1. ms_enemy

  ms_enemy Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Kasım 2007
  Mesajlar:
  3.578
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  0

  suyun faydaları

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında ms_enemy tarafından paylaşıldı.

  soğuk suyun faydaları suyun vücudumuza faydaları vücuda soğuk vücuda soguk faydalari İşte 'su' hakkında bilinmesi gerekenler... Evde su kesilmesi temizlik yapamamak için en büyük sebeptir ve ev düzeni altüst olur tuvalet için sular biriktirilir, içme suyu ayrıca depolanır, yemek pişirmek için sular titizlikle seçilir ve tasarruf yapılır. Misafir gelmesi ise en büyük kabustur. Evde tüm düzenin bozulmasına sebep olan susuzluk vücudumuz için de çok önemli sorunların başlangıcı demektir. Bu sebeple vücudunuzu kesinlikle susuz bırakmayın. Su insan vücudunda ve yeryüzünde en çok bulunan maddedir ve su yaşamak için en az oksijen kadar gereklidir. Ortalama olarak yetişkin bir bireyin vücut ağırlığının yüzde 55 - 75’i (38 - 46 L) sudur. Bu yüzdeler kişiye, vücut bileşimine, yaşa, cinsiyete ve diğer faktörlere bağlı olarak değişir. Tüm vücut dokuları belli miktarlarda su içerir:

  Kan yüzde 83
  Kas yüzde 73
  Vücut yağı yüzde 25
  Kemikler yüzde 22


  Su vücutta neler yapar?

  Susamak uyarıcı bir etkiye sahiptir. Susama hissi geliştiğinde yüzde 1’lik su kaybı olmuştur ve bu durum beyne iletilmiştir. Sakın su içmek için susamayı beklemeyin. Her vücut hücresi, dokusu, organı, vücudun her türlü fonksiyonunu doğru olarak sağlamada su gereklidir. Su aslında vücudun en çok gereksinim duyduğu besin öğesidir. Çünkü vücuttaki sıvı miktarının yaklaşık yüzde 20 azalması yaşamsal risk oluşturur.

  Günlük sıvı ihtiyacımız

  Su ihtiyacı vücudun kullandığı enerji miktarına bağlı olarak değişir. Yetişkinlerde enerji harcamasının her kalorisi başına 1 - 1,5 ml su gereklidir. Buna göre yetişkin bireylerin günlük ortalama 1,5 - 2 litre su alması yeterli olur. Bu miktar kolay bir şekilde şu şekilde de hesaplanabilir. Vücutta her bir kalorinin bolize olabilmesi için 1 ml suya ihtiyaç vardır. Sizin enerji alımınız eğer 1400 kalori ise ortalama 1,4 litre su almanız gerekmektedir. Kısaca 1 kalori için 1 mililitre su gerekir.

  Taze sıkılmış meyve suyu enerji verir. Bir su bardağı meyve suyu içtiğinizde günlük meyve hakkınızdan 2 - 3 porsiyon eksiltmeniz gerekir.

  Meyve suyu alternatif değil

  Yaklaşık bir ufak çay bardağı meyve suyu 45 - 50 kalori içerir ve bu bir elmanın kalorisine eşittir. Taze sıkılmış meyve suyu C vitamini kaynağıdır. Doğru bir bilgidir. Çünkü taze sebze ve meyveler C vitamini kaynağıdır. Ancak C vitamini beklemeye bağlı kayba uğrar bu nedenle tükettiğiniz meyve suyunun taze sıkılmış olması ve katkısız olup şeker ilave edilmemesi sağlık bakımından daha iyidir.

  Suyun vücuttan kaybı;

  Deri yoluyla: Ortalama 500 ml.
  Akciğerlerden: Ortalama 300 ml (nefes alıp-verirken).
  Böbreklerden (idrar yoluyla): Ortalama 1500 ml.
  Bağırsaklardan: Ortalama 200 ml.

  Suyun vücuda alınması üç yolla olur:

  1- bolik su: Besin öğelerinin vücutta kullanılması ile oluşur.
  1 gram karbonhidrat = 0.6 gram su
  1 gram protein = 0.4 gram su
  1 gram yağ = 1.0 gram su bırakır bu yolla vücutta 260 mililitre su oluşur.
  2- Besinler yoluyla gelen su: Yiyeceklerin bileşiminde bulunan suyun alınmasıdır. Örneğin sebze ve meyvelerin yüzde 80 - 90’ı sudur.
  3- İçeceklerle alınan su: İçeceklerle aldığımız sudur.

