1. nisan

  nisan Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  5 Ocak 2008
  Mesajlar:
  5.165
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  isvicre

  Türk halkının %23'ü hiç diş hekimine gitmemiş

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında nisan tarafından paylaşıldı.

  Toplumun ağız kanseri konusundaki farkındalığının saptanması amacıyla yapılan araştırmaya katılanların yüzde 23'ünün hiç diş hekimine gitmediğini, yüzde 33' ünün 2 yılda bir ya da daha seyrek, yüzde 24'ünün yılda bir diş hekimine göründüğünü ortaya koydu. [​IMG]18-19 Nisan tarihlerinde Gazi Üniversitesinde düzenlenen Ağız Kanserleri I. Ulusal Sempozyumu'nda sunulan, Nielsen Omnibus tarafından 16-64 yaşları arasındaki bin 216 kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre, Türkiye'de diş hekimine gitme sıklığı oldukça az.
  Araştırmaya katılanların yüzde 23'ünün hiç diş hekimine gitmediği, yüzde 33'ünün 2 yılda bir ya da daha seyrek, yüzde 24'ünün yılda bir, yüzde 20'sinin ise 6 ayda bir ya da daha seyrek diş hekimine göründüğü saptandı.
  Ağız kanseri hakkında bilgi sahibi olanlarda diş hekimine 6 ayda bir veya daha sık gidenlerin oranı ise yüzde 26'a çıkıyor. Bu oran bir yakınında ağız kanseri olan kişiler arasında ise yüzde 18 düzeyinde seyrediyor.
  Daha yüksek olması beklenirken böyle bir oranla karşılaşılması ise "konunun diş hekimiyle bağdaştırılmadığı veya gereken önemin verilmediği" şeklinde değerlendirildi.
  Diş hekimine gidenlere, "Bunu rutin olarak mı, yoksa bir problemle karşılaştıklarında mı yaptıkları" sorulduğunda ise yüzde 85 oran ında "bir problem olduğunda" yanıtı alındı.
  Diş hekimini daha sık giden kesimde rutin kontrol amacı taşıyanların oranının yüksek olduğu, bu amaçla diş hekimine başvuranların bilinç düzeyinin de yüksek olduğu saptandı.
  Araştırma, 21-24 yaş grubundakilerle kadınların daha sık diş hekimine gittiklerini ortaya koydu. 21-24 grubundakilerin yüzde 20'sinin 6 ayda bir, kadınların yüzde 27'sinin ise yılda bir diş hekimine göründükleri saptandı.
  Diş hekimine gidenlerin yalnızca yüzde 15'inin ağızlarının kanser yönünden de muayene edildiği belirlendi. Bu oran yakınlarında ağız kanseri olanlarda yüzde 24'e çıktı. Yakınında ağız kanseri olanların diş hekimine gidiş sıklığında artış olmasa da bu kişiler diş hekimine gittiğinde kanser açısından kontrol oranının yükseldiğine dikkat çekildi.
  Araştırma sonuçları, ağız kanserlerinin diğer kanserlere göre toplumda ne kadar bilindiğini de ortaya koydu.
  Buna göre, bildikleri kanser türleri sorulan araştırmaya katılanların yüzde 69'unun akciğer, yüzde 51'inin kan, yüzde 49'unun da meme kanseri hakkında bilgi sahibi olduğu görüldü. Ağız kanseri ise tüm bilinen kanser türleri arasında hiçbir hatırlatma yapılmadan yüzde 5. Ağız kanserini bilenlerin yüzde 50'sinin televizyon, yüzde 29'unun gazete, yüzde 20'sinin internet sayesinde konudan bilgi sahibi olduğu, yüzde 26'sının da bir yakınında bu hastalığın bulunması sebebiyle hastalığı bildiği saptandı. Araştırmaya göre, kansere yol açan sebepler sorulduğunda katılımcılardan yüzde 78'i sigarayı, yüzde 40'ı aşır ı alkol kullanımını, yüzde 34'ü besinlerdeki kanserojen maddeleri, yüzde 27'si ise beslenme alışkanlıklarını işaret etti.
  Araştırmaya ilişkin yapılan değerlendirmede, "nadir görülen fakat kaliteli bir yaşamı etkileyen ve ölümcül bir kanser türü hakkında toplumu bilinçlendirecek kampanyaların önemine işaret edildi ve erken teşhis için diş hekimlerinin konuya dikkatini çekmenin son derece faydalı olacağı" tespitine yer verildi.
  2003 yılı verilerine göre, Türkiye'de kayıt altına alınan 781 ağız kanseri vakasının yüzde 70'ine erkeklerde, yüzde 30'una kadınlarda rastlandı. Vakaların yüzde 45'i Akdeniz ve Ege bölgelerinde görüldü. Yaş olarak bakıldığında ise 45 yaş ve üstündekilerde oran yüzde 83. Bu vakaların yüzde 18'i İzmir, yüzde 19'u ise Adana, Antalya ve Mersin'de görüldü. (netgazete)
   
