Tremor ( titreme) nedir nasıl tedavi edilir ?

Uzman SühaN

Administrator
Tremor ( titreme) nedir nasıl tedavi edilir ?
Tremor istemsiz, ritmik kas kontraksiyonudur ve vücudun bir veya daha fazla bölümünde titrek hareketlere neden olur. Sıklıkla elleri etkileyen, ancak kollarda, başta, ses tellerinde, gövde ve bacaklarda ortaya çıkabilen yaygın bir hareket bozukluğu. Titreşim aralıklı olabilir veya sabit olabilir. Sporadik olarak (kendi başına) ortaya çıkabilir veya başka bir bozukluğun sonucu olabilir.


tremor.jpeg
Çoğu titreme , ellerde meydana gelir. Bazı insanlarda, titreme, nörolojik bir rahatsızlığın bir belirtisidir veya bazı ilaçların bir yan etkisi olarak görülür . Bununla birlikte, tremorun en yaygın şekli, başka türlü büyük ölçüde sağlıklı insanlarda görülür. Her ne kadar tremor hayati tehlike oluşturmuyorsa da, bazı insanlar için utanç verici olabilir ve günlük görevleri yerine getirmek daha zor hale gelir. Tremor, her yaştan ortaya çıkmasına rağmen, orta yaşlı ve ileri yaştaki erişkinlerde en yaygındır. Bozukluk genellikle erkekleri ve kadınları eşit derecede etkiler.

Titreme nedenleri

Titreme genellikle beyindeki vücuttaki veya eller gibi belli alanlardaki kasları kontrol eden bazı sorunlardan kaynaklanır. Titreme üretebilen nörolojik bozukluklar veya durumlar, multipl skleroz , inme , travmatik beyin hasarı ve beyin sapının veya serebellumun bir bölümünü hasar eden veya yok eden nörodejeneratif hastalıkları içerir. Diğer nedenler, bazı ilaçların ( belirli psikiyatrik bozukluklar için kullanılan amfetaminler, kortikosteroidler ve ilaçlar), alkol bağımlılığı veya yoksunluğu, civa zehirlenmesi , aşırı aktif tiroit gibi sebeplerden kaynaklanır. Bazı tremor biçimleri kalıtsaldır ve ailelerde bulunur; bazıları bilinen bir nedene sahip değildir.Genellikle, titreme, hareketleri kontrol eden beynin derin kısımlarındaki bir sorundan kaynaklanır. Birçok tremor türü bilinen bir nedene sahip değildir, ancak ailelerde kalıtsal ve çalışan bazı formlar vardır.

Titreme kendiliğinden oluşabilir veya aşağıdakileri içeren bir dizi nörolojik rahatsızlığa eşlik eden bir semptom olabilir:

çoklu skleroz
inme
travmatik beyin hasarı
beyindeki parçaları etkileyen nörodejeneratif hastalıklar (örn., Parkinson hastalığı).

Bilinen bazı diğer nedenler şunları içerebilir:

belirli ilaçların (belirli astım ilaçları, amfetaminler, kafein, kortikosteroidler ve bazı psikiyatrik ve nörolojik bozukluklar için kullanılan ilaçlar)
alkol bağımlılığı
civa zehirlenmesi
aşırı aktif tiroid
karaciğer veya böbrek yetmezliği
kaygı veya panik.

Tremorun belirtileri nelerdir?

Stres anları ya da güçlü duyguların, bireyin fiziksel olarak bitkin olduğu ya da belirli duruşlarda ya da belirli hareketlerde bulunduğu zamanlarda bazı tremorlar tetiklenebilir ya da kötüleşebilir.Titreme belirtileri şunları içerebilir:

ellerde, kollarda, başlarda, bacaklarda titreme
titrek ses
yazı yazma veya çizim zorluğu
Bir kaşık gibi alet tutan ve kontrol eden sorunlar.


Titreme herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir ancak orta yaşlı ve yaşlı insanlarda en yaygın olanıdır. Ara sıra, geçici veya aralıklı olabilir. Titreme erkeklerle kadınları eşit derecede etkiliyor.

