Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Tüm merak ettiklerinizle: Tüp Bebek

  Konu, 'Tüp Bebek Özel Bölüm' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Normalde her kadında, rahmin sağında ve solunda iki adet tüp bulunur. Bu tüpler, sizin yumurtanızla, eşinizin sperminin buluşup, döllenmenin gerçekleştirdiği yerdir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Cem Demirel, “Döllenen yumurtanız burada yaklaşık 4–5 gün beslenir, daha sonra rahminizin içine nakledilir. Takip eden dönemde hamileliğiniz meydana gelir. Tüpleriniz tıkalıysa, ciddi biçimde hasar görmüşse ya da cerrahi olarak alınmışsa, eşinizin spermi ile yumurtanız bir araya gelemez ve dolayısıyla hamileliğiniz gerçekleşmez. İşte böyle bir durumda, tüp bebek tedavisini uygulayabilirsiniz.” diyor.
  IVF ve ICSI

  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Engin Oral: “Tüp bebek uygulamaları yumurta ve spermin vücut dışında laboratuar ortamında döllenip, gelişen embriyonun rahim içine yerleştirilmesi tekniğidir.” diyor ve sözlerine ekliyor: “Tüp bebek uygulamaları içerisinde en sık kullanılan tekniklerin vitro fertilizasyon (IVF, klasik tüp bebek) ve intrasitoplazmik sperm enjeksiyonudur (mikroenjeksiyon, ICSI). Günümüzde ICSI daha sık kullanılmaktadır.”

  Tüp bebek uygulaması gerektiren durumlar

  - Azalmış yumurtalık rezervi.

  - 3–6 kez ovulasyon indüksiyonu ve IUI (yumurtlama takipleri ve aşılama) denemesine rağmen hamile kalamamış çiftler.

  - Tüplerin çift taraflı tıkalı olması durumu.

  - Yumurtalama tembelliği – polikistik yumurtalık hastalığı.

  - Çikolata kisti hastalığı.

  - Ağır erkek faktörü.

  - Açıklanamayan kısırlık.

  - Tekrarlayan gebelik kaybı hikayesi.

  Tüp bebek yönteminin aşamaları

  1. Hormonal ilaçlar ile yumurtalıkların kontrollü şekilde uyarılması,

  2. Yumurta toplanması,

  3. Laboratuar ortamında embriyo gelişimi,

  4. Embriyo transferi ve transfer sonrası rahim iç zarının hormonlarla desteklenmesi oluşturur.

  Yumurtalıkların kontrollü uyarılması

  Tüp bebekte amaç, vücudunuzun kendi ürettiği hormonların düzensiz ve zamansız etkilerini ortadan kaldırmaktır. Bunu başarabilmek için yumurtalık fonksiyonlarınızı beyninizden kontrol eden hipotalamus bezi, GNRH analogları adı verilen bazı ilaçlar ile baskılanır. Ardından kendi kendinize uygulayabileceğiniz günlük iğneler ile yumurtalıklarınızın uyarılması sürecine geçilir. Belirli aralıklarla yumurta kistlerinizin (folikül) gelişimi ve serum estradiol (yumurtalıklarınızın ürettiği kadınlık hormonu) düzeyleriniz kontrol edilerek, ilaç dozunuz ayarlanır. Hedef 19–20 mm çapında, en az iki folikül elde etmektir. Foliküller yeterli büyüklüğe ulaştığında, yaklaşık 10–12 günlük sürenin ardından, yumurtalarınızın son olgunlaşma basamağını tamamlamak üzere HCG enjeksiyonu yapılır. Bu enjeksiyondan ortalama 34–36 saat sonra yumurta toplama işleminiz gerçekleşir.

  Yumurta toplanması

  Yumurta toplanma işlemi, genel anestezi ve steril koşullar altında yapılır. Vajinal ultrasonografinin kılavuzluğu altında, ultrason aletine geçirilen bir iğne ile 10 mm’den büyük tüm foliküllerin (yumurtaları barındıran kesecikler) içine girilerek, folikül sıvısının çekilmesi ile işlem gerçekleşir. İşleme bağlı ciddi komplikasyon nadiren görülür.

  Laboratuar koşullarında embriyo gelişimi

  Toplanan yumurtalarınızın ortalama %20’ si olgun değildir. Olgun yumurta metafaz II olarak adlandırılır. Metafaz II yumurtaları, 4–6 saat içinde döllenmeye (fertilizasyon) hazır hale gelirler. Yumurta hücreleriniz toplandığı esnada, eşiniz de sperm verir. Semende canlı spermin olmadığı durumlarda, sperm ürologlar tarafından cerrahi yollarla elde edilir. Fertilizasyon ya yumurta hücresinin 50–100 bin hareketli sperm hücresi ile uygun koşullarda inkübe edilmesi (IVF) ile gerçekleşir ya da tek seçilmiş spermin, yumurta hücrenizin dış zarından hücre içine, doğrudan enjeksiyon yardımı (mikroenjeksiyon, ICSI) ile gerçekleşir. Fertilizasyon olup olmadığı 18–20 saat sonra kontrol edilir. IVF ve ICSI’de fertilizasyon oranları %70–80’ dır. Fertilize olan yumurtalar, tekrar kültür ortamına konur ve embriyoların bölünmeleri takip edilir.

  Embriyo transferi

  Embriyoların transferi sıklıkla yumurtalarınızın toplanmasını takip eden 3. günde yapılır. Bu dönemde bölünmekte olan embriyo, 6–8 hücreli aşamadadır. Transfer işleminin sorunsuz ve kolay olması, hamilelik başarınızı etkileyecek en önemli faktördür. Özel bir kateter (taşıyıcı çubuk) içinde taşınan embriyo, karnınızdan yapılan ultrasonografi kılavuzluğunda rahim ağzından geçilerek, uterus fundusunuzun yaklaşık 1–2 cm aşağısına bırakılır. Embriyo sırasında anestezi gerekli değildir.

