1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.258
  Beğenilen Mesajlar:
  2.402
  Ödül Puanları:
  113

  Taze Kan Nasıl Temizlenir?

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Giysinize, halıya ya da döşemelere sıçramış kan lekesinden kurtulmak oldukça zor olmakla birlikte bir takım yöntemlerle sorunu çözebilirsiniz. Ancak, eğer yanlış bir yol izlerseniz kan lekesi iyice içine işleyecek ve çıkarma zorluğu iki kat artacaktır. Ayrıca uygun yüzey tipine göre uygun temizliği uygulamanız da oldukça önemlidir.
  Eğer kan lekesi henüz yeni oluştuysa temizlemek daha kolay olacaktır. Bu türde bir kan lekesini temizlemek için 5 yöntem uygulanabilir:

  < Konu Resmi..>  • Üzerine kan bulaşmış giysinizi soğuk suyun altında yıkayın. Eğer kan bulaşır bulaşmaz bu işlemi uygulayabilirseniz, lekeyi tamamen temizleme şansınız oldukça yüksek olacaktır. Eğer leke halınız ya da mobilyanızın üzerinde ise temiz bir bez parçası ya da sünger ile lekeyi nazikçe silmelisiniz. Burada dikkat etmeniz gereken ise kesinlikle sıcak su kullanmamaktır. Çünkü sıcak su kullanmanız durumunda leke daha derine inip kumaşa ya da halıya iyice yerleşebilir.

  • Henüz ıslak olan bir kan lekesini temizlemenin yollarından birisi de oksijenli su kullanmaktır. Ancak oksijenli suyun bazı kumaşları ağartma ya da bu kumaşlara zarar verme riski vardır. Bu sebeple öncelikle materyalin görünmeyen bir kısmında deneme yapılmalı ve zarar vermediğinden emin olunduktan sonra kan lekesine uygulanmalıdır. İzlemeniz gereken adımlar sırasıyla; oksijenli suyu bir kaba almak ve eğer narin bir kumaşa uygulayacaksanız yarısı kadar su eklemek, ara ara kaba oksijenli su ilave etmek, oluşan köpükleri düzenli olarak temizlemek, lekenin tamamen çıktığından emin olunca ise materyali soğuk su ve deterjan ile yıkamak olmalıdır. Eğer isterseniz lekeli giysiyi oksijenli su ile doldurulmuş bir kaba koyup 15-20 dakika beklettikten sonra soğuk suyun altında yıkayarak da lekeyi çıkarabilirsiniz. Bununla birlikte kan lekesi eğer beton gibi yüzeylere bulaşmışsa oksijenli su çok iyi bir temizleme yöntemi olacaktır.

  • Eğer kan lekesi bulaşmış giysiniz narin bir materyalden yapılmışsa hızlı bir şekilde tuz ve su ile temizleyin. Burada önemli olan çok hızlı hareket etmeniz ve leke kumaşa işlemeden önleminizi almanızdır. Bunun için ise öncelikle lekeyi soğuk suyun altında yıkamanız gerekmektedir. Eğer lekelenen ürün bir giysi ise musluğun altında yıkayabilirsiniz. Ancak leke halıda ya da mobilya üzerinde ise bir kaba buz ve su doldurmalı, bir bez parçası ya da sünger ile kanı temizlemelisiniz. Ardından küçük bir kapta tuz ile suyu karıştırmalı ve bu karışımı lekeli bölgeye uygulamalısınız. Ardından tuzu daha fazla soğuk suyla temizleyip lekenin çıkıp çıkmadığını kontrol etmelisiniz. Çıktığından emin olduktan sonra ise bolca suyla materyali yıkamalısınız.

  • Eğer kan lekesi siz dışarıdayken bulaştıysa ve sadece umumi bir tuvalet kullanma şansınız varsa bir miktar sıvı sabun alarak giysinizi suyun altında yıkamalısınız. Leke çıkana kadar iyice çitilemeli ve leke tamamen yok olduktan sonra da bol su ile yıkamalısınız. Burada dikkat etmeniz gereken ise gereğinden fazla sabun uygulamamanızdır. Çünkü bu durumda sabunu arındırmanız çok zor olacaktır.

