Tırnak yeme hastalığı nedenleri ve tedavisi

Tırnak yeme hastalığı nedenleri ve tedavisi
Bir çocuktan bir yetişkine, merak, can sıkıntısı, stres alışkanlık gibi çeşitli nedenlerle herkes kendi tırnaklarını kemirebilir.Tırnak yeme ,ısırma her yaştan insanı etkileyen nispeten yaygın bir alışkanlıktır. İnsanların neden tırnaklarını ısırdıklarına dair birçok teori vardır, ancak çoğu kişi çoğu zaman stresten kaynaklandığını ya da çocukluktan kalana bir alışkanlık olabileceğini söylüyor.Tırnak ısırması tipik olarak çocukluk döneminde başlar ve yetişkinliğe devam edebilir ve yan etkiler kozmetikten daha fazla olabilir. Tekrarlanan tırnak ısırması, tırnaklarınızın etrafındaki cildin ağrılı hissetmesini sağlar ve tırnakların çoğalmasını sağlayan dokuya zarar verebilir ve anormal görünümlü tırnaklara neden olabilir. Kronik tırnak ısırması, zararlı bakterileri ve virüsleri ağzınızdan parmaklarınıza ve tırnaklarınızdan yüzünüze ve ağzınıza geçirirken sizi enfeksiyona karşı savunmasız bırakabilir.tırnak yeme hastalığı.jpg


Çoğu tırnak ısırması bilinçsizdir, bu bir kişinin bunu düşünmeden sık sık yaptığı anlamına gelir. Çalışmalara göre, tırnak ısırma işleminin en ciddi sonucu, bakterilerin ağızdan parmaklara geçme şansı olması nedeniyle tırnak yataklarında enfeksiyonlardır.Tırnak ısırma, ellerinizi çirkin görünmesine neden olabilecek kötü bir alışkanlıktır. Tırnaklarınıza, dişlerinize veya diş etlerine kalıcı olarak zarar verebilir.Tırnaklarınızı ısırmayı durdurmak için, onları kısa tutmak için düzenli olarak kesin.Kendinizi olabildiğince sık bir manikür ile tedavi edin.Tırnaklarınızın güzel görünümünden dolayı onları koparmaktan vazgeçebilirsiniz.Tırnaklarınız çok iyi durumda olduğunda, onları bu şekilde tutmaya odaklanmalısınız.Tırnaklarınızı çekici tutmak için para harcamak, onları ısırmanızı daha az olası kılar.


Sağlıklı tırnak nasıl uzatılır ?Tırnak ısırma, başparmak emme, burun çekme , saç büküm veya çekme ve diş gıcırdatma gibi alışkanlıklar çocuklar arasında yaygın olanıdır . Ayrıca yetişkinliğe devam etme olasılığı en yüksek olanıdır.Büyümek, çocukları endişelendirebilir ve bu gerilimlerin ve baskıların birçoğu ebeveynler için görünmezdir.Başka bir deyişle, tırnak ısırma alışkanlığınız çocukken olduğu kadar erken başlamış olabilir. Birçok insan için yetişkinliğe giden bir alışkanlıktır.Tırnak kemirmek sağlıksızdır ve daha sık hastalıklara ve tırnak veya cilt enfeksiyonlarına yol açabilir. Parmaklarınızda veya tırnaklarınızda herhangi bir enfeksiyon belirtisi fark ederseniz, doktorunuza başvurmalısınız. Bir dermatolog, tırnaklarınızı iyileştirmenize ve ilaç veya topikal tedavilerle herhangi bir enfeksiyona karşı savaşmanıza yardımcı olabilir.

