1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  taze yumurtayı nasıl anlayabiliriz

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  Eve sürekli yumurta alıyoruz her aile gibi ama bunların tazeliğinden hep şüpheleniyorum.Gerçi üstlerinde tarihleri var ama acaba yumurtanın taze olup olmadığı nasıl anlaşılır ?

   
 2. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113
  Yumurta, kuş ve kümes hayvanlarının çoğalmasına yarayan, bu hayvanlar tarafından yumurtlanan beyaz yada hafif kül renginde yuvarlak bir üreme hücresidir. Bizim için en yararlı besin kaynağıdır. İçindeki özdekleri bakımından tam bir besin kaynağı olarak kabul edilir. Yumurtanın akında daha çok su ve protein bulunur. Sarısında biraz su, protein ve bol miktarda yağ vardır. Yumurtanın en yararlı kısmı da sarısıdır.
  Tavuk, hindi, kaz ve ördek yumurtalarından yararlanıyoruz. Bunların içinde en çok kullanılan tavuk yumurtasıdır. Yumurta, vücudumuza olan faydalan bakımından sütten sonra gelir. Yumurta, çiğ olarak içildiği gibi, yemeklerde, pastalarda kullanılır.

  Zayıf ve hasta kişilere çiğ olarak içirildiği gibi, sarısı süte karıştırılarak verilebilir.

  Yumurta, taze iken ne kadar fayda ise, bayat yumurta da çok tehlikelidir. Yumurta alırken tazesini almaya özen göstermek gerekir.

  TAZE YUMURTA NASIL ANLAŞILIR?

  a) Yumurtanın üstü kadife gibidir.

  b) Ele alındığı zaman, bayatına oranla, henüz suyunun bir kısmını kaybetmediği için daha ağırdır.
   
taze yumurtayı nasıl anlayabiliriz konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kehribar taşını nasıl anlayabiliriz

  kehribar taşını nasıl anlayabiliriz

  Az önce kendim için turkuaz taşını sormuştum şimdi de arkadaşımın taşını sormak istiyorum.Kehribar taşı nasıl anlaşılır ? Bilgi verirseniz çok sevineceğiz..
 2. bozuk yumurtayı nasıl anlayabiliriz

  bozuk yumurtayı nasıl anlayabiliriz

  Melekler merhaba.Sormak istediğim bozuk yumurtayı nasıl anlarız? Zehirlenmeyelim, aldığım yumurtayı kırınca biraz tuhaf geldi görüntüsü..
 3. Sahte Balı Nasıl Anlayabilirsiniz?

  Sahte Balı Nasıl Anlayabilirsiniz?

  sahte bal nasıl anlaşılır sahte balı anlamanın yolları Sevgili melekler, son günlerde kamuoyunu fazlasıyla meşgul eden konulardan biri bal. Televizyonlardan yoğun bir şekilde gayet uygun fiyatlarla yapılan bal satışı, sağlık bakanlığını hareklete geçirdi ve pek çok marka sahte bal ürettiği gerekçesiyle cezaya çarptırıldı. Bu durumda da vatandaş hangi marka bala güveneceği konusunda...
 4. GDO'lu Gıdayı Nasıl Anlayabilirsiniz?

  GDO'lu Gıdayı Nasıl Anlayabilirsiniz?

  gdo'lu besinler gdo'lu besin nasıl anlaşılır Sevgili melekler, son yıllarda öne çıkan ve önem gören konulardan biri de gdo'lu besinler. GDO, genetiği değiştirilmiş gıda anlamına geliyor ve bu gıdalar insan vücuduna uzun vadede son derece zararlı. Konya il tarım müdürlüğünde alınan bilgilere göre yapılan araştırmalar şunu gösteriyor ki, gdo'lu besinlerden uzak kalabilmek için öncelikle...
 5. Yumurtanın Taze Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

  Yumurtanın Taze Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

  yumurtanın tazeliği, yumurta taze mi, yumurtanın tazelik testi Sevgili melekler, hepimizin evinde bulunan ve en çok kullanılan malzemelerden birisi olan yumurtanın taze olması sağlık açısından önemlidir. Maketlerdeni kasaptan ya da bakkaldan aldığımız yumurtalar ne kadar taze öğrenmek için evde uygulayabileceğimiz bir pratik bilgi paylaşıyoruz sizlerle... Yumurtaların taze olduğunu...

Sayfayı Paylaş