1. nisan

  nisan Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  5 Ocak 2008
  Mesajlar:
  5.165
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  isvicre

  türkiyede 1milyon kisi kalp yetmezligi hastasi

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında nisan tarafından paylaşıldı.

  Türkiye'de 1 milyon kişi kalp yetmezliği hastası
  < Konu Resmi..>
  < Konu Resmi..>


  Anadolu Sağlık Merkezi Kalp-Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Sertaç Çiçek, Türkiye'de kalp yetmezliği olan hasta sayısının bir milyona yaklaştığının tahmin edildiğini bildirdi. < Konu Resmi..>
  Prof. Dr. Çiçek, kalp yetmezliğinin gün ümüzde çok sayıda insanı etkileyen, tedavi edilmemesi halinde yaşam kalitesini ileri derecede bozan ve ölümcül olabilen ciddi bir sağlık problemi olduğunu belirtti.

  Çabuk yorulma ve nefes darlığıyla kendini gösteren kalp yetmezliğinin en basit olarak, kalbin vücudun metabolik ihtiyacını karşılayabilecek yeterli miktarda kanı pompalayamaması olarak tanımlanabildiğini ifade eden Çiçek, görülme sıklığının gün geçtikçe arttığını vurguladı.
  Verilerin önümüzdeki 20 yılda kalp yetmezliğinin önemli bir sorun haline gelebileceğini gösterdiğini dile getiren Çiçek, şu bilgileri verdi:
  "ABD'de yaklaşık 5 milyon kalp yetmezliği hastası var ve ilerleyen yaşla birlikte bu sayı hızla artmaktadır. Türkiye'de kalp yetmezliği olan hasta sayısının bir milyona yaklaştığı tahmin edilmektedir. En sık görülen belirtiler, çabuk yorulma ve nefes darlığı, böbreklerin vücutta su ve tuz tutmasına bağlı ödem ve kilo alma, kalp atımlarının hızlı ve düzensiz olmasıdır. Ancak bazı hastalarda çok ileri evrelere kadar belirtilerin görülmeyebileceği unutulmamalıdır.


  Kalp yetmezliği, kalp kasında harabiyete yahut da kalp kasının aşırı çalışması ve yüklenmesine yol açabilen çeşitli hastalıklara bağl ı olarak ortaya çıkabilir. En sık görülen nedenler koroner arter hastalıkları, yüksek tansiyon, kardiyomiyopati denilen kalp kası hastalıkları, kalp kapak hastalıkları, doğumsal kalp bozuklukları ve kronik böbrek hastalıklarıdır. Kalp yetmezliğinin görülme sıklığı yaşla birlikte artar."

  -TEDAVİ-

  Kalp yetmezliği tedavisinin, öncelikle tanının konulması ve problemin analizi ile başladığını; ilk evrelerde risk faktörlerinin ortadan kaldırılması, ilaç tedavisi, beslenmenin düzenlenmesi, yaşam biçimi değişikliklerinin önerildiğini anlatan Çiçek, şunları kaydetti:
  "Beslenmenin tedavide önemli bir yeri vardır ve tuzlu yiyeceklerin kısıtlanması, lifli ve potasyumdan zengin besinlerin tüketilmesi, rafine şeker, doymuş yağlar ve kolesterolün kısıtlanması, alkol tüketiminin kontrol altına alınması, sigaranın bırakılması gereklidir. Daha ileri evrelerde altta yatan nedene yönelik cerrahi girişimler (koroner by-pass cerrahisi, kapak ameliyatları gibi) önerilebilir. Son aşamada kalp nakline kadar giden farklı tedavi alternatifleri vardır." (alinti,,,netgazete)


   
 2. esena

  esena Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  14 Ocak 2008
  Mesajlar:
  3.498
  Beğenilen Mesajlar:
  4
  Ödül Puanları:
  38
  Şehir:
  TRABZON
  Ce: türkiyede 1milyon kisi kalp yetmezligi hastasi
  ellerine sağlık canım güzel bi paylaşımdı
   
türkiyede 1milyon kisi kalp yetmezligi hastasi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. ***türkiyeme***

  ***türkiyeme***

  Türkiye’me… Nerden baslasam… nasil baslasam… bilmiyorum… Icim icime sigmiyor seni düsündügümde… Her an isyan ediyorum senden uzak kalislarima.. Senden uzak hergün büyüyor icimdeki sizi Seninle olsam daha iyi olurmu.. Olur.. eminim.. cünkü sen varsin.. Cennet kokun saracak bedenimi.. Her sene sardigi gibi Ama beni yikan.. o gidislerim.. Seni mecbur terkedisilerim.. senden ayriliga mahkum eden...
 2. piskojik hastasiyim yardım

  piskojik hastasiyim yardım

  arkadaşlar biliyorsunuz cinleri ben hep evde oturdum pisikolojim bozuldu dışarıya çıkıyorum beni engelliyorlar insallar bana tuaf tuhaaf bakıyor beni tanıyorduyorum ders çalışamıyorum lütfen bu konuda bana yardım edin cinlerle ilgili yazıları hep okudum ve sanırım cinler bunu yapıyor burdan bellegimdeki bu sorunları dağıtacak birşey olmalı neyapabilirim lütfen yardım
 3. Türkiyenin En İyi Kalp Cerrahları

  Türkiyenin En İyi Kalp Cerrahları

  Türkiyenin En İyi Kalp Cerrahlarının adları neler, lütfen yardım
 4. Türkiyenin Kalp Cerrahları En İyi

  Türkiyenin Kalp Cerrahları En İyi

  Türkiyenin En İyi Kalp Cerrahları Türkiyenin Kalp Cerrahları En İyi Elbette ki en iyiler listemizde yer almayan, iyi kalp cerrahlarıda daha vardır ama bizim şuanda edindiğimiz bilgiler doğrultusunda ki listemiz bu kadarlık. Sevgili Melek'ler, bu yazımızda Türkiyenin En İyi Kalp Cerrahları listesini sunuyoruz. Türkiyenin En İyi Kalp Cerrahları; - Prof. Dr. Bingür Sönmez - Prof. Dr. Aydın...

Sayfayı Paylaş