1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Taurin maddesi

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  taurin maddesi, nedir, ne demek, ne, ne işe yarar, içerir, nerede bulunur, yararları, faydaları, zararları hakkında detaylı bilgiler burada arkadaşlar
  Sevgili Melek'lerim; taurin, enerji içeceklerinin hemen hemen hepsinde bulunan bir maddedir. Peki faydaları ve zararları nelerdir; buyrun bu makalemizde öğrenelim.


  < Konu Resmi..>  Taurin enerji içeceği adıyla satılan hemen hemen bütün içeceklerde kullanılan bir madde. Peki Taurin nedir, kafein benzeri bir madde mi, Uzakdoğu’nun egzotik bitkilerden mi elde ediliyor yoksa daha farklı bir şey mi, daha da önemlisi güvenli mi ?

  Enerji içeceklerinin popüler olmasıyla birlikte içeriğinde bulunan taurin maddesi de pek çok insanın bu maddenin ne olduğunu sorgulamasına neden oldu. İşte Taurine hakkında merakınızı giderecek bilgiler:

  Taurin Nedir ?
  Kafein ile bir benzerliği bulunmayan Taurin ilk kez 1827′de Avusturyalı biliminsanları Friedrich Tiedermann ve Leopold Gmelin tarafından bir öküzün safrasında keşfedildi. Daha sonra da insan ve pek çok hayvan vücudunda da doğal olarak üretildiği görüldü. Bugün taurinin vücudumuz tarafından üretilen bir amino asit olduğu, bebeklerde ve bazı hayvanlarda (özellikle kediler) göz sağlığı ve genel gelişim için gerekli olduğu biliniyor. Premature (erken doğum) doğan ve bu yüzden vücudu taurine üretemeyen bebeklerde gelişimin normal devam etmesi için taurin dışarıdan verilir.

  Taurin Faydaları Nelerdir ?
  Bazıları kesin olarak kanıtlanmamış olsa da taurinin hipertansiyon, depresyon ve yüksek kolesterol tedavisinde faydalı olduğu düşünülüyor. Japonya’da taurin terapisi gören ischemic kalp rahatsızlığı ve kalp aritmisi olan hastalarda başarı elde edildiği biliniyor. Tip 1 şeker hastalarında serbest radikallerle savaşarak serbest radikallerin pankreasta yaptığı tahribatı önleyen bir antioksidan etki gösterdiği ayrıca safra asidine dönüşerek vücuttan daha fazla kolesterol atılmasını sağladığı da tespit edilen faydaları. Ayrıca alkol bağımlılarında görülen alkolün karaciğer üzerindeki yıkıcı etkilerini azalttığı da tespit edilmiş. Bunun dışında kanda su ve mineral tuzu seviyesinin kontrolü ve beynin nörolojik fonksiyonları üzerinde koruyucu etkisi olduğu da zaten biliniyor.

  Taurin Zararları Nelerdir ?
  Günde 3000 mg’a kadar taurin kullanımı güvenli kabul edilmektedir fakat hala üzerinde araştırmalar devam eden bu maddenin uzun vadede ne gibi zararları olabileceği hala bilinmiyor. Vücuda alınan taurine fazlası sadece böbrekler tarafından vücuttan atılır. Enerji içecekleri sadece taurinden oluşmaz, içindeki guarana, kafein, şeker gibi maddeler kan basıncını yükseltebilir, kalp atım hızını artırabilir ve devamlı kullanılması halinde sağlıksız kilo artışına sebep olabilir. Kafeinin uykusuzluk, sinirlilik ve huzursuzluk hali olan anksiyeteye sebep olabileceği biliniyor. Enerji içeceklerinin özellikle alkolle birlikte kullanımı ve ağır sporlar sırasında tüketilmesi tavsiye edilmez.

  Taurin Nerede Bulunur ?
  Taurin vücudumuz tarafından üretilen bir maddedir. Bunun dışında et, balık ve anne sütünde de bulunur.

  Enerji içecekleri son yıllarda pek revaçta. Daha sonra çıkan ölüm haberleriyle popülerlikleri tepetaklak oldu olmasına ama hızlı bir şekilde geri döndüler. Peki, enerji içecekleri sağlık için gerçekten de zararlı mı? İşte enerji içeceklerinin içerdikleri katkı maddeleri ve bu maddelerin insan vücudunda gösterdiği reaksiyonlar…

  Eskiden enerji içeceği nedir bilmezken, piyasada bir anda enerji içeceği adı altında satılan içecekler türedi. İçerdikleri yüksek miktardaki kafeinle dikkat çeken bu içecekler hakkında pek çok haber yapıldı, öldürücü bile olabildikleri söylendi. Peki, enerji içecekleri gerçekten de zararlı mı?

  Enerji içeceği nedir?

  Enerji içecekleri, dayanıklılığı ve fiziksel performansı arttırmak fikrinden yola çıkılarak üretilmiş içeceklerdir. Bazı enerji içecekleri özellikle atletler için üretilmiştir, ama çoğu genel kullanıma yöneliktir.

