toprak davası var herkes birbiriyle toprak işine girmeye kalkınca kavga cıkıyor

LaViNYaM

>>>ιкιz αηηєѕι<<<
toprak davası var herkes birbiriyle toprak işine girmeye kalkınca kavga cıkıyor
merhabalar avukat bey sizi online görünce soru soracaktım onu hatırladım şimdi bizim ailede size bahsetmiştim bi toprak davası var herkes birbiriyle toprak işine girmeye kalkınca kavga cıkıyor neyse şuan bir mahkeme sürmekte mahkeme bu mahkemeyi onlardan habersiz takip etmek için netten filan ne aşamada olduğuna bakabiliyormuyuz yani mahkeme numarası filan olmadan isimden bakılırmı acaba ??şimdiden teşekkürler
 
Adalet Bakanlığı, mahkeme kararlarının ve diğer adli işlemlerin SMS yoluyla ilgililerin cep telefonlarına gönderilmesi için AVEA, VODOFONE, TURK TELEKOM ve TURKCELL’le işbirliği protokolü imzalamıştır. Ulusal Yargı Ağı Projesi’nin (UYAP) mobil ayağını teşkil eden UYAP SMS Bilgi Sistemi’yle avukatlar ve vatandaşlar dava açılması, icra takibi başlatılması, duruşma tarihi gibi bilgileri adliyeye gitmeden cep telefonlarına gönderilen kısa mesajlarla öğrenebilmektedir.
Avukatlar ve vatandaşlar sistemden aşağıdaki şekilde yararlanabilmekteler:

[FONT=&amp]●[/FONT] UYAP üzerinden onay süreci tamamlanan ve gönderilmesi uygun görülen işlemlere ilişkin veriler belirlenen içerikle kullanıcıların cep telefonlarına SMS yolu ile iletilmektedir.
[FONT=&amp]●[/FONT] Sistem İlk Bilgilendirme SMS’i ile avukat ve vatandaşlara vekili ya da tarafı oldukları davayla ilgili ilk işlem hakkında somut bilgiler veren mesajlar göndermektedir. Örneğin; “Ankara 28. İcra Müdürlüğünde 2008/15 sayılı dosyasına taraf olarak eklendiniz” veya “ İzmir 1. İdare Mahkemesinin 2008/5 esas sayılı dosyasında YD kararı verilmiştir” şeklindeki bir mesajla ilgili kişiye bilgi verilmektedir. Bu İlk Bilgilendirme SMS’inden ücret alınmamaktadır.
[FONT=&amp]●[/FONT] Kullanıcılar, dilerlerse anlık sorgulama ile istedikleri bilgilere ulaşabilmekte ya da sisteme kaydolarak (abonelik sistemi) dosyalarında yeni bir işlem yapıldığında bu işlem hakkındaki SMS nin kendilerine gelmesini sağlayabilmekteler.
[FONT=&amp]●[/FONT] Avukat ve vatandaşlar Anlık Sorgulama ile herhangi bir abonelik söz konusu olmaksızın, öğrenmek istedikleri dava ya da işlemle ilgili kısa mesajı 4060’a göndererek, sistem tarafından kendilerine gönderilen cevap SMS’i ile bilgi alabilmekteler. Bu durumda ilgili oldukları dava ya da işlemle ilgili bilgiler abonelik söz konusu olmadığı için ancak sorgulama yaptıkça kendilerine gönderilebilmektedir. Bilgi almak için sisteme gönderilen kısa mesaj içeriklerine, Adalet Bakanlığı web sayfasından ( http://www.uyap.gov.tr/sms/icerik/icerik.asp ) ulaşılabilmektedir.
[FONT=&amp]●[/FONT] Kayıtlı Sorgulama ile sisteme kayıt yaptıran avukat ve vatandaşlara ilgili oldukları dava ya da işlemlerle ilgili süreçler hakkında SMS yolu ile sürekli olarak bilgilendirme yapılmaktadır. Avukatlar ayrıca vekil olarak katıldıkları dava ya da işlemlerle ilgili bilgilendirmelerin içerik ve düzeyini Avukat Portalından belirleyebilmektedir. Bu sayede bir dosyada sadece bilirkişi inceleme raporunu bekleyen avukat bu dosyada bilirkişi raporuyla ilgili SMS alırken, başka bir dosyada yargılama süreçlerinin tamamını takip etmek isteyen aynı avukat ilgili dosyada seçtiği tüm süreçlerle ilgili olarak bilgilendirme SMS’i alabilmektedir.