Tırnak kemirmenin riskleri


Tırnaklarınızı ısırma risklerinden bazıları şunlardır:


tırnaklarınızın etrafında ciltte ağrı veya enfeksiyon

tırnaklarınızı büyüten dokuya zarar gelmesi

tırnaklarınızın görünümünde çirkinlik

anormal büyüme

daha sık bakteri kaynaklı hastalıklara maruz kalma

tırnak koparmadan dolayı dişlerin zarar görmesi


Tırnak ısırması da tırnak enfeksiyonu riskini artırır. Tırnaklarınızı ısırdığınız zaman, tırnaklarınızın yakınındaki cildin etrafında küçük sıyrıklar meydana gelir.Zararlı bakteriler, maya ve diğer mikroorganizmalar bu sıyrıklar yoluyla girebilir ve böylece enfeksiyon riskini artırabilir.Enfeksiyon tırnaklarınızın etrafında şişlik, kızarıklık ve iltihaplara yol açabilir,Tırnaklarınıza tatlandırıcı tırnak cilası uygulayın: Kullanıma hazır olan bu güvenli, ama korkunç tadım formülü birçok insanın tırnaklarını ısırmasına engel olur.Tetikleyicilerinizi tanımlayın: Bunlar, can sıkıntısı, stres veya anksiyete gibi fiziksel tetikleyiciler olabilir. Sadece ısırmaya eğilimli olduğunuzu bilmek sorunu çözmeye yardımcı olabilir.Bazı insanlar için, tırnak ısırma daha ciddi bir psikolojik veya duygusal problemin belirtisi olabilir. Sürekli tırnaklarınızı kemiriyorsanız mutlaka hekime görünün. . Tırnak ısırma aslında duygusal etkilerin ötesinde size zararlı olabilir. Örneğin… Tırnaklarınız, bakterilerin gelişmesi için ideal bir yerdir ve bu da Salmonella ve E. coli gibi potansiyel olarak patojenik bakterileri içerir .Tırnaklarınızı ısırdığınızda, bu bakteriler ağzınıza ve vücudunuzun geri kalan kısmına kolayca bulaşır ve enfeksiyonlara yol açabilir. Tırnaklarınız aslında parmaklarınızın iki katı kadar kirli olabilir.Sürekli tırnak ısırması da tırnak çevresi cilt yaraları ve kanama yapar, bu da tırnak kusurları ile sonuçlanan tırnakların büyümesini etkileyen dokuların zarar görmesine neden olur. Çocuklar için, her koşulda, ebeveynler sakin ve sabırlı bir şekilde konuşmalı ve açıklamalıdır. Yavaşça onlara tırnaklarını ısırırken karşılaşabilecekleri zararlar hakkında konuşunve bunu yapmaya devam ederse hasta olabileceğini belirtin. Öfke ve ceza sorunu çözmenin yolu değildir. . Çocuk bu durumda daha stresli olabilir.Dahası, çocuklar söylenenlerin tersini yapma eğilimindedirler; Bu nedenle, kuvvet ebeveynlerin çocuklarını eğitmekten kaçınması gereken bir şeydir. Çocuğunuzu bu süreçte övün sevginizi gösterin mümkünse bir ödül sistemi oluşturun. Örneğin, çocuğunuzla ısırma olmadan üstesinden gelmek zorunda kalacağı dönüm noktaları hakkında bir anlaşma yapın. Kotayı tamamladıktan sonra ona küçük bir ödül verin. Bu sayede çocuğunuz baskı altında olmayacaktır; Aksi takdirde, bunu değerli ödüller için eğlenceli bir oyun olarak değerlendirebilir ve bunu yapmak için daha fazla motive olur.


