1. melegim

  melegim Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Haziran 2007
  Mesajlar:
  1.038
  Beğenilen Mesajlar:
  6
  Ödül Puanları:
  0

  Türk Kadini Mutsuz!

  Konu, 'Kadınca' kısmında melegim tarafından paylaşıldı.

  Bir araştırma merkezinin 7 il, 23 ilçe ve 37 kırsal yerleşim biriminde 18 yaş üstü 1044 evli ve bekar kadınla yapılan araştırmada katılımcıların yüzde 42.4 ü "mutsuz" olduklarını belirtti.
  Kamuoyu Araştırmaları Merkezi nin (KAMOY) yaptığı araştırmada, "mutlu musunuz?" sorusuna, katılımcıların yüzde 42.4 ü "hayır", yüzde 31.6 sı "evet" yanıtını verirken, yüzde 26 sı ise soruyu cevapsız bıraktı.

  Katılımcıların yüzde 64 si en önemli sorununun "geçim sıkıntısı" olduğunu dile getirdi. Kadınlar, diğer sorunlarını ise şöyle sıraladılar:

  -Ev ve çocuklarının anlayışsızlığı,

  -Yorgunluk,

  -Şiddet,

  -Bazı çağdaş ev eşyalarından yoksunluk,

  -Eğitim eksikliği,

  -Sokakta ve iş yerlerinde taciz,

  -Toplumu yönetenlerin erkek ağırlıklı olması/ayrımcılık,

  -Güvensizlik,

  -Çeşitli sağlık sorunları,

  -Ekonomik bağımlılık.

  Geçim sıkıntısından sonra, temel 10 sorun olarak belirtilen bu sıralamadaki unsurların dışında kadınların diğer yakınmaları "istediği gibi yaşayamamak", "güzel bir tatil yapamamak", "eşlerin başka kadınlarla birlikteliği", "güzel olamamak" ve "giyim-kuşam" olarak sıralandı.

  Araştırmaya katılanlar, "Gelecekten umutlu musunuz?" sorusuna da yüzde 40.6 oranında "hayır", yüzde 33.7 oranında "evet" karşılığını verdi.Araştırmada, kadınlara sorulan 3 seçenek doğrultusunda kendilerini nasıl tanımladıkları soruldu. Bu seçenekler doğrultusunda katılımcıların yüzde 42 si kendini "sorunlu bir kadın", yüzde 26.2 si ise "çağdaş ve mutlu bir kadın" olarak tanımladı.

  Anketörler, ilk iki seçenek doğrultusunda görüş bildirmeyenlerden "kendilerine özgü bir tanımlama" istediler. Bu seçenek için verilen ilginç cevaplardan bazıları şöyle belirlendi:

  -Ağır işçiyim,

  -Ne olduğumu ben de bilmiyorum,

  -Köle,

  -Şu ellerime bakın siz karar verin,

  -Hasta, yorgun ve perişan bir insan müsveddesi,

  -Hizmetçi,

  -Delirmek üzere olan bir zavallı,

  -Günde 15-16 saat ayakta duran bir canlı,

  -Talihsiz bir kadın,

  -Babasının evinde rahatlık batmış bir tip.

  Katılımcılara yöneltilen "Tam sağlıklıyım diyebilir misiniz?" sorusuna, yüzde 50 oranında "hayır", yüzde 35.6 oranında "evet", yüzde 14.4 oranında ise "bilemiyorum" karşılıkları verildi.

  Araştırmaya katılan kadınlara yöneltilen, "Türkiye de kadına değer veriliyor mu?" sorusuna, yüzde 60.2 oranında "hayır" yanıtı geldi.


   
 2. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Ce: Türk Kadini Mutsuz!
  bencede hayır yada şöylede diyebilirm bu benim fikrim türk kadını kendi değerini koruyor ve kalitesini yaşatıyormu hakkını arıyormu??? bunada hayır diyorum :tsk:
   
 3. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Türk Kadini Mutsuz!
  Anket sonuçları da haklı, Rüyam'ın söyledikleri de doğru...

