1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Tüp Bebek tedavisinde Şansınız ne kadar?

  Konu, 'Tüp Bebek Merkezleri' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Bu konu;tüp bebek tedavisi,tüp bebek tedavisinde başarı oranı hakkında bilgiler vermektedir
  Çiftlerin büyük çoğunluğu tüp bebek tedavisini maddi manevi oldukça yorucu ve hatta yıpratıcı bir süreç olarak tanımlamaktadırlar. Tüp bebek tedavisinin başarısı tedavi sonrasında gebeliğin oluşması ve sağlıklı bir doğumla sonuçlanmasıdır.Ancak, sizin başarınızı sadece ve sadece sizin özellikleriniz belirler. Bireysel bir çiftin başarı şansı o çifte ait kısırlık sebebi, yaş ve yaşam tarzı gibi bir dizi faktöre bağlıdır.Ayrıca hem tedavi sırasında hem de sonrasında gebelik şansını artırıcı ek uygulamaların da yapılması mevcut şansını artıracaktır.

  < Konu Resmi..>  Tüp bebek tedavisinin başarısı, tedavinin bitiminden 9 ay sonra canlı ve sağlıklı bir bebekle evinize dönebilmenizdir. Tüp bebek tedavisi ile şansınızın ne kadar olabileceği size anlatılırken canlı bir doğuma ulaşma şansınızın ne olacağını söylemek gerekmektedir. Tüp bebek merkezleri bazen başarı oranlarını duyururken tedavi sonrası kanda ölçülen gebelik testinin yüksekliğini temel alırlar. Ancak, kanda gebelik testinin yükselmesi her zaman bu gebeliğin doğum aşamasına kadar gideceğini göstermez.


  Bazı durumlarda kanda gebelik testinin yükselmesine rağmen gebelik kesesi hiçbir zaman ultrasonografide tespit edilmeyebilir ve takiben de kandaki gebelik testi giderek düşer ve kaybolur (biyokimyasal gebelik). Ya da gebelik kesesi gözlense bile içinde kalp atımı olan bir bebek gelişmeyebilir.


  Bu nedenlerle tüp bebek tedavisi ile başarılı olabilme şansını değerlendirirken ve bu konudaki yayınları okurken her başlanan tedavi denemesinden kaçının canlı doğum ile sonuçlanacağının dikkate alınması daha doğru ve gerçekçi bir yaklaşımdır.


  2000 yılında A.B.D’de gerçekleştirilen tüp bebek uygulamalarında embriyo transferi başına elde edilen gebelik oranlarının kadın yaşına göre karşılaştırılması:


  Kadın yaşı Gebelik oranı (%)
  < 35 44.2
  35-37 39.8
  38-40 32.4
  41-42 22.6
  >42 13.1
  TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE BAŞARIYI ETKİLEYEN FAKTÖRLER NELERDİR?


  • Kadının yaşı: Erkek faktörü de dahil olmak üzere tüp bebek uygulamasını gerektiren tüm durumlarda başarıyı etkileyen en önemli faktörlerden birisi kadın yaşıdır. Çift, yıllar boyunca erkekteki problem nedeniyle gebe kalamamış olabilir, fakat tüp bebek tedavisine başlanıldığında artık kadın yaşının önemi ortaya çıkar.
  • Kadının yumurtalık rezervi (kapasitesi): Tüp bebek tedavisine başlamadan önce, çeşitli hormonal ve ultrasonografik incelemeler ile belirlenen bu durum tedavi sonucuna etki yapabilir.
  • Tüp bebek uygulamasını gerekli kılan infertilite nedeni: Çeşitli çalışmalar, tüp bebek tedavisindeki başarı şansının, çiftin çocuk sahibi olmasını engelleyen probleme göre farklılık gösterdiğini ortaya koymuştur.
  • Erkek ve kadın üreme hücrelerinin kalitesi.
  • Tüp bebek tedavi sürecinde, kadının kontrollü yumurtalık uyarımının optimal yürütülmesi.
  • Tüp bebek laboratuvarının kalitesi ve yeterliliği.
  • Daha önce gerçekleştirilen başarısız tüp bebek uygulamalarının sayısı: Çalışmalar göstermektedir ki deneyimli merkezlerde yapılan ilk dört uygulamadaki başarı şansı her bir uygulama için aynı kalmakta, dördüncü uygulamadan sonra başarılı sonuç alma ihtimali ise düşüş göstermektedir.


  Deneyimli ellerde ve bazı uygun hasta gruplarında uygulama başına çiftin gebe kalma ihtimali % 50-60’lara kadar çıkar. Üç uygulama sonrası bir çiftin gebeliğe ulaşma şansı % 75-80’lere dek ulaşabilir. Sağlıklı bir çiftin her ay ki gebe kalma şansının % 20’ler civarında olduğunu düşünürsek bu oldukça iyi bir başarı fırsatıdır.


