1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Tunus Tarihi

  Konu, 'Dünya Tarihi' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  tunus tarihi tunusun kıyafetleri tunusun bağımsızlığı tarihi tunus kıyafetleri Mistik bir geçmişe sahip olan Tunus gerek tarihi yapısıyla gerek büyüleyici atmosferiyle gerçekten çok güzel bir yer.Eğer sizde benim gibi mistik bir tarihi geçmişe sahip olan yerleri seviyor ve merak ediyorsanız size Tunus hakkındaki tüm bilgileri veriyorum

  [​IMG]


  Başşehir Tunus 1574 yılına kadar tekrar Hafsi Hanedanlığının elinde kaldı. Bu arada Barbaros Hayreddin Paşa ve Turgut Reis 1556da Gafsayı, 1558de Kayrevanı ele geçirdiler. Tunusun doğu ve güney sahilleri Türklerin eline geçti. CerbeAdası deniz üssü olarak kullanıldı. Barbaros Hayreddin Paşa, İspanyadaki Endülüslü Müslümanlardan 100.000 kadarını kurtararak Kuzey Arfikaya getirdi. Nihayet 1574te Uluç Ali Reis ile Sinan Paşa, Tunus şehrini (Halkul-Vad Kalesini), ele geçirmek suretiyle bütün Tunus, Osmanlı İmparatorluğunun bir eyaleti haline geldi.

  Osmanlı Devleti zamanında Tunus, önceleri Yeniçerilerin desteklediği bir Dayı vasıtasıyla, daha sonra da bir Bey vasıtasıyla yönetilmeye başlandı. İlk beylik sülalesi Birinci Murad Bey tarafından kurulan Muradi sülalesidir (1612-1631). 1710dan sonra Beyler, irsi yoldan tahta çıktılar. Bu arada Fransa, İngiltere, İspanya ve İtalya Tunusta ekonomik faaliyetlerde bulunmaya başladılar. Fransa 1830da Cezayiri işgal ettikten sonra, Tunus ile daha fazla ilgilenmeye başladı.

  Bu sıralarda Osmanlı İmparatorluğu kendi başındaki birçok meseleler yüzünden Tunusa daha fazla yardım edemedi. 1876-1877 Osmanlı-Rus Savaşı da bunu önledi. Tunusta Fransa, İngiltere ve İtalyanın gözü ve çıkarları vardı. 1878de Kıbrısı elde eden İngiltere, Fransanın Tunustaki özel imtiyazlarını tanıdı. Fransa, bazı Tunuslu aşiretlerin (Krumirlerin) Cezayir topraklarına yaptıkları akınları ve bazı toprak taleplerini bahane ederek 1881 yılında Tunusa asker çıkardı.

  12 Mayıs 1881de yapılan Bardo Antlaşmasıyla; Tunus Beyi, dış hükümranlığı, siyasi ve ordu işlerini bir Fransız Genel Valisine bırakıyordu. Tunusun Muher ve güney kesiminde başlayan ayaklanmalar güçlükle bastırıldı. Vali Paul Cambon, yeni bey Ali bin Hüseyine (1882-1902) Marsa Sözleşmesini kabul ettirince (1883), Fransız himayesi resmen kurulmuş oldu.

  Bütün bu olanları Osmanlı İmparatorluğu protesto ederek kabul etmediğini bildirdi. Resmi padişah fermanlarında Tunus Osmanlı eyaleti olarak zikredilmeye devam etti. Fransız himaye rejimi Tunusun bağımsızlığını kazanmasına kadar devam etti (1956). Tunustaki Fransız idaresi 78 yıl sürdü.

  1930larda Habib Burgiba önderliğinde Tunuslular bağımsızlık mücadelesine başladılar. İkinci Dünya Savaşı esnasında Tunus bir savaş alanı oldu. Harpten sonra Burgiba yeni Destur Partisini kurarak bağımsızlık mücadelesine devam etti. Nihayet 1956 yılında Tunus bağımsızlığını kazandı. Bağımsızlığını kazandıktan sonra Tunus Cumhuriyetini ilan eden Burgiba, ilk Tunus Cumhurbaşkanı oldu. Birçok reformlar yaparak laik eğilimli bir rejim kurdu.

