1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.559
  Beğenilen Mesajlar:
  2.318
  Ödül Puanları:
  113

  Tinnitus sebebi olabilen Otoskleroz nasıl bir hastalıktır?

  Konu, 'K.B.B Tedavisi' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  otoskleroz ameliyatı stapedektomi ameliyatı otoskleroz olanlar nasıl yapılır izle Cevap 30: Devamlı ve giderek çoğalan bir tinnitusa neden olan Otoskleroz, iç kulağın kemik kısımlarına odaklar halinde oturan bir hastalıktır ve nedeni bilinmez. Hastalarda önce bir kulakta yavaş ilerleyen işitme kaybı oluşur. Çoğu hastada zamanla diğer kulak ta etkilenir. Hastalık otoskleroz odağının yerleştiği yere göre şikayetlere yol açar. Odyogramda görülen İşitme kaybı, %80 hastada iletim türü, %15 hastada karışık, %5 hastada nörosensoriyal türdedir. Ağrı ve akıntı hiç olmaz. Hastalık klinik olarak %20 ihtimalle soyaçekim gösterir. Üzengi (stapes) kemiğinin tabanındaki ses ileten özel eklem, orada biriken kemiksi otoskleroz odaklarıyla sabitleşir ve sesi iletemez.
  Teşh< Konu Resmi..>
  Otoskleroz, hastanın işitme azlığı ile ilgili anlattığı deneyimlerinden tanınabilir. işitmesi yavaş yavaş azalan ve az işiten başka akrabaları da olan bir kişide muhtemelen otoskleroz vardır. Öntanı, işitme ölçümü ile desteklenir. Kesin tanı, kulağın ameliyat esnasında açılması ve otoskleroz odağı yüzünden stapes (üzengi) kemiğinin hareketsizliğinin görülmesi ile konur.
  Tedavi: Otoskleroz için 3 tedavi seçeneği vardır.
  1. Takip: Hafif işitme kayıplarında tedavi gerekli olmayabilir. Bu durumda işitme testleri her yıl yapılmalıdır.
  2. İşitme Cihazı: Bu hastalık için kabul edilebilir bir tedavi yöntemidir. Ameliyat olmamak üstünlüğü vardır. Fakat otoskleroz süreci ilerler ve iç kulağı tutabilir. Hasta işitme cihazını devamlı kullanmak zorunda kalır.
  3. Cerrahi tedavi: Dış kulak yolundan uygulanır. Kulak zarı arka-üst taraftan kaldırılarak öne yatırılır.Stapes (üzengi) kemiğinin dokunmakla kımıldayıp kımıldamadığı kontrol edilir. Sabit ise tedavisi, üzengi kemikciği yerine küçücük bir proaaa takmaktır. (şekil 4). Proaaa, inkus (örs) kemikçiğini iç kulağa birleştirerek sesin iletileceği zinciri tamamlar.
  Bu ameliyatın adı üzengi tabanının kısmen yada tamamen çıkarılmasına göre, stapedotomi ve stapedektomidir. Her kulak hastalıkları uzmanı hekimin yapabildiği incelikli bir ameliyattır. Başarısı %80 den fazladır. Ameliyat olan hastaların %75′inde tinnitus etkilenmez, %8 inde tinnitus yok olur, %16 sında tinnitus artar, %3′ünde tam sağırlık ortaya çıkar. Görüldüğü gibi stapedektomi (ameliyatı) sonucu tinnitusun geçeceğini söylemek zordur. İlk tedavi seçeneği olan ameliyatı kabul etmeyenler işitme cihazından yararlanır.
  Son söz: Otoskleroz hastalığında ameliyat Tinnitus için değil sadece işitme kaybını düzeltmek için yapılır.


   
Tinnitus sebebi olabilen Otoskleroz nasıl bir hastalıktır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sıklıkla Tinnitus sebebi olabilen Presbiakuzi (=Yaşlılık Sağırlığı) nasıl bir hastalı

  Sıklıkla Tinnitus sebebi olabilen Presbiakuzi (=Yaşlılık Sağırlığı) nasıl bir hastalı

  Cevap 32: 18. yüzyılda Avrupada ortalama insan ömrü 38 yaştı. Oysa günümüzde yaşayan 80 yaşını aşmış birçok kişi var. Yaşama koşullarının geliştirilmesi sonucu sağlanan bu yaşlı nufustaki artış, presbiakuzi sorununu giderek büyütmektedir. Yaşlılara en çok sıkıntı veren sorun, işitmedeki bozulma (presbiakuzi) sonucu çevreye ilgi ve bağlantının azalmasıdır. Yaşın, işitme kaybı üzerinde önemli...
 2. topuk dikeni nasıl bir hastalık ?

  topuk dikeni nasıl bir hastalık ?

  Babamda topuk dikeni oluşmuş, aynı şikayetle tedavi olan bir tanıdığımız söyledi. Şimdi babamı doktora götüreceğiz ama ben biraz bilgi sahibi olmak istiyorum, topuk dikleni nedir, tedavisi nasıldır ?
 3. ms hastalığı nasıl bir hastalık

  ms hastalığı nasıl bir hastalık

  Bir sanatçının oğlu da sanırım Msti , adını unuttum şimdi. Bu hastalık hakkında bilgi verebilirmisiniz, ms hastalığı nasıl bir hastalık ?
 4. Larenjit nasıl bir hastalık

  Larenjit nasıl bir hastalık

  Arkadaşlar larenjit diye bir hastalık varmış bilmem duydunuz mu?Bilen varsa yazarmı nasıl bir hastalık bu ?
 5. dişimdeki çürük başka bir hastalığa sebep olabilirmi?

  dişimdeki çürük başka bir hastalığa sebep olabilirmi?

  Bir arkadaşım bir yerde bir yazı okumuş, diş çürüğü kanseri tetikleyebilir diye ödüm koptu söyleyince, sonuçta hepimizde çürük var, hele benim 2 gündür de ağrıyor, bu doğru mudur acaba ? :S

Sayfayı Paylaş