şuruplar

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
şuruplar
şurup tarifleri şurup tarifi şuruplar şeker şurubu nasıl yapılır şeker şurubu tarifi
MALZEMELER
1.5 kg şeker
1 kg ahududu
30 gr limon tuzu

HAZIRLANIŞI
Ahududuyu ayıklayıp, temizleyin, sonra bol suda, meyveleri zedelemeden yıkayın. Bir süzgeçte süzün. Ahududuyu toz şekerle ovalaya ovalaya yoğurun ve şekerin tamamen erimesi için oniki saat kadar bir kenarda bekletin. Şeker tamamen eridiğinde ahududuyu, ince delikli bir süzgeçten geçirin ve sıkarak süzün. Süzgeçte kalan posaya yarım su bardağı su koyun, tekrar yoğurup sıkın ve süzün. Elde ettiğiz şuruba 30 gr limon tuzu katıp eritin. Süzgeçten geçirin ve bir şişeye doldurup serin bir yerde muhafaza edin. Bir su bardağına iki parmak şurup koyun, üzerini suyla tamamlayıp karıştırdıktan sonra servis yapın.

AFIYET OLSUN!

Vişne Şurubu Tarifi

Malzemeler
1 kilo vişne
1 kilo şeker

Yapılışı

Temizlenmiş vişneler, bir kaba yerleştirilir. Üzerine şeker katılır. İki üç gün hem şekerin erimesi ve hem de vişnenin suyu çıkması için telle dövülür, süzgüden süzülür, şişelere boşaltılır. Mantar koyup üzeri mumlanır. Ters olarak saklanır.

Çilek Şurubu Tarifi

Malzemeler

1 kilo çilek
1 kilo şeker

Yapılışı

Çilekler iyice temizlenip yıkanır. Çukur bir kaba konur. Üzerine bir kilo kesme şeker ilave edilir. Şekerin erimesi meyva suyunun çıkıp halli için iki saat tel ile karıştırmaya devam edilip bırakılır. Üç gün sonra şeker erimiş ve şurup olmuş durumda görülür. O zaman, önce süzgeçten, sonra ikinci bir ince süzgüden geçirilip şişelere boşaltılır. Mantarlanır, mumlanır. Şişeler serin bir yerde ters konarak saklanır.

Gül Şurubu Tarifi

Malzemeler

yarım kilo gül
2 kilo şeker
2 buçuk adet limon
20 adet gelincik yaprağı
yarım kilo pudra şekeri

Yapılışı

Gül yaprağı (pembe kısımları), 20 gelincik yaprağı, 2 buçuk limonun suyu ve yarım kilo pudra şekeri ile karıştırılıp bir kavanoza konur. Her gün yapraklar alt üst edilir. Altı gün sonra kaynamış koyu şekere hazırladığımız gül karışımı katılır ve hemen ateşten alınır. Soğuduktan sonra süzülüp şişelere bölünür. Mantarlanır, mumlanır, şişeler ters konup saklanır.

Şeker Şurubu Tarifi

Malzemeler

1 ölçü şeker
bir ölçü su
yeterli miktarda dilimlenmiş limon

Yapılışı

1 ölçü şekeri bir ölçü suyla kaynatınız. Şurubu şekerin tamamen erimesi için uzunca bir süre kaynatmalısınız, kaynarken de içerisine yeterli miktarda dilimlenmiş limon ilave etmeyi unutmayınız. Şurubu limonlar renk değiştirinceye kadar kızarıncaya kadar) kaynatınız ve daha sonra da soğumaya bırakınız. Soğuduktan sonra çift katlı tülbentle süzünüz.

Tah Şerbeti (Gaziantep) Tarifi

Malzemeler

1 litre su
20 adet karabiber
20 adet mayana (rezene)
2 çubuk tarçın
2 bardak tah pekmezi
2 adet limon
1 kaşık -tülbent torbada- kuru nane

Yapılışı
Limon ve pekmez hariç, tüm malzemeyi bir tencereye koyalım ve baharatlarla birlikte bir saat kaynatalım. Artık tah şerbeti sıcak sıcak içilecek hale gelmiştir.
Kuşlar bağlarda üzümlerin en güzellerini tırtıklama konusunda ustadırlar. Bağcı, hasatta bu tırtıklanmış, bu nedenle de solgunlaşmış yaralı ve kuru üzümleri ziyan etmeyip onlardan tadı ekşimsi olan tah pekmezi yapar.
Tah pekmezi suyla kaynatılarak şurup olarak da içilir.
 
Geri
Üst