Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Türkiye'nin yeni teknoloji üssü

  Konu, 'Bilim ve Teknik' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  < Konu Resmi..>
  Bilkent Üniversitesinde Temmuzda çalışmalarına başlayacak Unam-Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Enstitüsünde, aralarında savunma, tekstil, otomotiv, İnsaat, tıp ve biyoteknolojinin de bulunduğu hemen hemen her alanda hassas ürünler geliştirecek.
  Türkiye'nin yeni teknoloji üssü  Nanoteknoloji alanında Türkiye'yi dünya ile yarıştıracak Nanoteknoloji Enstitüsü Ankara'da açılıyor...
  Bilkent Üniversitesinde Temmuzda çalışmalarına başlayacak UNAM-Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Enstitüsünde, aralarında savunma tekstil, otomotiv, inşaat, tıp ve biyoteknolojinin de bulunduğu hemen hemen her alanda hassas ürünler geliştirilecek.
  DPT'nin de katkıda bulunduğu enstitünün inşaatında 10 milyon YTL, laboratuvar ekipmanları içinse 15 milyon YTL olmak üzere bugüne kadar 25 milyon YTL harcandı. Merkez, 8 bin 500 metrekarelik kapalı alanda toplam 62 laboratuvardan oluşuyor. Enstitünün malzeme bilimi ve nanoteknoloji araştırmaları için özel olarak tasarlanan ''akıllı binası'' 7 kattan oluşuyor.
  ''NANOTEKNOLOJİ ÜLKELERİN GÜCÜNÜ GÖSTERECEK''

  Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezi Proje Yöneticisi Bilkent Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Salim Çıracı, yakın bir gelecekte bir ülkenin nanoteknolojideki seviyesinin o ülkenin gücünün bir göstergesi olacağını kaydetti. Son yıllarda nanoteknoloji konusunda hızlı gelişmeler karşısında Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığının (DPT), Bilkent Üniversitesinden sunulan bir proje aracılığıyla ulusal nitelikte bir nanoteknoloji merkezi kurulması için destek sağladığını bildiren Çıracı, 2005 yılında başlayan projenin Temmuz ayının sonunda tamamlanacağını ve Unam-Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Enstitüsü'nün çalışmalarına başlayacağını açıkladı.
  UNAM'ın kuruluş sürecinde bilimsel çalışmaların Bilkent Üniversitesinden 25 öğretim üyesi ve 100 araştırma asistanı tarafından yürütüldüğünü anlatan Çıracı, ''İzleyen 4 yıl içinde fizik, kimya, moleküler biyoloji,elektrik ve elektronik, malzeme bilimi konularının birinde doktora çalışması yapmış 40-50 kadar uzmanın ve çok sayıda doktora öğrencisinin çeşitli araştırma projelerinde görev alması beklenmektedir. Enstitümüz, yürütmekte olduğu projeler kapsamında pek çok üniversite ile iş birliği yapmaktadır'' diye konuştu.
  Enstitünün inşaatında 10 milyon YTL, laboratuvar ekipmanları içinse 15 milyon YTL olmak üzere bugüne kadar 25 milyon YTL harcandığını belirten Çıracı merkezin, 8 bin 500 metrekarelik kapalı alanda toplam 62 laboratuvardan ve malzeme bilimi ve nanoteknoloji araştırmaları için özel olarak tasarlanan ''akıllı binası''nın da 7 kattan oluştuğunu anlattı. Çıracı, enstitüde son teknoloji ekipmanlar bulunacağından çoğu laboratuvarın özel olarak dizayn edildiğini ve laboratuvarlarda, merkezi sıvı azot, basınçlı hava, soğuk su ve gaz hatlarının yanında ses izalasyonu, hassas sıcaklık kontrolü ve özel güvenliğin bulunduğunu bildirdi.
  Nanoteknolojinin öncelikle malzeme ve biyoteknoloji alanlarında gelişeceği, ancak 10-15 yıl sonra elektronikte spintronikte, özellikle de moleküler elektronikte ağırlığını hissettireceğinin beklendiğini ifade eden Çıracı, nanomalzemelerin olağanüstü özelliklerinin hemen hemen her alanda devrim yaratacağını vurguladı.
  Çıracı, enstitüte yapılacak çalışmaları şöyle özetledi: ''Üniversiteler, kamu kuruluşları, özel sektörle birlikte nanoteknoloji ve malzeme bilimi ile ilgili Türkiye'nin teknolojik sorunlarına çözüm getirmek ve ülkemizde yapılan ürünlerin dış pazarlarda rekabet gücünü artırmak üzere projeler üretilecek. Daha sonra, desteklenen projeleri birlikte yapacağız. Çalışmaların bir kısmı buradaki ekipman kullanılarak bir kısmı da başka bir üniversitede olacak. Enstitünün yaptığı
  çalışmalar sonucunda ortaya çıkan ürünler müşterek ürünler olacak.''
  Enstitünün açılmasının ardından üniversitelere Türkiye'nin teknoloji sorunları konusunda ortak çalışmalar yapma çağrısında bulunacaklarını anlatan Çıracı, böylece temel bilim desteğiyle elde edilecek prototiplerin katma değeri yüksek teknoloji ürünlerine dönüşeceğini dile getirdi.
  Merkezin açılmasıyla özellikle nanoteknolojide çalışacak Türk akademisyenlerin yurt dışına gitmesine de gerek kalmayacağını söyleyen Çıracı, giden araştırmacıların da belli sürelerle Türkiye'ye geldiklerinde araştırmalarını ve tecrübelerini Merkez aracılığıyla paylaşabileceklerine dikkati çekti. Bilkent Üniversitesinde bir süre önce disiplinlerarası çalışmayı geliştirmek amacıyla merkezdeki araştırmalara paralel olarak ''Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji'' yüksek lisans ve doktora programı açtıklarını hatırlatan Çıracı, hedeflerinin Türkiye'nin nanoteknoloji araştırmalarında ihtiyacı olacak beyin gücünü yetiştirmek olduğunu belirtti.
  DÜNYADAKİ ÖRNEKLER
  Çıracı nanoteknolojide dünyada yapılan araştırmalar hakkında şu bilgileri verdi:
  ''Nanobilim ve nanoteknoloji araştırmaları için gelişmiş ülkelerde, kamu sektörü 2005 yılında toplam 6 milyar ABD doları yatırım yapmaktadır. Son yıllarda ABD, Japonya, AB ülkeleri, Kore, İsrail, Güney Afrika Birliği, Kanada gibi ülkelerde her biri 100 milyon doların üzerinde harcama yapılarak, çok sayıda Ulusal Araştırma Merkezleri kurulmuştur. ABD'de Stanford, Harvard, Cornell gibi tanınmış 13 üniversitede kamu tarafından oluşturulmuş nanoteknoloji merkezleri bulunmaktadır.''
  ULUSAL İŞ BİRLİĞİ ŞART
  Teknoloji devriminde yer almak ve gelişen pazardan pay kapmak için ülkelerin birbirleri ile yarıştığını anlatan Çıracı, ''Nanoteknoloji yarışında var olmak için ulusal iş birliği şart'' dedi. Merkeze 3-4 yıl içinde binanın yapımı hariç 130 milyon YTL harcanacağını kaydeden Çıracı, ''Eğer bu çalışmalar bu hızla devam ederse bu laboratuvarlar küçük gelecek. 6 yıl sonra, aslında bu bina da yetmeyecek. Bu laboratuvarlar yılda en az 100 milyon dolarlık araştırma yapacak'' diye konuştu.   
Türkiye'nin yeni teknoloji üssü konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. TÜrkİye'nİn Yenİ "İyİ Nİyet ElÇİlerİ"