  Rahim iç zarının hormonal desteği (Luteal faz desteği)

  Embriyo transferi sonrasında rahim iç zarınız, büyüyen embriyonun gelişimini desteklemek için progesteron hormonu (ağızdan, vajinal veya kas içi enjeksiyonla uygulanır) ile desteklenir. Hamileliğiniz gerçekleşir ise, bu tedaviye hamileliğinizin 10. haftasına kadar devam edilir. Hamile olup olmadığınız, transferden 12 gün sonra serum B-HCG (kan gebelik testi) düzeyi ile kontrol edilir. Eğer hamileliğiniz gerçekleşmiş ise, 3 hafta sonra ultrasonografi ile hamilelik keseniz değerlendirilir.

  Embriyo dondurulması

  Tüp bebek uygulamalarında embriyo transferi yapıldıktan sonra geride kalan iyi, kaliteli embriyolar, ailenin de izni alındıktan sonra ki uygulamalarda kullanılmak üzere dondurularak saklanır.

  Preimplantasyon genetik tanı (PGT)

  Genetik olarak risk taşıyan hamilelikler amniyosentez (bebeğin içinde bulunduğu sıvıdan örnek alınması), koryon villus biyopsisi (plasentadan doku örneğinin alınması), kordosentez (göbek kordonundan bebeğe ait kan alınması) gibi yöntemlerle incelenerek, tanı koymak mümkündür. 1990’lı yılların başında klinik uygulamaya giren preimplantasyon genetik tanı (PGT) yöntemiyle, günümüzde embriyoların anne rahmine transfer edilmesi döneminden önce genetik yapısını incelemek ve genetik bozukluk taşımayan embriyoların transferi ile sağlıklı bebek sahibi olmak mümkündür.

  PGT yöntemi, özellikle anne yaşının ileri olduğu (37 yaş), 2 veya daha fazla tüp bebek tedavi programına alınmış ve iyi kalitede embriyo transferi yapılmış olmasına rağmen başarılı olunamamış veya gebelik kaybı ile sonuçlanmış çiftlerde başarı şansını arttırmak amacıyla özellikle önerilmektedir.   
Tüm merak ettiklerinizle: Tüp Bebek konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tüp bebekle ilgili merak ettiğiniz herşey

  Tüp bebekle ilgili merak ettiğiniz herşey

  embriyonun tutunması için embriyonun tutunması embriyo ne zaman tutunur embriyo kaç günde tutunur Gittiğiniz tüp bebek merkezinin ruhsatı var mı? Gebelik oranları ne? Sağlık Bakanlığı’nın 2005’in Şubat ayından itibaren çocuğu olmayan ailelere tüp bebek uygulamalarında yüzde yirmi oranında yardım etmesi merkezlere olan talebi artırdı. Ülkemizde halen 56’sı özel olmak üzere 80 tane tüp...
 2. tüp bebek nedir?merak edilen tüm bilgiler...

  tüp bebek nedir?merak edilen tüm bilgiler...

  Halk arasında ''Tüp Bebek'' olarak tanımlanan yöntemle annesinin hamile kalınması sağlanan ve ''Tüp Bebek'' yöntemi ile 1978'de dünyaya gelen Louise Brown sonrasında bu başarıyı takiben üremeye yardımcı tekniklerdeki gelişmeler çığ gibi büyüdü. Önceleri doğal bir siklusda ve laparoskopi eşliğinde (ameliyatla) tek bir yumurta ile şans aranırken, ilaçlarla yumurtalıkların uyarılması ve tedavi...
 3. Tonik hakkında tüm merak ettikleriniz

  Tonik hakkında tüm merak ettikleriniz

  tonik çeşitleri Cilt bakımının ilk başta gelen olayı iyice temizlenmiş bir cilttir iyice temizlenmemiş bir cilt bakımı asla olmaz Bunun içinde tonik kullanmanız gerekiyor peki hangi tonik hangi cilt tipine ve ne şekilde kullanılıyor işte tonik hakkında tüm merak ettiğiniz herşey Bütün gün iyi görünmenize hizmet eden makyajı temizlemek bazen zor gelse de ihmal etmeyin. Cildinize dinlenmesi...
 4. Tüp Bebek İsteyen Anne Adaylarının Merak Ettikleri....

  Tüp Bebek İsteyen Anne Adaylarının Merak Ettikleri....

  Tüp Bebek Tedavisi Tüp Bebek Tedavisinde Merak Edilenler Hamile kalamıyormusunuz? Üzülmeyin Tıp artık çok gelişti ve tüp bebek tedavisi de bunlardan biri...Artık anne baba olmayan kimse kalmayacak Allahın da izniyle meleklerim...Hem de bakıldığında zor gibi görünüyor ama çok zor bir süreç te değil...Sadece sabır biraz...Eminimki anne olduğunuzda da bunların yaşadıklarınızın hepsini...
 5. Tüp Bebek Hakkında Merak Ettiklerim

  Tüp Bebek Hakkında Merak Ettiklerim

  merhaba arkadaşlar daha önce tüp bebek yaptırmış arkadaşlarımın deneyimlerine ihtiyacım var. Tüp bebek yaptırmış arkadaşlarım bana aşama aşama neler yapıldı, nasıl yapıldı, neler yaşadınız hangi tedavi yöntemleri uygulandı hangi hastanede yaptırdınız bunların cevaplarını yazabilir misiniz ?

Sayfayı Paylaş