Sütüm yetmiyor diyenlere beslenme önerileri

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Sütüm yetmiyor diyenlere beslenme önerileri
Sütü arttıran besinler Sütüm bebeğime yetmiyor nasıl arttırabilirim neler yemem gerekir ?Bebekler için en sağlıklı besin şüphesiz ki anne sütüdür. Özellikle ilk kez anne olanlar, çoğu zaman sütlerinin bebeğine yetmediğini ve onu yeterli besleyemediğini düşünür.

Aslın da bebeklerin emme içgüdüsü vardır. Ne zaman meme verilse bebekler alır ve emmeye başlar. Buda birçok anneyi "acaba bebeğim doymuyor mu" diye düşündürür. Özellikle ilk ay bebeğinizin gelişimi çok önemlidir. Eğer 400 gramın altın da bir kilo artışı olmuşsa ve bu diğer aylar da devam etmişse o zaman mutlaka bir besin takviyesine başlamanız gerekir. Ama gelişi gayet iyiyse sakın sütüm yetmiyor yada yaramıyor gibi düşüncelere kapılmayın.

Ben de bir anneyim üç kez doğum yaptım ama büyük bir talihsizlik olarak söylüyorum ki ilk bebeğimi emziremedim. Doymuyor düşüncesine kapılarak doğduktan birkaç gün sonra biberonla mama vermeye başlamıştım ve bebeğim memeyi bırakıp lıkır lıkır akan mamayı tercih etmişti.

Bu bana kötü bir tecrübe olduğu için ikinci bebeğim de büyük uğraş verdim. Sütüm üç günden sonra gelmeye başladığı halde mama vermemeye gayret ettim. Ve 18 ay güzel bir şekil de emzirdim. Bazı durumlar da ne yazık ki annenin sütü çok verimli gelmiyor bu durum da özellikle beslenme çok önemli. Bilinçli bir şekil de beslendiğiniz de sütünüz çok daha artacak ve gönül rahatlığı ile bebeğinizi uzun bir süre emzireceksiniz.

Bebeğini emziren ve sütünün çoğalmasını isteyen anneler hangi besinleri almalı?

• En az iki porsiyon taze beyaz üzüm tüketilmelidir.
• Sabah - akşam dereotu yemenizin faydasını göreceksiniz, hiç sevmiyorsanız salatalarınızda yarım demet kullanmalısınız.
• Sütü arttırmak için kuru inciri haşlayın ve suyunu için.
• Yarım litre kaynar suyun içine 8-9 adet kuru inciri ikiye bölüp atın, ardından ağzı kapalı bir şekilde 5-6 dk kaynatın, sonrasında içine 1 adet havuç dilimleyip ağzı kapalı olarak 2-3 dk daha kaynatıp süzün bu suyu sabah-akşam olmak üzere 20 gün buyunca içebilirisiniz.
• Bol miktarda belli bir seviyede su tüketmek gerekir, su sütünüzü arttıran en önemli besindir.
• Anason, çemen otu, rezene, ısırgan otu, tarçın, fesleğen, nane, maydanoz ve susam gibi bitkilerinde anne sütünü arttıran bitkiler olduğu bilinmektedir.
• Göğüz ve karın bölgenize günde 2-3 kez masaj yapmak süt bezlerinizi uyararak ve kan akışını düzenlemesine yardımcı olur.
• Bebeğinizi emzirmeden 1 saat veya 2 saat önce 2 diş sarımsak yerseniz, bebeğinizin memeyi iştahla ve daha uzun süreli emerek daha fazla süt içmiş olacağını göreceksiniz. Sarımsak iyi bir antibiyotiktir.
• Yoğurt, peynir ve süt kalsiyum açısından düzenli olarak tüketmek gerekir.

