1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Tampon varken tuvalete gidebilir miyim?

  Konu, 'Doğum Kontrolü & Aile Planlaması' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Tamponlar kadınların adet günlerini daha rahat ve konforlu geçirmelerini sağlar.Günlük aktiviteler adetli değilmişçesine devam edebilir.Tampon vagina içine yerleştirilebilen ve ucundaki ip vasıtası ile rahatça çıkartılabilen bir yapıda imal edilmiştir.Kanı emecek dokudadır.Uygun zamanda değiştirilirse dışarıya sızma yapmaz.
  Farklı boyları vardır.Vagen yapısına göre uygun tamponu seçebilirsiniz.

  Kullanımdan önce eller yıkanmalıdır.Tampon açıldıktan sonra hemen uygulanmalıdır.Tamponların emme kabiliyeti türüne göre farklı farklıdır.Bu nedenle vagende kalma suresi maksimum 4-6 saat arası değişir.Bu süreden fazla bırakılması asla tavsiye edilmez.Çünkü toksik şok sendromu denilen çok ciddi hatta ölümcül ölabilen enfeksiyonlara yol açabilirler.


  Vajinal tamponların kullanımı sadece adet dönemini kapsamalı , vajinal akıntılar veya günlük hijyen sağlamak için tampon tercih etmekten kaçınılmalıdır.


  Tampon nasıl yerleştirilir?

  Tampon eller yıkandıktan sonra nazikçe vagene tam olarak yerleştirilmelidir.İpinin vagen dışında kalmasına özen gösterilmelidir. Aksi halde tamponu vagenden çıkarmakta çok zorlanırsınız.Kutu üzerindeki kullanma talimatlarına mutlaka uyunuz..

  Tampon Kullanımında Bilmeniz Gerekenler

  Tampon kullanımında sanılanın aksine idrara çıkmada sıkıntı yaşanmaz. Çünkü idrar farklı yerden yapılmaktadır  < Konu Resmi..>


  AİLE PLANLAMASI HAKKINDA TÜM KONULAR AŞAĞIDAKİ LİNKTE
  http://www.meleklermekani.com/forums/dogum-kontrolu-aile-planlamasi.896/  Tamponun içeride şişmesi de idrar için baskı yaratmaz, korkmanıza gerek yoktur.
  Tampon kullanımı esnasında yüzme, dans, ve zorlu spor etkinlikleri yapılabilir.
  Adet süresince oluşan kokunun önüne geçmesiyle bu dönemin daha rahat geçirmesini sağlar.
  Adetinizin hafiflediği günlerde ve gece pet kullanmayı tercih ediniz.
  Adet dönemi içerisinde kanamanızın yoğun dönemlerinde ayrıca pet kullanmanız gerekmez.
  Adet dışında akıntı veya herhangi bir fizyolojik neden sebebiyle kesinlikle tampon kullanmayınız.
  4 saati geçen kullanımlarda, özellikle sıcak havalar "Toksik Şok Sendromu"na sebep olabilir. Bunun için tamponunuzu süre uzamadan çıkartınız.


  KONU İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR


  Tampon kendiliğinden düşer mi?
  Doğru şekilde yerleştirilmişse tamponun düşmesi mümkün değildir. Spor yaparken bile yere düşmez yüzme esnasında çıkmaz.


  Enfeksiyon açısından riskli midir?
  4 saati geçen kullanım olmazsa enfeksiyon olmaz.Ancak zaten enfeksiyon varsa bu durum tedavi edilmeden tampon kullanılmamalıdır.Çünkü enfeksiyon ters akımla tüm batına yayılabilir.


  Tampon varken tuvalete gidebilir miyim?
  Tuvalete gitmekle tampon arasında hiçbir ilişki yotur. Boşoltım yoları tamamen farklıdır.Bu nedenle idrar ve gaita yapmakta herhangi bir sakınca yoktur.


  Tampon kullanırken yüzebilir miyim?
  Evet yüzebilirsiniz..

  Tampon kullanırken spor yapabilir miyim?
  Evet. Yapabilirsiniz

  Tampon kullanırken banyo yapabilir miyim?
  Evet. Herhangi bir sakıncası yoktur.

  Tampon içime kaçabilir ve kaybolabilir mi?
  Bu imkansızdır. Sadece tamponun ipi vajinaya kaçabilir. Bu durumda gevşeyin ve iki parmağınızı yavaşça vajinaya sokarak ipi bulmaya çalışın. Eğer beceremezseniz sakın zorlamayın. Hemen doktorunuzu arayın.

  Tampon alerjiye neden olabilir mi?
  Evet. Nadiren tampon içinde bulunan pamuk alerjik reaksiyona neden olabilir. Bu durumda tampon kullanmamalısınız. Parfümlü olanların allerji yapma riski daha fazladır.

  Tampon varken pet de kullanmalı mıyım?
  Hayır.Gereksizdir. Kullandığınız tampon 4-8 saat süreyle adet kanamanızı emme kapasitesine sahip olmalıdır.


  Uyurken tampon kullanabilir miyim?
  Evet fakat bu tavsiye edilmez gece pet kullanmak daha uygundur.


