1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  takvim yöntemi ile korunma

  Konu, 'Doğum Kontrolü & Aile Planlaması' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  takvim yöntemi hesaplama takvim yöntemi hesapla yöntemiyle korunma aile planlaması takvimle korunma DİKKAT: Tüm hesaplamalar yapılırken adet kanamasının başladığı gün esas alınır. Kanamanın bittiği günün hiçbir önemi yoktur.

  Dünya sağlık örgütü takvim yöntemini kadının adet dönemi süresince gebe kalma olasılığının yüksek olduğu günleri belirleme ve bu günlerde ilişkiden kaçınarak gebeliğin önlenmesidir.
  Modern yöntemlerin yaygınlaşmasından önce çiftlerin %25'i bu yöntemi tercih ederken günümüzde bu oran % 5'e kadar düşmüştür.
  Etki mekanizması nasıldır ?
  Bu yöntem kadının hormonal dengesindeki değişikliklere bağlı olarak ortaya çıkan vücut ısısı artışı, akıntı miktar ve şeklindeki artış, yumurtlama esnasında kadının ağrı duyması, adet düzeni belirli bir süre izlendikten sonra yumurtlama gününün tahmin edilmesi ile spermin dölleme yeteneğini koruma süresi de göz önüne alınarak cinsel ilişkiye ara vermek ya da ek bir korunma yöntemi uygulamak şeklindedir.
  Etkinliği ne kadardır ?
  Bu yöntemin başarısızlık oranı oldukça yüksektir. Olağan çiftlerde başarısızlık %20'lere kadar çıkmaktadır.

  Nasıl uygulanır ? 1. Adet dönemlerinin uzunluğu en az 8 ay süreyle kaydedilmelidir.
  2. En uzun dönemden 11 gün çıkartın
  3. En kısa dönemden 18 gün çıkartın
  4. Bu dönemlerde ya ilişkide bulunmayın ya da bir korunma yöntemi uygulayın.
  Bir dönemin uzunluğu adet kanamasının ilk gününden bir sonraki adet döneminin ilk gününe kadar olan süredir.
  ÖRNEK: En kısa adet dönemi 28 gün, en uzun dönemi 30 gün olan bir kadında;
  en kısa dönem - 18 28 -18 = 10
  en uzun dönem - 11 30 -11 = 19
  gebe kalması açısından tehlikeli olan dönem adetin 10-19 günleri arasıdır.

  Bu günleri hesaplamada aşağıdaki tablo kulanılabilir.
  < Konu Resmi..>


  Adet dönemlerinin uzunluğu çok değişkense ya da kişi düzensiz adet görüyorsa bu yöntem uygun değildir ve mutlaka hekim kontrolü gereklidir.

  Yumurtlama anı ayrıca, kadının hergün sabah kalktığında herhangi bir fiziksel aktivitede bulunmadan önce vücut sıcaklığını ölçmesi ya da her gün vajindan gelen akıntının kıvam ve miktarını değerlendirmesiyle de saptanabilir.   
 2. meleq_leyla

  meleq_leyla Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  18 Şubat 2011
  Mesajlar:
  1
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  takvim yöntemi ile gebelikten korunma
  Yararlı bilgiler için teşekkür ediyorum. Bende hem ucuz hemde bilindik bi yöntem diye bunu kullanıyorum. Tam bilmiyordum ama konuyu okuyunca ki hatalarımı da hallettim. Hamilede kalmadım çok şükür :)
   
 3. Seda Aknaz

  Seda Aknaz Forum Okuru

  Bu yöntem her zaman aklımdaydı ve tam olarak bilmesem bile bu yöntemi uyguluyordum ama açtığınız konuyu okuyunca bu konu hakkında daha detaylı bilgilere sahip oldum. Maddi açıdan da beni fazla zorlamaması bu yöntemi tercih etmem de etkili oldu, bilgiler için teşekkür ediyorum.
   
takvim yöntemi ile korunma konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. takvim yöntemi ile korunma hakkında bilgi rica ediyorum.

  takvim yöntemi ile korunma hakkında bilgi rica ediyorum.

  Arkadaşlarım bir siteden görmüştüm de gebelikten korunmak için takvim yöntemi ile korunmadan bahsediyorlardı. Bu takvim yöntemi ile gebelikten hamilelikten korunma olayı nasıl oluyor ? Bana bunu biriniz anlatabilirse sevinirim. Teşekkürler.
 2. İğne Yolu İle Gebelikten korunma Yöntemi

  İğne Yolu İle Gebelikten korunma Yöntemi

  gebelikten korunma yöntemleri doğum kontrol yöntemleri iğne ile korunma Doğum kontrol yöntemlerinden biri ve korunma düzeyi yüksek olan iğne yolu ile gebelikten korunma hakkında merak ettiğiniz bilgileri ve soru cevapları sizler için sunuyoruz. Bazı ülkelerde 20 yıldan uzun bir zamandır kullanılan aylık doğum kontrol iğneleri yaklaşık 4 yıldır ülkemizde de piyasada bulunmaktadır. Bu aylık...
 3. Takvim yöntemiyle hamilelikten korunma

  Takvim yöntemiyle hamilelikten korunma

  takvim yöntemiyle korunma nedir,takvim yöntemiyle hamilelikten nasıl korunulur,takvim yöntemiyle gebelikten korunma,takvim yöntemiyle hamileliği engelleme,takvim yöntemiyle istenmeyen gebeliklerden korunma hakkında bilgiler Genel bilgiler Takvim yöntemi, "gebelik açısından en riskli" günleri hesaplayarak gebelikten korunmaya çalışmak şeklinde uygulanır. Ne kadar güvenlidir? Bu...
 4. Kondomla hamilelikten korunma yöntemi

  Kondomla hamilelikten korunma yöntemi

  kondom nedir,prezervatif nedir,kondom gebelikten korurmu,prezervatif gebelikten nasıl korur,gebelikten korunma yöntemleri ve kondom hakkında bilgiler Genel bilgiler Prezervatif (kondom, kılıf) gebelikten korunmak amacıyla çok uzun yıllardır kullanılan etkin ve kolay bir doğum kontrol yöntemidir. Erkekler tarafından kullanılmak üzere bir çeşit latexten yapılmış çok ince ve esnek bir...
 5. Takvim yöntemiyle nasıl hamile kalınır?

  Takvim yöntemiyle nasıl hamile kalınır?

  takvim yöntemiyle hamilelik,takvim yöntemiyle hamile kalanlar,takvim yöntemiyle hamile kalma,takvim yöntemi kullanarak hamile kalma,takvim yöntemi ve gebelik hakkında bilgiler Asagida yer alan hamilelik ile ilgili yazimizda takvim yöntemi ile hamile kalmaktan korunmak ile ilgili bilgiler yer almakta. Hamile kalmamak icin kullanilan takvim yöntemi her ne kadar %100 guvenilir olmasada...

Sayfayı Paylaş