  TÜrkİye'nİn Yenİ "İyİ Nİyet ElÇİlerİ"

  Tiyatro ve sinema sanatçıları Yıldız Kenter ve Müjdat Gezen ile Yazar Ayşe Kulin, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Türkiye Temsilciliği ve UNICEF Milli Komitesi'nin ortak kararıyla ''İyi Niyet Elçiliği'' görevine getirildiler.
 2. 17 milyar dolarlık sağlık devinin yeni üssü Türkiye

  17 milyar dolarlık sağlık devinin yeni üssü Türkiye

  General Electric Company'nin (GE), 17 milyar dolar değerindeki sağlık hizmetleri şirketi GE Healthcare'in yeni uluslararası operasyon üssü Türkiye oldu. GE Healthcare ve Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı, düzenledikleri ortak basın toplantısı ile şirketin, Orta Asya, Orta Doğu, Afrika ile Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu'nu (BDT) kapsayan dört büyük bölgeyi “uluslararası...
 3. Türkiye'nin yeni yüzü

  Türkiye'nin yeni yüzü

  [/B]Kültür Bakanlığı, Türkiye'nin yurt dışı tanıtım afişleri için aradığı yeni yüzü buldu. Geçtiğimiz yıl Azra Akın'la çalışan Bakanlık, bu yıl Tuba Büyüküstün'de karar kıldı. Geçtiğimiz yıl Türkiye'nin yurt dışındaki tanıtımı için çekilen reklam filminde boy gösteren Azra Akın, yerini Tuba Büyüküstün'e kaptırdı. Takvim'in haberine göre, ülkemizin yurt dışındaki tanıtımı için yeni bir...
 4. Selülit Tedavisinde En Yeni Teknoloji : Endermolab!..

  Selülit Tedavisinde En Yeni Teknoloji : Endermolab!..

  selülit tedavisi, son teknoloji, endermolab, tedavi yöntemleri, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Hepimizin korkulu rüyası olan selülitler çok çeşitli yöntemlerle tedavi edilebiliyorlar.Şimdi size bahsedeceğimiz yöntemse son teknoloji ürünü..Endermolab yöntemi.. Endermolab, en yeni LPG teknolojisi. Lipomasaj tekniğiyle incelme, sıkılaştırma, şekillendirme,...
 5. O SES TÜRKİYE'NİN YENİ JÜRİLERİ KİM ?

  O SES TÜRKİYE'NİN YENİ JÜRİLERİ KİM ?

  o ses türkiye hangi kanalda başlıyor,o ses türkiye ne zaman başlıyor,o ses türkiye yeni jüri üyeleri kim, o ses türkiyede yeni jüriler belli oldumu,o ses türkiye yeni jürileri hakkında bilgiler [MEDIA] O Ses Türkiye yarışması yeni kanalı TV8′de önümüzdeki Pazartesi akşamı başlıyor. Programın yeni jürisinin nasıl bir performans gösereceği ve izleyiciden geçer not alıp alamayacağı merakla...

Sayfayı Paylaş