Çocuğunuz tırnak yeme alışkanlığına devam ederse acı ojeyi tırnaklarına sürün. Bu nedenle acı tada sahip ojeısırmadan önce tekrar gözden geçirmesini sağlayacak ve bu sinirsel alışkanlığı yavaş yavaş kırıp geçirecektir. Tırnaklarını kemiren bir yetişkinseniz ve tırnağınızı strsten dolayı kemiriyorsanız stres topu kullanın.Isırmanın nedeni tırnaklarınızın uzun olması ise ısırmak yerine makasla tırnaklarınzı düzeltmeye çalışın.Bu, tırnak ısırmalarını önlemek için en basit ve birincil ipucu ve hem çocuklar hem de yaşlılar için etkili bir yoldur.
Tırnakları kemirmenin için birçok sebebi var. Bunu yapmanın neye ilham verdiğini belirleyerek, alışkanlıkla başa çıkmak için uygun çözümleri bulmak daha uygun olacaktır. Herhangi bir alışkanlığın kırılması zor olabilir; tırnak ısırma istisna değildir. Bu rutini tamamen ortadan kaldırmak için atılganlık ve azim gerekir. Bununla birlikte, bazı durumlarda tırnak ısırma psikolojik bozukluklarla bağlanır.


Sağlıklı bir diyet, genel olarak daha iyi hissetmenize yardımcı olur ve tırnaklarınızın onarılmasına ve büyümesine yardımcı olur. Kalsiyum ve magnezyum açısından zengin yiyecekler yiyin, böylece tırnaklarınız iyileşir ve iyi gelişir. Kişinin tırnaklarını ısırmak istemesinin çoğunun nedeni vücuttaki kalsiyum ve magnezyum eksikliği. Vücudun o malzemeye ihtiyacı var. Yumurta, soya, kepekli tahıllar ve karaciğer tüketin. Elma, salatalık, üzüm, sarımsak, kuşkonmaz ve soğanda bulunan sülfürlü mineraller tırnakların uzamasına yardımcı olur. Bir hobi edinerek ellerinizi meşgul edin. Resim çizin örgü işleyin vs aktivitelerde bulunun.Ellerinizin yanında ağzınızıda meşgu edin . Ağzınıza bir ciklet alın ve çiğneyin.


Dünya çapında milyonlarca insan, sigara bağımlılığı kadar zor olabilen, ancak genellikle nispeten iyi huylu bir alışkanlık olarak göz ardı edilen tırnaklarını ısırmak için kendi kendini yaralayan ve genellikle ağrılı bir bağımlılıktan muzdariptir.Her şeyden önce, kronik tırnak ısırıcısı olmakla ilgili bazı ciddi sağlık riskleri vardır. Çirkin tırnaklara sahip olmanın yanı sıra, sadece parmaklarınızı ağzınıza koyarak enfeksiyon ve hastalıklara yakalayabilirsiniz.Onychophagia, tırnak ısırma alışkanlığının tıbbi terimidir. Kişinin, eylemi veya tırnaklarını ısırma isteğini kontrol edemediği zorlayıcı bir alışkanlık olarak sınıflandırılır.Bazıları sadece kötü bir alışkanlık olarak düşünülebilirken, onikofagusun dürtüsel bir kontrol bozukluğu olduğu düşünülmekte. Fiziksel olarak, tırnak ısırmasına neden olan hasarlar önemli ölçüde artmaktadır. Bir başlangıç olarak, ellerin görünüşü oldukça iyi ve hijyenik olmayacak.Bu alışkanlığın yaratacağı acı da cabası. Davranış tedavisi bu durumda nispeten etkili sayılır. Kişinin tırnak ısırmasını tetikleyen durumların ne olduğunu anlamasına yardımcı olur ve en sonunda, zorlayıcı alışkanlıkları önlemek ve ortadan kaldırmak için başka bir alışkanlık ya da aktivite yaratmaya çalışır.
 
Melis ank

Melis ank

Aktif Üye
Üye
Benim erkek kardeşim tırnaklarını sürekli kemiriyor iki çocuk babası . Çocukluğundan beri onu bu alışkanlıktan vazgeçiremedik. Sadece tırnaklarını değil tırnak kenarında ki etleride kemiriyor. Elinin görüntüsü çok kötü. Tırnak yeme hastalığı ile ilgili bu makalenin linkini ona vereceğim. Umarım bu yazı onu tırnak yemekten caydırır. Bayağı bir zararı varmış. Paylaşım için teşekkür ederim.
 
Üst