Sürekli yüzüm kızarıyor neden ?

Uzman SühaN

Administrator
Sürekli yüzüm kızarıyor neden ?
Ah şu kadınların güzellik takıntıları.Kimi yüzüne renk gelsin diye allıklar kullanır,kimi de yüzü kızarıyor diye çareler arar.Yüz kızarıklığı genelde heyecan anında ,stres olduğun da yada kızgınlık anın da ortaya çıkar.Özellikle açık tenli bayanlar da görülen bu durum ,bize konu olucak kadar takıntı halinde.Peki yüz kızarıklığına ne iyi gelir,yüz kızarıklığı nasıl geçer ? Tüm detaylar yazımızın devamın da.Öncesi ; Yüz Kızarma Sebepleri adlı konumuzu incelemenizi öneriyoruz.

Utanma,mahçup olma,heyecan değişik duygu hallerinde yüz kızarıklığı ortaya çıkar.Ani gelişen bu durum bir müddet sonra kendiliğin den geçer.Aniden yüzün kızarmasının nedeni sempatik sistemin normalinden fazla çalışması ile ortaya çıkar.Bu durum kişinin hayatın da en basit durumlarda bile ortaya çıkıyorsa kişi için sorun oluşturur.Yüz kızarmasının diğer nedenleri acı yemek,aşırı sıcak veya soğuk ortamda bulunmak vs gibi durumlarda da görülebilir.Yüz kızarması sizin için problem oluyor ise günlük yaşantınızı etkilir ise mutlaka hekime görünün.Tedavisi var.Yüz kızarmasına ne iyi gelir ve yüz kızarmasının tedavisi hakkın da tüm detayları yazımızın devamın da bulabilirsiniz..yüz kızarıklığı nasıl geçer.jpg

Yüz kızarması; utanma, mahcup olma, suçluluk, suç işleme, kızgınlık, telaş, heyecan gibi duygu durumlarında doğal bir vücut tepkisi şeklinde ortaya çıkabilir. Yüz kızarmasının böyle önemli duygu durumlarında ortaya çıkması ve duygu durumu geçtikten kısa bir süre sonra kaybolması normal ve kabul edilebilir bir durumdur.

Normal yüz kızarması nasıl olur?

Olağan yüz kızarması durumlarında vücutta adrenalin hormonu salgılanır ve vücut ısısı ani olarak artar. Vücudun ani artan sıcaklığı sempatik sistemi uyarır. Sempatik sistem yüzün kan damarlarını genişleterek kanı ısınmış kanı yüz bölgesine gönderir. Böylece yüzde ısınma hissi (sıcaklık) ve yüz kızarması ortaya çıkar.

Aşırı (anormal) yüz kızarması

Yüz kızarması nedenlerine göre, birincil (primer = nedensiz) yüz kızarması veya ikincil (sekonder = nedene bağlı) yüz kızarması olarak ikiye ayrılır. Olguların çoğunda birincil (bir nedene, hastalığa bağlı olmayan) ani yüz kızarıklığı vardır.

Bu gibi durumlardan doğal yollardan kurtulmak için maske tariflerini uygulayabilirsiniz. Hassas bir cilde sahipseniz özellikle soğuk günlerde ciddi problemler yaşayabilirsiniz. Cilt protein ve vitamin ihtiyacı duyar bunları alabilmek içinde düzgün beslenmeli cildinize dikkat etmelisiniz.

Cilt Kızarıklığı İçin Maske Tarifi

1 çay kaşığı elma sirkesi
5 adet at kestanesi
susam yağı

Öncelikle at kestanelerini alarak kabuklarını çıkartalım daha sonra kavanoza koyarak aynı seviyeye gelene kadar susam yağı ilave edelim ağzını güzelce kapatın ve güneş gören bir yerde tam 2 hafta beklemesini sağlayın. Daha sonra karışımı alıp süzerek sirkeyle karıştırın. Bu karışımı haftada 1 kez cildinize uygulayın.

Yüz Kızarması Nedenleri
Yüz kızarmasının oluşumunda ki en önemli etken doğal sebeplerden oluşan heyecan ve kızgınlık anlarında daha çok belirgin olan bir durumdur.

Yüz kızarıklığı Gidermek İçin
Malzemeler

1 tatlı kaşığı yumurta sarısı
Rendelenmiş elma
Hazırlanışı: Öncelikle 1 tatlı kaşığı yumurta sarısını ve rendelenmiş elmanın çeyreğini alarak karıştırın. Oluşturmuş olduğunuz karışımı cildinize yavaşça sürün ve 20 dakika boyunca cildinizde kalsın daha sonra ılık su yardımı ile temizleyebilirsiniz. Bu sayede cilt kızarıklığını büyük ölçüde önlemiş olursunuz.

Yüz Kızarması ile ilişkili durumlar
Yüz kızarması ile doğrudan ilişkili olan hatta bu hastalıklar yüzünden bir çok kişide yüz kızarması meydana gelmektedir.Başlıca yüz kızarması oluşumunu tetikleyen hastalıklar şu şekilde.

Rosacea: Cilt kızarıklığına sebep olan cilt hastalıklarından biri olan Roza hastalığı en çok yanak bölgelerinde ve burun bölgesinde oluşmaktadır.Nadirde olsa gözleri de etkilemektedir.

Hiperhidroz: Bir diğer yüz kızarıklığı hiperhidroz ise el,yüz ve koltuk altlarında meydana gelen aşırı terleme sonucunda oluşmaktadır.

Menopoz: Yapılan araştırmalara göre menopoz ile yüz kızarması arasında bir ilişki bulunmaktadır.

Karsinoid sendrom: çok fazla görülmeyen bir hastalık türü olan karsinoid sendrom yüz kızarıklığına sebp olması ile bilinir. Ve bu hastalık meydana gelen kişilerin yüzlerinde meydana gelen kızarıklık ortalama 20 dakika boyunca geçmemektedir. Bununla birlikte yan etki olarak mide ağrısı ve çarpıntıya da sebep olmaktadır.
 
Üst