gebe
 1. SadmiN

  SadmiN ♥ Ölürüm Sana Mavimm ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.517
  Beğenilen Mesajlar:
  1.024
  Ödül Puanları:
  113

  Timoma nedir ? timoma tedavisi

  Konu, 'Hastalık Türleri' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  timoma nedir timektomi nedir timoma hastalığı belirtileri Timoma ve Timik Karsinom

  timoma ve timk karsinoma kanserli hücrelerin timustan köken aldığı hastalıklardır.Timus göğüs kemiğinin hemen altında yerleşmiş küçük bir organdır.Lenfosit adı verilen beyaz kan hücrelerinin kana salınmasını ve infeksiyonla savaşmasını sağlar.Timoma genellikle yavaş büyüyen ve timus haricinde başka dokulara yayılma eğilimi göstermeyen bir tümördür.Timik karsinoma ise tedavisi güç ve yayılma eğilimi olan bir tümördür.Timomalı hastalar genellikle myastenia gravis gibi ek immun sistem sorunları olan hastalardır.
  Eğer aşağıdaki semptomlar mevcutsa doktora başvurulmalıdır:
  - İnatçı öksürük
  - göğüs ağrısı
  - kas güçsüzlüğü
  Eğer bu semptomlar varsa doktor direkt göğüs grafisi ve bilgisayarlı tomografi görmek isteyebilir.
  Prognoz ve tedavi seçeneği kanserin evresine,kanserli hücrelerin tipine ve hastanın genel durumuna bağlıdır
  TEDAVİ

  Bugün kullanılan 3 adet tedavi protokolü vardır: -cerrahi
  -radyoterapi
  -hormon tedavisi
  Cerrahi ile tümörün alınması en çok kullanılan tedavi yöntemidir.
  Myastenia graves(MG) ve timektomi
  MG hastalari doktora genellikle yorgunluk ve bir grup özel kaslarin zayiflamasi sikayetiyle basvurur. MG istemli hareketleri yaptiran her kasi etkileyebilecek bir hastalik oldugundan kimi kaslar özellikle de göz kapaklarini hareket ettirenler; konusma, çigneme, yutkunma, öksürme ve yüz ifadesine yardimci olan kas gruplari en sik etkilenenlerdir.

  Göz kapaklarinda düsme hastalik için çok tipik bir belirti olmakla birlikte; konusmada güçlük çekme, nefes almakta zorlanma, yeme ve içme güçlükleri, sürekli bir yorgunluk hissi de bu tabloya eslik eden bulgular olarak görülebilir.  Kollardaki kaslarda etkilenme her zaman simetrik olmayabilir. Ancak hastalarin çogu saçlarini taramakta, tras olmakta, makyaj yapmakta ya da sampuan ile saçlarini yikamakta oldukça zorlu anlar yasamaktadir. Kavanozlari ya da ilaç kapaklarini açmakta zorlanmalari da tutmayi saglayan kaslardaki zayifligin göstergesidir.

  MG hernekadar agrisiz bir hastalik olarak bilinse de boyun kaslarindaki zayiflamayla bas agrilari ve boyunda kasilmalar gözlemlenebilir.

  Hastalarda yasanabilecek en büyük sorun nefes alip vermemizi saglayan kaslarin etkilenmesiyle olur. Nefes almada ya da öksürmede zorlanan hastalar myastenik kriz adi verilen ve mekanik nefes yardimini gerektiren son derece ciddi sorunlarla karsilasabilirler. Konusma ve yutkunmada zorlanan hastalar bu riske en yakin olanlaridir.

  Hastalarin büyük çogunlugunda kas gruplarindaki zayiflik ve dolayisiyla yorgunlugun sidddeti gün boyunca dalgali bir seyir izler. Sabah saatlerinde çok siddetli olmayan bulgular o kas gruplarinin ilerleyen saatlerde sürekli kullanimlari sonucunda hastaya oldukça zor anlar yasatabilir.

  Hastalik ilerleyici bir karaktere sahip olup erken dönemde yapilacak tedaviler büyük oranda basariya ulasarak bu ilerlemeyi durdurur. Ancak geç kalinan vakalarda özellikle çok ilerlemis dönemlerde çok daha siddetli bir hal alabilir (aktif dönem) ve bu daha sonra bir iyi bir kötü hissedilen ve yorgunluga hala açik olan hale gelir (inaktif dönem) ve daha sonra, 15-20 yil süren vakalarda sabit hale gelerek hastanede uzun süre kalmayi gerektirebilir (patlama dönemi).

  Hastaligin seyrini kötülestiren faktörler arasinda ruhsal gerginlik ve stres durumlari, adet dönemleri, gebelik, sistemik hastaliklar (özellikle de viral solunum yollari hastaliklari) ve nöromusküler (sinir-kas müsterek çalismasiyla ilgili) iletimi azaltan ilaçlarin kullanimi sayilabilir.

  Gerçekte MG için bilinen hiçbir tedavi bulunmamakla bereber hastalarin yasamlarini bu hastalikla birlikte sürdürmelerini saglayabilecek ve her hasta için farkli cevap vermesi söz konusu olan yöntemler mevcuttur.