  Temel içerik maddeleri nelerdir?

  Enerji içeceklerinin temel maddeleri kafein, taurin ve glukuronolaktondur. Piyasaya çıkan bazı yeni ürünler, haşhaş tohumu özü veya efedrin de içermektedir.

  Taurin

  Taurin vücutta doğal olarak bulunan bir amino asittir. Amino asitler, protein üretimine katkıda bulunur. Ayrıca, vücudu zararlı maddelerden, toksinlerden arındırdıkları da elde edilen bulgular arasındadır. Stresli zamanlarda ve yoğun fiziksel aktivitelerde, vücut az miktarda taurin kaybedebilir. Bazı kimseler, enerji içeceklerini vücutlarındaki taurin seviyesini eski seviyesine döndürmek ya da artırmak için içerler.

  Glukuronolakton

  Glukuronolakton da vücutta doğal olarak bulunur. Doğal bir metabolit ve glikoz parçalandığında oluşan karbonhidrattır. Vücuttan zararlı maddeleri atmaya yardım eder, anında enerji verir.

  Kafein

  Kafein, merkezi sinir sistemine etki ederek, beyne giden ve beyinden gelen mesajları hızlandıran; böylece kişinin daha uyanık ve aktif olmasını sağlayan bir uyarıcıdır.  Enerji içecekleri sağlığınızı nasıl etkilerler?

  Enerji içecekleri hakkında yapılmış yeterli araştırma bulunmadığından, sağlık üzerine etkileri kesin olarak bilinmiyor. Bu ürünlerin üreticileri, ürünlerinin, fiziksel dayanıklılığı, zihni anlamda uyanıklığı ve konsantrasyonu arttırdığını, kişinin tepkilerini hızlandırdıklarını, metabolizmayı canlandırdıklarını ve toksinlerin vücuttan atılımını kolaylaştırdıklarını iddia ediyorlar. Bu içecekler sağlıklı, eğlenceli, gençleştirici bir imajla pazarlandıklarından, özellikle çocuklar ve gençlerden büyük ilgi görüyorlar. Oysa bazı bulgular, bu içeceklerin tüketiminde dikkatli olmak gerektiğini gösteriyor.

  Kafein, taurin ve glukuronolakton vücutta doğal olarak bulunuyorlar; ama asıl sorun bu maddelerin enerji içeceklerinde daha yüksek dozlarda bulunması. Bilim adamları, kafeinin gelişim halindeki beyni etkileyebileceğini, vücuttaki bağışıklığın azalmasına sebep olabileceğini belirtiyorlar.

  Kimler enerji içeceklerinden kaçınmalı?

  Çocuklar

  Enerji içeceklerinin sağlığa zararlı olduğuna dair yeterli kanıt bulunmasa da, çocuk ve gençlerin bu içeceklere dikkat etmesinde fayda var. Araştırmalara göre, enerji içeceği tüketen çocuk ve gençler uykusuzluk, yatağını ıslatma ve anksiyete gibi problemlerle karşı karşıya kalabiliyor. Günde iki ya da daha fazla enerji içeceği içen çocuklar sinirli, endişeli ve gergin olabiliyorlar.

  Çocuğunuzun enerji içeceği içip içmemesine karar verirken, şu faktörleri göz önünde bulundurun:

  Çocuğunuz bir fincan koyu kahve içse içiniz rahat olur mu? Çoğu enerji içeceği, koyu bir fincan kahveye eş değer veya kolalı bir içecektekinin iki katı kadar kafein içeriyor.

  Çocuğunuzun ne kadar şeker tükettiği sizin için önemli mi? Bazı enerji içecekleri bol miktarda şeker içeriyor (her 250 ml için 5 çay kaşığı kadar)

  İçecek çocuğunuzun sağlığı için yararlı mı, yoksa tehlike taşıyor mu? Enerji içeceklerinin besleyiciliği neredeyse sıfıra denk.

  Bazı enerji içeceklerinde doğal vitamin ve mineraller bulunduğu iddia ediliyor ama bunlar taze meyve ve sebze yiyerek zaten alınabilir.

  Çocuğunuz kaç yaşında? Kafeinin sağlığa olan etkileri hakkında pek az şey biliniyor. Bu nedenle 10 yaş altı çocuklara kafein içeren içecekler, özellikle de enerji içecekleri vermek sakıncalı olabilir. Daha büyük çocuklar ve gençler de dikkatli davranmalı. İnsan beyni 16 yaşına kadar (bazıları bunun 21 de olduğunu iddia ediyor) gelişmeye devam ediyor. Kafeinin gelişme halindeki beyni etkilediği biliniyor ama bu etkinin olumlu ya da olumsuz olduğuna dair bir bilgi yok.

