1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  15.224
  Beğenilen Mesajlar:
  2.284
  Ödül Puanları:
  113

  Tüp bebek tedavisinde cinsiyet seçimi yapılabilirmi?

  Konu, 'Tüp Bebek Merkezleri' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Preimplantasyon Genetik Tanı (PGT) işlemi, Cinsiyet seçimi olarak da bilinen; sağlıklı ve istenilen cinsiyette bebeğe sahip olmak için, özel genetik laboratuvarlarımızda, kromozomal, genetik anomalileri teşhis etme işlemidir. Bu detaylı çalışma gerektiren işlem, embriyolar, anne adayına transfer edilmeden önce yapılmaktadır. PGT yani Cinsiyet Seçimi işlemi, 90’lı yıllarda, özellikle cinsiyet ile aktarılan, genetik hastalıkların önüne geçmek amacıyla kullanılmıştır

  Bebek Merkezi'mizde, doğacak bebeğinizin cinsiyeti önceden görülebildiği gibi, en çok rastlanan genetik hastalıklar da teşhis edilebilmektedir. Dolayısıyla, hastalık taşıyan embriyolar ayrıştırılır ve anne adayına sadece sağlıklı embriyolar transfer edilir.

  Tüp Bebek Merkezi'mizde başarıyla uygulanan Cinsiyet Seçimi işleminin oldukça önemli avantajları bulunmaktadır:

  * Cinsiyet Seçimi işlemi ile, istenilen cinsiyette bebeğe sahip olunabilmesinin yanında, işlem sırasında, genetik kromozomal tarama da gerçekleştirildiğinden, en sık rastlanan genetik hastalıklar taranmakta ve ayrıştırılmaktadır. Dolayısıyla, doğacak bebek bu hastalıkları taşımamaktadır.

  * Sağlıklı, 5. gün embriyosu transfer edildiğinden, diğer tüp bebek uygulamalarına göre, hamilelik oranları daha yüksek olabilmektedir.

  < Konu Resmi..>  TÜP BEBEKLE İLGİLİ KONULAR AŞAĞIDAKİ LİNKTE
  http://www.meleklermekani.com/forums/tup-bebek-merkezleri.983/  PGT ile Cinsiyet Seçimi Aşamaları

  Cinsiyet Seçimi işlemi, Tüp Bebek işlemine çok benzer bir hazırlık süreci gerektirmektedir.

  1. AŞAMA:

  Çiftler, Cinsiyet seçimi ile tüp bebek işlemine karar verdiğinde, kendileriyle, kapsamlı bir görüşme gerçekleştirilir.
  Sürece karar verilmesinin ardından, her tedaviden önce istendiği gibi, çiftlerin bir takım test ve muayenelerden geçmesi istenir.
  Yumurta ve sperm kalitesini olumsuz yönde etkileyecek, alkol, sigara gibi alışkanlıklardan uzak durmaları önerilir.

  2. AŞAMA:

  Cinsiyet seçimi ile tüp bebek işleminin 2. evresinde, adetin 2. ya da 3. gününde, anne adayının yumurtalıkları ve rahim içi, ultrason yardımı ile incelenir.
  Anne adayının mutlaka FSH, LH, E2 ve Prolaktin gibi hormon testleri yaptırılır ve akabinde, yumurta geliştirme ilaçlarına başlanır. Yaklaşık 10-12 gün kullanılan yumurta geliştirici ilaçlar sayesinde, var olan yumurtaları en iyi şekilde büyütüp, geliştirebilmekte, böylece de gebelik şansını arttırmaktayız.
  Yumurtaların boyutları, istenilen büyüklüğe geldiğinde, yumurta çatlatma iğnesini uygulanır.
  Çatlatma iğnesinin uygulanmasının ardından, yaklaşık 36 saat sonra, olgunlaşan yumurtalar, ultrasonografi ile, çok hafif ve kısa süreli aneztesi altında, anne adayına hiçbir acı hissettirilmeden toplanır.

  3. AŞAMA:

  Cinsiyet seçimi işleminin 3. basamağında; anne adayından yumurtaların toplandığı gün, baba adayından da sperm alınarak, dölleme işlemi gerçekleştirilir.