  Bilinen en yaygin metodlar ; kisa dönemli olarak ilaç uygulamasi, uzun dönemli olarak ilaç uygulamasi, immunoterapiler (bagisiklik düzenleyen yani plasmapheresis veya intravenöz immun globin verilmesi gibi ) ve uzun dönemli immunosupressif (bagisiklik baskilayici) ilaç uygulamalari ile thymectomy (timus bezinin ameliyatla çikartilmasi) dir.
  MG hastalarında timektomi uygulaması tedavi planının çok önemli bir kısmını oluşturur. Çünkü genel olarak hastalığın normal tablosuna ek olarak çıkan bulguların çoğu timomalarca oluşturulmaktadır ve ayrıca her zaman için malign (kötü huylu) tümör olasılığı düşünülmelidir.
  Timektomiye hastadan hastaya faklı yanıtlar alınabilir. En iyi yanıt genelde operasyondan iki ile beş yıl sonra alınabilmektedir. Altmış yaşından sonra hastalıkları tespit edilmiş olanlar için timektomi hiç yanıt vermeyebilir. En iyi yanıt ise hastalıkları erkenden teşhis edilmiş genç hastalarda alınır.
  Önceleri timektomi sadece 25 yaşın altındaki hastalara yapılırdı fakat son zamanlarda yaş sınırı 50' ye yükseltilmiş ve genel bir kural koymaktansa her hastaya özel bir plan uygulanmaya başlanmıştır.
  Timektomi hakkında diğer bir nokta operasyonun tekniğidir. Pekçok cerrah göğüs kemiğini yararak transternal (göğüs kemiği byunca) timektomiyi tercih ederken kimi cerrahlar son zamanlarda goyundan girilen ve transservikal timektomi denilen daha az travmatik olan bir tekniği kullanmaktadır.
  Hangi teknik uygulanırsa uygulansın büyük bir dikkat gerektirmektedir. Hastaların pek çoğunda operasyon sonrasında MG tablosunda gerileme ya da durma gözlenmiştir. Ancak bunun her hastada olmasını beklemek yanlış olacağı gibi bu iyileşme operasyondan aylar sonra bile görülebilir.

  kaynak:kamilkaynak.com

   
 2. CaRiZmA

  CaRiZmA Vip Melek Üye

  Kayıt:
  12 Nisan 2008
  Mesajlar:
  6.487
  Beğenilen Mesajlar:
  43
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Stuttgart/SIVAS
  Cevap: Timoma nedir ? timoma tedavisi

  bak yine yeni biseyler ögrendik
  tsk ederim adminim
   
Timoma nedir ? timoma tedavisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kale Mutfaktan Timo Modeli Sizlerle

  Kale Mutfaktan Timo Modeli Sizlerle

  Kale markasını bir yere yazın meleklerim. Öyle inanılmaz ürünler çıkartmışlar ki gözlerinize inanamayacaksınız. Mobideko.Com sizler için Timo Modelini incelemeye almış. Diğer Modeller ve Ürün Bilgisi İçin TIKLAYINIZ
 2. Su tedavisi nedir?

  Su tedavisi nedir?

  Bu konu; su tedavisi ile ilgili bilgi vermektedir. Meleklerim sizlere bizzat uyguladığım bir bitki banyosu ile ilgili bilgiler sunmak istedim. Malum biz kadınların çoğunlukla hastalıkları durumunda bitkisel öneriler göz önüne alınır. Hep merak etmişimdir neden kadın hastalıkları varda erkek hastalıkları yok diye :D:D Ancak bunun cevabına ulaştım meleklerim kadınlar bir çiçektir ve o...
 3. Hidrosel nedir?Tedavisi nelerdir

  Hidrosel nedir?Tedavisi nelerdir

  Bu konu hidrosel nedir tedavisi nelerdir,su fıtığı nedir hakkında bilgiler vermektedir Halk tabiri ile torbaların şişmesi su toplaması demektir.Erkek çocuklarda yumurtayı saran yapraklar arasında normalden fazla sıvı bulunmasına verilen addır. Fizik muayenede hastanın öksürtülmesi, ıkındırılması ile kasıkta kabaran bir şişlik görülebilir. Kasıkta şişlik şikâyeti ile gelen bazı hastalarda...
 4. Özofajit Nedir? Tedavisi nelerdir

  Özofajit Nedir? Tedavisi nelerdir

  Bu konu; reflü,sindirim sistemi hastlakları hakkında bilgiler vermektedir En sık olarak virüsler, yanlışlıkla veya intihar amacıyla içilen yakıcı maddeler ve ilaçların yemek borusuna lokal tesiriyle ortaya çıkan ağrılı yutma şikayetidir. Bu hastalar sıcak sıvılar, alkol, konsantre meyve suları, yağlı et ve yumurta gibi sıcak ve yağlı besinler aldıktan sonra yutkunmayı hemen takiben göğsün...
 5. Kriyoterapi Tedavisi nedir?

  Kriyoterapi Tedavisi nedir?

  kriyoterapi nedir kriyoterapi tedavisi kriyoterapi hakkında Kriyoterapi tedavisi dondurarak uygulanan bir tedavi şeklidir.Özellikle rahim ağzı yaralar da sıklıkla yapılan bir işlemdir. Kriyoterapi tedavisi hakkın d detaylı bilgi edinmek isteyenler için uzmanlardan derlediğimiz bilgileri sizler için aktarıyoruz. Kriyoterapi ya da yaygın bilinen adı ile dondurma tedavisi anormal dokuları...

Sayfayı Paylaş