1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.318
  Beğenilen Mesajlar:
  2.404
  Ödül Puanları:
  113

  Tükenmez Kalem Duvardan Nasıl Çıkar?

  Konu, 'Bilmedikleriniz' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Bütün çocukların istinasız sevdikleri bir oyundur kalem ile nesnelerin üzerini çizmek. Kimi zaman bir duvarı kimi zaman kıyafetlerini kimi zaman ellerini. Çocuklarımızın hayal gücünün özgürce gelişmesi için gerekli olan bu etkinlik eğer onlara gerekli ortamı hazırlamazsak maalesef hüsranla sonuçlanabilir.


  Bu yüzden evinizde onlara özgürce çizip boyaya bilecekleri bir alan yaratın. Bir resim tahtası olabilir bu. Ya da bahçenizin bir duvarı. Şimdi gelelim evimizin duvarlarına bu küçük sevimli canavarların tükenmez kalem ile yaptığı lekelere. Bu lekeleri nasıl çıkaracağız.


  < Konu Resmi..>  Çocuklarımızın hayal güçlerini yaramazlıklarıyla birleştirip duvarlarımıza yada duvar kağıtlarının üzerilerine çizdiği lekeleri çıkarmak için türlü yöntemler ararız. Mesela duvardaki kalem lekelerini çıkarmak için salatalık kullanabiliriz. Salatalıkla duvardaki kalem lekesi nasıl çıkar diyecek olursanız bunun da çok kolay bir yöntemi var; salatalığın kabuğunu duvardaki lekenin üzerine normal silgi kullanır ya da ovalar gibi uygularsak hem lekenin çıktığını hem de duvarın temizlenip parladığına şahit olabiliriz. Duvardaki kalem lekelerini çıkarmak için bir diğer yöntem de normal silgi ile çıkarmaya çalıştıktan sonra çıkaramayıp tekrar üzerinden aynı renkte boyamaktır.  Duvarlardaki tükenmez kalem lekeleri özellikle çocuklu evlerde sıklıkla yaşanan sorunlardan birisi olsa da pratik çözümlerle bunu gidermek mümkündür.


  Çocukların büyüme çağında kalemle duvarları çizmek ya da karalamak en sevdikleri eğlencelerden biridir. Çizmek özellikle 3 - 4 yaşları arasındaki çocuk için bir ihtiyaçtır. Çocuğun eline yeteri kadar çizebileceği kağıt ve kalem verilirse belki daha az ölçüde duvarları çizmesinin önüne geçilebilir; fakat arada sırada bunu yapmaktan hoşnut oldukları da göz ardı edilemez.


  Duvar tükenmez kalemle çizilmişse uygulanması gereken çözümler duvar kaplamasında kullanılan malzemelere göre çeşitlilik gösterir.


  Duvar plastik ya da su bazlı boyalar ile kaplı ise ;


  Islak mendil kullanıp lekenin üzerini ovalayarak temizleyebilirsiniz.

  Nemli bir beze bir miktar karbonat döküp silebilirsiniz.

  Krem veya bulaşık deterjanını nemli bir beze döküp, boyaya çok zarar vermeden temizleyebilirsiniz.

  Bir eldiven kullanarak saf alkol veya amonyak dökülmüş bir parça pamuk ile silebilirsiniz

  Açık renk boyalı duvarlarda suya bir miktar çamaşır suyu dökerek temizleyebilirsiniz. (Bu yöntemi çok zor çıkan tükenmez kalem lekelerinde uygulayın, duvar boyasını aşındırabilir)

  Duvar kağıdı ile kaplı ise;


  Temiz bir nemli beze bir miktar karbonat döküp duvar boyasına zarar vermeyecek şekilde hafifçe ovalayarak temizleyebilirsiniz.

  Bir parça pamuğa aseton ya da kolonya döküp lekeli kısmın üzerine tampon yaparak temizleyebilirsiniz.
   
Tükenmez Kalem Duvardan Nasıl Çıkar? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. tükenmez kalem

  tükenmez kalem

  tükenmez kalem yazısı nasıl silinir Tükenmez Kalem Kalemin tarihi yazınınkinden de eskidir. İlk insanlar sivriltilmiş çakmak taşları ile hayvan kemiklerinin üstüne resim kazırlardı. Türkçeye Arapçadan geçen kalem sözcüğünün kaynağı 'kamış' anlamına gelen eski Yunanca 'kalamos' sözcüğüdür. Mısır, Yunan ve Roma medeniyetlerinde saz ve bambu gibi bitkilerin içi boş saplarından yapılmış kamış...
 2. Tükenmez Kalem Nasıl Çalışır

  Tükenmez Kalem Nasıl Çalışır

  Çoğumuz zannederiz ki, hayatımızın bir parçası olan tükenmez kalem son yılların bir icadıdır. Halbuki tükenmez kalemin ilk modeli 1880 yıllarında ortaya çıkmıştır. NASIL ÇALIŞIR? Tükenmez kalem mürekkep dolu bir tüp ile (genellikle ince plastik bir tüp) bunun ucuna monte edilmiş bir bilyeden oluşur. Bilye kalemin ucundaki sokete sıkıca oturmuştur. Bilye sadece kağıdın üstüne akacak...
 3. Deride tükenmez kalem lekesi

  Deride tükenmez kalem lekesi

  Kızlar benim koltuklar Krem rengi ve tamamen deri. Oğlum yeni yeni yaramazlığa başladı, geçenlerde benim güzel koltuklarımı mavi tükenmez kalemle boydan boya çizmiş. Çok üzüldüm:( herşeyi denedim ama çıkmıyor. Şimdilik bir örtüyle kapatıyorum boyaları. Bu boyalar nasıl çıkacak? Bir bilgisi olan varmı arkadaşlar?
 4. Pilot Kalem Lekesi Nasıl Çıkar

  Pilot Kalem Lekesi Nasıl Çıkar

  Pilot Kalem Lekesi Nasıl Çıkar Selam kızlar oğlum pilot kalem kırdı ve lekesi koltuklarımın üzerinde acaba Pilot Kalem Lekesi Nasıl Çıkar
 5. Deriden tükenmez kalem çiziği nasıl temizlenir ?

  Deriden tükenmez kalem çiziği nasıl temizlenir ?

  Tükenmez kalem facialarını evin her alanında görmeye alışkınız .Küçük yaramaz çocuklarımız tarafından deri koltuklara atılan imzalar çizilen resimler çocuğumuzu mutlu etsede bizler için maalesef can sıkıcı bir durum.Tükenmez kalem lekeleri sadece koltuk ve duvarlarda değil deri ceket ve çantalarda olabiliyor.Peki bu lekeler çıkıyormu çözümü varmı ? Evet varmış tüm detaylar yazımızın devamında...

Sayfayı Paylaş