  Burgiba, 1965te İsraile karşı yumuşak ve ılımlı davranılması gerektiğini savundu. Fakat bu düşünceleri şiddetle tenkit edildi. 1979da Mısırın Arap Birliğinden çıkarılmasından sonra, Tunus eski bakanlarından Chadli Kılibinin de genel sekreter olmasıyla, Tunus, Arap Birliğinin karargahı oldu.

  Ocak 1980de Libyada eğitim görmüş komandoların Gafsa şehrini ele geçirmeleri, Tunusun Fransa ve ABDden destek istemesine sebep oldu. Olayların yatışmasından sonra başbakanlığa getirilen eski Milli Eğitim Bakanı Muhammed Mzali, siyasi hayatı kısmen olsun liberalleştirdi. Siyasi mahkumların çoğu serbest bırakıldı ve siyasi partiler kanuni olarak tanınmaya başlandı. Bağımsızlıktan beri tek başına iktidarda olan Sosyalist Destur Partisinden başka, Komünist Partisi dahil üç siyasi partiye daha izin verildi.

  Ölünceye kadar Devlet Başkanı seçilen Burgiba, 1987 senesinde sağlık durumu gerekçe gösterilerek devlet başkanlığı görevinden alınarak yerine General Zeynelabidin bin Ali geçti. Bu yönetim değişikliği ülkede belirli bir liberalleşme ve ekonomide köklü yeniliklerin yapılmasına sebep oldu. General Zeynelabidin radikal Müslümanlara karşı büyük tedbirler aldı.

  Bunların desteklediği Nakda Partisinin birçok üyesini hapsettirdi. Bu tutumunu hala sürdürmektedir (1994). 21 Mart 1994te yapılan parlamento ve devlet başkanlığı seçimlerinde Zeynelabidin bin Ali ve partisi oyların %99unu alarak devlet başkanlığına yeniden seçildi. 1982 yılında Lübnandan çıkarılan Filistin Kurtuluş Teşkilatı mensupları ve Lideri YaserArafat Karargahını Tunusa taşıdı. Böylece Tunus, Filistin Kurtuluş Teşkilatının Karargahı oldu.   
Tunus Tarihi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tunus

  Tunus

  Tunus Coğrafi Verileri Konum: Kuzey Afrika'da, Akdeniz kıyısında, Cezayir ile Libya arasında yer alır. Coğrafi konumu: 34 00 Kuzey enlemi, 9 00 Doğu boylamı Haritadaki konumu: Afrika Yüzölçümü: 163,610 km² Sınırları: toplam: 1,424 km sınır komşuları: Cezayir 965 km, Libya 459 km Sahil şeridi: 1,148 km İklimi: Kuzeyde ılıman, güneyde çöl iklimi görülür. Arazi yapısı: Kuzeyde dağlar,...
 2. Tarih

  Tarih

  Rüyada görülen tarihlere çok dikkat etmek gerekir. Bu belirli bir zamanı işaret eder. Ayrıca tarihi oluşturan tüm sayılar ayrı ayrı da yorumlanır.
 3. Tunus Hammamet Turu

  Tunus Hammamet Turu

  tunus hammamet gezilecek yerler tunus gezilecek yerler hammamet 1.GÜN İstanbul - Tunus - Hammamet İstanbul dan Tunus a uçuş, Tunus a varış ve Hammamete transfer. Hammamete varış, otelimize yerleşme. Boş zaman ve akşam yemeği , geceleme otelde.. 2.GÜN Hammamet Otelde kahvaltımızı alıyoruz ve kişisel aktiviteleriniz için boş zaman. İsteyenler ekstra Hammamet - Nabeul turuna katılabilirler. Tur...
 4. Tunus işi lastik yapımı

  Tunus işi lastik yapımı

  tunus işi lastik yapımı tunus işi örgü teknikleri nasıl yapılır lastik yapılışı örgü Burda zinciri çekiyoruz. Çektiğimiz zincirlerden ilmek topluyoruz. Sona geldiğimizde ilk ilmek tek sonra çift Olarak topluyoruz. En başa gelince 1ilmek alıyoruz. Burda ipi elimizle alta indiriyoruz. Daha sonra ip alttayken ilmek içine girip O ipi (alttaki) başına dolayıpçekiyoruz. Gelelim...
 5. Tunus işi

  Tunus işi

  Lütfen tunus çift lastik işini anlayamadım daha açık şekilde anlatabilirmisiniz..lütfen video olsa daha iyi olur..

Sayfayı Paylaş