1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Topluluk Önünde Konuşmak

  Konu, 'Psikiyatri' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Topluluk içinde konuşmaktan kimimiz çok korkarız, halbuki bazı ipuçlarını, püf noktalarına dikkat ederseniz, bu o kadar da korkulacak bir şey olmaktan çıkar, kimileri dinleyicileri pijamalarıyla hayal etmenizin işe yarayacağını söylerler.. bu da bir fikir, ama biz şunu söylüyoruz: Herkesin enaz sizin kadar gergin olduğunu unutmayın, onlar da sizin gibi birer insan..paniğe kapılmayın, rahat olun, kendinize güvenin..


  1) BASİTLEŞTİRİN

  Dinleyicilerinizi gözünüzde aşırı büyütmeyin, sizin anlatacağınız şeyleri bilseler de, söyleyeceğiniz şeylerin ana noktalarını çıkartın, onların dikkatini sabit tutmaya çalışın.

  Strunk ve White bu konuda şöyle diyorlar: Lüzumsuz sözcükleri atın! Lüzumsuz sözcükler nelerdir? Ana noktanızdan sizi uzaklaştıracak, karmaşık cümlelere yol açacak her şey. Örneğin, Ronald Reagan, Berlin duvarı konusunda, dönemin Sovyet başkanı Gorbaçova " Sayın yoldaş, Genel Sekreter, bu jeopolitik engeli, bu aşılmaz barikat kaldırılmalıdır" demek yerine, sadece "Bay Gorbaçov, şu duvarı yıkın!" dedi.

  2) VURGULAYIN

  Tüm önemli noktaları, tek ve akılda kalıcı bir tema etrafında toplayın, böylece unutulmamasını sağlarsınız. Söylediğiniz her şey dinleyicilerin aklında kalmayacaktır, bunu beklemeyin, kimisi akılda kalacak, kimisi unutulacaktır, ama ortak bir temanız olursa ve sıksık bu temayı vurgular, tekrarlarsanız temayı akıllarında tutacaklardır. Örneğin, Martin Luther King, ırkçılık konusundaki konuşmasındaki cümlelerin çoğu hatırlanmaz ama tek bir cümlesi, ana teması asla unutulmamıştır: "Bir hayalim var".

  3) VÜCUT DİLİNİ KULLANIN

  Sadece kelimeler sıkıcıdır, elinizi, kolunuz, vücut dilinizi de konuşturun, çağımız şov dünyası çağı, yani gösteri çağı. Hareketsiz kalmayın.

  4) DİNLEYİCİLERİ DE İŞE KATIN

  �Ben demek yerine �biz demeyi tercih edin. 2. Dünya Savaşı sırasında Churchill, bunu başarıyla uygulamıştır, konuşmasında sürekli olarak �asla teslim olmayacağız, uçaklarımızı uçuracağız, savaşacağız"..

  5) DİNLEYİCİNİZİ TANIYIN

  Dinleyenleri tanıyıp, anlamalısınız, konuşmanızı yapmadan önce onlarla konuşun, onlardan ipuçları alın, konuşmanızla ilgili olarak onların nabzını yoklamış olursunuz, nelere önem veriyorlar, o noktalara ağırlık verir, önem vermedikleri noktaları atarsınız. Böylece işiniz basitleşir.

  6) �ııı.... ve �eee lere DİKKAT EDİN

  Bunların çok fazla kullanılması konuşmayı berbat eder, genellikle gergin, sinirli olduğumuzda yaparız bunları, mümkünse konuşmanızı önceden teybe alın ve kendinizi dinleyin. Ne kadar hazırlık yaparsanız, gerginliğiniz o kadar azalır.

  7) SES TONUNUZ

  Ne çok bağırarak, ne de zorlukla duyulacak kadar yavaş konuşun. Sesiniz çıksın, konuşurken tekdüze ses tonu kullanmayıp, arada yükseltip, alçaltabilirseniz daha etkileyici olursunuz. Politikacılar bunu çok iyi yaparlar, özellikle dinleyicilerin dikkatlerinin dağıldığını hissettiğiniz an, sesinizi bir an yükseltmek işe yarayacaktır. Çok hızlı da konuşmamalısınız, bu sefer de ne dediğiniz anlaşılmaz, tane tane, herkes tarafından rahatça duyulabilecek şekilde konuşmalısınız.

