellerde Aşırı Terlemenin Nedenleri
  Ellerde aşırı terlemenin tıp dilindeki adı ‘palmar hiperhidrozis‘tir. Genellikle herhangi bir hastalıktan kaynaklanmadığı ve psikolojik nedenlere bağlı olduğu görülür. Sempatik sinir sisteminin fazla aktif olmasından kaynaklanır. Öte yandan ellerdeki terlemenin fiziksel nedenleri de yok değildir.

  Kişinin duygu durumuyla ilgili bir terlemeyle fiziksel rahatsızlıklardan kaynaklı bir terlemeyi birbirinden ayırmak için terlemenin özelliği takip edilmelidir. Örneğin aşırı terleme sadece ellerde sorun halindeyse ve erken yaşlardan beri yaşanan bir problemse, büyük olasılıkla terleme bu kişinin heyecan, korku ya da stres durumuyla tetiklenen bir sorundur.

  Ellerde terleme geçmişten beri süregelen bir şikayet değilse ve yeni yeni ortaya çıkıyorsa ya da aşırı terleme ellerle birlikte vücudun diğer bölümlerinde de sorun haline gelmişse, o zaman altta yatan bir hastalıktan kaynaklı olabilir.

  Psikolojik Nedenler
  Ellerde görülen aşırı terlemenin ana nedeni her zaman bilinemeyebilir. Çoğu kez terleme ailede vardır, yani kalıtsaldır. Bazı kişilerde ise terleme heyecan ve stresle tetiklenir. Özellikle aşırı heyecanlı, paniğe yatkın kişilerin yaşadığı ani ruh değişiklikleri ellerde terlemelere neden olabilir.

  Ellerde, yüz bölgesinde ve koltuk altında meydana gelen terlemenin nedenleri arasında, beklenmedik anda gelen mutlu bir haber ya da sınav heyecanı gibi yoğun bir heyecan sayılabilir. Tüm bunlara karşın ellerin aşırı terlemesi psikolojik rahatsızlık sınıfında değildir.


  Tiroit Bezlerinin Fazla Çalışması
  Tiroit bezlerinin fazla çalışması guatr sorununu ortaya çıkarmaktadır. Normalden fazla çalışan tiroit bezleri vücutta gerginliğe neden olduğundan sinirlilik haliyle beraber aşırı el ve ayak terlemesi, uyku bozuklukları, dikkat yetersizliği gibi olumsuzlukları görülebilir.

  Fazla Kilolar
  Fazla kilolu olmak hayatın birçok alanında kişiyi zora sokabilir. Bu olumsuzluklardan biri de ellerde terleme şeklinde kendini hissettirir. Fazla kilo vücut ısısının artmasına neden olacağı için vücut bu ısıyı aşağı çekmek için terleme yoluna gidecektir. Bu nedenle de kilolu kişiler her zaman diğerlerine göre daha fazla terlemektedir.


  Şeker Hastalığı
  Her şeker hastasında görülmemekle birlikte ani avuç içi terlemeleri ve bir şeyler yeme isteği birlikte ortaya çıkıyorsa bu durumda şeker hastalığının etkilerinden söz etmek mümkündür. Kan şekerinin ani şekilde düşmesi vücudun dengelerini alt üst eder, bu durum ise avuç içlerinde aşırı terlemeye neden olur. Diyabet ilaçları da yine aşırı terlemeye yol açabilir.
  Bunların dışında kalp, akciğer rahatsızlıkları, menopoz, antidepresanlar ya da tansiyon ilaçları gibi ilaçlar da aşırı terlemeye neden olabilir.