  • Daha güçlü lekelerde ise amonyak kullanabilirsiniz. Bunun için bir yemek kaşığı amonyağı yarım bardak soğuk su ile karıştırmalı ve lekenin üzerine uygulamalısınız. Leke temizlendikten sonra ise bol soğuk su ile yıkamalısınız.Amonyağı keten, ipek ya da yünlü kumaşlarda uygulamaktan kaçınmalısınız.

  Kurumuş Kan Nasıl Temizlenir?

  Kan lekesi kumaşın içine işlemeden, henüz tazeyken temizlemek daha kolaydır. Ancak leke oluşumunun üzerinden 24 saat geçtikten sonra lekeyle başa çıkmak zorlaşacaktır. Bununla birlikte aşağıdaki 2 yöntemi uygulayarak kan lekesinden kurtulmanız büyük ölçüde mümkündür.

  • Giysilerinizde, çarşafta ya da çeşitli örtülerde oluşmuş ve kurumuş kan lekesini diş macunu ile temizleyebilirsiniz. Bunun için macunu lekeli bölgeye dikkatlice uygulamalı, sonrasında diş macununun iyice kurumasını beklemeli ve soğuk suyla durulamalısınız. Ardından ilgili bölgeyi sabunlamalı ve soğuk suyla tekrar yıkamalısınız. Lekenin çıkmaması durumunda ise işlemi tekrarlamalısınız. Ancak bu işlemi halılarda ya da mobilyada kullanmaktan kaçınmalısınız. Çünkü bu durumda diş macununun kokusu materyallere işleyebilir.

  • Kurumuş kanı temizlemenin bir diğer yöntemi ise tükürüğünüzü kullanmanızdır. Çünkü tükürükteki enzimler kandaki proteinleri parçalayabilmektedir. Bunun için lekenin üzerine bir miktar tükürük sürmeli ve bununla silmelisiniz. Ardından kumaşı soğuk suda yıkamalısınız. Elbette bu yöntemi ancak küçük kan lekelerinde uygulayabilirsiniz.

  Ahşap ya da Parkedeki Kan Nasıl Temizlenir?

  Bu tür yüzeylerdeki kan lekesi çoğunlukla su ile ya da uygun yüzey temizleyici ürünlerle çıkarılabilmektedir.

  Saten Çarşaflardaki Kan Nasıl Temizlenir?

  Saten narin bir kumaş olduğu için dikkatli bir şekilde temizlenmelidir. Bu sebeple, özellikle kan henüz taze ise, en iyi temizleme yöntemi tuz ve su ile oluşturulan karışımı uygulamaktır.

  Yataktaki Kan Nasıl Temizlenir?

  Yatağı yıkayamayacağımız gibi uygulanan yöntemin de çok fazla sulu olmaması gerekmektedir. Bu sebeple 2 yemek mısır nişastası, 1 yemek kaşığı tuz ve ¼ yemek kaşığı hidrojen peroksiti karıştırıp elde ettiğimiz macunu kan bulaşmış bölgeye uygulayarak lekeden kurtulabiliriz.

  Jeanlerdeki Kan Nasıl Temizlenir?

  Eğer jeanlerinize bulaşmış kan henüz taze ise soğuk su ile temizlemek yeterli olacaktır. Ancak kuru kanı temizlemek için tuz, amonyak ya da karbonat gibi ürünler kullanılmalıdır.

  İpek Kumaşlardaki Kan Nasıl Temizlenir?

  İpek kumaş çok hassas olduğu için ancak tükürük, tuz ya da bulaşık deterjanı ile temizleyebilirsiniz. Amonyak ya da kimyasal maddeler ile temizlemeye çalışırsanız kumaşa zarar verebilirsiniz.

  Bunları Unutmayın!

  • Kan lekesine ne kadar hızlı müdahale ederseniz temizleme şansınız o kadar fazla olacaktır.

  • Kesinlikle ılık ya da sıcak su kullanmayın. Kullanmanız durumunda leke iyice kumaşa işleyecek ve çıkarması imkânsız hale gelecektir.

