gebe
 1. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  14.246
  Beğenilen Mesajlar:
  2.181
  Ödül Puanları:
  113

  Tükenmişlik Sendromu Nedir?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  Değişen hayat koşulları ile beraber insanların yaşadığı hastalıklar ve sağlık problemlerinde de önemli farklılıklar olmuştur. Bir insanın çalışamayacak kadar verimsiz hissedip, yataklara düşmesi için illa ki grip, nezle gibi gözle görülür bir hastalık geçirmesi gerekmez.

  Bazı hastalıklar vardır ki, kişinin kendi içinden gelir; daha tarifini, sebebini bilemezken kendini çok ciddi bir sağlık sorununun içerisinde bulmaktadır.


  Bu psikolojik rahatsızlıklardan biri de, dünyada son yıllarda adı sıkça duyulan tükenmişlik sendromudur.  < Konu Resmi..>


  Kişinin kendini aşırı yorgun, mutsuz, hiçbir şeye yetemediğini hissetmesine neden olan bu sorun iş, aile ve özel olmak üzere tüm hayatı olumsuz bir şekilde etkilemektedir.


  Tükenmişlik sendromu yaşayan bir kişi bunu, duygusal çöküş, umutsuzluk, duyarsızlaşma ve en önemlisi azalmış başarma motivasyonu şeklinde yaşamaktadır. Bu motivasyon, ilgi, istek kayıpları ise beraberinde genel bir enerji kaybı ve yorgunluk hissi de getirmektedir.


  Asıl olarak tükenmişlik sendromu; kişinin kendine çok fazla zaman ayıramamasına bağlı olarak ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Psikolojik olarak sağlığı etkileyen bu rahatsızlıkta kişi, çok fazla yorgun, halsiz ve mutsuz hisseder. İşten kaynaklı ortaya çıkabilen bu hastalık aynı zamanda kişinin aile ilişkilerini de olumsuz yönde etkileyebilir, hatta bazı hastaların bir süre bulunduğu ortamdan uzaklaştığı görülür. İşte bu sürecin oluşum ve gelişim dönemi tükenmişlik sendromu olarak adlandırılır. Tükenmişlik sendromu bir çeşit depresyon olarak da tanımlanmaktadır. Bu rahatsızlığın en etkili çözüm yolu ise kişinin kendisine daha çok zaman ayırmasından geçer.


  Tükenmişlik sendromu herhangi bir mesleğe bağlı olarak ortaya çıkan bir hastalık olarak algılanmamalıdır. Bunun yerine bu rahatsızlığın aşırı stresli çalışma koşullarında olan kişilerce daha fazla yaşandığı görülür. Genel olarak hastalığın nedenlerine bakıldığında:


  Aşırı hırslı kişilerde ortaya çıkar.
  Kişi çalıştığı ortamda kendini gerekli hissetmiyorsa ortaya çıkar.
  Kişinin çalıştığı yerde değer gördüğünü düşünmemesi halinde ortaya çıkar.
  Aşırı yorgunluk durumunda ortaya çıkar.
  Bitmeyen çalışma saatleri sonucunda ortaya çıkar.
  Yetersiz ve düzensiz istirahat durumlarında ortaya çıkar.
  Kişi bulunduğu ortamın ya da çalıştığı işin monoton olduğunu düşünüyorsa görülebilir.
  Kişi mesleğini sevmiyorsa ortaya çıkar.
  Kişi çalışma ortamından memnun değilse ortaya çıkar.
  Kişi hak ettiği ve verdiği emeğin karşılığını alamıyorsa ortaya çıkar.
  Kişi aşırı rekabetçi bir ortamda çalışıyorsa ya da kendini sürekli başkalarıyla rekabet halinde görüyorsa ortaya çıkar.


  Tükenmişlik sendromu yukarıdaki nedenlere bağlı olarak ortaya çıkar. Hastalık 4 evrede kendini göstermektedir. Bunlar:


  Birinci evrede kişi çok fazla idealist bir kişilik yapısına sahiptir. Karşılaştığı tüm zorlukları bu şekilde atlatabileceğine inanır ve buna bağlı olarak da her zorlukta kapasitesini daha fazla kullanmaya çalışır. Bu yüzden de hırs artar, yorgunluk üst seviyelere ulaşır. Sürekli kendinden ve kendine ayıracağı zamandan ödün veren kişi daha hastalığı fark etmeden ilerlemesine neden olur. Beklentilerin yükseltilmesi, yaşanacak hayal kırıklıklarının da yükseldiği anlamına gelir.


