Tırnak mantarı neden olur tırnak mantarı nasıl geçer ?

Uzman SühaN

Administrator
Tırnak mantarı neden olur tırnak mantarı nasıl geçer ?
Günümüz de en yaygın görülen efeksiyonlar dan biridir tırnak mantarı. Ayaktaki mantarın tırnağa yerleşmesidir.Tırnak sert olmasına rağmen mantar bu bölgeye yerleşir ve tırnağın genel yapısını bozar. Sadece ayakta değil el tırnağında da görülebilir. Peki tırnak mantarının tedavisi varmıdır,tırnak mantarı nasıl geçer tüm detayları sizlerle paylaşıcaz .

Öncesi Lazerle tırnak mantarı tedavisi , Tırnak mantarı nasıl tedavi edilir adlı konularımızı da incelemenizi öneriyoruz.

Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen tırnak mantarı,kadın erkek herkesin sorunu.Tırnak mantarın dan önce Ayak mantarı hakkında bilgiler verelim.Ayak mantarı ayakta kaşıntı,kabuklanma,kızarıklık yanma koku gibi belirtilerle kendini gösterir.Erken tanı ve tedavi olmaz ise tırnağa yerleşerek tırnak mantarına yol açabilir.Bu yüzden bu belirtiler sizde söz konusu ise mutlaka dermatoloji uzmanına görünmenizi öneriyoruz.Tırnak mantarları kendiliğinden iyleşmez.

El tırnakları için % 80–90, ayak tırnakları için yüzde / tedavi başarıları vardır.Tedaviyle birlikte hijyene dikkat etmelisiniz.Tırnaklarınız her zaman kuru ve kısa olsun.Ayakta veya elde tırnak mantarı var ise ayrı tırnak makası kullanınız.Yoksa bulaşma riski yüksektir.Bunun yanın da ayak tırnak mantarı için elma sirkesi kullanın.Yıkanan temiz tırnaklara pamuk yardımıyla elma sirkesi sürün.Bunun yanın da tırnağın kendini toparlayabilmesi için zeytin yağını pamuk yardımıyla tırnağınıza tatbik edin.

Tırnak mantarı tedavisi uzun sürebilen zahmetli bir süreçtir. Tırnak mantarı sorunu doktora gitmeden evde çözülmeye çalışılmamalıdır.Tedavi edilmeyen mantarlı tırnakların , selülit ve erizipel gibi enfeksiyonlarada yol açtığını hatırlatalım. Ayrıca tırnak mantarı için uzmanların dan derlediğimiz bilgileri de incelemenizi öneriyoruz.
tırnak mantarı.jpgTırnağın mantar enfeksiyonlarının belirtileri nelerdir?
Başlangıçta herhangi bir belirti vermez. Daha sonra tırnaklarda kalınlaşma, renk ve şekillerinde bozulma ve ayakkabı basısına bağlı olarak ağrı başlar. Tırnağın kesilmesi güçleşir. Hasta tırnağın özellikle de el tırnağının görünümü de rahatsız edicidir.

Tırnağın mantar enfeksiyonları neye benzer?
Hasta olan tırnaklar sarımsı beyaz bir renk alırlar, kalınlaşır ve ufalanırlar. Daha seyrek olarak tırnak üzerinde beyaz lekeler ve çizgiler de görülebilir. Mantarlar en çok 1. ve 5. ayak tırnağına yerleşmeyi severler. El tırnaklarında ise birden fazla tırnak hastalanmışsa genellikle aynı elin tırnaklarıdırlar. Tırnak çevresindeki deride kızarıklık, şişlik ve ağrı da alabilir.

Tırnağın mantar enfeksiyonlarına nasıl tanı konulur?
Birçok tırnak hastalığının görünümü başlangıçta mantar hastalığına benzer. Ancak bu hastalıklar mantar ilaçlarıyla düzelmezler. Bu nedenle mantar hastalığının tanısı tedaviye başlamadan önce kesinleştirilmelidir. Bunun için doktorunuz sizin hasta tırnağınızın ufalanan kısmından bir örnek alıp laboratuarda mikroskop altında bakarak veya kültür ortamında üreterek kesin tanı koyacaktır.


Tırnağın mantar enfeksiyonları tedavi edilebilir mi?

Evet, genellikle tedavi edilebilir.

Tırnağın mantar enfeksiyonları nasıl tedavi edilir?

Teşhis kültür ile doğrulanır.

Topikal tedavi (amorolfin tırnak cilası) tırnağın distal ucu ile sınırlı onikomikozda etkili olabilir.

Deforme tırnakların bir ayak hastalıkları uzmanı tarafından uygulanan üre merhemi terapisi tedavi sonuçlarını iyileştirebilir.

Onikomikoz için en etkili tedavi terbinafindir, ancak hastaların sadece yaklaşık olarak yarısı bu ilaç ile tamamen iyileşir. Dozaj ayak tırnakları tedavisi için 3 ile 4 ay boyunca ve el tırnakları tedavisi için 6 ay boyunca 250 mg × 1’dır.

