1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.311
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Tüp Bebek Tedavisi Öncesi Yapılan Serolojik Testler

  Konu, 'Tüp Bebek Merkezleri' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Tüp bebek tedavisine başlamadan önce çiftlere bazı kan tetkikleri yapılır. Çiftlerde olan enfeksiyonlar tanımlanır, bebeğin doğum sonrasında korunması için önlemler alınır. Hepatit B ve kızamıkçık durumları için tedavi öncesi gerekli tetkikler yapılır. Sağlık problemleri olan çiftlere ilk olarak hastalıklarının geçmesi için gerekli tedaviler uygulanır.

  Tüp bebek tedavisine başlamak isteyen çiftlerde öncelikle doktor muayenesi yapılır ve daha sonra tedaviye başlanmasına karar verilmesi üzerine hem anne adayına hem de baba adayına çeşitli serolojik testler uygulanır. Sağlıklı bir bebek elde etmek için yapılacak olan testler arasında HbsAg, anti-Hbs, anti-HCV, anti-HIV(I+II), Rubella lgG, Toxoplazma lgG yer alır.


  < Konu Resmi..>

  GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR AŞAĞIDAKİ LİNKTE

  http://www.meleklermekani.com/forums/gebelik.59/  Yapılan testlerde anne adayında yumurta kalitesi ve yumurta sayısının uygun olmasına, rahim içi yapışıklıklara, tüplerin tıkalı olup olmamasına, tüplerini bağlatmış olmasına, enfeksiyonlara ve rahim şekli bozukluklarına bakılır.

  Erkekte ise yapılan serolojik testlerde sperm sayısına, kalitesine ve spermlerin hareketliliğine bakılır. Yapılan testler sonucunda bebeğin doğum sonrası korumaları için önlemler erkenden alınmış olur.
  Tüp Bebek Tedavisinde Ön Testler ve Ana Testler Nelerdir?
  Tüp bebek tedavisinde kadınlar için; tam kan sayımı, kan grubu, hormon testleri, TSH, serbest T4 ve prolaktin testleri edilir. Mevcut bağışıklık sistemi tanısı için ise AntiHCV, Rubella IgM-IgG, Toxoplasma IgM-IgG, HBsAg ve AntiHBs testleri uygulanır. Erkeklereyse; spermiograf, HBsAG, kan grubu, sarılık taramaları, hormon testleri uygulanır. Genetik testlerde yapılır.

  Normal şekilde çocuk sahibi olamayan çiftler tüp bebek tedavisi sayesinde bebek sahibi olmaya çalışır. Tüp bebek tedavisi için uygun görülen çiftler tedaviye başlamadan önce belirli testlerden geçirilir. Bu şekilde tedavide daha olumlu sonuçlar alınır.
  Bazal hormon testleri: FSH, LH, E2, TSH testlerinin mutlaka yapılması gerekir.

  Rahim içi yapışıklıklar: Rahim içinde yapışıklıkların olması durumunda tespit edilmek için yapılır.

  Transvaginal ultrason: bu uygulama adetin 2. ya da 3.günü yapılır. Bu test sayesinde rahim ve yumurtalık kontrolü yapılır.

  Kadınlara uygulanan diğer testler arasında HIV, Hbs Ag, Anti-HCV, kan testi, rubella IgG, aPTT, PTT, INR, Protein S ve Protein C ve hemogram testi yapılır.

  Tüp bebek tedavisi öncesi erkeklere yapılan laboratuar testler

  Semen analizi: erkekte sperm sayısı ve sperm kalitesi ölçülür.

  Bunun yanı sıra HIV, Hbs Ag, Anti-HCV ve kan grubu testi yapılır. Erkekte uzman hekimin uygun görmesi üzerine ürolojik muayene ve kromozom testi de yapılır.
   
Tüp Bebek Tedavisi Öncesi Yapılan Serolojik Testler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tüp Bebek Öncesi Kadın Ve Erkeklerin Yaptırması Gereken Testler

  Tüp Bebek Öncesi Kadın Ve Erkeklerin Yaptırması Gereken Testler

  tüp bebek öncesi tüp bebek öncesi gereken testler tüp bebek öncesi hangi testler yapılmalı Normal yolla bebek sahibi olamayan çiftlerin başvurduğu en yaygın yöntemlerden biri olan tüp bebek tedavisinden önce kadın ve erkeklerin yaptırması gereken çok önemli test bilgilerini sizler için paylaşıyoruz. Bazı kan tetkiklerini, kültürleri, histerosalpingografiyi (HSG), hormonal incelemeleri,...
 2. Tüp Bebek Tedavisinde Embriyo Transferi Öncesi ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Tüp Bebek Tedavisinde Embriyo Transferi Öncesi ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

  embriyo transferinden önce yapılması gerekenler, embriyo transferinden sonra yapılması gerekenler, embriyo transferi Sevgili melekler, pek çok çiftin başvurduğu tüp bebek tedavisinde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunuyor. Bu hususlardan biri embriyo transferi öncesi ve sonrası nelere dikkat edileceğidir. Bu konuda sizlere yardımcı olmak istiyor ve transfer öncesi-sonrası neler...
 3. Tüp Bebek Tedavisinde Yapılan Testler yapılır?

  Tüp Bebek Tedavisinde Yapılan Testler yapılır?

  tüp bebekte kadına yapılan testler,tüp bebek tedavisinde erkeğe yapılan testler,tüp bebek tedavisi sonrası yapılan testler,tüp bebek tedavisinde hangi testler istenir,tüp bebek tedavisinde yapılıcak testler hakkında bilgiler Yapılacak testler mevcut olan enfenksiyonları veya metabolik durumları gösterebilmekte ise gebelik öncesi ve doğum sonrası bebeğin korunması için gerekli önlemlerin...
 4. Tüp bebek tedavisi öncesi erkek nelere dikkat etmelidir?

  Tüp bebek tedavisi öncesi erkek nelere dikkat etmelidir?

  Günümüzde bu sayının arttırılması ile ilgili bilimsel olarak kanıtlanmış çok etkili bir tedavi olmadığını söylemek gerekir. Öncelikle sperm sayı ve hareket azlığının saptanabilir bir sebebi olup olmadığının araştırılması gerekir. Tüp bebek tedavisi öncesi Eğer görünür hiçbir sebep yoksa da şu tavsiyeler bazı durumlarda yararlı olabilir. İlk olarak erkeklerde sayıyı artırmak amaçlı beslenme...
 5. Tüp bebek tedavisi öncesi uygulanan laboratuar testleri nelerdir?

  Tüp bebek tedavisi öncesi uygulanan laboratuar testleri nelerdir?

  FSH, LH, E2,TSH, PRL ile ihtiyaç duyulur ise DHEAS, Total-Testosteron hormon testlerinin uygulanması tüp bebek tedavisinde başarıyı arttırıcı önemli bir rol oynar. Özellikle bazal (adetin 2. ya da 3. günü) FSH seviyesinin normalden olarak kabul edilen rakamdan fazla (12 ve üzerinde), E2 seviyelerinin 80 pg/ml üzerinde olması “düşük yumurtalık rezervi” ni sorunun tespit edilmesini sağlar....

Sayfayı Paylaş