Tremor nasıl teşhis edilir?

Fiziksel bir muayene sırasında doktor, tremorun öncelikli olarak eylem sırasında veya dinlenme sırasında oluşup oluşmadığını belirleyebilir. Doktor tremor simetrisi, herhangi bir duyusal kayıp, zayıflık veya kas atrofisi veya refleks azalması da kontrol edecektir . Ayrıntılı bir aile geçmişi, tremorun miras olup olmadığını gösterebilir. Kan veya idrar testleri, tiroid işlev bozukluğunu, diğer metabolik nedenleri ve tremor oluşturabilecek belirli kimyasalların anormal seviyelerini tespit edebilir. Bu testler, ilaç etkileşimi, kronik alkolizm veya başka bir durum veya hastalık gibi katkıda bulunan nedenlerin belirlenmesine yardımcı olabilir. Bilgisayarlı tomografi veya manyetik rezonans görüntüleme kullanan tanı görüntüsü , tremorun yapısal bir kusur olup olmadığını veya beynin dejenerasyonunun bir sonucu olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir.Doktor, sinir fonksiyonunu, motor ve duyusal becerileri değerlendirmek için nörolojik bir sınav yapar. Testler, el yazısı zorluğu veya bir alet ya da bardak tutma yeteneği gibi herhangi bir işlev sınırlamasını belirlemek üzere tasarlanmıştır.

Titreme için herhangi bir tedavi var mı?

Çoğu tremor için tedavi yoktur. Uygun tedavi, nedenin doğru teşhisine bağlıdır.Bazı titreme, alttaki durumun tedavisine cevap verir. Örneğin bazı durumlarda psikojenik titreme, hastanın altında yatan psikolojik problemin tedavisi tremorun kaybolmasına neden olabilir. Semptomatik ilaç terapisi çeşitli tremor formları için mevcuttur. Her ne kadar çoğu tremor formuna yönelik bir tedavi mevcut olmasa da, belirtileri yönetmeye yardımcı olmak için tedavi seçenekleri mevcuttur. Bazı durumlarda, bir kişinin belirtileri tedavi gerektirmeyen kadar hafif olabilir. Uygun bir tedaviyi bulmak, nedenin doğru bir şekilde teşhisine bağlıdır. Altta yatan sağlık problemlerinden kaynaklanan titreme bazen iyileştirilebilir veya tedavi ile tamamen ortadan kaldırılabilir. Örneğin, tiroid hiperaktivitesine bağlı titreme, tiroid işlev bozukluğunun tedavisiyle iyileşir veya hatta çözülür (normal duruma döner). Ayrıca, tremor ilaca bağlı ise, tremora neden olan ilacın kesilmesi bu titreme azaltabilir veya ortadan kaldırabilir.
 

Melis ank

Aktif Üye
Üye
Benim kardeşim alkol bağımlısı içmediği zaman öyle bir titriyorki. Eli vücudu .. Onun için endişeleniyorum. Bir dönem alkol tedavisi oldu ve titremesi geçti. Şimdi tekrar alkol almaya başladı ve titreme kendini yine gösterdi. Sanırım titremesi alkol kaynaklı . İnşallah en kısa zamanda bırakırda bu tür problemlere de maruz kalmaz.
 

Uzman SühaN

Administrator
Birçok titreme türü olmakla birlikte, titreme tedavisi görmek isteyen hastaların çoğunluğu esansiyel tremorlardan muzdarip. Tremor, başka bir nörolojik hastalık olan Parkinson hastalığından farklıdır. Titreme, vücudunuz hareket halindeyken en çok fark edilir, örneğin bir içecek içerken , yazarken, veya bir şeyler yerken . Aksine, parkinsonların sarsılmaları dinlenme sırasında daha belirgindir.İnsanlar bazen tremorun Parkinson hastalığının başlangıcı olduğunu düşünüyorlar. İki koşul çok farklıdır..Tremor Parkinson hastalığından daha yaygındır
 
Üst