1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Teknik Analiz ve Temel Analiz

  Konu, 'Para & Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  temel analiz programı temel analiz teknik ve teknik ve Günümüzde finansal piyasa yatırımcılarının alım kararlarını etkileyen başlıca iki analiz yöntemi görülmektedir. Bunlar "Teknik Analiz" ve "Temel Analiz" diye adlandırılan analiz yöntemleridir. Bazı yatırım profesyonelleri sadece bir yönteme inanarak yalnız bu yöntemi kullanırken (hatta daha da ileri gidip diğer sistemi kullananları eleştirirken), bazıları ise her iki yöntemi de analizlerinde kullanıp bunların sonuçlarına göre yatırım kararları almaktadırlar.

  Bu konuda kullanılan benzetmeye de burada yer vermek isteriz. Aslında bir anlamda iki yöntem için de geçerli olan bu benzetme genelde Temel Analiz savunucularının Teknik Analiz’e inananlar için yaptığı bir yorumdur. “Geçmiş bilgileri inceleyerek yatırım yapmak, dikiz aynasından geriye bakarak arabayı ileriye doğru sürmeye çalışmaktır.” Bizce bu sözün anlatmak istediği en önemli ve unutulmaması gereken nokta geçmişin önemi olmasına karşın gerçekten önemli olan gelecektir, çünkü yatırım yapıldığı zaman şirketin geçmişine değil de geleceğine yatırım yaptığımızdır.

  Aslında her iki yöntem de kendi disiplinleri dahilinde geçmiş bilgisini özümseyerek, gelecek için tahminlerde bulunmaya çalışmaktadır. Aralarındaki ana fark; Temel Analiz şirketlerin finansal bilgileri, piyasadaki yeri gibi bilgileri araştırıp değerini tesbit etmeye çalışırken, Teknik Analiz’in fiyat hareketlerini incelemesidir.
  Bu çalışmada Teknik Analiz hakkında çok temel bilgiler yer almakta ve Teknik Analiz’e bir giriş yapılmaktadır. Bu amaçla önce Temel Analiz ile ilgili kısa bilgiler verilecek ardından da Teknik Analiz’e geçilecektir.
   
 2. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Teknik Analiz ve Temel Analiz
  Genel Bilgiler
  Temel Analiz (Fundamental Analysis)
  Temel Analiz ekonomik, endüstriyel, sektörel faktörler ile şirketlerin durumlarını inceleyerek şirketlere bir değer biçmeye ve biçilen bu değeri şirketin piyasa tarafından biçilen değeri ile (şirketin hisse senedi fiyatı) karşılaştırmaya çalışmaktadır. Bunu yapmak için ise makro ve mikro ekonomik göstergeler, şirketin ve bağlı olduğu endüstrinin büyümesi ve gelişmesi gibi tahminler, şirketin geçmiş finansal bilgi istatistikleri gibi bilgileri kullanmaktadır.
  Etkin Piyasa Teorisi (Efficient Market Theory)
  Bu teoriye göre piyasada işlem gören fiyatlar, ilgili oldukları enstrümanla ilgili (hisse senedi, kıymetli metal, emtia vb) bütün haber, enformasyon ve beklentileri içermektedir. Çünkü yatırımcılar ve piyasa profesyonelleri bütün bunları dikkatle inceleyerek bir fiyat belirlemekte ve bu fiyatlardan oluşan piyasa konsensu da bütün bu bilgileri içermektedir. Bu nedenlerden ötürü piyasada boşluklar yakalamak ve sürekli piyasadan iyi getiriler sağlamak mümkün değildir.

  Bu teori bütün bunları dikkate alarak bir fiyatın uzun süre gerçek değerinden yukarı (overpriced/overbought) veya aşağı (underprized/oversold) kalmasını imkansız diye nitelendirmekte ve fiyatların ilgili oldukları enstrümanla ilgili (hisse senedi, kıymetli metal, emtia vb) haber, enformasyon ve beklentilerin belirlediği doğrultuda oluşacağını ifade etmektedir.

  Bu teorinin varsayımlarını aşağıdaki şekilde sıralamak mümkündür:

  1. Yatırımcının temel amacı nihai zenginliğin faydasını maksimize etmektir (ençoklamaktır).
  2. Yatırımcılar risk ve getiri temeline dayalı seçimler yapmaktadırlar.
  3. Yatırımcıların risk ve getiri beklentileri homojendir.
  4. Yatırımcılar birbirinin aynı zaman ufkuna sahiptirler.
  5. Bilgi serbestçe elde edilebilmektedir.


   
 3. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Teknik Analiz ve Temel Analiz
  Teknik Analiz (Technical Analysis)

  Teknik Analiz geçmiş finansal bilgilerin yardımıyla, fiyat oluşumlarını inceleyerek gelecek için fiyatın yönünü tahmin etmeye çalışmaktadır.
  Günümüzde çok yoğun kullanılan Teknik Analiz sadece fiyat (price) ve hacim (volume) grafiklerini incelemek olarak bilinse de, bir hisseye ait geçmiş temel oranlar (rasyolar; hisse başı kar, fiyat/kar vb) ve bunlara bağlı fiyat değişimlerini izleyen Teknik Analiz programları/yöntemleri de mevcuttur.
  Borsada oluşan fiyatların teknik incelemesi dört noktada toplanmaktadır:
  Fiyat Değişikliklerinin İncelenmesi:
  Fiyatların en yüksek, en düşük değerleri ve kapanışları arasındaki farklar veya bu değerlerin önceki günlere göre değişimleri ve bu değişimlerinin yönü grafikler yardımıyla incelenmektedir.
  Zamanın İncelenmesi:
  Grafik skalalarının alt yatay çizgisi incelenen serinin zaman boyutunu yansıtmaktadır. Bu noktada, zaman boyutunu öne çıkaran göstergelerin hazırlanması ve grafikler yardımıyla yatırımcı psikolojisi ve davranış biçiminin hangi aralıklarla tekrarladığı tespit edilmeye çalışılmaktadır.
  Grafikte kullanılacak zaman birimi yapılan araştırmanın niteliğine göre belirlenmekte; eldeki verilerin zamana göre davranışları gözlenerek yatırımcıların davranış biçimleri incelenmekte ve geleceğe yönelik tahminler yapılabilmektedir.