  Topikal Ter Önleyiciler

  Ter önleyici ürünler genellikle haftada bir ya da iki kez yatmadan önce uygulanır ve uygulamadan sonra gece boyunca eldiven takılması gerekir. Özellikle alüminyum klorür içeren ürünler daha etkili olacaktır ancak bu ürünler ciltte tahrişe neden olabilir


  İyontoforez Yöntemi
  Bu yöntem ellere ve ayaklara suyun içinde düşük voltaj elektrik veren tıbbi bir cihaz yardımıyla yapılmaktadır. Neredeyse 50 yılı aşkın bir süredir uygulanmaktadır. Tedavi tek sefer uygulama şeklinde olmayıp kişinin vücudunun verdiği tepkiye göre değişiklik göstermektedir. 5 ila 10 seans arasında değişen bir sürede ellerde görülen aşırı terlemede ciddi bir azalma gözlemlenir. Seanslar 20 – 40 dakika aralığında sürmektedir. Bu yöntemin başarı oranının % 80 – 90 seviyelerinde olduğu belirtilmiştir.


  Özellikle el ve ayaklardaki terlemeyi önlemenin risksiz yöntemi olarak iyontoforez yöntemi sıkça tercih edilmektedir. Bilinen önemli bir yan etkisi yoktur. Ancak kalp hastalarına, epilepsi hastalarına ve hamilelere önerilmez.

  Botoks (Botox)
  Botoks iğneleri ile yapılan bu tedavi yönteminin ellerdeki aşırı terlemede % 80 – 90 oranında olumlu yönde etkili olduğu belirtilmiştir. Cildin hemen altına enjekte edilen ve kısaca botoks denilen tıbbi protein, terleme bezlerini harekete geçiren bir kimyasalı bloke eder ve böylelikle terlemeyi önler.


  Ancak ellere uygulanan botoks tedavisinde bu çözüm uzun ömürlü değildir ve 6 – 10 ayda bir tekrarlanması gerekebilir. Ayrıca yöntem ellerde geçici olarak ağrıya ve güçsüzlüğe neden olabilir.


  ETS Operasyonu
  Koltuk altı için de tercih edilen bir yöntem olan klipsli ETS ameliyatı hastaya genel anestezi uygulanarak gerçekleştirilir. Ellerdeki terlemede oldukça etkili olmasına karşı bazı yan etkilerine karşı da hastalar uyarılmalıdır. Bilinen önemli yan etkilerinden biri, uygulandığı bölgedeki terlemeyi keserken yüz, göğüs bacak gibi başka bir bölgede aşırı terleme sorununu ortaya çıkarmasıdır. Düşük tansiyon ya da aritmi gibi diğer yan etkilere de rastlanabilir.


  ETS yönteminde bölgeye açılan iki delikten içeri kameralar gönderilir. İşlem ortalama 20 dakika sürmektedir. Ter bezlerinin olduğu bölgeye giden sinirlere klips takılarak sinirler sıkıştırılır. Yapılan işlem kalıcıdır, yani herhangi bir sorun yaşanması durumunda hasta işlemin tersine çevrilmesini isteyemez. Yan etkiler kalıcı olabilir.


  Ellerdeki terlemeyi kesme açısından operasyonun başarı oranı oldukça yüksektir. Öte yandan yaşanabilecek çeşitli yan etkiler ya da komplikasyonlar nedeniyle çoğu uzman bu yöntemi ancak son çare olarak önermektedir. Bu hallerde de operasyon mutlaka işinin ehli bir uzman tarafından gerçekleştirilmelidir.  Deniz Tuzu ve Sirke Uygulaması
  Ellerin aşırı terlemesini önlemek konusunda oldukça etkili olan deniz tuzu, uygulama aşamasında da kolaylık sağlamaktadır. Hem etkili hem pratik olan bu yöntemle ellerdeki aşırı terlemeyi normal seviyelere getirmek mümkündür.
  Hazırlanışı
  Yarım bardak deniz tuzu
  Yarım bardak elma sirkesi


  Malzemeleri genişçe bir kaba alın. Kabın içine ellerinizin sığıp sığmadığını kontrol edin. Malzemelerin iyice karıştırdıktan sonra ellerinizi bu karışımın içine sokarak ortalama yarım saat kadar suyun içinde bekletin.