  8) FIKRALAR

  Ortam ne olursa olsun, yumuşatmak, ilgi çekmek için uygun, kısa bir fıkra her zaman işe yarar, hem sizin gerginliğinizi alır, hem de dinleyiciler sıkılmazlar. Önceden konuya uyan, bir, iki fıkra aklınızda olsun, yeri gelince anlatırsınız. Fıkranızın belden aşağı olmamasına tabii çok dikkat edin.


  Kaynak: DonusumSokagi


   
Topluluk Önünde Konuşmak konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Topluluk önünde iyi konuşmak için neler yapılmalı

  Topluluk önünde iyi konuşmak için neler yapılmalı

  Topluluk önünde konuşmanız gerektiği gerçeğiyle karşılaştığınızda kendinizi hiç çaresiz hissettiniz mi? İlk anda aklınızdan neler geçti? Başınızın döndüğünü, dizlerinizin titrediğini ya da nefes alamadığınızı farkettiğiniz oldu mu? Topluluk önünde konuşma yapmak gerçekten korkulu bir rüya mıdır? İyi bir konuşmacı olmak için nasıl bir yol izlemek gerekir? Topluluk önünde konuşma herkes için...
 2. insan topluluğu

  insan topluluğu

  Ödenmesi gereken kamuya ait borca, zarar ve ziyana, Meydanlara toplanan bilinçsiz kalabalıklar döküntü insanlara, İnsanları toplu halde ağlar görmek onları sevindirecek bir gelişmeye, Toplu halde gülmeleri - ahmaklık ve isyanlarından dolayı- onları üzeceek haber ve gelişmelere delalet eder.
 3. Topluluk önünde konuşmak

  Topluluk önünde konuşmak

  rüyada topluluğa konuşma yapmak rüyada topluluğa konuşmak konuşma yapmak topluluk önünde konuşmak ruyada konusma Topluluk önünde konuşmanız gerektiği gerçeğiyle karşılaştığınızda kendinizi hiç çaresiz hissettiniz mi? İlk anda aklınızdan neler geçti? Başınızın döndüğünü, dizlerinizin titrediğini ya da nefes alamadığınızı farkettiğiniz oldu mu? Topluluk önünde konuşma yapmak gerçekten korkulu...
 4. Topluluk Önünde Konuşma Fobisi Olanlara Tavsiyeler

  Topluluk Önünde Konuşma Fobisi Olanlara Tavsiyeler

  Yapıcı Heyecan: Anlattıklarınızdan keyif almak, o anı zevkle yaşamak ve enerji dolu bir performans sergilemek için yapıcı heyecan duymalısınız. Yani, içinizde varolan enerjiyi dışa çıkarmalı, onun rüzgarıyla ilerlemelisiniz. Bunun yolu da pozitif telkinden geçer. Konuşmanızı hazırladıktan sonra iyice prova yapmanız, sonrasında da ‘bu işi en iyi şekilde başaracağım’ diye kendinize defalarca...
 5. Topluluk Önünde Konuşma Fobinizi Yenebilirsiniz..!

  Topluluk Önünde Konuşma Fobinizi Yenebilirsiniz..!

  Arkadaşlar 2 ay önce resmen hayatım değişti böylesine önemli bir şeyi sizinle de paylaşmak istedim. Ben üniversite öğrencisiyim ve hocalarımız için sunum yapmamız büyük önem taşıyor ama ben sınıfın karşısına geçtiğim anda bir terleme başlıyor ve sesim nerdeyse çıkmıyor denebilirdi :/ Birgün internette gördüğüm TOPLULUK ÖNÜNDE KONUŞMA FOBİNİZİ SADECE 1 GÜNDE YENEBİLİRSİNİZ! reklamı çok...

Sayfayı Paylaş