  Su kaybının arttığı durumlar:

  Sıcak- soğuk havalar
  Ağır fiziksel aktivite durumunda
  Enfeksiyon hastalıklarında

  Su kaybının azaldığı, vücudun su tutmaya meyilli olduğu durumlar:

  Böbrek hastalıkları
  Tuz alımının artması

  Su tüketiminizi artırmak için;

  Gün içinde çay / kahve arası yerine su arası verebilirsiniz.
  Masanızda sürekli bir şişe su bulundurabilirsiniz.
  Yemeklerinizde ve ara öğünlerinizde suya önem vermelisiniz.
  Fiziksel aktivite öncesi, esnasında ve sonrasında su içmelisiniz.
  Çantanızda su bulundurmalısınız.

  Su hakkında

  Vücut suyunun yüzde 10’unu kaybedersek yaşamımız tehlikeye girer.
  Günde 1 litre su içmek yeterli değildir. Çünkü günlük su gereksinimimiz yaklaşık 1,5- 2 litre kadardır. Bu gereksinim bazı durumlarda artabilmektedir.

  Su vücutta ısının denetiminde görev alır.
  Su vücutta atık maddelerin atılmasında görev alır.
  Su vücuttan sadece idrar yoluyla atılmaz, deri, akciğerler ve bağırsaklardan da su atılır.
  Soğuk su ile sıcak su arasındaki terk fark mideyi terk etme hızlarıdır. Soğuk su mideyi 20 dakika içinde, sıcak su ise 80 dakikada terk eder. Mide hacmini dolu tutmasını sağlayabilmek için düşük kalorili diyetlerde sıcak su verilmektedir. Bu nedenle yağ yakmayı sağladığı düşünülmemelidir.

  Suyun belli başlı görevleri;

  Besinlerin sindirimi
  Besinlerin emilimi ve taşınması
  Eklemlerin kayganlığının sağlanması
  Elektrolitlerin taşınması
  Besin öğelerinin artık maddelerin atılması
  Vücut ısısının denetimi olarak sıralanabilir.


   
 2. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Ce: suyun faydaları

  evet gerçektende su hem güzellik açısından hemde sağlık açısın çok faydalı.
  emeğine sağlık
   
suyun faydaları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Patates suyunun faydaları

  Patates suyunun faydaları

  patates suyu faydaları patates suyunun faydaları patatesin cilde suyu suyunun cilde patates suyu, faydaları, mideye faydaları, neye iyi gelir, kürü, mide, cilde faydaları, cilt, reflü Patates suyu kürü, cilde oldukça faydalı Melek'ler. Bunu zaten bir çoğumuzda biliyoruzdur. Peki ya diğper faydalarını biliyor muyuz; o halde buyrun Melek'ler. patates suyu patates, B1, B2, PP vitaminlerini...
 2. Armut suyunun faydaları

  Armut suyunun faydaları

  armut armut suyunun cilde faydaları suyu suyunun faydaları armut suyunun faydaları, armut suyu, armut suyunun cilde faydaları, armut suyu faydaları Armudu çok severim ama nedense "armudun iyisini ayılar yer" sözünden ötürü manav reyonlarında "armudun iyisini koyun lütfen" demeye de çekinir ve gülerim :D:D:D:D Herneyse işte Melek'lerim, armut suyunun faydalarını...
 3. Yağmur Suyunun Faydaları

  Yağmur Suyunun Faydaları

  Yağmur suyunun faydaları, zararları, etkleri, içmek, resimleri hakkında detaylı bilgi alalım. Faydalı ya da zararlı içer misiniz bilmem melekler ama sularımızın gittikçe azalmaya başladığı aşikar. Bakalım ne gibi yararı varmış yağmur suyunun :) Yağmur genellikle, sıkıntı ve üzüntünün anlamdaşıdır. Kuşkusuz, eğer yağmurun yağışını camların gerisinden İzleyecek olursanız, ne üzgün ne...
 4. domates suyunun faydaları

  domates suyunun faydaları

  domates suyunun faydaları yararları nelerdir bu konuda yardım ve bilgi rica ediyorum. Tabiki bunu lyazın uygulamaz lazım malum günümüzdeki domatesler ( kış ayından dolayı ) 1 kr etmez :D:D
 5. Maydanoz Suyunun Faydaları

  Maydanoz Suyunun Faydaları

  Maydanoz, ülkemizde özellikle salatalara katılarak tüketilen, küçük ama sağlık açısından çok önemli bir Akdeniz bitkisidir. Maydanozun sağlığa faydalı olduğu en az 2000 yıldır bilinmektedir ve faydaları çoğumuzun düşündüğünden daha fazladır. Maydanoz, inanılmaz bir A vitamini deposudur. Ayrıca zengin miktarda K ve C vitaminleri içermektedir. Sindirim sistemine çok faydalıdır. Böbrek taşı,...
Etiketler:

Sayfayı Paylaş