İtrakonazol pulse tedavisi olarak uygulanır: 3 ila 4 ay boyunca her 4 haftada bir hafta boyunca yemeklerde 200 mg × 2.

İtrakonazolun diğer ilaçlar ile etkileşimini göz önünde bulundurulmalı.

Tırnağın mantar enfeksiyonları kendi kendine iyileşmez, mutlaka tedavi edilmesi

gerekmektedir. Tedavi edilmezse yumuşak doku enfeksiyonlarına (selülit, erizipel gibi) sebebiyet verebilir. Tedavinin amacı tırnak mantarından kurtulmaktır. Tırnaklar sonra normal görünümüne kavuşacaktır. Ancak eğer tırnak mantara yakalanmadan önce de anormal yapıda ise tamamen temizlenmesi ve ilk halini alması oldukça zordur.

Tırnağa uygulanan tedaviler nelerdir?
Tırnak üzerine sürülerek uygulanan tedaviler, ağızdan alınan haplara göre çok daha az etkilidir. Anormal tırnağın düzenli olarak tırnak makası veya törpü ile temizlenmesi yardımcı olsa da sürülerek uygulanan tedaviler tek başlarına enfekte tırnağın derindeki kısımlarını iyileştiremezler.


Tırnak Mantarına Bitkisel Çözüm


Çay ağacı yağı, tırnak mantarı tedavisinde oldukça etkili sonuçlar ortaya koymaktadır. Antiseptik ve antifungal özellikleri bulunan çay ağacı yağı enfeksiyon sonucu oluşan mantar tedavisinde başarılı sonuçlar sağlamaktadır.

1 çay kaşığı zeytinyağı
3 damla çay ağacı yağı
Malzemeleri karıştırın ve pamuk yardımı ile tırnak mantarı bulunan bölgeye sürün. 10 dakika kadar pamuğu mantarın üzerinde bekletin ve sürenin sonunda pamuğu alarak bir diş fırçası ile tırnak mantarı olan bölgeyi fırçalayınız. Günde 2 – 3 kez aynı işlemi tekrarlayabilirsiniz. Bu tedaviyi uygulama aşamasında dikkat etmeniz gereken tırnaklarınızın yeterince kısa olmasıdır. Aynı zamanda tırnak altlarında ve etrafında herhangi bir nem bırakmayarak hijyen sağlanmalıdır.

Tırnak Mantarına Bitkisel Yağlarla Çözüm

2 damla kekik yağı,
1 çay kaşığı zeytinyağı
Malzemeleri karıştırıp elde etmiş olduğunuz karışımı mantar bulunan bölgeye uygulayın. Yarım saat kadar bu şekilde beklettikten sonra durulayıp temizleyin. Tırnak diplerindeki nemi iyice aldığınızdan emin olun. Günde 2 kere kullanabilirsiniz. Tırnak mantarında bulunan parazit ve mikropları gidermek için kullanılan kekik yağı tam bir antiseptiktir.


Tırnak Mantarına Doğal Çözüm

1 çay kaşığı beyaz sirke
1 çay kaşığı sarımsak yağı
Sarımsak ve sirkeyi karıştırıp tırnak mantarı bulunan bölgeye sürün. Yağ uygulandıktan sonra mantar olan alanı bandajlayarak sarınız ve en az 2 saat bekletiniz. Her gün uygulayabileceğiniz bu işlem tedavi sonuçlanıncaya kadar tekrarlanabilir. Sarımsak, mantar önleyici özelliği ile tırnak mantarı tedavisinde kullanılmaktadır. Sarımsağı doğrudan da mantarın üzerine sürerek enfeksiyonun yayılmasını önleyebilirsiniz.
 

Melis ank

Aktif Üye
Üye
benim ayak tırnaklarımda da mantar var elma sirkesiyle hergün pamuk yardımıyla temizliyorum ve işe yarıyor. sarı görüntü giderek geçmeye tırnağım canlanmaya başladı
 

HemşireniZ

Aktif Üye
Üye
Tırnak mantarını doğal yöntemlerle geçirmek tamamiyle mümkün değil. Ev usulü yöntemleri uygulamadan önce mutlaka dermotoloğa görünmekte fayda vardır. Tedavi edilmeyen tırnak mantarı diğer tırnaklara bulaşabilir ve kronikleşebilir. Bu da tedaviyi zorlaştırır.
 

HemşireniZ

Aktif Üye
Üye
Ayak mantarı, dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen, kronik ve potansiyel olarak bulaşıcı bir sorundur. Özellikle mantar, tırnaklarınıza yayılırsa, toplumsal yaşamınızda önemli bir etkiye sahip olabilir. Birkaç farklı ayak tirnagı mantarı vardır ve bu nedenle semptomlar, ilerlemeye bağlı olarak biraz farklılık gösterebilir.Ayrıca, bağışıklık sisteminin zorluk çeken bireylerin, ayak tırnağı mantar geliştirme olasılığı daha yüksektir. Aslında yaşlı bireylerin bu durumu geliştirme eğiliminde olma nedenlerinden biridir.Ayak tırnak mantarını tedavi etmek zordur fakat düzenli tedavi ve bakım mantarı bertaraf edicektir..
 
Üst