  • Eğer lekeyi amonyak ile temizleyecekseniz amonyağı solumamaya dikkat edin!

  • Eğer temizlediğiniz kan sizin değil de bir başkasının kanı ise dikkatli olun. Çünkü kan ile bulaşacak birçok hastalık mevcuttur. Böyle durumlarda kana çıplak elle müdahale etmeyin ve işlem sonrası ellerinizi sıcak sabunlu suyla yıkayın.

  • Henüz yeni oluşmuş bir kan lekesine beyaz sirke de uygulayabilirsiniz. Uygulama sonrası 5-10 dakika bekleyip bir bez ya da havlu ile silebilirsiniz. Eğer leke tam olarak çıkmamış ise işlemi tekrarlayabilirsiniz.

  • Kan lekesinin üzerine uygulayacağınız kola da lekeyi çıkarmada etkili olabilir.
   
Taze Kan Nasıl Temizlenir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. 'Parmaklıklar Ardında' dizisine taze kan!...

  'Parmaklıklar Ardında' dizisine taze kan!...

  parmaklar ardında parmaklıklar ardında oyuncu isimleri parmaklıklar oyuncuları oyuncuları isimleri dilşad bozyiğit ve bebeği 'Parmaklıklar Ardında' dizisinin kadrosuna yeni yıldan itibaren üç başarılı isim daha katılıyor: Altın Portakallı oyuncu Beste Bereket, Neriman Uğur ve Dilşad Bozyiğit.. Parmaklıklar Ardında, kadın mahkumların yaşadıkları sorunları ve cezaevi hayatını gözler önüne...
 2. Kirli Kan Vücutta Nasıl Temizlenir?

  Kirli Kan Vücutta Nasıl Temizlenir?

  kirli kan vücutta nasıl temizlenir kirlenen kan nasıl temizleniyor açıklaması ile ilgili bilgiler burada melekler Kalp vücudumuzun bir nevi motoru gibi görev yapar melekler :) Sürekli kan dolaşımı için çalışan kalp günde ortalama 100 bin kez atar.Evet melekler yanlış okumadınız,tam 100 bin kez :) Kalbimizin motor görevi yaptığı vücudumuzda kanımız sürekli dolaşır.Bu her bir vücut turu sonunda...
 3. Porselen Takımlar Nasıl Temizlenir?

  Porselen Takımlar Nasıl Temizlenir?

  Bu sayfa; Porselen Takımlar Nasıl Temizlenir konusu hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, mutfak eşyaları içinde en sağlıklı materyal şüphesiz porselendir. Sağlıklı olmasının yanında son derece estetik ve zarif görünmesi de tüketicinin porselene daha bir önem vermesine sebep olmuştur. Ancak porselenlerin de son zamanlarda düşük kalitede olanlarının piyasada bulunabildiğini ve...
 4. Karides Nasıl Temizlenir?

  Karides Nasıl Temizlenir?

  karides nasıl ayıklanır, karides temizliği nasıl yapılır Deniz mahsullerinden biri olan karides birçok kişinin sofrasından eksik etmediği ve severek yediği bir üründür. Karides temizliği hakkın da sizlere işinize yarayacak bilgileri sizler için bu yazımız da paylaşıyoruz. Aşağıda ki adımlarla karides temizliğini pratik bir şekil de gerçekleştirebilirsiniz. Karides, deniz mahsulü tüketmeyi...
 5. Ayna nasıl temizlenir ?

  Ayna nasıl temizlenir ?

  ayna temizliği nasıl yapılır,lekeli aynalar nasıl temizlenir,pratik ayna parlatma yöntemleri, Evimizde dekorasyon amaçlı kullandığımız ya da banyomuzda yer alan aynaların kirli ve lekeli olması hem işlevini kaybettirir hem de kötü bir görüntü oluşturur. Aynalar çok sık temizlenmedikleri için zaman zaman ayna temizliği püf noktalarını unutmak gayet mümkündür ve işte biz de bu nedenle ayna...

Sayfayı Paylaş