  4. AŞAMA:

  Cinsiyet Seçimi işleminin 4. evresinde, anne ve babadan alınan yumurta ve spermin döllenmesiyle elde edilen ve dölleme işleminin 3. günü yaklaşık 8 hücreli olan embriyolardan, bir ya da iki hücre alınır. Bu hücreler, genetik laboratuvarımızda özel işlemlerden geçirilir ve kromozomal anomaliler açısından incelenir. Analizin ardından, istenilen cinsiyette olan, sağlıklı embriyolar ayrıştırılır.

  5. AŞAMA:

  Cinsiyet Seçimi işleminin son aşaması, transfer aşamasıdır. Dölleme işleminin 5. günü, istenilen cinsiyette ve sağlıklı, en iyi 3 embriyo anne adayının rahmine, acısız ve ağrısız bir şekilde, ultason eşliğinde transfer edilir.

   
  NUTA bunu beğendi.
Tüp bebek tedavisinde cinsiyet seçimi yapılabilirmi? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Şişmanlar tüp bebek tedavisini uygulamasın

  Şişmanlar tüp bebek tedavisini uygulamasın

  şişmanlar tüp bebek tedavisinde sigara Avrupalılar kısırlık tedavisi için başvuran kadınlarda özellikle aradıkları nokta sigara kullanmamaları ve şişman olmamaları bunun için anketler bile açan uzmanların bu tür kadınların alışkanlıkların vazgeçmeden kendilerine kesinlikle başvurmalarını istemiyor... Konuyla ilgili detaylı bilgilere gelince Avrupalı kısırlık uzmanlarının yüzde 40′ı, sigara...
 2. Tüp Bebek Tedavisinin Zararları Varmıdır?

  Tüp Bebek Tedavisinin Zararları Varmıdır?

  bu konu tüp bebek tedavisinin zararları ve yan etkileri hakkında genel bilgilere yer vermektedir. Çiftler evlendikten bir süre sonra bebek sahibi olmak ister. Kimi çift bu isteklerine kısa sürede kavuşurken maalesef bazı çiftler için durum böyle değildir. Uzun bir süre istemelerine rağmen bebek sahibi olamayan çiftler için yöntemlerden biri olan tüp bebek yöntemi son yıllarda evlat sahibi...
 3. Tüp Bebek Tedavisinde Sürekli Yatmalıyım?

  Tüp Bebek Tedavisinde Sürekli Yatmalıyım?

  tüp bebek tedavisinde ne kadar süre uzanmalıyım,tüp bebek tedavisinde ne kadar dinlenmeliyim,tüp bebek tedavisinde ne kadar yatmalıyım,tüp bebek tedavisinde ayakta kalmak zararlımıdır,tüp bebek tedavisinde dinlenme süresi hakkında bilgiler Tüp bebek tedavinizde transferi yapılıp embiryolarınız rahiminize yerleştirildikten sonra Sonra tekrar sizi bir odaya alip bu sefer 40 dakika ile 2 saat...
 4. Tüp bebek tedavisinde nasıl beslenmeli?

  Tüp bebek tedavisinde nasıl beslenmeli?

  tüp bebek tedavisi beslenme önerileri,tüp bebek tedavisindeyim ne yemeliyim,tüp bebek tedavisi sağlıklı embriyo için ne tüketmeliyim,tüp bebek tedavisinde beslenme nasıl olmalı,tüp bebek tedavisi hakkında bilgiler Anne olmayı planlayan bütün kadınların gebeliklerinin sağlıklı geçmesi için gebelikten önce ve gebelik esnasında düzenli bir beslenme planı uygulamaları oldukça önem teşkil eder....
 5. Tüp bebek tedavisinde yapay rahim

  Tüp bebek tedavisinde yapay rahim

  tüp bebek tedavisi yapay rahim nedir,tüp bebek tedavisinde yapah rahimle hamile kalanlar,tüp bebek tedavisi yapah rahimle gebelik olasılığı,tüp bebek ve yapay rahim hakkında bilgiler Tüp bebek tedavileri; kısırlık durumlarında başvurulan ve olumlu sonuçlanabilen tedavi şekilleridir. Bazı bünyelerde birçok deneme olsa bile tüp bebek yöntemi ile de gebe kalınması mümkün olmamaktadır....

Sayfayı Paylaş