  Tampon varken cinsel ilişkide bulunulabilir mi?
  HAYIR. Bu asla yapılmaması gereken bir davranıştır.Vageni aşırı gererek yırtıklara yol açabilir.

  TOKSİK ŞOK SENDROMU

  Toksik Şok Sendromu "Stafilokoccus Aureus" adı verilen bir bakterinin salgıladığı toksinlerle meydana gelir.Çok ciddi bir enfeksiondur.Şok ve sonrası tedavi edilmezse ölüm riski vardır.


  Toksik Şok Sendromu Belirtileri

  Sıcak havalarda vajinal tamponlarınızı 6 saatten uzun süreli kullanmayınız.
  Adet dönemindeyseniz ve tampon kullanıyorsanız, aşağıda belirtilere karşı dikkatli olun:
  • Aniden yükselen ve 39 dereceyi geçen ateş
  • Baş ağrısı
  • Düzenli kusma
  • İshal
  • Dalgınlık ve dağınıklık
  • Sürekli kaşıntı
  • Boğaz ağrısı ve ağrıyan eklemler
  • Tansiyon düşüklüğü


   
 2. deniz erk

  deniz erk Forum Okuru

  Merhaba düzenli olarak spora gidiyorum Spor salonundaki havuzuda kullanıyorum.Dün adet olmuştum tampon taktım 3 saat içimde kaldı evde çıkardım kanlı sarı akıntım oldu bu sabahta çamurlu akıntım var. Hamile değilim çok iyi korunuyorum.Bu akıntının nedni nedir acaba?
   
 3. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113
  Merhaba ,
  Tamponu takarken yada çıkarırken vajinayı zedelemiş olabilirsiniz. Yada , rahim de yara varsa , tampon da yarayı kanatmış olabilir. Kanlı sarı akıntı olması da enfeksiyon bulgusunu taşıyor. Hekime görünüp muayene olmanız da fayda var.
   
Tampon varken tuvalete gidebilir miyim? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Var Misin ?

  Var Misin ?

  Saatlerdir bilgisayarın başında oturuyordu, hala beklediği mail gelmemişti. Silkindi. Kaç saat olmuştu bilgisayar başına oturalı? Oooo! İki saatten fazla olmuş, koskoca iki saat? Arkadaşları yemeğe davet etmişti, Sinan sinemaya, oda arkadaşları ise fal partisine.. Hiçbirini kabul etmemişti. Şimdi bu ücra internet cafede gelecek o maili bekliyordu. Daha ne kadar sürecekti? Kimbilir belki,...
 2. tuvalete gırdı..

  tuvalete gırdı..

  Umumi tuvalette yapıştırıcı sürülmüş klozete oturan adamın tuvalete çıkma isteği kabusa dönüştü. İngiltere’de tuvaletini yapmak isteyen adam, umumi tuvalete gidince kötü bir sürprizle karşılaştı. Dudley kentinde kimliği belirsiz kişiler, umumi tuvaletin klozetini yapıştırıcı sürdü. Tuvalete giren 35 yaşındaki bir kişi oturunca yapışıp kaldı. Yardım çağrısında bulunan adama ilk müdahaleyi...
 3. ders calışmaya gidebilir miyim?

  ders calışmaya gidebilir miyim?

  --Babacım ben bu akşam arkadaşımda kalacam.Yarın önemli bir sınavımız var. birlikte çalışacaz.. --Yemezler kızım hadi naş! --Nası yani? --Sen böyle bir sınav akşamının mahsulüsün!bize sökmez!!! --Anne bu akşam arkadaşımdayım ben ders çalışacaz!!! --Niye? tek çalışamıyor musun sen? --Ama anneee!!!! ---Aması maması yok!!!Vakti zamanında bizim de üzerimizde az ders çalışmadılar.Şimdi...
 4. İddet Bekleyen Kadınlar Hacca Gidebilir mi?

  İddet Bekleyen Kadınlar Hacca Gidebilir mi?

  kimler hacca gidebilir iddet bekleyen kadınlara yasak olanlar iddet bekleyen kadın hacı olabilirmi Hac ziyaretini gerçekleştirmek ve hacı olmak için bayanlarda aranan bazı özellikler vardır. Özellikle iddet bekleyen kadınlar eğer iddet zamanları geçmemişse hacca gitmeleri yasaklanmıştır. Konu ile ilgili detay bilgiler ise şöyle; Kocasından boşandığı veya kocası vefat ettiği için iddet...
 5. Bir kadın mahremsiz hacca gidebilir mi?

  Bir kadın mahremsiz hacca gidebilir mi?

  Bazı kimseler, “Şafii’de kadınlar, başka kadınlarla hacca gidebildiği için Hanefi kadınlar da, yanında mahrem bir erkek olmadan, Şafii’yi taklit ederek hacca gidebilir” diyorlar. Bir kadın, mahremsiz hacca gidebilir mi? CEVAP Bir kadın, mahremsiz hacca gidemez. Ancak ebedi mahrem akrabasından fâsık ve mürted olmayan akıl baliğ veya mürâhık bir erkekle kocası ile beraber hacca gidebilir....

Sayfayı Paylaş