  İkinci evrede ise bir umutsuzluk hâkim olmaya başlamıştır. Kişi yaptığı çalışmaların işe yaramadığını görür ve eskiden önemsemediği küçük ayrıntılara takılmaya başlar. Bu evrede kişi 1.evrenin aksine daha az çalışma isteğine sahiptir.

  Üçüncü evre tamamen engellenmişlik evresidir. Kişi her ne kadar ortama uyum sağlamaya çalışsa da bunu başaramaz ve kendinden ödün vermeye başlar. Kendini neredeyse dünyadan soyutlayacaktır. Kendini olabildiğince her şeyden geri çeker. Ani öfke krizleri, iştah bozuklukları ortaya çıkabilir.

  Dördüncü ve son evrede ise kişi artık duyarsız ve donuktur. Oluşan olaylar ondan bağımsızdır ve herhangi bir tepki vermemektedir.

   
 2. Moss

  Moss Üye Üye

  Kayıt:
  18 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  450
  Beğenilen Mesajlar:
  12
  Ödül Puanları:
  18
  Şehir:
  istanbul
  sanırım ben buyum
   
Tükenmişlik Sendromu Nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tükenmişlik Sendromu Hakkında Bilgiler

  Tükenmişlik Sendromu Hakkında Bilgiler

  tükenmişlik sendromu nedir tükenmişlik sendromu Sevgili melekler, geçtiğimiz günlerde Muhteşem Yüzyıl dizisinin başrol oyuncularından Meryem Uzerli'nin rahatsızlanmasıyla duyduğumuz tükenmişlik sendromu nedir, hangi durumlarda görülür, tedavisi nasıldır, bu yazımızda sizleri bilgilendirmeye çalışacağız bu yazımızda... Kendinizi sürekli yorgun hissediyor musunuz? Enerjinizin hızla...
 2. Mazhar Alanson da Tükenmişlik Sendromu Kurbanı!

  Mazhar Alanson da Tükenmişlik Sendromu Kurbanı!

  mazhar alanson, mazhar alanson haberleri, mazhar alanson tükenmişlik sendromu Sevgili melekler, Muhteşem Yüzyıl'ın eski Hürrem Sultan'ı Meryem Uzerli'den sonra bu kez usta müzisyen Mazhar Alanson da tükenmişlik sendromuna yakalandı. Ünlü sanatçı, 'Osmanlı Tokadı' dizisinin 20'nci bölümünde yapımcıya gidip "Beni affedin, çok yoruldum, çalışamayacağım" dedi. Yapımcı, durumu...
 3. Tükenmişlik Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

  Tükenmişlik Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

  tükenmişlik sendromu nedir,tükenmişlik sendromu pdf,tükenmişlik sendromu belirtileri,tükenmişlik sendromu ppt,tükenmişlik sendromu tedavisi,tükenmişlik sendromu nasıl tedavi edilir,tükenmişlik sendromuyla nasıl başedilir, Tükenmişlik sendromu; duygusal açıdan tükenme, kimliksizleştirme (depersonalizasyon) eğilimi ile düşük başarı ve yetersizlik hisleri olarak bilinen psikiatrik bir...
 4. Metabolik Sendrom Nedir?

  Metabolik Sendrom Nedir?

  metabolik sendrom belirtileri,metabolik sendrom nedenleri,metabolik sendrom risk grupları,metobilik sendrom tedavisi,metabolik sendrom hakkında bilgiler Metabolik sendromlu kişilerde kalp damar hastalıkları çok sık görülür ve ölüm riski artar. Kan şeker düzeyi diyabet sınırında değilse bile ileride bu hastalığın gelişme riski çok fazladır. Gerekli toplum sağlığı önlemleri ivedilik ile...
 5. Polikistik over sendromu nedir ?

  Polikistik over sendromu nedir ?

  Polikistik over sendromu (POS), üreme çağındaki kadınların % 5- 10’unu etkileyen bir endokrin hastalığıdır. Adet kanaması rahatsızlıklarıyla ilişkisi nedeniyle 1935’te ilk olarak fark edilmiştir. Polikistik over sendromu yumurtalıktaki yüksek miktarda androjenlerle (testosteron gibi erkeklik hormonları) kendini gösterir ve insülin direnciyle bağlantılıdır. Genellikle küçük kistler...

Sayfayı Paylaş