Kaynak: UYAP SMS Bilgi Servisi

------------------------------------------------

Sayın Lavinyam, davada taraf iseniz ilgili dosyanız hakkında bu sistemi kullanarak bilgi alabilirsiniz. e.devlet’te de buna benzer bir uygulama var (https://www.turkiye.gov.tr/). Ayrıca adliye hukuk tevzi bürosuna giderek isimden veya T.C. kimlik numarasından da sorgulama yaptırıp dosyanın hangi mahkemede olduğunu ve esas numarasını öğrenebilirsiniz. Ancak taraf değilseniz dosyayı kalem memuru size göstermeyecektir.

Eğer bir avukatınız var ise 1136 sayılı Kanunun 43. maddesi gereği de avukat veya stajyer, vekâletname olmaksızın dava ve takip dosyalarını inceleyebilir. Bu inceleme isteğinin ilgililerce yerine getirilmesi zorunludur. Vekâletname ibraz etmeyen avukata dosyadaki kağıt veya belgelerin örneği veya fotokopisi verilmez.
 
Son düzenleme:
ben şimdi taraf değilim ama dava benide ilgilendiriyo sms atsam cıkarmı acaba birde ne kadar sürüyo tam olarak bu davalar aşağı yukarı
 
şimdi ben taraf değilim ve duruşma hakkında bi numara bilgi de elimde yok o zaman bilgi alamam heralde sms ile sms sanırım sadece benimle ilgili bi durumu gösteriyor
 
sms ile sadece UYAP sistemine sizin adınız girildiğinde bilgi geliyor. Başka bir anlatımla davada taraf değilseniz ve dolayısıyla o dava ile ilgili adınız UYAP sisteminde girili değilse sms ile bilgi alamazsınız. Ama adliye hukuk tevzi bürosuna giderek isimden veya T.C. kimlik numarasından da sorgulama yaptırıp dosyanın hangi mahkemede olduğunu ve esas numarasını öğrenebilirsiniz.
 
ben şimdi taraf değilim ama dava benide ilgilendiriyo sms atsam cıkarmı acaba birde ne kadar sürüyo tam olarak bu davalar aşağı yukarı

Zannedersem sizin dava miras kalan topraklarla ilgiliydi. Açılacak dava izalei şüyuu davasıdır. İzalei şüyuu (ortaklığın giderilmesi) davası ortak malın paylaşımında tarafların anlaşamaması halinde mahkeme eli ile sorunun çözülmesidir. Bu durumda mal aynen paylaştırılamıyorsa, satılarak bedeli paylaştırılır ve satış bedeli piyasa satış bedelinin altında kalır.

Artırma bedeli taşınmaz için tahmin edilmiş olan kıymetin en az yüzde altmışını bulmak ve satış istiyenin alacağına rüçhanı olan diğer alacaklılar o taşınmaz ile temin edilmişse bu suretle rüçhanı olan alacakların mecmuundan fazla olmak ve bundan başka paraya çevirme ve paylaştırma masraflarına tecavüz etmek şarttır. Bu miktar elde edilmemişse taşınmaz en çok artıranın taahhüdü saklı kalmak üzere artırma ilanında gösterilen müddet sonunda en çok artırana ihale edilir. Şu kadar ki, artırma bedelinin malın tahmin edilen kıymetinin yüzde kırkını bulması ve satış isteyenin alacağına rüçhanı olan alacakların toplamından fazla olması ve bundan başka paraya çevirme ve paylaştırma masraflarını geçmesi lazımdır. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşer.

Bu sebeple tarafların mahkemeye gitmeden anlaşarak bu işi çözmeleri yararlarınadır.
 
Son düzenleme:

Benzer Diğer Konularımız !

M
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
M
M
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
Misafir
M
M
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
M
M
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
M
Geri
Üst