Türkçemize Sahip Çıkalım!

''Keltleri bir türlü güçsüz düşüremeyen Romalılar şu üç şıkkı tartışmışlar;
1) Bunların hepsini katliamdan geçirsek; buna kolumuzun gücü yetmez (o zaman atom bombası yok ya!)
2) Tüm ülkelerini istilâ etsek, devamlı askerî baskı altında tutsak, buna da ne askerimiz ne paramız yetişir. O halde?
3) Bunları Latinleştirelim, ...yani kültürlerini, törelerini, bunun içinde dillerini unutturalım. Ve öyle yapmışlar. İş bitmiş.''
Bir Türkçe Öğretmeni adayı olarak bu durumdan bende çok şikayetçiyim.Bunu düzeltmek ve düzelttirmek için elimden geleni yapmaya çalışıyorum.

Öyle bir hale geldik ki insanımız artık yabancı dille anlaşmayı övünç sanıyor.İnsanlar kurdukları cümlelerde bazen tamamen İngilizce kelimelerle bazen de Türkçe kelimeler arasına İngilizce serpiştirerek konuşmayı tercih ediyorlar.Bu durumdan hiçte rahatsız olmamaları nasıl bir durumda olduğumuzu gözler önüne seriyor.Ne yazık ki bizde istemeden olsada bu hataları yapıyoruz.
Çok faydalı bir konu çok tşkler inşallah elimden geldiğince destek olmaya çalışacağım emeğine sağlık...

Kötü, sevgili Sucre gerçekten kötü. Lisedeki öğrencilerin inanılmaz yazım ve imla hatalarını gördükçe daha da kötümser oluyorum. : (
İlgine teşekkür ediyorum...

48571402yt1-4660.jpg

Geri