  Yarım saat karışımda beklettiğiniz ellerinizi sudan çıkarıp sadece kurulayın. Normal suyla durulamayın. Bu şekilde bir süre daha kalmasına izin verin. Tamamen doğal olan bu yöntemi haftada 2 – 3 kez uygulayarak ellerinizin terleme miktarını düzene sokmanız mümkün olabilir.  Kekik Uygulaması
  Kekik yağı ellerdeki ter bezlerinin normal seviyede çalışmasını sağlar. Bu sayede aşırı terleme baskılanmış olur


  Hazırlanışı

  7 – 8 damla kekik yağını ellerinizin iç kısmına damlatarak ovuşturun. Her iki el için ayrı ayrı damlatacağınız kekik yağıyla ellerinizin bütününe güzelce masaj yapın. Yağın ellerinizde tam olarak hapsolması için eldiven giyerek yatmanız önerilmektedir. Birer gün arayla ve düzenli şekilde yapacağınız kekik uygulaması sayesinde ellerinizin daha az terlediğini fark edeceksiniz.

   
Sürekli ellerim terliyor nedeni nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sürekli kaşınıyorum nedeni nedir?

  Sürekli kaşınıyorum nedeni nedir?

  kaşıntı nedenleri,kaşıntı neden olur,kaşıntı hastalık habercisimi,kaşıntıya ne iyi gelir,kaşıntı tedavisi hakkında bilgiler Geçmeyen Kaşıntılar Mide Bağırsak Hastalığı Belirtisi Olabilir İnatçı kaşıntıları önemseyin! Böbrek yetmezliğinden, karaciğer hastalıklarına kadar ciddi hastalıkların habercisi olabilen kaşıntı şikayeti, mide bağırsak hastalıklarının da arka planında kalan önemli...
 2. Sürekli kaşınıyorum nedeni nedir?

  Sürekli kaşınıyorum nedeni nedir?

  kaşıntı nedir,kaşıntı neden olur,kaşıntının sebepleri,kaşıntıya ne iyi gelir,kaşıntının tedavisi,kaşıntı hakkında bilgiler Vücudun genelinde ya da belli bir bölgede hissedilebilir ve inatçı kaşıntılar sinir bozucu bir seviyeye ulaşabilir. Bazı durumlarda kaşıntıyla birlikte ciltte kızarıklık ya da kabartı gibi başka belirtiler de görülür. Egzama benzeri cilt hastalıkları, alerjik...
 3. Sürekli kalçam ağrıyor nedeni nedir?

  Sürekli kalçam ağrıyor nedeni nedir?

  kalça ağrısı nedir,kalça ağrısı nedenleri,kalça ağrısı neden olur,kalça ağrısının tedavisi hakkında bilgiler Çok sık karşılaşılan fiziksel rahatsızlıklar arasında yer alan kalça ağrısının bel fıtığı, kalçadaki kireçlenme gibi birçok nedeni olabilir. Ancak kalça ağrısının en çok göz ardı edilen ve en önemli nedeni Piriformis Sendromu’dur. Kadınlarda daha çok görülür “Piriformis kalçamızın...
 4. Sürekli ellerim titriyor nedeni nedir?

  Sürekli ellerim titriyor nedeni nedir?

  Ellerinizi yazı yazarken ya da bir bardak tutarken olduğu gibi, bir süre yerçekimine karşı bir pozisyonda tuttuğunuzda görülen titremeye tıpta hareket tremoru denir. Düğmeye basmak ya da bir objeye uzanmak gibi belli bir hareketin sonunda görülen titremeler kinetik tremordur. Kaslarınız hareket halinde değil de, dinlenme halindeyken görülen ve elleriniz hareket halindeyken geçen titremeler ise...
 5. Ellerim sürekli şişiyor nedeni nedir?

  Ellerim sürekli şişiyor nedeni nedir?

  Sebebine bağlı olarak ellerdeki şişme çabuk geçen ya da uzun süre devam eden bir şikayet olabilir. Örneğin egzersiz yaparken ya da egzersiz sonrası eller kısa süreliğine şişebilir. Aksine el şişmesi kronikleşmiş, sürekli hale gelmişse ya da zamanla şişme artıyorsa bu durum genellikle kireçlenme gibi iltihaplı bir soruna bağlıdır. Bu durumda en iyisi ilk olarak bir dahiliye uzmanına başvurmak...

Sayfayı Paylaş