  Miktarın İncelenmesi:
  İşlem miktarları arz ile talep arasındaki gücün ölçüsü olup; fiyatların ne kadar güçle aşağı veya yukarı doğru hareket ettiklerini yansıtmaktadır.
  Yatırımcıların duyguları ve heyecanları trendleri meydana getirmekte ve derinliğin incelenmesi yatırımcıların borsaya bakışlarını vermektedir. Bu aşamada Yükselenler/Düşenler Endeksi, Yükselenlerin/Düşenlerin Miktarı ve/veya Yeni En Yüksek/En Düşükler gibi enstrümanlarla borsanın nabzı ölçülmektedir.
   
 4. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Teknik Analiz ve Temel Analiz

  Tarihçe
  Teknik analizin köklerini, Charles Dow tarafından 1900’lerde geliştirilen ve bugün amerikan piyasasının en önemli göstergelerinden biri sayılan "DJIA - Dow Jones Industrial Average" ın çıkış noktası olan "Dow Theory" de bulmak mümkündür.

  İnsan Faktörü

  Fiyatları belirleyenler insanlardır. Bir alım işleminin gerçekleşmesi için aynı piyasa koşullarında bir takım insanlar satış yaparken, bir takım insanların da alım yapmaya karar vermesi gerekmektedir. Temel Analiz ve Teknik Analiz gibi bilimsel analizlerle elde edilen sonuçlar yatırımcıların bu kararlarını etkilemekte, ancak kararın ana sebebi beklentiler olmaktadır.

  İnsanların duygu ve beklentilerini önceden tahmin etmenin zorlukları, düşünülebilecek her türlü analiz sisteminin tamamen (%100) başarılı olma şansını azaltmaktadır. Bununla beraber fiyatları belirleyen insanların (piyasa profesyonelleri, kurumsal yatırımcılar, spekülatörler, manipulatörler ve her kesimden yatırımcılar) değişik kültür, eğitim, bilgi yapılarına sahip olması bunu daha da zorlaştırmaktadır.
  borsamania.net
   
Teknik Analiz ve Temel Analiz konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Borsada Teknik Analiz

  Borsada Teknik Analiz

  --TEKNİK ANALİZ Teknik analiz, gelecekteki fiyat hareketlerini tahmin edebilmek için, fiyat grafiklerinin yardımıyla piyasa hareketlerinin incelenmesidir. Burada kullanılan "piyasa hareketi" ve "fiyat hareketi" sözcükleri, teknik analizci için gerekli olan iki önemli bilgi kaynağını (fiyat ve işlem hacmini) kapsar. TEKNİK ANALİZİN FELSEFESİ -Teknik analiz 3 ön kabule...
 2. borsada teknik analiz

  borsada teknik analiz

  TEKNİK ANALİZİN FELSEFESİ -Teknik analiz 3 ön kabule dayanır. -Piyasa her şeyi hesaba katar (değerlendirir). -Fiyatlar trendlerle hareket eder. -Geçmiş, kendini tekrarlar. -Yukarıdaki ön kabulleri şimdi tek tek inceleyelim. Piyasa her şeyi Hesaba Katar "Piyasa her şeyi hesaba katar" ifadesi, teknik analizin köşe taşını oluşturur. Bu varsayım, tamamen anlaşılmadıkça ve kabul...
 3. Kadinlar Ve Kİmyasal Analİzİ

  Kadinlar Ve Kİmyasal Analİzİ

  KADINLARIN KIMYASAL ANALIZI > > HAMMADDE GÜVENLIK BILGI FORMU > > Element : Kadın > Sembolü : WO > Atom ağırlığı : 53,6 kg olarak kabul edilmiştir ancak 40 kg'dan >200kg 'a kadar değişik çeşitleri bulunmaktadır. > Bulunduğu yerler : Gezegendeki tüm kırsal ve kentsel alanlar > > Fiziksel özellikleri > 1- Yüzeyi renkli film tabakasıyla kaplıdır. > 2- Değişik...
 4. Sitogenetik ve FISH Analizleri

  Sitogenetik ve FISH Analizleri

  sitogenetik analiz nedir egfr nedir Günümüzde, lösemi hastalarında kanser tipinin belirlenmesi, klinik seyrin önceden tahmin edilebilmesi, tedavisi şeklinin belirlenmesi ve erken aşamadamoleküler sitogenetik (FISH) testler istenmektedir. Bu testler ile hastalardaki translokasyon, inversiyon, delesyon vb. genetik deðiþiklikler saptanabilmektedir. Aşağıda; bu hastalarda uygulanan...
 5. Borsa da TEKNİK ANALİZ

  Borsa da TEKNİK ANALİZ

  borsa grafik analizi borsa grafik analiz analizcisi analizci Eminim aramızda borsayla uğraşan meleklerimiz vardır.Borsa da kullanılan ''teknik analiz'' terimi hakkında bir paylaşım yapmak istedim.Buyrunuz. TEKNİK ANALİZ Teknik analiz gelecekteki fiyat hareketlerini tahmin edebilmek için fiyat grafiklerinin yardımıyla piyasa hareketlerinin incelenmesidir. Burada kullanılan "piyasa...

Sayfayı Paylaş