  Öyle kadın - erkek eşitliği, yasalar falan kimin için geçerli. Elazığ'ın, Batman'ın kırsal kesimlerinde İstanbul'un Nişantaşı'nda gezen güçlü kadın profillerinden bulabilir misiniz?

  Eğitimsizlik ve maddi açıdan başkalarına bağımlılık kadınları iyice eziyor ne yazık ki. Bizim hepimizin ekonomik açıdan bağımsız olması gerekiyor. Ancak bu şekilde dengeler sağlanabilir.

  Nasıl olsa bana bağlı ve bağımlı diyen bir adamın çok da romantik ve anlayışlı olmaya ihtiyaç duyacağını sanmıyorum. Belki çok ilkel bir duygu gibi ve gereksiz gelebilir kulağa ama bir kadının değerini anlayabilmesi için erkeğin onu kaybetme korkusu içinde olması gerekiyor.

  Ellerine sağlık canım, çok iyi bir konu olmuş gerçekten.
   
 4. NuRoVSkİ

  NuRoVSkİ Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  30 Kasım 2007
  Mesajlar:
  3.006
  Beğenilen Mesajlar:
  4
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ankaradan bı adet meleğim:)
  Ce: Türk Kadini Mutsuz!

  turk kadını egıtımsızlıkten mutsuz duruma düsüyor..ahh bı zmanında anlasak okumanın degerını..kendı ayaklarımızın üstunde durabılsek..ozman kım mutsuz olur acaba????dıye dusunuyorum...
   
Türk Kadini Mutsuz! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Erkekler "MUTSUZ GÖRÜNEN KADIN"dan Uzaklaşır

  Erkekler "MUTSUZ GÖRÜNEN KADIN"dan Uzaklaşır

  Erkekler "MUTSUZ GÖRÜNEN KADIN"dan Uzaklaşır! “Bir türlü memnun olmuyor!” “Ne yapsam yaranamıyorum!” Bu sözler eşinden yana dertli olan erkeklerin ağzından çok sık dökülür. Mutlu bir hayat “imkan meselesi” olmanın ötesinde “kişilik” ve “hayat algılaması” ile ilgilidir. Ciddi bir sebep yokken hayatlarını “mutsuzluk” çizgisinde görenler psikolojik açıdan sorunlu kişilerdir....
 2. mutsuzum:(

  mutsuzum:(

  eşimle 4 yıl önce evlendik birbirimizi deliler gibi sevrek 3 yaşında bi kızım var eşim alkol alıyor sürekli tabi arkasından küfürler şiddet bunu aileme anlatmaya çalışıyorum geçer düzelir diyorlar ayrılamıyorum elalem ne der naparım ben diye çalışıyorum kazanıyorum yetmiyor se sevgim sede çalışıp eve bakmam aklınıza gelecek her kötülüğü yaptı bana şimdi içince dövmüyor beni ama yanlızım...
 3. Mutsuz bir kadının günlüğü

  Mutsuz bir kadının günlüğü

  Kocasının onu mutlu etmesini istiyor ve sonunda bakın neler oluyor.:D 1. Gün Dun gece 25. evlilik yıldönümümüzü kutladık..aman ne kutlamaydı..evlendiğimiz geceyi tekrar canlandıralım dedik, güzelce yemeğimizi yedik şarap içtik dansettik ve sıra yatağımıza girmeye gelince benim adam ne yaptı dersiniz? Kendini banyoya kilitleyip bütün gece ağladı!! 2. Gün Kocam bugün bana çok önemli bir sır...
 4. türk kadını .....

  türk kadını .....

  TÜRK KADINI ...Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın ... Büyük başarılar, değerli anaların yetiştirdikleri seçkin çocukların yardımıyla meydana gelir. ... Toplumdaki başarısızlığın sebebi, kadınlarımıza karşı gösterdiğimiz ihmal ve kusurdan doğmaktadır. ... Gençliği yetiştiriniz. Onlara ilim ve irfanın müspet fikirlerini...

Sayfayı Paylaş