Türk halkının %23'ü hiç diş hekimine gitmemiş konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Türkiye’de 40 milyon kişi hiç dişini fırçalamıyor.

  Türkiye’de 40 milyon kişi hiç dişini fırçalamıyor.

  70 milyonluk Türkiye’de 40 milyon kişi hiç dişini fırçalamıyor. Türkiye'de 40 milyon kişi hiç diş fırçalamıyor. Kişi başına düşen diş macunu tüketimi yılda 80-85 gram arasında değişiyor. Bu rakam İngiltere'de 480 gram, İtalya'da 270 gram ve İspanya'da 155 gram olarak gerçekleşiyor. 1 yıllık diş fırça satış rakamının 30 milyon adet olduğu belirtiliyor. Ancak en az 60 milyon potansiyel diş...
 2. Rum halkı

  Rum halkı

  Rüyada görülen Rum, arzu edilen seye kavuçmaya delalet eder. Bazan da Rum taifesini görmek Cenabi Hakkin, «Elif, Lam, Mim, Ruim(Iar) maglup oldu. yakin bir yerde. Halbuki onlar bu yenilmelerinin ardindan galip olacaklar, bir haç yil içinde Eninde de, sonunda da emir Allahindir O gün müminlerle ferahlanacak.» (Surei Rum, ayet 14) mealindeki ayeti kerîmenin isaretinden dolayi galip gelmeye ve...
 3. Türk halkının yüzde 70'i ağız kanserini bilmiyor

  Türk halkının yüzde 70'i ağız kanserini bilmiyor

  Türk halkının ağız kanserleri konusunda yeteri kadar bilgi sahibi olmadığı ve toplumun yüzde 70’inin ağızda kanser gelişebileceğini hiç bilmediği ortaya çıktı. Gazi Üniversitesi’nin 18-19 Nisan tarihlerinde düzenlediği ağız kanserleri sempozyumu sonuç bildirgesi yayınlandı. Sonuç bildirgesine göre, Türk halkı ağız kanserleri konusunda yeteri kadar bilgiye sahip değil ve toplumun yüzde 70’i...
 4. Türk halkı, 4 yıl içinde 3 kilo aldı

  Türk halkı, 4 yıl içinde 3 kilo aldı

  Türk halkının beden kitle indeksi, 4 yılda 1 birim arttı ve Türk insanın bu sürede ortalama 3 kilo aldı. Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği, Türkiye’de yüksek tansiyon artış hızını saptamak için 2003 yılında yapılan Türk Hipertansiyon Prevalans Çalışması’na katılan 26 ildeki yaklaşık 5 bin kişiyle yeniden görüştü ve 4 yıl önceki çalışmaya katılanlarından 22 yaş ve üzeri 4008...
 5. Diş hekimleri 'tam gün'e düzenleme istiyor

  Diş hekimleri 'tam gün'e düzenleme istiyor

  Bence pek haklı değiller.... Türk Diş Hekimleri Birliği (TBD), Tam Gün Yasası’na ilişkin mağduriyetlerinin giderilmesi ve eşitlik ilkesi doğrultusunda yasada ek düzenlemeler yapılmasını istedi. TDB’ den yapılan yazılı açıklamada, Sağlık Bakanlığı’na bağlı sağlık kurum ve kuruluşlarında çalışmayan, üniversitelerin medikososyal bölümleri, bakanlıklar, belediyeler ve diğer bütün resmi...

Sayfayı Paylaş