Not: Bahsedilen bu uygulamaların hepsini aynı anda denemeyiniz. Hangisi daha iyi geliyor ve daha fazla süt yapıyorsa o yöntemi 1 hafta uygulayıp, 1 hafta dinlendirmelisiniz. Daha sonra farklı bir yöntem deneyebilirsiniz.
anne-sutunu-artirmak-oneriler.jpg

Üçüncü hamileliğim de ikiz bebek dünyaya getirdim ve anne sütüne çok daha fazla ihtiyaç duydum. Anne sütünü arttıran yiyecek ve içecekleri çok fazla araştırdım. Bebeklerim prematüre doğdukları için elimden geldiğince onlara en faydalı besin olan anne sütünü uzun süre vermek istiyordum.

Yukar da yazılan anne sütünü arttıran tavsiyelerin yanısıra kendi tecrübelerimi de sizlerle paylaşmak istiyorum.

Çukurova bölgesin de özellikle bebek doğduğu zaman yapılan ve adına kaynar denilen bir içecek varki muhteşem bir şey olduğunu söyleyebilirim. Kaynarı doğum yapan annenin de içtiği gibi göz aydınına gelen misafirlere de ikram edilen ve tam bir şifa kaynağı olan bir içecektir.
kaynar1.jpg

Eminim ki kaynarı ilk kez duyanlar vardır. Sadece doğum da değil bizim evde özellikle kış aylarında da yapılan ve sevilerek içilen bir içecektir. Çok güzel süt arttırdığı gibi kışın soğuk algınlığına da büyük faydası var..

Kaynar malzemelerini aktarcılardan kolaylıkla bulabilirsiniz. Yapılışını merak edenler için hemen tarifi veriyorum.
Malzemeler :

4-5 çubuk tarçın

1 avuç kadar yeni bahar ve karanfil

2-3 kçk zencefil

2-3 kök havlıcan

isteğe göre şeker (2 kilo kadar tavsiye ederim)

5 litre su

temiz bir tülbent

ceviz içi (dövülmüş)

Hazırlanışı:

Baharatların hepsini temiz bir tülbentin içerisine koyup bohça gibi bağlayalım. Derin bir tencereye 5 litre suyu koyup baharatları içerisine atalım. Şekerini de ilave edip kısık ateşte 2-3 saat rengi koyulaşıncaya kadar iyice kaynatalım. Koyu bir renk aldıktan sonra ister sıcak ister soğuk ikram edebilirsiniz. Üzerine ceviz içi dökerek servis yapabilirsiniz. Eğer kaynar kalmışsa kavanozlara koyarak buzdolabın da muhafaza edebilirsiniz. İçeceğiniz zaman bir cezvede kaynatarak içebilirsiniz.

Benim tecrübeme göre anne sütünü müthiş arttıran bir içecek de malt içeceği.. Alkolsüz bira da diyebiliriz malt içeceğine.. Bazılarınız alkolsüz bira deyince çekimser kalabilir ama gönül rahatlığı ile içebilirsiniz için de asla alkol yok ve farklı meyve aromalarına sahip hangisi damak zevkinize uyarsa onu tercih edebilirsiniz. İnanın çok güzel anne sütünü arttırıyor.
4c333174eba0b6e303ceac463a18e8be.jpg

Doğruluk payını bilemem ama helva yediğim de sütümün arttığını görüyordum o yüzden helvayı da yazmayı uygun gördüm. Bunun yanın da anne sütünü arttırmanın en iyi yolu dinlenmekten geçiyor. İlk günler eğer imkanınız varsa yanınız da size yardımcı olabilecek birini ayarlamaya çalışın. Uykuda süt çok güzel artıyor.

Herkesin bildiği üzere bulgur pilavı ve soğan da süt arttıran gıdalardan... En önemli detay ise düzenli bir şekil de beslenmeniz... Benim şimdilik tavsiyelerim bu kadar sizin de anne sütünü arttırmak için tavsiyeleriz ve deneyimleriniz varsa paylaşırsanız sevinirim;)

Geri