  Hamile kadınlar

  Hamile kadınlara enerji içeceklerinden uzak durmaları öneriliyor; özellikle de gebeliğin ilk üç ayında. Bunun nedeni fazla dozda kafeinin düşük, zor doğum ve kilosu normalden az bebek doğurma risklerini arttırması.

  Alkol tüketenler

  Enerji içecekleri ile alkol karışımının sonuçları henüz tam olarak bilinmiyor. Geçmişte enerji içeceği ve alkol karışımı içerek ölenler olsa da, enerji içeceklerinin alkolle kullanıldığından ölüme sebebiyet verdiği kanıtlanamadı. Öte yandan böyle bir riskin varlığı da bu karışımdan uzak durmak için yeterli olsa gerek.

  Aktif sporcular

  Gatorade gibi egzersiz sırasında kaybedilen su ve mineralleri takviye sporcu içeceklerinin aksine, kafein içeren enerji içecekleri susuzluğa sebep olabilir. Susuzluk ve egzersiz kombinasyonu ise tehlikeli bir kombinasyondur. Ayrıca pek çok ülkede insanlar, ağır bir idmandan sonra enerji içeceği içmemeleri konusunda uyarılıyorlar, bazı ülkelerde ise satışları bile yasak.

  Diyet yapanlar

  Enerji içecekleri içerdikleri yüksek miktardaki şekerle de dikkat çekiyor. Eğer kilo vermeye çalışıyorsanız, şekerden uzak durmanız gerekir. Bu durumda enerji içeceklerinden de uzak durmalısınız.

  Diğerleri

  - Kalp hastalığı olanlar
  - Kafeine duyarlı olanlar

  Bu içeceklerinden etiketlerinde günde 2-5 kutu arası içilmeleri ve bu sırının aşılmaması gerektiğine dair etiketler bulunuyor. Oysa bu etiketler kafa karıştırıcı olabiliyor; çünkü insanlar etkisini görebilmek için bahsedilen maksimum miktarda tüketmeleri gerektiğini düşünebiliyorlar.


   
Taurin maddesi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Askeri üzen maaş maddesi değişiyor

  Askeri üzen maaş maddesi değişiyor

  Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu’ndaki bir sözcük nedeniyle, rütbe terfilerinde mali hakları olumsuz etkilenen çok sayıda askerin Maliye ile Milli Savunma bakanlıkları aleyhine dava açtığı ortaya çıktı. Hükümet çözüm olarak, TSK Personel Kanunu’nun, rütbe terfilerindeki maaş esaslarını düzenleyen maddesindeki "ay başı" sözcüğü "ayın onbeşi" olarak değiştirmeye...
 2. Dünyanın en ince maddesi yapıldı

  Dünyanın en ince maddesi yapıldı

  Manchester’da geliştirilen bu tabaka Dünya’nın en küçük transistörünün yapımında kullanıldı. Bu icadın silikona dayalı günümüz teknolojisi üst limitlerine ulaşınca elektronik dünyasında işe yarayacağı belirtildi. Bir mikroçipe sığdırılabilecek transistör sayısı her yıl ikiye katlanırken, araştırmacılar bu konuda üst sınıra yaklaşıldığını düşünüyor. Manchester Üniversitesi’nden Profesör Andre...
 3. Yargılananlar Zimmet Maddesi Konusunda Tepkili

  Yargılananlar Zimmet Maddesi Konusunda Tepkili

  Bankacıların ’zimmet maddesinin kaldırılmasını’ gündeme getirmesine bu davadan yargılanan bankacılar itiraz etti. Halkbank Genel Müdürlüğü sırasındaki krediler yüzünden zimmetle suçlanan Yenal Ansen ve Sezgin Taşkıran’ın avukatı Haluk Pekşen, "Sabah-ATV’ye 30 milyon dolar kredi verdi diye eski yöneticiler yargılanıyor" dedi. BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan ile bankacıların yaptığı...
 4. Aspirinin Etkin Maddesi Nedir?

  Aspirinin Etkin Maddesi Nedir?

  aspirinin etkin maddesi, nedir, önemi, bilimsel adı, resimleri, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, En ufak bir ağrımızda elimiz hep aspirine uzanır.Ancak kanı sulandıran aspirinin bazı durumlarda kullanılmaması gerektiği ,sandığımız kadar masum olmadığı da unutulmamalıdır.. Gelelim aspirinin etkin maddesi ile ilgili bilgilere.. Bu konuda tek bilgi, latince...
 5. Geleceğin süper maddesi: Grafen

  Geleceğin süper maddesi: Grafen

  Özel nitelikleri bulunan karbonun yeni şekli olan grafen, geleceğin inanılmaz maddesi olacak. Çok yakında grafen, gelecek nesil mikro elektroniklerde, dokunmatik cihazlarda ve bilgisayarlarda silikonun yerini alacak gibi görünüyor.BBC Focus dergisinde yer alan habere göre, grafen, kurşun kalemlerin kağıt üzerine yazmasını sağlayan grafitik karbonun ana maddesi olan grafitin, yalnızca bir...

Sayfayı Paylaş