1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Tutankamonun Laneti Var mı?

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  tutankamonun laneti, var mı, gerçek mi, doğru mu, nedir, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz
  < Konu Resmi..>
  < Konu Resmi..>  Sevgili melekler,
  Macera filmlerinde sıklıkla kullanılan bir konudur Tutankamonun laneti..Öyle ki belki doğruluğuna bile inandırmışızdır kendimizi..Ama gerçek böyle mi acaba?

  Öyle bir şey yoktur

  . Bunu gazeteler uydurmuştur. 1922′de Howard Carter tarafından keşfedildiğinde, Tutankamon’un mezarına giren herkesin korkuya kapılmasına neden olan “firavunun laneti” hikayesi, Daily Express’in Kahire muhabirinin işiydi (bu hikaye daha sonra Daily Mail ve New York Times tarafından tekrarlanmıştır).
  Bu haberde, üzerinde şu yazıların olduğu bir kitabeden bahsediliyordu:

  “Bu kutsal mezara her kim giriyorsa, çok geçmeden ölümün kolları onu ziyaret edecektir.”

  Böyle bir kitabe yoktur.

  Buna en yakın denklikte yazı, tanrı Anubis’e adanmış bir mabedin üzerinde bulunuyordu ve şunu diyordu:

  “Gizli odanın kumun içinde boğulmasını engelleyen benim. Ben ölülerin korunması için varım.”

  Carter’in keşif gezisinden önce Sir Arthur Conan Doyle -perilere inanmakla meşhurdu- basının kafasına “korkunç bir lanetin” tohumlarını çoktan ekmişti.

  Söylentiye fantastik romanlar önayak oldu

  Carter’ın sponsoru Lord Caernavon, mezarın açılmasından birkaç hafta sonra mikrobik bir sivrisinek ısırığından ölünce, Marie Corelli (çok satan sansasyonel kitapların yazarı ve zamanının Dan Brown’u) mührü açtığı takdirde neler olacağı konusunda onu uyardığını iddia etti.

  Aslında ikisi de, yüz yıldan daha az bir ömre sahip olan ve Jane Loudon Webb adlı genç bir İngiliz romancı tarafından ortaya atılmış bir batıl inancı yineliyordu. Webb’in son derece popüler romanı Mumya (1828), kendisini kutsal görmeyenlerden intikam almak için canlanan bir mumyanın bulunduğu lanetli bir mezar fikrini tek başına ortaya attı. Bu tema bundan sonraki hikayelerin her türlüsüne girdi -Küçük Kadın’ın yazarı Louisa May Alcott bile bir “mumya” hikayesi yazdı- ama onun asıl kırılma noktası “Tutankamon çılgınlığı”nın ortaya çıkışıyla birlikte oldu.

  Eski bir Mısır mezarında hiçbir lanet bulunamamıştır

  2002′de British Medical Journal’da yayınlanan bir araştırmaya göre, Tutankamon’un “laneti” sonucu öldüğü öne sürülen 26 kişiden sadece altısı mezarın açılışının ilk 10 yılında öldü; hiç şüphesiz bir numaralı hedef olan
  Howard Carter 17 yıl daha yaşadı.

  Ama hikaye burada bitmiyordu. 1970 gibi oldukça geç bir tarihte, mezardan çıkarılan elişleri sergisi batıyı dolaştığı sırada, San Francisco’da sergiyi koruyan bir polis memuru “mumyanın lanetinden” dolayı hafif bir
  felç geçirdiğinden yakınıyordu.

  2005′te Tutankamon’un mumyasının bilgisayarlı tomografiden geçirilmesiyle, 19 yaşındaki firavunun 1,70 m boyunda ve sıska olduğu ve üst çene dişlerinin alt çene dişlerinden önde yer aldığı ortaya çıktı.

  Tutankamon kardeşi tarafından öldürülmedi, dizinin iltihap kapması sonucu öldü.   
  ßeLeN bunu beğendi.
 2. ßeLeN

  ßeLeN Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  14 Haziran 2009
  Mesajlar:
  5.866
  Beğenilen Mesajlar:
  1.304
  Ödül Puanları:
  113
  Tutankamon’un “laneti” diyeceğine mumya desene yavv iki saattir bakıyorum neymiş ulen bu diyorum 2005′te Tutankamon’un mumyasının bilgisayarlı tomografiden geçirilmesiyle, 19 yaşındaki firavunun 1,70 m boyunda ve sıska olduğu ve üst çene dişlerinin alt çene dişlerinden önde yer aldığı ortaya çıktı.

  hele bu kısmı okuyunca hiç korkmuyorum artık bu mumyadan gelsene gelsene hadi gelsene hahaha
   
Tutankamonun Laneti Var mı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Var Mısın

  Var Mısın

  Benımle uzun sürecek olan bir beraberlıge hazır mısın? bu öyle bir beraberlık olacak ki;boyutları sadece şu görünen alemden ıbaret degıl,belkı de öteler ötesınde de sürecek olan bır bırlıktelık olacak. Sana önce kendımden bahsedeyım ıstersen.Ben bır göçebeyım,hanı göçebelerı bılırsın,cadırlarını kurarlarken söküp yollarına revan olacakları günlerı de düşünürler,yüklerı hafıftır,topraga...
 2. Var mısın? {Mutlaka okuyun}

  Var mısın? {Mutlaka okuyun}

  gerçekten böyle bişey yaşanmış dermisiniz kızlar eğer yaşanmışsada çok kötü.. heralde ben olsam kaldıramazdım. ne büyük sevgiler var allah bütün meleklerimizi ömür boyu sevgiyle yaşatsın... Varmısın Saatlerdir bilgisayarın başında oturuyordu, hala beklediği e-posta gelmemişti. Silkindi. Kaç saat olmuştu bilgisayar başına oturalı? Oooo! İki saatten fazla olmuş, koskoca iki...
 3. Özel yetenekleriniz var mı?

  Özel yetenekleriniz var mı?

  özel yetenekleriniz özel yetenekler hakkında nelerdir özel yeteneğe sahip olanlar özel yetenekler hakkında bilgiler bilinmeyenler İnsan çeşit çeşit sevgili melekler..Fikri zikri beyni görüntüsü her şeyiyle.Ve her insanın illaki yetenekli olduğu bir alan olduğuna inanırım ben.. Peki söyleyin meleklerim,sizlerin özel yetenekleri var mı? Neler bunlar? soralım soruşturalım,birbirimizi tanoyalım...
 4. lanet

  lanet

  bir insanı korumak için bir süre veya ayet yok mu ki o ayeti veya o ayeti uygulayarak sewdiklerimizi koruya bilelimm!Yardımınız üzere teşekkür ederim.
 5. Cinler var mıdır?

  Cinler var mıdır?

  Cin denilen yaratık nedir? Bunların varlıklarına inanmak gerekir mi. İnanmayan kimse müslüman sayılır mı?

Sayfayı Paylaş