1. nisan

  nisan Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  5 Ocak 2008
  Mesajlar:
  5.165
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  isvicre

  tip fakültelerinde kontenjan artirilacak

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında nisan tarafından paylaşıldı.

  Hekim sıkıntısının giderilmesi için harekete geçen Bakan Akdağ, yıllardır kangren haline gelen ancak geçmiş YÖK yönetimleri yüzünden bir türlü 'vize' alınamayan tıp fakültelerinin kontenjanlarının artırılması ve yeni fakültelerin açılması konusunda yeni YÖK Başkanı ile mutabakata varıldığını açıkladı.
  [​IMG]
  Uzman doktor sıkıntısının, sadece kamudan özel sektöre yaşanan 'göç'ten kaynaklanmadığını vurgulayan Akdağ, sorunun çözümüyle ilgili şu açıklamaları yaptı:

  YÖK BAŞKANI İLE GÖRÜŞTÜM:

  Yeni YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan'ı, göreve başladıktan sonra ziyaret ettim. Orada, yaşadığımız problemleri kendilerine aktardım. O da çok makul yaklaştı. Bizim Sağlık Eğitim Müdürlüğü'ndeki arkadaşlarımızla, YÖK'ün belirleyeceği uzman arkadaşlar ortak bir çalışma yapacaklar.

  DOKTOR ADAYLARINA MÜJDE:

  Yapılacak çalışmayla tıp fakültelerinin kalitesinden ödün vermeden öğrenci kapasitesini artıracağız. Türkiye'de tıp fakültelerinin yıllık kontenjan sayısı en az iki katına çıkması gerekiyor. Şu anda yılda 4 bin 500 tıp fakültesi öğrencisi alınıyor. Bunun en az iki katına çıkarılması gerekiyor. Bu konuya YÖK Başkanı da çok olumlu yaklaşıyor.

  UYGULAMA KOLAYLIĞI:

  İkinci olarak yeni tıp fakültelerinin açılması gerekiyor. Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastanelerimizi yeni kurulacak tıp fakültelerine 'uygulama hastanesi' olarak kullandırmaya hazır olduğumuzu belirtiyoruz. Bu konuda gerekirse YÖK'le ortak protokol yapacağız. Hatta küçük illerde ikinci bir hastane açmadan, kendi hastanemizi onların hizmetine sunacağız.

  100 BİN DOKTOR İHTİYACI VAR:

  Türkiye'de şu anda 100 bin doktor bulunuyor. Oysa bizim hizmetlerimizi sunabilmemiz ve gelecekte yaşanacak olumsuzlukların önüne geçmemiz için 100 bin doktora daha ihtiyacımız var. Bunun için 2023 yılında 100 bin uzman doktor hedefini ortaya koyduk. Bunu yapmak zorundayız.

  5 YIL SONRA HİZMET VERİLEMEZ:

  Bugün bu tedbirleri almazsak, tıp fakültelerinin kontenjanını artırmazsak, yeni fakülteler açmazsak, 5 yıl sonra hizmet veremez bir duruma geleceğiz.

  ÖZELE TEDBİR GELİYOR:

  Bu şekilde gidilirse yalnız kamuda değil, özel sektör de doktor bulamayacak. Bunun için özel sektöre de düzenleme getiriliyor. Bu konuda bir yönetmelik çalışmamız bulunuyor. Özel sektöre de planlama getiriyoruz.

  İSTANBUL'A BİLE DOKTOR YOK:

  Gebze'de yeni bir hastane açtık, doktor bulamadık. İstanbul Bağcılar'da yeni bir hastane açtık, oraya bile doktor getiremedik. Batıda bile çalıştırmak için doktor bulmakta zorluk çekiyoruz. İstanbul'a bile doktor bulamıyorsak varın gerisini siz hesaplayın.
   
tip fakültelerinde kontenjan artirilacak konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. ÖSS'de 24 bin boş kontenjan

  ÖSS'de 24 bin boş kontenjan

  ÖSS'de 24 bin boş kontenjan Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (ÖSS) ek yerleştirme sonucuna göre, lisans programlarında 12 bin 323, ön lisans programlarında ise 11 bin 967 kontenjan boş kaldı. ÖSYM'nin internet sitesinden alınan bilgiye göre, ek yerleştirme öncesinde lisans programlarında 19 bin 116, ön lisans programlarında 50 bin 295 olmak üzere toplam 69 bin 411 kontenjan açığı...
 2. Tipi

  Tipi

  Yazın görülürse sıkıntıdır. Kışın görülürse hayattaki olumlu değişikliklerdir
 3. hangi üniversitede boş kontenjan var

  hangi üniversitede boş kontenjan var

  uludağ üniversitesi boş kontenjan uludağ üniversitesi boş kontenjanlar kontenjanları ek kontenjan ek kontenjanlar öss yerleştirme sonuçlarına göre birçok üniversitede kontenjanlar doldu.... ÖSYM, 2009-ÖSS yerleştirme sonuçlarına göre boş kalan üniversite kontenjanlarını internet sitesinde yayımladı. Buna göre, üniversitelerin 26 bin 643'ü lisans ve 61 bin 959'u önlisans programları olmak...
 4. Eğitim Fakülteleri Kontenjanları

  Eğitim Fakülteleri Kontenjanları

  Eğitim Fakülteleri Kontenjanları hakkında bilgi rica ediyorum şimdiden cevap için bilgi için tşklerimi sunuyorum melek gibi meleklersiniz:)
 5. Eğitim Fakülteleri kapatılıyor mu?

  Eğitim Fakülteleri kapatılıyor mu?

  Eğitim Fakülteleri kapatılıyor mu Merhaba Sevgili Melek'ler, bu yazımızda Eğitim Fakültesi kontenjanları hakkında bilgi edinmek isteyenler için bir araştırma yaptık ve bakın Eğitim Fakülteleri haberleri arasında neler bulduk. Eğitim Fakülteleri kapatılıyor mu? Yükseköğretim Kurulu Genel Kurul toplantısı Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer başkanlığında toplandı.Toplantıda MEB ile YÖK...

Sayfayı Paylaş