   
 2. selingundogu

  selingundogu Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  22 Ağustos 2013
  Mesajlar:
  6
  Beğenilen Mesajlar:
  3
  Ödül Puanları:
  3
  Merhaba arkadaşlar, aranıza yeni katıldım, tecrübelerinizden faydalanmak istiyorum,
  Tüp bebek yöntemi ile hamile kalmak istiyorum, merkez konusunda araştırma aşamasındayım, yakın bir arkadaşım Eurofertil merkezinden bahsetti, memnun kalmış çok övüyor ama elimde bir iki seçenek daha olsun istiyorum, hızlı karar vermek istemiyorum, siz duydunuz mu eurofertili? ya da istanbulda önereceğiniz farklı bir yer var mı? teşekkürler şimdiden
   
 3. leyla bilgin

  leyla bilgin Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Ekim 2014
  Mesajlar:
  1
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Ben Ankada Tüp Bebek merkezindeki Gökhan hocaya gittim menmun kaldım ama . İstanbul'da Halit Fırat Erden i tavsiye etmişlerdi.
   
 4. derya fırat

  derya fırat Forum Okuru

  kesinlikle ankada tüp bebek merkezini tercih edin.hem personel ve dr çok ilgili hem başarılı bir merkez üstelik maddi kaygıları yok.benim kuzenlerim hamile kaldılar çok memnunlar.ben de tedavimi ankada tüp bebekte yaptıracağım..
   
Tüp Bebek tedavisinde Şansınız ne kadar? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tüp Bebek İle Ne Kadar Şansınız Var?

  Tüp Bebek İle Ne Kadar Şansınız Var?

  Tüp bebek tedavisinin başarısı, tedavinin bitiminden 9 ay sonra canlı ve sağlıklı bir bebekle evinize dönebilmenizdir. Tüp bebek tedavisi ile şansınızın ne kadar olabileceği size anlatılırken canlı bir doğuma ulaşma şansınızın ne olacağını söylemek gerekmektedir. Tüp bebek merkezleri bazen başarı oranlarını duyururken tedavi sonrası kanda ölçülen gebelik testinin yüksekliğini temel alırlar....
 2. Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Şansınız

  Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Şansınız

  Tüp bebek tedavisi çok değişik nedenlerden dolayı yapıldığı için gebelik elde edilmesini etkileyen pek çok faktör de mevcuttur. Daha önce bahsedildiği gibi özellikle: Kadının yaşı Uzun evlilik süresi Erkek spermi ile ilgili bazı faktörler. Ör: azospermi, varikosel, oligosperm, immotil sperm Hormonal faktörler Üreme organları dışında bazı özel hastalıklar...
 3. Tüp bebek maliyeti ne kadar

  Tüp bebek maliyeti ne kadar

  Tüp bebek maliyeti ne kadar ? Yıllarca uğraş verdim ve şimdi tüp bebek için karar verdim acaba Tüp bebek maliyeti ne kadar lütfen bilgisi olanlar yazsın
 4. Tüp Bebek Tedavisinde İlaç Masrafları Ne Kadar Tutuyor?

  Tüp Bebek Tedavisinde İlaç Masrafları Ne Kadar Tutuyor?

  tüp bebek tedavisi, tüp bebek tedavisinde ilaç fiyatları, tüp bebek ilaç fiyatları Sevgili melekler, bebek sahibi olamayan çiftlerin başvurduğu yöntemlerden birisi olan tüp bebek tedavisinde tedavi masrafları hayli tutuyor. Doktor ve hastane için yapılan ödemeler dışında bir de ilaç masrafları yekün teşkil ediyor. Tüp bebek tedavisi düşünenler için 2014 tüp bebek ilaç fiyatları hakkında...
 5. İlaçsız tüp bebek maliyeti ne kadardır?

  İlaçsız tüp bebek maliyeti ne kadardır?

  ilaçsız tüp bebek nedir,ilaçsız tüp bebek nasıl yapılır,ilaçsız tüp bebek yaptıranlar,ilaçsız tüp bebek maliyeti hakkında bilgiler İkinci aşama uygulanmadığı için ilaçsız tüp bebek uygulaması daha kısa sürer, ortalama 10 gün alır. Normal ilaçlı uygulanan tüp bebek tedavisi ortalama bir ay kadar sürmektedir. İlaçsız tüp bebek maliyeti: Tüp bebek tedavisinde kullanılan yumurtalıkları uyarıcı...

Sayfayı Paylaş